aktualności

The Pirate Bay: szwedzka policja zajęła serwery (Aktualizacje)

156
15 grudnia 2014, 01:24 Piotr Gontarczyk

Z sieci znikła jedna z najpopularniejszych stron internetowych dla piratów (choć oczywiście nie tylko) - The Pirate Bay. Serwis nie działa, a powodem najprawdopobniej jest wejście szwedzkiej policji do nieznanej lokalizacji w Sztokholmie, w której ulokowane były serwery Zatoki Piratów.

Zajmujący się sprawami związanymi z wymianą plików prokurator Fredrik Ingblad potwierdził, że na miejscu znaleźli się oficerowe policji oraz śledczy eksperci. Akcja rozpoczęła się dziś rano i kontynuowana była przez wiele godzin. Prokurator potwierdził też wcześniejsze plotki o tym, że przejęto kilka serwerów oraz komputerów, choć nie był w stanie podać dokładnych danych.  Przeprowadzenie akcji związanej z serwerami The Pirate Bay potwierdza też szwedzka policja.

Na razie nie ma oficjalnych informacji o tym, czy akcja wymierzona była wyłącznie przeciwko serwisowi The Pirate Bay czy może tylko częścią czegoś większego. Warto bowiem zauważyć, że przestały działać także inne serwisy "torrentowe", takie jak chociażby popularny EZTV. Nie wiadomo jednak czy sprawy są bezpośrednio powiązane.

Jak dotąd nie ma też oficjalnego potwierdzenia lub zaprzeczenia plotek o aresztowaniach członków ekipy The Pirate Bay. Warto przypomnieć, że w listopadzie doszło do skazania ostatniego, trzeciego współtwórcy serwisu. Obecnie nie wszyscy znajdują się w więzieniu - w połowie ubiegłego miesiąca jeden z nich, Peter Sunde, zakończył odbywanie swojej kary.

Serwis do tej pory mierzył się już z różnymi akcjami służb państwowych, co z reguły skutkowało zanikami jego dostępności. Zawsze Zatoka Piratów powracała. Czy tym razem będzie tak samo? Z każdą godziną szanse na to maleją. Warto zwrócić uwagę na to, że we wrześniu ekipa The Pirate Bay przeniosła serwis na 21 "odpornych na najazdy policji" wirtualnych maszyn. Efektem miało być to, że serwis powinien działać dalej, nawet jeśli policja zajmie serwery znajdujące się w jednej z wielu lokalizacji. Wygląda na to, że zapowiedzi mogły być na wyrost, bo dzisiejszego wejścia policji The Pirate Bay nie przeżył.

Z najnowszych doniesień wynika, że z sieci znikły też powiązane z The Pirate Bay Serwisy Suprbay.org, Bayimg.com oraz Pastebay.net.

Aktualizacja (3:31, 10 grudnia): Szwedzka policja ujawniła, że akcja wymierzona była w centrum danych ulokowane w szwedzkim mieście Nacka, należące do dużej firmy hostingowej Portlane. Oprócz The Pirate Bay i EZTV nie działają także związane z "branżą" torrentową serwisy lub trackery Zoink, Torrage oraz Istole.

Aktualizacja (3:57, 10 grudnia): Są informacje wskazujące, że The Pirate Bay powrócił pod domeną thepiratebay.cr, ale nie da się z niego korzystać. Wyświetlana jest tylko strona główna. Nie działa natomiast komunikacja z bazą danych torrentów. Obecnie wygląda to tylko na atrapę właściwego serwisu.

Aktualizacja (4:17, 10 grudnia): Agencja prasowa Reuters oraz serwis Wired do sprawy dorzucają informacje nieoficjalnych źródeł, które donoszą o tym, że wyłączenie The Pirate Bay oraz kilku innych serwisów i trackerów torrentowych może mieć związek z niedawnym włamaniem na serwery firmy Sony Pictures, w wyniku którego wykradziono m.in. niedostępne jeszcze filmy. Przy okazji przypominamy komentarz do innej sprawy sprzed niemal dokładnie dwóch lat, która także była związana z The Pirate Bay i także wybuchła niedługo przed szczytem przedświątecznej gorączki zakupowej.

Aktualizacja (11:50, 10 grudnia): Nowa strona The Pirate Bay pod domeną thepiratebay.cr nadal nie oferuje dostępu do jakichkolwiek materiałów. Niedostępne są także zamknięte razem z TPB serwisy Zoink, EZTV, Torrage i Istole. Nie wiadomo, kiedy zostaną przywrócone oraz pod jakim adresem będą dalej funkcjonowały.

Aktualizacja (14:02, 10 grudnia): Maleją szanse na możliwość przywrócenia Zatoki Piratów do życia. W sieci pojawiają się plotki o powrocie The Pirate Bay, wraz z nowymi odnośnikami. Warto mieć na uwadze, że oryginalny serwis wciąż nie działa, a strony podszywające się pod niego mogą być tylko żartami, ale jednocześnie mogą też stanowić źródła różnych zagrożeń.

Jeden ze współtwórców The Pirate Bay, Peter Sunde uważa, że jeśli serwis nie powróci to on nie będzie za nim tęsknić. Powodem ma być to, w co The Pirate Bay przeistoczył się na przestrzeni wielu lat. Sunde zresztą przypomina, że Zatoka Piratów pierwotnie powstała na dokładnie 10 lat. Po upływie tego czasu miała zostać zamknięta. Zamiast tego zorganizowano imprezę ze sponsorami, skąpo ubranymi dziewczętami i prezentami. Peter Sunde już wyraził oczekiwanie, że niebawem coś wypełni pustkę po The Pirate Bay i będzie lepszym, bardziej niezawodnym projektem.

Aktualizacja (3:02, 11 grudnia): Uzyskaliśmy w pełni pewne informacje o tym, strony znajdujące się pod adresami thepiratebay.ee, thepiratebay.mobi, thepiratebay.cr, i innymi, nie są obecnie w żaden sposób powiązane z serwisem The Pirate Bay, a ich dostępność nie pozwala twierdzić, że Zatoka Piratów powróciła. Wszystkie te strony zawierają stare kopie bazy danych torrentów The Pirate Bay, które dawniej tworzyło paru internautów. Dla zwiększenia wiarygodności plotek autorzy tych podróbek uzupełnili ręcznie bazy torrentów o nowe wpisy z datą wczorajszą i dzisiejszą. Wszystkie te strony to fałszywki, których należy się wystrzegać bo jak już wczoraj pisaliśmy, obecna sytuacja z The Pirate Bay może zostać łatwo wykorzystana do rozprzestrzeniania złośliwego kodu czy wykradania danych. Pod jedną z domen znajduje się kopia The Pirate Bay, która wymaga wpłacenia pieniędzy jako zapłatę za usługę utworzenia nowego konta i uzyskania dostępu do bazy torrentów.

Aktualizacja (22:00, 11 grudnia): The Pirate Bay wciąż nie daje oznak życia. Nie ma też żadnych doniesień o tym, że powrotu Zatoki Piratów można się spodziewać. Wygląda na to, że przynajmniej na razie akcja szwedzkiej policji okazała się skuteczna. The Pirate Bay był tylko jednym z celów służb państwowych. Innym był chociażby popularny serwis EZTV, który najwyraźniej się odbudowuje. Grupa EZTV powróciła po krótkiej przerwie i znowu udostępnia w sieci nowe odcinki seriali.

Aktualizacja (3:58. 14 grudnia): Szanse na powrót serwisu The Pirate Bay są już obecnie bliskie zera. Domena thepiratebay.se wciąż pozostaje zarezerwowana, ale nie ma pod nią żadnej treści. W zamian ekipa Isohunt uruchomiła kopię serwisu z dotychczasową bazą danych, którą znaleźć można pod adresem oldpiratebay.org. Isohunt nie zamierza najwyraźniej ożywiać The Pirate Bay, a jedynie zachować zasoby wyjątkowo popularnej Zatoki Piratów na przyszłość.

Okazało się też, że The Pirate Bay nie był jedynym celem tak, jak przypuszczaliśmy pierwotnie. W dniach 9 i 10 grudnia przeprowadzono zmasowaną akcję antypiracką. W ramach tej samej akcji podjęto próbę zamknięcia aż czterdziestu serwisów. Do dziś nie działa przytłaczająca większość. Z najnowszych doniesień wynika, że ze sprawą faktycznie jakiś nieokreślony jeszcze związek mogła mieć firma Sony Pictures, która według nieoficjalnych źródeł planowała zalać "torrentowe" serwisy fałszywkami nowych sezonów seriali. Treści te miały wyglądać jak faktyczne sezony i filmy, ale w rzeczywistości użytkownicy popularnych serwisów, takich jak np. The Pirate Bay czy Kickass Torrents, mieli pobierać tylko zwiastuny. Sprawę przygotować mieli specjaliści ds. marketingu, którzy opracowali wszystkie te materiały promocyjne. Celem akcji miało być przekonanie piratów do przejścia na ścieżkę prawa. Mózgiem całej operacji miał być AXN Central Europe, ale pomysł podobno ostatecznie został porzucony w Los Angeles, a konkretnie w siedzibie głównej Sony Pictures. Z przechwyconej komunikacji pomiędzy europejskim AXN i amerykańskim Sony Pictures wynika, że ta druga strona uznała, że tego typu akcja mogłaby przeszkodzić w "realizacji planów zakłócenia pracy tych (torrentowych - przyp. red.) stron". Czy zatem hakerski atak na Sony Pictures pod koniec listopada mógł być uderzeniem wyprzedzającym i w efekcie zmuszającym Sony Pictures do porzucenia ujawnionego planu? Obecnie wydaje się to bardzo prawdopodobne.

PawelP7Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
PawelP72014.12.09, 21:39
167#1
Bandyci. Oddajcie Pirata!
Iko2014.12.09, 21:43
26#2
Państwo POlicyjne.
mocu1987Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
mocu19872014.12.09, 21:44
60#3
Lennon , Presley , Kennedy , Jackson a teraz taka tragedia? Jak można być tak okrutnym ,toż to nie ludzie tylko zwyrodnialcy spieszmy się ściągać piraty - tak szybko znikają z sieci ;)
Przez to tylko spadnie sprzedaż oryginałów , jeszcze przyjdzie koza do woza , zobaczycie. Będzie jak z Kokainą w świecie , że kartele płacą na boku byleby nie została zalegalizowana ponieważ cena za 1kg spadłaby 20krotnie i opłacalność o kant du.. A GTAV i Wieśka i tak biorę w ciemno :) Szkoda mi tylko demówek na Pirate Bay ;/
TyxuZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Tyxu2014.12.09, 21:46
94#4
Zamknęli mój ulubiony sklep :(
McMenelZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
McMenel2014.12.09, 21:47
86#5
Prawdziwi złodzieje siedzą w wypasionych fotelach z cygarami. Managerowie i szefowie którzy nie chcą żyć we współczesnym świecie. Archaiczni ludzie nie potrafiący dostosować swego myślenia do współczesności.
*Konto usunięte*2014.12.09, 22:10
-9#6
McMenel @ 2014.12.09 21:47  Post: 810638
Prawdziwi złodzieje siedzą w wypasionych fotelach z cygarami. Managerowie i szefowie którzy nie chcą żyć we współczesnym świecie. Archaiczni ludzie nie potrafiący dostosować swego myślenia do współczesności.

Niestety. Walczą o mln-y, a gospodarkom uciekają mld-y przez np. niekorzystne zapisy w licencjach.

Ale i tak chwali się, że ścinają głowę zamiast 'depilować', uprzykrzać życie 'zwykłym' ludziom, bo pomyłki się zdarzały, czy też samo nieodpowiedzialne zachowanie dzieciarni.

Generalnie brakuje szybkiego mechanizmu prawnego w państwach... Widzisz swoje materiały w necie składasz pismo do sądu?policji?, ten to weryfikuje, wydaje nakaz do xyz portalu, ten usuwa materiały i daje wszelkie informacje o osobie udostępniającej, która płaci za koszta postępowania+karę.
jaszczurski1Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
jaszczurski12014.12.09, 22:20
-17#7
Skur****, akurat miałem Far Craja zasysać z tamtont
H^RDyZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
H^RDy2014.12.09, 22:33
57#8
Ah, Szwecja. To panstwo stoczylo sie tak bardzo.
I nie tylko pod tym wzgledem.
GalvatronZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Galvatron2014.12.09, 22:35
40#9
Został jeszcze tylko pierdyliard innych stron z torrentami. Czas wyskoczyć przez okno w piwnicy.:E
Legion343Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Legion3432014.12.09, 22:41
Hmm niektórzy podają aby wpisać
https://thepiratebay.cr
działa...
Funkcja komentowania została wyłączona. Do dyskusji zapraszamy na forum.
1