Aktualność
Adrian Kotowski, Wtorek, 30 września 2014, 20:42

Microsoft zaprezentował system Windows 10 – następcę „ósemki”. Gigant z Redmond stawia na przystosowanie swojego OS-u do większości urządzeń dostępnych na rynku i jak sam twierdzi, będzie to najbardziej kompleksowy produkt w historii firmy. 

Wszyscy czekaliśmy na „dziewiątkę”, a Microsoft zaskoczył i zapowiedział Windows 10. Tym samym firma chce odciąć się od raczej nieudanego eksperymentu, jakim jest obecna edycja systemu. Tak jak wcześniej informowaliśmy oprogramowanie będzie kompatybilne z całą masą urządzeń, a producent chce w praktyce zastosować ideę jednego ekosystemu dostosowującego się do sprzętu.

Wraca menu Start, o czym wiedzieliśmy już od dłuższego czasu. Potwierdziła się także integracja tego elementu z kafelkami znanymi z interfejs Modern. Według przedstawicieli Microsoftu tym razem wszystko ma być jednak bardziej spójne i przemyślane, a obsługa klawiaturą i myszką jeszcze bardziej intuicyjna. Nie będzie więc powtórki z Windows 8, gdzie defacto mieliśmy do czynienia z dwoma różnymi środowiskami.

Windows 10

Menu Start otrzymało nową, uniwersalną wyszukiwarkę działającą podobnie jak ta z „ósemki”, a więc pozwalającą przeszukiwać zarówno pliki oraz foldery, jak i zasoby sieci internetowej. Ulepszono także wielozadaniowość poprawiając obsługę wielu okien, a także pozwalając na tworzenie kilku wirtualnych pulpitów.

Windows 10

Oczywiście interfejs dotykowy nie zniknie całkowicie. Nadal będzie dostępny w urządzeniach korzystających z ekranów go wspierających, jak choćby notebooków konwertowalnych. Microsoft twierdzi, że przełączenie pomiędzy trybem pracy tabletu i laptopa ma być zdecydowanie prostsze. Jutro startuje natomiast program Insider skierowany do najbardziej zaawansowanych użytkowników systemu. Mają oni mieć wpływ na poprawki i ulepszenia.

Microsoft opisał na blogu kilka dodatkowych elementów, jakie znajdą się w systemie. Już od jakiegoś czasu wiadomo, że aplikacje Modern dostępne w sklepie giganta z Redmond będą mogły być uruchamiane w oknach. Dzięki temu nie będziemy musieli zmuszeni do trybu pełnoekranowego lub dzielenia ekranu.

Windows 10

Sam podział także ma zresztą zostać usprawniony dzięki czemu okna rozmieścimy bez problemu w jednej z ćwiartek (wcześniej automatycznie tylko na dwie połowy). Z Windows 10 nie znika znane z „ósemki” menu Charm wysuwające się po najechaniu do prawej krawędzi ekranu. Po przeciwnej stronie pulpitu znajdziemy za to wysuwany menedżer zadań.

Windows 10

Wiele osób może być tą informacją zszokowanych, ale Microsoft w końcu zabrał się także za wiersz poleceń, który od teraz obsługuje proste wklejanie tekstu. Trzeba przyznać, że trochę to gigantowi z Redmond zajęło. Wszyscy zainteresowani przetestowaniem Windows 10 powinni bacznie śledzić informacje na stronie preview.windows.com.

Na Windows 10 będziemy musieli nieco poczekać – system ma zadebiutować w ostatnich miesiącach 2015 roku. Od stycznia ma zacząć się ujawnianie szczegółowych informacji na temat produktu.

 

Źródło: The Verge
Ocena aktualności:
Ocen: 14
Zaloguj się, by móc oceniać
Skye (2014.09.30, 20:46)
Ocena: 40

0%
Gdzie info o nowościach technicznych? Jakieś poprawki do menu start i ma to się sprzedawać? No bez jaj, gdzie czasy rewolucyjnych zmian.
raximus (2014.09.30, 20:51)
Ocena: 42

0%
WOW. Zszedłem na zawał.
Ale. Jeśli co drugi system MS jest zły, to wychodzi że 10 też będzie zła <lol>
Kelam (2014.09.30, 20:52)
Ocena: 27

0%
Będę siedział na W7 pewnie jeszcze z 5 lat :f.
losdamianos (2014.09.30, 20:53)
Ocena: 47

0%
mam wrazenie ze chyba kazdy czeka na rewolucje ale sam nie wie tak naprawde czego chce oprocz tego ze chce sobie ponarzekac i hejtowac
HΛЯPΛGŌN (2014.09.30, 20:56)
Ocena: 25

0%
Nie interesuje mnie menu start ani jak to się nazywa, tylko konkrety- co jest pod maską. Jak na razie wrzucają do sieci jakieś duperelowate screeny i myślą, że każdy się posika z wrażenia.
Stjepan (2014.09.30, 20:58)
Ocena: 22

0%
palel47 @ 2014.09.30 20:56  Post: 789110
Chyba im sie liczby poyebaly. A tak w ogóle to czemu nie było Windowsa 6, 5, 4, 3, 2, 1?

Windows 3, 2 i 1 był :]
science1 (2014.09.30, 20:58)
Ocena: 14

0%
A co jeśli usuniemy wszystkie flizy z menu start? Zostanie puste czarne pole?
Zaloguj się, by móc komentować
Aktualności
Jest też kompatybilność z Adaptive Sync dla Pascali i Turingów. 37
Firma tłumaczy się ograniczeniami sprzętowymi. 27
Wyjaśnienie, które niewiele wyjaśnia. 16
Świetna wiadomość dla klientów. DRAMeXchange przygotował nowy raport na temat rynku pamięci DRAM. 20
Od niedrogiego PC po sprzęt z najwyższej półki. 23
Alternatywa jest, ale do jej wprowadzenia potrzeba czasu. 100
Firma postawi na zupełnie inny projekt. 33
Niestety brak kart Nvidii. AMD udostępniło mediom materiały prasowe dotyczące karty Radeon Vega VII. 91
Obietnica jest, teraz czekamy na jej spełnienie. 34
W końcu się doczekaliśmy. 16
Lubicie trzymać dane w chmurze? Mamy dla was dobrą wiadomość. 19
Świetna wiadomość dla klientów. DRAMeXchange przygotował nowy raport na temat rynku pamięci DRAM. 20
Alternatywa jest, ale do jej wprowadzenia potrzeba czasu. 100
Firma postawi na zupełnie inny projekt. 33
Niestety brak kart Nvidii. AMD udostępniło mediom materiały prasowe dotyczące karty Radeon Vega VII. 91
Jest też kompatybilność z Adaptive Sync dla Pascali i Turingów. 37
Obietnica jest, teraz czekamy na jej spełnienie. 34
Facebook
Ostatnio komentowane