aktualności

Tablety i smartfony wkrótce zostaną objęte opłatą reprograficzną

57
28 września 2014, 22:33 Adam Szymański

Opłata reprograficzna, nazywana też opłatą CL, podatkiem od piractwa lub "haraczem dla ZAiKS-u", istnieje w Polsce już od dłuższego czasu. Ma ona stanowić rekompensatę dla twórców materiałów cyfrowych za straty wynikające z kopiowania ich przez użytkowników różnych nośników danych (według prawa kopiowanie na użytek własny jest dozwolone). Dotychczas podatkiem były objęte czyste płyty, kasety czy kserokopiarki, ale teraz lista ta ma zostać zaktualizowana o tablety i smartfony. Tak wynika z niedawnego posiedzenia komisji sejmowych, które zostało zamknięte dla gości, ale można obejrzeć jego nagranie online.

Omawiano na nim kwestię opłaty reprograficznej, której rozszerzenia o nowe urządzenia domagało się już w zeszłym roku Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa NarodowegoZAiKS oraz inne organizacje zbiorowego zarządzania. O sprawie tej długo debatowano podczas wspólnego posiedzenia Komisji Kultury i Środków Przekazu (KSP) oraz Komisji Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii (INT). W czasie spotkania padło wiele wypowiedzi, ale dla internautów wydaje się najważniejsza ta, którą wygłosił wiceminister kultury Andrzej Wyrobiec.

Brzmiała ona następująco: "Jest uzgodnienie dotyczące listy czystych nośników i wysokości opłat od tych czystych nośników (...) Do końca września daliśmy sobie jeszcze czas na wpisanie w słupki (...) uzgodnionych przez strony kwot (...) odsetek od czystych nośników. Wydaje się, że jest bardzo blisko tego porozumienia, po to byśmy - po pierwsze - wyeliminowali z listy czystych nośników te urządzenia, które po prostu już nie są... są nieaktualne, typu np. kasety magnetofonowe, a wprowadzili urządzenia najbardziej w tej chwili powszechne, popularne, które między innymi z tego powodu są nabywane, że umożliwiają kopiowanie czy korzystanie z utworów... to jest mówię o tabletach i smartfonach"  

Z treści wypowiedzi wynika, że sprawa jest już przesądzona, a do ustalenia pozostała jedynie wysokość podatku i termin rozpoczęcia obowiązywania unowocześnionych przepisów. Sejm nie ma zamiaru wprowadzić nowego prawa, ale uaktualnić listę obecnie objętych podatkiem nośników. Miejsce nieużywanych już taśm magnetofonowych czy dyskietek miałyby zająć smartfony i tablety, o co ubiega się ZAiKS. Warto jednak pamiętać, że tak naprawdę dochód z opłaty CL nie trafia do twórców dzieł, tylko do organizacji, właśnie takich jak Związek Autorów i Kompozytorów Scenicznych. Jeżeli artyści otrzymują od nich jakiekolwiek rekompensaty, są one jedynie ułamkiem pobieranej od konsumentów kwoty.
Warto dodać, że nowelizacja przepisów jest niepokojąca, bo tablety i smartfony w zamyśle nie zostały stworzone do kopiowania czegokolwiek. Ich głównym zastosowaniem jest prowadzenie rozmów, wysyłanie wiadomości oraz używanie internetu i mobilnych aplikacji. Ma to spore znaczenie, biorąc pod uwagę fakt, że reszta urządzeń objętych podatkiem służy tylko i wyłącznie powielaniu materiałów. Tak jest np. z czystymi płytami czy kserokopiarkami, ale stawianie ich na równi ze sprzętem przenośnym jest sporą nadinterpretacją. Należy tu przypomnieć, że kiedyś ZAiKS i inne organizacje domagały się objęcia opłatą reprograficzną również aparatów cyfrowych, które według nich mogą służyć do powielania treści chronionych prawem autorskim. Wtedy na szczęście wycofano się z tego pomysłu, bo sejm stwierdził, że to już byłaby przesada. Dlaczego więc nie zauważono tego w przypadku smartfonów i tabletów?

Europejski sąd orzekł, że Holendrzy nie mogą z powodu piractwa narzucać dodatkowej opłaty na nośniki danych

Źródło: DI
T0TEKZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
T0TEK2014.09.28, 22:49
Sejm nie ma zamiaru wprowadzić nowego prawa, ale uaktualnić listę obecnie objętych podatkiem nośników


no wypada z czasem uaktualnić cennik :) widać jest jeszcze na czym zarobić
DrzemorZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Drzemor2014.09.28, 22:54
48#2
Serio ich POK*RWIŁO
Master HuskyZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Master Husky2014.09.28, 22:56
23#3
ale jakim do ch... prawem?!
losdamianosZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
losdamianos2014.09.28, 22:59
47#4
ShalkyerZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Shalkyer2014.09.28, 22:59
30#5
Cóż, co najmniej będzie można piracić na legalu. W końcu już za to zapłaciłem w podatku...
hollytomZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
hollytom2014.09.28, 23:02
18#6
czyli wychodzi na to, że płać jak kupiłeś telefon bo możesz piracić mp3. A gdzie domniemanie niewinności? To już prędzej właściwe było by dosranie się do opłat za komputery pc. Tak szczerze mówiąc dopierdzielają się tam gdzie łatwiej wyciągnąć kasę. Jeszcze jak by to trafiało do artystów, a nie do kieszeni prywatnej.
DrzemorZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Drzemor2014.09.28, 23:07
24#7
Choć uchwalać sobie mogą, ale jak ktoś zaskarży do trybunału konstytucyjnego to pewnie szybko wycofają.. łapczywe [...]
AdRjiaNZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
AdRjiaN2014.09.28, 23:11
-3#8
Zawsze można przejść na nokie 3310 ew 3340 :D
AdRjiaNZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
AdRjiaN2014.09.28, 23:13
-6#9
zawsze można przejść na nokie 3310 ew 3410 :D
KubaswielgusZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Kubaswielgus2014.09.28, 23:20
22#10
A co Zasadą Domniemania Niewinności? Przecież wprowadzając ten podatek nazywa się każdą osobę kupującą smartphone lub tablet - ZŁODZIEJEM!!! Czy nie jest to podstawą to złożenia pozwu?
Funkcja komentowania została wyłączona. Do dyskusji zapraszamy na forum.
1