aktualności

NVIDIA obiecuje obsługę techniki Adaptive Sync? Odpowiedź brzmi "nie"

19
22 września 2014, 21:31 Piotr Gontarczyk

W sieci pojawiły się doniesienia o tym, że NVIDIA poinformowała o zgodzie na przyjęcie obsługi techniki Adaptive Sync, poprzez którą firma AMD realizuje swoją technikę, o nazwie FreeSync. W wielu serwisach rozgrzały się spekulacje m.in. o tym, jak "zieloni" doceniają rozwiązania "czerwonych". Sprawa jest mocno naciągana, bo z własnych informacji wiemy, że NVIDIA niczego takiego nie zapowiedziała.

Wspomniana powyżej wieść wypłynęła od szwedzkiego serwisu SweClockers, a kolejne serwisy tylko dokładały kolejne elementy (np. to, że zapowiedź padła w trakcie "sekretnej konferencji, w trakcie imprezy GAME 24"). Jako że dysponujemy zapisem całej tej konferencji to możemy całkowicie zaprzeczyć tym doniesieniom. W rzeczywistości NVIDIA oświadczyła jedynie, że nie odrzuca możliwości przyjęcia obsługi Adaptive Sync w swoich kartach graficznych, ale mogłoby to nastąpić gdy dostrzeżona zostanie odpowiednia potrzeba. Stwierdzenie było bardzo proste i logiczne, nawet z biznesowego punktu widzenia. NVIDIA jest gotowa wprowadzić obsługę Adaptive Sync w kartach GeForce, ale najpewniej ewentualna decyzja musiałaby wynikać przede wszystkim z tego, jak rozwiązanie to radzi sobie na rynku. Innymi słowy - NVIDIA obsługą Adaptive Sync może być zainteresowana tylko wtedy, gdy w sprzedaży będzie dużo zgodnych monitorów i będą się one dobrze sprzedawać.

Techniki NVIDIA G-Sync i AMD FreeSync mają za zadanie eliminować skutki fluktuacji częstotliwości animacji obrazu przesyłanego przez procesory grafiki, co obecnie skutkuje często tzw. rozrywaniem ekranu (z ang. tearing) i zacięciami (z ang. stuttering). W grach czas renderowania każdej klatki animacji bywa różny, podczas gdy częstotliwość odświeżania obrazu "tradycyjnego" monitora jest stała. W skrócie doprowadza to do tego, że poszczególne klatki dosłownie mogą na siebie częściowo nakładać (rozrywanie) lub wyświetlać nierównomiernie i z opóźnieniami (zacięcia). G-Sync było pierwszym rozwiązaniem komercyjnym tego problemu, które sprawiło, że AMD również stworzyło własny odpowiednik (FreeSync). Ze względu na to, że monitorów z obsługą Adaptive Sync, a więc jednocześnie FreeSync, wciąż na rynku nie ma to G-Sync pozostaje jedynym rozwiązaniem w tej chwili. Jak długo? Pierwsze monitory z obsługą rozwiązania AMD zaczną pojawiać się w przyszłym roku.

AOC g2460Pg – test 24-calowego monitora Full HD z techniką G-Sync

Źródło: własne
Lupus1943Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Lupus19432014.09.22, 21:58
15#1
Jeśli Freesync będzie częścią standardu DisplayPort od którejś wersji to czemu nie mieliby jej wdrożyć? No tak, z G-Synca kasa cały czas leci...
FoperZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Foper2014.09.22, 22:00
18#2
Lupus1943 @ 2014.09.22 21:58  Post: 786888
Jeśli Freesync będzie częścią standardu DisplayPort od którejś wersji to czemu nie mieliby jej wdrożyć? No tak, z G-Synca kasa cały czas leci...

Freesync jest opcjonalnym dodatkiem do DisplayPort już od kilku miesięcy. Już trwają prace nad monitorami, chyba jeszcze w tym roku coś zobaczymy. Jeśli rozwiązanie okaże się skuteczne i tańsze od G-sync to Nvidia będzie musiała się przystosować, nawet jeśli nie przestanie wspierać G-synca
SupermanZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Superman2014.09.22, 22:03
nie mają wyjścia - jak porzucą obsługę adaptive sync, to sami zostaną porzuceni. Nikt nie da się naciąć na niepotrzebny wydatek 200$ i tylko pod geforce.
aqvarioZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
aqvario2014.09.22, 22:11
Każda z firma stara się, aby to jej rozwiązanie było standardem, bo to i prestiż i kasa. Ale AMD zrobiło otwarty standard, a nVidia płatny. Dlatego prawdopodobnie zwycięży AMD. Ale jeśli g-sync jest lepszy, a został wprowadzony szybciej, to będzie miał szansę istnieć na rynku cały czas. Nie znam się na tym, to nie wypowiem się, czy są tam jakieś różnice. Czas pokaże, ostatecznie różne standardy walczyły po kilka lat na rynku, zanim jeden go zdominował.
=-Mav-=Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
=-Mav-=2014.09.22, 22:27
'Pozbawione logiki'? Przecież to oczywiste ze prędzej czy później będą musieli obsługę tej technologii zaimplementować w swoich kartach. Jeśli coś jest tak samo dobre a przy tym o wiele tańsze, tak jak free sync przy g syncu, to to droższe zostanie wyparte i zapomniane i idę o zakład że tak właśnie będzie z gsyncem.
FoperZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Foper2014.09.22, 22:33
Pytanie tylko kiedy monitory z freesync staną się powszechnie dostępne i ile realnie będą kosztowały
losdamianosZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
losdamianos2014.09.22, 23:34
Pentium DZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Pentium D2014.09.23, 00:28
Ja tu czegoś nie rozumiem z tego co wiem to nvidia ma coś takiego jak adaptive vsync więc czym jest to adaptive sync?
oomekZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
oomek2014.09.23, 00:49
Adaptive Vsync to zwykły vsync, który wyłącza się gdy FPS spada poniżej częstotliwości odświeżania monitora, czyli raz masz tearing raz nie.
oomekZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
oomek2014.09.23, 00:51
-2#10
Adaptive Vsync nie można porównywać z G-Sync, ponieważ ten pierwszy wykorzystuje triplebuffering, czyli nie eliminuje laga jak G-Sync.
Funkcja komentowania została wyłączona. Do dyskusji zapraszamy na forum.
1