aktualności

Windows 10 - jakich zmian oczekujemy?

37 20 października 2014, 00:06 Piotr Gontarczyk

Microsoft cały czas zbiera opinie i sugestie użytkowników kompilacji rozwojowej Technical Preview systemu operacyjnego Windows 10, w ramach programu Windows Insider. Firma z Redmond uruchomiła własny projekt w ramach witryny internetowej Uservoice, poprzez którą można wskazywać na oczekiwane zmiany i nowości, jakich internauci spodziewają się po nowym systemie.

Wcześniej Microsoft z tej samej strony korzystał w trakcie prac nad systemami Windows Phone i firma nawet przyznała, że nazwę Cortana dla usługi wirtualnego asystenta pozostawiono właśnie ze względu na to, że oczekiwało tego mnóstwo głosujących poprzez Uservoice. Wygląda więc na to, że Microsoft zwraca uwagę na to, co dzieje się po stronie użytkowników, a teraz ci przedstawiają własne opinie dotyczące Windowsa 10. Jak wygląda lista najbardziej oczekiwanych przez użytkowników zmian i nowości w systemie Windows 10?

Wśród najpopularniejszych oczekiwań jest dodanie kart do Eksploratora Plików. Dzięki kartom użytkownik może w prosty sposób przełączać się pomiędzy wcześniej otwartymi folderami, w ramach jednego okna, a nie jak obecnie, poprzez wiele okien. Co prawda istnieją tego typu rozwiązania, pochodzące od innych twórców oprogramowania, ale użytkownicy najwyraźniej oczekują, że funkcja ta pojawi się wreszcie w systemowej aplikacji.

Dalej mamy oczekiwanie wobec usługi Windows Update, która wraz z systemem Windows 10 powinna stać się źródłem wszystkich sterowników. Niby prosta i bardzo oczywista sprawa, zwłaszcza że już od długiego czasu poprzez Windows Update pobierane są niektóre sterowniki. Niestety wciąż zdarza się, że użytkownik musi samodzielnie szukać sterownika do jakiegoś urządzenia w ogóle lub w wersji najbardziej aktualnej. Producenci sprzętu problem ten omijają poprzez dodawanie do własnych instalacji systemów Windows autorskich aplikacji, które w trybie ręcznym lub automatycznie wyszukują nowe sterowniki. Użytkownicy najwyraźniej wolą aby to Microsoft poprzez Windows Update był podstawowym źródłem sterowników. Oczekiwanie jest o tyle zasadne, o ile pod uwagę weźmiemy to, że takie rozwiązanie mogłoby zapobiec wielu infekcjom komputerów, gdy mniej obeznani użytkownicy sterowniki pobierają na własną rękę. Ponadto pozwoliłoby to uniknąć wielu innych problemów, gdyż sterowniki byłyby kontrolowane przez Microsoft tak, jak zresztą dzieje się obecnie, w przypadku wydań dostępnych na stronach internetowych producentów różnego rodzaju sprzętu.

Następna prośba być może dla polskich użytkowników nie będzie mieć znaczenia, ale notowana jest wysoko. Chodzi o dodanie do systemu Windows obsługi kalendarza perskiego, używanego przede wszystkim w Afganistanie i Iranie.

Mamy też "przywrócenie Aero Glass". W ostatnich latach wszystko producenci spłaszczali, zabierali gradienty, rozmycia, cienie, upraszczali czcionki, itd., itd., a wygląda na to, że konsumenci stawiają mocny opór nie mając ochoty poddać się narzucanym z góry trendom. Firma Apple to zrozumiała i dlatego w systemie operacyjnym OS X "Yosemite" poszła w kierunku odwrotnym niż Microsoft i do dotychczasowego interfejsu dodała w niektórych elementach efekt przezroczystości. Microsoft wraz z systemem Windows 8 poszedł w drugą stronę i usunął Aero Glass, a wraz z nim częściowo przejrzyste ramki okien oraz delikatne cienie wokół nich. Wszystko stało się tak płaske i proste, że niektórzy krytycy Windowsa 8 zarzucali mu, że bardziej przypomina Windowsa 3 aniżeli nowoczesny system operacyjny. Aero Glass zniknął wraz z Windowsem 8, gdyż według Microsoftu poprawiło to czas działania laptopów na zasilaniu z akumulatorów. Użytkownicy systemów Windows najwyraźniej oczekują, że Redmond wycofa się z mocnego spłaszczania interfejsu. Być może pewnym światełkiem w tunelu jest to, że Technical Preview nowego systemu ma mocno zarysowane cienie wokół otwartych okien.

Jedno z najpopularniejszych oczekiwań pojawia się chyba przy każdym systemie Windows, od czasów wersji 2000 i ME. Chodzi o przeprojektowanie i wymiana wszystkich ikon systemowych. Wraz z każdą nową wersją systemu Windows zawsze pojawia się krytyka tego, że pozostały w nich stare ikony. Nie jest to żadne krytykanctwo na siłę, gdyż nawet w najnowszych Windowsach można znaleźć ikony, które liczą sobie ze 20 lat. Być może największym problemem jest to, że w kolejnych wydaniach pojawiają się nowe zestawy ikon, które funkcjonują obok tych z wydania poprzedniego, przedostatniego, itd. Innymi słowy z każdym kolejnym Windowsem powiększa się bałagan w ikonach, które pochodzą z różnych systemów.

Użytkownicy postulują też o "dostarczenie lepszej aplikacji Notatnik". Na pierwszy rzut oka może to wydawać się naciągane oczekiwanie, ale warto mieć na uwadze to, że systemowa aplikacja Notatnik tak naprawdę nie zmieniła się od lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Przykładowo Paint został mocno ulepszony, m.in. poprzez dodanie interfejsu z wstążką, to Notatnik tkwi w miejscu od wielu, wielu lat. Istnieje co prawda systemowy Wordpad, ale najwyraźniej głosujący poprzez Uservoice uważają, że to Notatnik powinien zostać ulepszony poprzez chociażby poprawienie kompatybilności z plikami tworzonymi w systemach uniksowych. Użytkownicy sugerują również, że Microsoft powinien poprawić wreszcie działanie funkcji podwójnego kliknięcia dla zaznaczenia całego słowa, gdyż obecnie funkcja ta działa nieprzewidywalnie. Podobnie zresztą jest z funkcją cofania zmian, która według użytkowników również nadal nie działa w pełni poprawnie. Być może po mniej więcej dwóch dekadach Microsoft usłyszy wreszcie głosy użytkowników i usprawni tak prostą aplikację, jaką jest Notatnik.

W rankingu mamy też "Windows darmowy dla wszystkich". Tu zaskoczenia nie ma, gdyż każdy chciałby mieć wszystko za darmo. Można jedynie debatować o tym czy oczekiwanie takie na pozycji siódmej stoi za wysoko czy za nisko. Tak czy inaczej część użytkowników nie chce już płacić za kolejne wydanie systemu Windows. Microsoft wciąż sporą część swoich dochodów czerpie z działu Windows i co prawda firma już zdecydowała się oferować za darmo Windowsa Phone i Windowsa dla tabletów z ekranami o przekątnej poniżej 9 cali, to za mało prawdopodobną wciąż można uznawać możliwość zdjęcia opłat za pozostałe licencje. Oczywiście mówimy tu o zakupie nowych wydań w wersjach pudełkowych i OEM. Microsoft jednak może oferować Windowsa 10 za darmo, jako aktualizację dla użytkowników systemów operacyjnych Windows 8.1, Windows 8 i Windows 7. Sami uznajemy to za całkiem prawdopodobne, a z punktu widzenia Microsoftu być może nawet konieczne, jeśli firma nie chce doprowadzić do sytuacji, w której Windows 7 stałby się drugim Windowsem XP, a więc systemem przez wiele lat zajmującym pozycję lidera, którego nie możnaby się "pozbyć".

Pojawia się też oczekiwanie możliwości przypięcia wszystkiego do Ekranu Start. Dotychczas w Ekranie Start przypinać można tylko aplikacje "Modern", aplikacje dla pulpitu, a także zakładki Internet Explorera. Nie można natomiast przypiąć sobie dowolnego pliku, takiego jak chociażby dokument Word czy Excel lub pliku z listą utworów muzycznych.

Na liście mamy także możliwość przypisywania wybranego wyjścia dźwięku do każdej aplikacji. Wraz z systemem Windows Vista Microsoft wprowadził spore zmiany w systemowym stosie audio. Pojawiła się np. możliwość dostosowania systemowo głośności dźwięku dla każdej aplikacji, ale najwyraźniej użytkownicy chcą dalszych kroków. Niektórzy z nich korzystając np. z zestawów słuchawkowych i komunikatorów chcieliby mieć możliwość przypisania tym aplikacjom konkretnego wyjścia dźwięku. W ten sposób z komputera mogłyby korzystać dwie osoby, z czego jedna mogłaby chcieć oglądać film, a druga rozmawiać głosowo poprzez komunikator. Niektóre aplikacje pozwalają wybierać wyjścia dźwięku, ale po pierwsze nie wszystkie, a po drugie zawsze jest to dodatkowa praca dla użytkownika, który z resztą o takiej możliwości może nie wiedzieć.

Ostatnia pozycja w rankingu wybranych dziesięciu najbardziej oczekiwanych zmian i nowości w systemie Windows 10 to "połączenie Ustawień PC i Panelu Sterowania", które wydaje się wręcz bardziej niż oczywiste. Windows 8 wprowadził nową aplikację "Ustawienia PC", stworzoną dla interfejsu Modern i do dziś to między innymi ona stanowi silny argument w rękach krytyków dwóch "światów" (komputerów osobistych i tabletów) w jednym systemie operacyjnym. "Kafelkowe" centrum ustawień bowiem nie zawiera mnóstwa funkcji, które dostępne są w "tradycyjnym" Panelu Sterowania. Co gorsza działa to też w drugą stronę. Najgorsze jednak jest to, że niektóre elementy tych samych zbiorów ustawień są porozrzucane pomiędzy tymi dwiema aplikacjami. Przykładowo aby zapomnieć wybraną sieć Wi-Fi należy skorzystać z elementu "Modern", podczas aby zmienić adres IP należy skorzystać z Panelu Sterowania. Użytkownik w ten sposób lawiruje pomiędzy dwoma innymi panelami ustawień. Niestety wydanie Technical Preview systemu Windows 10 nie przyniosło żadnych zmian na lepsze. Chyba najwyższy czas aby Microsoft zajął się tym problemem. Tego że tak zrobi nie należy jeszcze całkowicie wykluczać. Typowo konsumencka wersja poglądowa Windowsa 10 ma bowiem pojawić się w przyszłym roku i być może do osiągnięcia wersji finalnej coś się w tej kwestii zmieni.

Zgadzacie się z takim rankingiem, a może coś dalibyście wyżej w skali ważności, a coś innego niżej? Co Waszym zdaniem Microsoft powinien zmienić w systemie Windows 10? Zwracamy uwagę na to, że poszczególne pozycje wybraliśmy samodzielnie, spośród faktycznie najpopularniejszych oczekiwań. Zwracamy uwagę na to dlatego, że ranking Uservoice stale ulega zmianie, w wyniku dodawania kolejnych głosów.

Źródło: Uservoice, The Verge, Microsoft, opr. własne
UlvarZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Ulvar2014.10.20, 00:23
12#1
Jak to przejdzie to to będzie najlepszy system w historii MS ;)!
Dużo nie wymagam, sam siedzę na win 8.1 + classicshell :D
Boję się tylko tego ze sterownikami przez WU.
Użytkownicy starszych komputerów będą skazani na najnowsze bądź tez wręcz chamsko uproszczone w celu wymuszenia zmiany sprzętu sterowniki i brak możliwości instalacji modowanych ;/. (sam korzystam z tych 2gich ze względu na brak wsparcia od ati serii 4xxx na win8.1).
Milf Hunter Anal TornadoZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Milf Hunter Anal Tornado2014.10.20, 00:26
-7#2
Ja chcę tylko, żeby zapierdalał i był zajebisty
HocumZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Hocum2014.10.20, 00:26
-5#3
Jaśniejsze i prostsze konfigurowanie co ma byc umieszczane w chmurze.

logowanie sie do na jedno konto na rożnych komputerach w ramach jednej wokrgrupy lub AD. Przenoszenie ustawień z centralnego serwera/cloudu
SkyeZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Skye2014.10.20, 00:31
-9#4
Jak przywroca Aero to pogadamy o instalacji. Bez tego nie ruszam tych dretwych, brzydkich kolorow.
franiu222Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
franiu2222014.10.20, 01:21
12#5
A mi by się marzyła funkcja pozwalająca zrobić obraz dysku zaraz po instalacji system+sterowniki+podstawowe programy aby potem go przywracać. Wiem że jest narzędzie kopia zapasowa oraz inne zewnętrzne i najczęściej linuxowe programy ale było by to po prostu wygodne.
SunTzuZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
SunTzu2014.10.20, 02:01
Dla mnie marzeniem są 'foldery' w metro. Pomysł dobry na interfejs... ale brakuje tego co miał/ma start czyli lepszego grupowania ikon

Bardzo dobrze by było gdyby MS zrobił tak, że niepotrzebne stery po instalacji windowsa się wywalane... po co ci wpierdyliony sterów drukarek, skanerów, chipsetów...
... potem to co potrzebne z Update.
AndreeZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Andree2014.10.20, 02:21
20#7
Już o tym pisałem, ale naprawdę to ograniczenie długości ścieżki dostępu do pliku do 260 znaków pochodzące jeszcze z czasów DOS nie ma racji bytu w nowoczesnym systemie operacyjnym, zwłaszcza że system plików NTFS i jądro NT umożliwiają korzystanie ze ścieżek o długości ponad 32 tys. znaków.
http://stackoverflow.com/questions/1880321...xist-in-windows
HΛЯPΛGŌNZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
HΛЯPΛGŌN2014.10.20, 07:30
12#8
Aero jest fajne, ale nie zawsze do każdej aplikacji pasuje. Nie mam też nic przeciwko uproszczeniom, jednak nie takim tandetnym jakie zaprezentowano w W8. Zrobić coś dobrego i prostego to nie taka prosta rzecz.
PynioZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Pynio2014.10.20, 07:59
Obecnie wygrywa perski kalendarz... super! Aha... i microsoft store dla Irańczyków
=-Mav-=Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
=-Mav-=2014.10.20, 08:07
11#10
Ulvar @ 2014.10.20 00:23  Post: 794593
Jak to przejdzie to to będzie najlepszy system w historii MS ;)!

I dlatego właśnie połowy albo więcej tych rzeczy nie wprowadzą, bo przecież kolejne systemy też trzeba będzie jakoś sprzedać. I w ten sposób nadal będziemy się bujać z rastrowymi ikonami, krótkimi ścieżkami dostępu i tak dalej. Za to powinni zwolnić osobę/osoby odpowiedzialne za cały ten flat look i koszmarne bohomazy które zastąpiły ładne ikony i logo systemu, bo to po prostu działanie na szkodę firmy.
Zaloguj się, by móc komentować
1