aktualności

Listopad 2014 – najciekawsze gry miesiąca

27
4 listopada 2014, 12:54 Bartosz Woldański

Choć jeszcze nie ochłonęliśmy po niezłym październiku, to w listopadzie również nie będzie na to czasu. To właśnie w bieżącym miesiącu szykuje się prawdziwa ofensywa gier klasy AAA, wśród których dominują produkcje sygnowane logiem francuskiej firmy Ubisoft. Tradycyjnie, jak co roku, listopad jest miesiącem nowych odsłon Call of Duty i Assassin’s Creed, ale ponadto na rynek zawitają Dragon Age: Inquisition, Far Cry 4, World of Warcraft: Warlords of Draenor czy odświeżone wydanie GTA V na PlayStation 4 i Xboksa One (pecetowcy poczekają do stycznia). Oj, chyba każdemu graczowi przydałaby się dłuższa doba.

Najbardziej oczekiwane gry 2014 roku na forum.pclab.pl

Aż strach pomyśleć, co by było, gdyby wszystkie zapowiedziane pierwotnie na listopad 2014 roku tytuły wyszły w terminie. Mielibyśmy na liście niezdrowy „ścisk”, a to tylko utrudniłoby wybór gier, nie mówiąc już o większych wydatkach i ograniczonej ilości czasu. O obsuwach znacznej części gier usłyszeliśmy z wyprzedzeniem, ale nie zabrakło takich, które krótko przed planowaną premierą zaliczyły poślizg. Jedną z takich jest wielce oczekiwane Project CARS, które nadjedzie dopiero w marcu 2015 roku. Tego bardzo nie lubimy. Dobrze, że chociaż pecetowa wersja Assassin’s Creed: Unity nie poszła w ślady poprzednich odsłon.

W to miejsce pojawiło się Raven’s Cry, czyli cRPG w pirackim klimacie od polskiego studia Reality Pump (seria Earth i Two Worlds). Grę omawialiśmy w ubiegłym miesiącu, ale w ostatniej chwili przełożono debiut z 14 października na 27 listopada, więc nie będziemy się powtarzać. Bez zbędnego przedłużania – oto, co ma do zaoferowania listopad 2014 roku:

 

Call of Duty: Advanced Warfare

 

 

Producent: Sledgehammer Games

Wydawca: Activision

Polski dystrybutor: LEM

Wersja językowa: polskie napisy

Data premiery: 4 listopada

Gatunek: FPS

Platformy sprzętowe: PC, PS3, PS4, X360, XOne

Call of Duty: Advanced Warfare to pierwsza gra z serii, która była tworzona przez co najmniej trzy lata. Studio Sledgehammer Games, któremu zlecono przygotowanie najnowszej odsłony wojennego FPS-a, miało więc czas nie tylko na zrealizowanie nieco bardziej rozbudowanej kampanii fabularnej (jej „twarzą” jest Kevin Spacey!), ale też na wprowadzenie licznych modyfikacji w samym silniku (kolejna iteracja IW Engine, chociaż według twórców został on opracowany praktycznie od zera). Zmiany są zauważalne gołym okiem, ale to wciąż „stare” Call of Duty z wysypem skryptów, do bólu liniową rozgrywką, klaustrofobicznymi, prowadzącymi gracza wręcz po sznurku lokacjami. W grze, podobnie jak w Black Ops II, poznamy futurystyczną wizję konfliktu zbrojnego, co przekłada się na „zabawki przyszłości” pokroju egzoszkieletów (vide Crysis) czy dronów.  Call of Duty: Advanced Warfare z pewnością znajdzie wielu zwolenników, chociaż część z nich już jest znudzonych praktycznie niezmienną od lat formułą rozgrywki. Activision, może wreszcie czas na wielkie zmiany? Z drugiej strony po co zmieniać coś, co sprzedaje się w wielomilionowym nakładzie, rok w rok…

 


 

World of Warcraft: Warlods of Draenor

 

 

Producent: Blizzard

Wydawca: Activision

Polski dystrybutor: CDP.pl

Wersja językowa: angielska

Data premiery: 13 listopada

Gatunek: MMORPG

Platformy sprzętowe: PC

Firma Blizzard porzuciła we wrześniu bieżącego roku obiecującą grę MMO znaną pod nazwą roboczą Project Titan. To z kolei oznacza, że marka World of Warcraft będzie rozwijana jeszcze przez bardzo, ale to bardzo długi czas, a co za tym idzie – na dodatku Warlords of Draenor się nie skończy. Trudno się dziwić temu, skoro produkcja cieszy się ogromnym zainteresowaniem i – mimo (drobnych) upadków – każde kolejne rozszerzenie przynosi wzloty. Konkurencja gaśnie, mimo poważnych prób ze strony Bethesdy (The Elder Scrolls Online) czy Electronic Arts (Star Wars The Old Republic), a World of Warcraft nadal błyszczy wśród MMORPG-ów opartych na abonamentowym modelu biznesowym.  Warlords of Draenor to już piąty dodatek, który co prawda nie wniesie do rozgrywki nowych ras, ale poszerzy m.in. listę lokacji, questów, talentów, zwiększy maksymalny poziom doświadczenia do 100 oraz umożliwi zbudowanie własnej fortecy. Drobne zmiany zajdą też w oprawie wizualnej.

 


 

Assassin’s Creed: Rogue

 

 

Producent: Ubisoft

Wydawca: Ubisoft

Polski dystrybutor: Ubisoft Polska

Wersja językowa: polskie napisy

Data premiery: 13 listopada

Gatunek: gry akcji TPP

Platformy sprzętowe: PS3, X360 i PC (ostatnia wersja na początku 2015 roku)

Wszyscy gracze, którzy są zawiedzeni brakiem zapowiedzi Assassin’s Creed: Unity na konsole starej generacji, otrzymają od Ubisoftu formę pocieszenia: po prostu inną, pełnoprawną część serii, która trafi wyłącznie na PlayStation 3, Xboksa 360 i w późniejszym czasie także na PC (przypuszczamy, że wersja na „next-geny” nie jest wcale wykluczona). Mowa o Assassin’s Creed: Rogue, które ma być najmroczniejszą opowieścią w całym cyklu. Głównym bohaterem będzie niejaki Shay Patrick Cormac, który został zdradzony przez swoich pobratymców, a następnie przeszedł do obozu wroga – Templariuszy. W ten sposób poznamy historię rozgrywającą się po „czwórce” z punktu widzenia tych „złych”.

 


 

Assassin’s Creed: Unity

 

 

Producent: Ubisoft

Wydawca: Ubisoft

Polski dystrybutor: Ubisoft Polska

Wersja językowa: polskie napisy

Data premiery: 13 listopada

Gatunek: gry akcji TPP

Platformy sprzętowe: PC, PS4, XOne

Assassin’s Creed: Unity ma być prawowitą “piątką”, ale Ubisoft ujawnił bowiem jakiś czas temu, że porzuca w tej serii numerację. Przy takim tempie tworzenia kolejnych części (i spin-offów) wydaje się to zrozumiałe, tym bardziej że mogą je produkować w nieskończoność, zachowując jednocześnie uzasadnienie fabularne. W nowej części czeka nas nowe miasto, Paryż w czasach rewolucji francuskiej (Ubisoft jednak szykuje też niespodziankę, którą nie jest już niespodzianką, gdyż przedwcześnie została zdradzona w jednym ze zwiastunów), oraz nowy bohater – Arno Dorian. Gra zaoferuje nieco zmieniony system walki, która ma sprawiać wrażenie trudniejszej, płynniejsze animacje (tak podczas starć, jak i wspinania się), nowego rodzaju zadania poboczne (większy nacisk na historię) czy tryb kooperacji dla czterech graczy. Assassin’s Creed: Unity będzie też pierwszą odsłoną serii stworzoną z myślą tylko o PC i konsolach obecnej generacji, co ma przełożyć się między innymi na bardziej szczegółowe otoczenie, bardziej dopracowane modele postaci z realistycznym odwzorowaniem mimiki twarzy czy sporą liczbę NPC-ów wyświetlanych w jednym momencie. Mimo że seria trochę się już nam przejadła, to czekamy z niecierpliwością.

 


 

This War of Mine

 

 

Producent: 11 bit studios

Wydawca: 11 bit studios

Polski dystrybutor: brak

Wersja językowa: polskie napisy

Data premiery: 14 listopada

Gatunek: survival

Platformy sprzętowe: PC

Bieżący rok trzeba uznać za całkiem udany dla polskiej branży gier wideo. Co prawda obsuwę zaliczyły najbardziej obiecujące (z wyjątkiem Lords of the Fallen) produkcje: Dying Light, Hellraid i Wiedźmin 3: Dziki Gon, to na koniec przygotowano Raven’s Cry autorstwa Reality Pump oraz niezależne This War of Mine od cieszącego się uznaniem studia 11 bit (seria Anomaly). Ten ostatni to „mała” gra należąca do jakże popularnego obecnie gatunku survivalu. Co ciekawe, akcję, która rozegra się w oblężonym przez wojsko mieście, przyjdzie nam obserwować z boku, jak w klasycznych platformówkach 2D. Postacie, którymi będzie kierować, to jednak nie żołnierze, lecz cywile, którzy muszą przetrwać w trudnych warunkach. 11 bit studios udowodniło, że potrafi stworzyć coś nietuzinkowego i dobrze przemyślanego – wierzymy, że tym razem będzie podobnie.  

 


 

GTA V

 

 

Producent: Rockstar

Wydawca: Take-Two

Polski dystrybutor: Cenega

Wersja językowa: polskie napisy

Data premiery: 18 listopada

Gatunek: gry akcji TPP, sandbox

Platformy sprzętowe: PS4, XOne (na PC w styczniu 2015 roku)

Jak dobrze wiemy, GTA V miało już swoją premierę, a to „tylko” odświeżenie. Jednak takich „odświeżeń” chcielibyśmy więcej. Rockstar zadbał oto, by stara-nowa „piątka” była czymś więcej niż zwykłym portem. Wersje na PlayStation 4, Xboksa One i PC zostaną poprawione pod wieloma względami. Usprawniony model zniszczeń, bogatsza ścieżka dźwiękowa, większy zasięg widzenia i ruch uliczny oraz znacznie ładniejsza oprawa wizualna, którą na konsolach wyświetlimy w rozdzielczości 1080p i 30 klatkach na sekundę (przynajmniej na PlayStation 4). Czego chcieć więcej? GTA V już na PlayStation 3 i Xboksie 360 udowodniło, że jest świetną grą i jednym z najlepszych sandboksów w historii gier wideo.

 


 

Far Cry 4

 

 

Producent: Ubisoft

Wydawca: Ubisoft

Polski dystrybutor: Ubisoft Polska

Wersja językowa: polskie napisy

Data premiery: 20 listopada

Gatunek: FPS, sandbox

Platformy sprzętowe: PC, PS3, PS4, X360 i XOne

Sukces Far Cry 3 sprawił, że Ubisoft nie zwlekał tak długo z wydaniem kontynuacji. I oto dwa lata później mamy „czwórkę”, która wydaje się powielać niektóre schematy z poprzedniej odsłony. Ale mamy tylko nadzieję, że Far Cry 4 nie będzie powtórką z rozgrywki, tylko w nieco odmienionym klimacie. Przypomnijmy, że akcja rozegra się nie na tropikalnej wyspie, lecz w Himalajach, ale górskie, ośnieżone tereny to nie wszystko, co ma mieć do zaoferowania gra. Trudno spodziewać się tutaj rewolucji – to po prostu rozwinięcie pomysłów z „trójki” i do niczego innego Far Cry 4 nie aspiruje.

 


 

Dragon Age: Inquisition

 

 

Producent: BioWare

Wydawca: Electronic Arts

Polski dystrybutor: EA Polska

Wersja językowa: polskie napisy

Data premiery: 20 listopada

Gatunek: cRPG

Platformy sprzętowe: PC, PS3, PS4, X360 i XOne

Dragon Age: Inquisition ma zmazać winy po „wpadce”, jaką była druga część serii BioWare’u. Wszystko wskazuje na to, że chyba się uda i będziemy zadowoleni, jeśli twórcy przybliżą się do jakości prezentowanej przez Dragon Age: Origins. Bardzo długa kampania fabularna, która rozwinie i prawdopodobnie zakończy wątek starcia tytułowej Inkwizycji z Plagą nękającą ziemie Thedas, drużynowa, taktyczna rozgrywka, wybory moralne, różne rozwiązania zadań (oby nie tylko siłowe!) czy wreszcie znacząco odmieniona szata graficzna, co jest zasługą silnika Frostbite 3 – tak w skrócie wyglądają atuty produkcji. Obecne BioWare nie jest BioWare, które znaliśmy kiedyś, ale liczymy, że gra Dragon Age: Inquisition spełni chociaż część pokładanych w niej nadziei i okaże się co najmniej dobrym cRPG-iem.

Nie tylko wrzesień i październik to miesiące dla graczy lubiących uczestniczyć (wirtualnie) w sportowych zmaganiach. Za nami premiery m.in. NHL 15, FIF-y 15, NBA 2K15, WWE 2K15, ale fani piłki nożnej wciąż czekają na Pro Evolution Soccer 2015 (13 listopada) oraz Football Manager 2015 (7 listopada).

Jeśli chodzi o powroty serii, to nie zapomnieliśmy o Emergency 5, czyli strategicznej produkcji sygnowanej logiem Deep Silver. Funkcję dowódcy służb ratunkowych przyjdzie przejąć graczom 14 listopada. W katalogu wydawniczym tej firmy znajduje się również kolejne Dead Island, ale już nie od polskiego Techlandu, tylko od Fatshark (studia odpowiedzialnego za War of the Roses czy Krater). Escape Dead Island nie zapowiada się zbyt obiecująco, ale ma być pomostem fabularnym między pierwszą a drugą, zaplanowaną na przyszły rok częścią. Zrezygnowano też z poważnej oprawy wizualnej na rzecz cel-shadingu i zdecydowano się na konwencję TPP (widok zza pleców postaci). Rezultat poznamy 21 listopada na trzech platformach sprzętowych: PC, PlayStation 3 i Xboksie 360.

Mimo że konsole obecnej generacji znacząco poszerzyły przez ostatni rok grono odbiorców (czego potwierdzeniem jest ponad 13 milionów sprzedanych egzemplarzy PlayStation 4), to wciąż czekamy na więcej gier stworzonych z myślą wyłącznie o nowych urządzeniach Microsoftu i Sony. W listopadzie uwagę przykuwają dwa tytuły: Halo The Master Chief Collection (zestaw czterech odświeżonych części) na Xboksa One oraz platformówka LittleBigPlanet 3 na PlayStation 4 (ale też PlayStation 3!). Pierwsza gra wyjdzie 11 listopada, natomiast druga 26 listopada.

Grudzień już tak dobrze wyglądać nie będzie, ale ma to też dobre strony: wreszcie odpoczynek lub – jeśli ktoś będzie miał mało – sięgnięcie po zaległości. Większość listopadowych gier do krótkich nie należy, więc pewnie znaczna część graczy będzie je nadrabiać nawet za kilka miesięcy.

Najciekawsze gry miesiąca:

Źródło: własne
StjepanZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Stjepan2014.11.04, 13:00
-9#1
Tylko FC4, reszta nie dla mnie.
ja__Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
ja__2014.11.04, 13:12
a dla mnie 'this war of mine'
*Konto usunięte*2014.11.04, 13:12
-7#3
Ja czekam NA COD i nic więcej.
FlashbackZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Flashback2014.11.04, 13:15
COD podobno ma stosunkowo bardzo dobry single player. Tak mówią użytkownicy, którzy grali. Coś w tym musi być i trzeba spróbować.
SKEMPZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
SKEMP2014.11.04, 13:18
-3#5
Z tego kupuję tylko i wyłącznie GTA V. Nie będę dawał zarobić tym innym chciwym skneromm (jak np. Ubisoft).
Jacek1991Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Jacek19912014.11.04, 13:33
ludzie wieszczą, ze wow upada, w koncu ma tylko 7,4m graczy. Jako wieloletni maniak wowa zmiany w nowym dodatku poszly w dobrym kierunku, choc nie naprawiaja wszystkiego co spieprzyli w cata i mopie.
Hamil_HamsterZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Hamil_Hamster2014.11.04, 13:59
Poza War Of Mine lista składa się z samych kolejnych popłuczyn wysokobudżetowych serii.
Jeszcze GTA V to pół biedy, ale nie liczy się bo nie ma na PC... Tak więc z niewielkim wyjątkiem 'najciekawsze' w tym miesiącu są kolejne zaparzenia tej samej dawno wymiętej torebki herbaty, szóste wody po kisielu, zeschłe skórki pomarańczowe wrzucone do sokowirówki, zużyte gumy do żucia zapakowane w nowe papierki, innymi słowy bleeeeh...
Stefan999Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Stefan9992014.11.04, 14:06
-1#8
Super Smash Wii U ma premierę pod koniec listopada. Dziwne, że się nie znalazła na liście.
ropsZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
rops2014.11.04, 14:12
Ciekawe, że tylko PC otrzyma obie części assasyna. Dragon Age mnie ciekawi, nigdzie mi się jednak nie pali i poczekam na wersję GOTY lub coś w tym stylu. Ravens Cry mam nadzieję, że będzie dopracowany. Oby okazał się pozytywną niespodzianką (trzymam kciuki za polskie produkcje).
k4cz0rZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
k4cz0r2014.11.04, 14:32
SKEMP @ 2014.11.04 13:18  Post: 799636
Z tego kupuję tylko i wyłącznie GTA V. Nie będę dawał zarobić tym innym chciwym skneromm (jak np. Ubisoft).


Aaaaa, czyli Rockstar nie jest chciwy? Który właśnie wydaje San Andreas na X360, które jest kopią WERSJI MOBILNEJ? Do tego radzę poczytać komentarze i wywiady, jak Rockstar wywierał presję i wręcz katował Team Bondi gdy robili LA Noire.
Funkcja komentowania została wyłączona. Do dyskusji zapraszamy na forum.
1