aktualności

Windows 9 - zobacz nowe Menu Start w akcji

77
12 września 2014, 16:46 Piotr Gontarczyk

Microsoft prezentował już nowe Menu Start systemu operacyjnego Windows 9, a kilkadziesiąt godzin temu w sieci pojawiły się zrzuty ekranowe przedstawiające zmiany w interfejsie użytkownika, ale dziś odświeżone Menu Start możemy zobaczyć na filmie. Menu Start zostało całkowicie wyeliminowane w systemie Windows 8, wraz z przyciskiem Start. W Windowsie 8.1 Microsoft próbował odpowiedzieć na krytykę w tej sprawie, ale ostatecznie ograniczył się jedynie do przywrócenia przycisku Start na pasku zadań. To dla wielu ludzi wciąż za mało i z tego powodu w systemie Windows 9 powróci Menu Start, ale w zmienionej formie.

Wiemy już z wcześniejszych prezentacji Microsoftu, że Menu Start w Windowsie 9 będzie mieć sporą część możliwości swojego odpowiednika z systemu Windows 7 i starszych wersji, ale jednocześnie dorzucone do niego zostaną kafelki, znane dotąd z Ekranu Start, a więc tzw. interfejsu Modern. Na udostępnionych w sieci filmach można zobaczyć, jak w praktyce działa to wymieszanie tradycyjnego Menu Start z kafelkami.

Na początku należy zwrócić uwagę na to, że filmy przedstawiają interfejs ze świeżej kompilacji rozwojowej nowego systemu operacyjnego, która prawdopodobnie już niebawem zostanie udostępniona, w formie poglądowej, jako Windows Technical Preview. Oznacza to, że widoczny na filmach interfejs do wersji finalnej może jeszcze ulec jakimś zmianom.

Obecnie wiemy, że opcje związane z obsługą kont użytkowników w nowym Menu Start znajdują się na górze, umożliwiając zablokowanie systemu lub wylogowanie się. W tej samej sekcji na górze teraz znajduje się przycisk pozwalający wyłączyć, uśpić, zahibernować lub zrestartować komputer. Główna część Menu Start składa się, podobnie jak kiedyś zresztą, z dwóch bloków. Po lewej mamy tradycyjną listę aplikacji, a po prawej mamy nowość, a więc coś na kształt miniaturowego Ekranu Start z "żywymi kafelkami", które też stanowią jednocześnie skróty do aplikacji, choć przeznaczonych dla interfejsu Modern. Warto jednak zauważyć, że prawa strona może zostać automatycznie ukryta, gdy użytkownik zacznie przeglądać głębsze zakątki swoich folderów.

Zobacz więcej zbiór informacji na temat Windows 9

Jeżeli ktoś lubi mieć sporo kafelkowych aplikacji pod ręką, to Menu Start w nowym Windowsie powinno przypaść mu do gustu, gdyż może ono dynamicznie zwiększać swoją szerokość, wraz z dodawaniem kolejnych elementów. Warto też podkreślić, że użytkownik może zmieniać wymiary wszystkich kafelków, o ile oczywiście twórcy związanych z nimi aplikacji taką możliwość przewidzieli. Odbywa się to w dokładnie taki sam sposób, jak obecnie w Ekranie Start. Menu Start co prawda nie zostało stworzone z myślą konkretnie o użytkownikach tabletów i właśnie dlatego w systemie pojawiła się opcja używania Menu Start zamiast Ekranu Start. Zapewne korzystać z niej będą przede wszystkim ci użytkownicy, którzy do interakcji z komputerem używają myszek i klawiatur. Najprawdopodobniej tak właśnie skonfigurowany będzie nowy Windows domyślnie. Warto zwrócić uwagę, że z wcześniejszych doniesień wynikało, że ostatecznie (w wersji finalnej) Microsoft może całkowicie wyeliminować pełnoekranowy Ekran Start dla komputerów, które nie są wyposażone w ekrany dotykowe.

Na udostępnionych filmach widać też aplikacje "kafelkowe" działające w oknach na pulpicie. Teraz aplikacje interfejsu Modern nie muszą już być na stałe przypięte w jednej pozycji na ekranie ani działać w trybie pełnoekranowym, a zamiast tego działają dokładnie tak, jak typowe aplikacje okienkowe systemu Windows, no i oczywiście można zmieniać ich rozmiar czy maksymalizować. To na razie tylko wstępny podgląd na to, co przyniesie nowy system operacyjny Windows, który najprawdopodobniej nazywać się będzie Windows 9. Wygląda na to, że tym razem największe zmiany czeka pulpit bo na to czeka spora część niezadowolonych użytkowników systemów Windows 8 i 8.1 czy tych, którzy unikają ich jak ognia, pozostając na innych platformach.

Microsoft poglądową kompilację Windows Technical Preview ma udostępnić już za kilkanaście dni. Na pewno będzie ona dostępna dla twórców oprogramowania, ale niewykluczone, że w dalszym terminie będzie mógł ją pobrać każdy. Zresztą nawet jeśli to ostatnie nie dojdzie do skutku, to tak czy inaczej zapewne pojawią się wycieki.

Źródło: WinFuture, The Verge, opr. własne
om3gaZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
om3ga2014.09.12, 16:55
38#1
CO nowego wniesie win9 poza 'starym', nowym menu start ?
UlvarZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Ulvar2014.09.12, 17:04
18#2
właśnie ;/
nie wiem po co tyle hałasu o głupie zmiany w wyglądzie i durne menu start, które można zmienić nawet na takie z windows 95 instalując 1 program...
mnie wyłącznie interesują zmiany 'pod maską'...
DenroZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Denro2014.09.12, 17:07
31#3
Zaje***** kalkulator!
KazHZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
KazH2014.09.12, 17:16
-1#4
om3ga @ 2014.09.12 16:55  Post: 784104
CO nowego wniesie win9 poza 'starym', nowym menu start ?


Nic. To dokładnie ten sam Windows 8.1 tyle że z nowym menu start oraz aplikacjami metro w okienkach. Żadnych innych dużych zmian. Bo będziesz miał tam jeszcze DX12 ale te biblioteki działają także w Windows 8.1 co demonstrował niedawno Intel na Surface 3. Tak więc poza nowym menu ten system będzie w zasadzie identyczny do Windows 8.1. Może wygląd kilku ikon zmienią
*Konto usunięte*2014.09.12, 17:20
-3#5
Ulvar @ 2014.09.12 17:04  Post: 784110
właśnie ;/
nie wiem po co tyle hałasu o głupie zmiany w wyglądzie i durne menu start, które można zmienić nawet na takie z windows 95 instalując 1 program...
mnie wyłącznie interesują zmiany 'pod maską'...

Pod maską masz choćby DX12... Sporo rzeczy już jest i Windowsowi mało brakuje, a z dużych rzeczy jak już to z powodu tego, że jest WinServer i MS trzepie kasę...

Prawda taka, że liczą się jakieś duże zmiany z numerkiem jak DX12 i design.
motiffZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
motiff2014.09.12, 17:24
-16#6
Jeszcze te kilka syfnych kwadracików trzeba będzie oszukać w rejestrze, żeby tylko te gadżetowe niemulące dodatki były i będzie to do użycia zdatne. A co wniesie 9 to po premierze się okaże, może dx12 na wyłączność, z głupa zagrać może micro jak zwykle.
losdamianosZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
losdamianos2014.09.12, 17:35
czy ty masz uczulenie na figury z katem prostym ? (prostakaty)
SupermanZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Superman2014.09.12, 17:36
Za dużo metro w desktopie, a miało być mniej. Jeszcze pójdą o krok dalej i zamienią desktopowe narzędzia (panel sterowania, kalkulator, itd) metroidalnymi, bo te można teraz już mieć w okienkach. Kolejny etap psucia desktopa, i przechodzenia na Metro-only w dłuższym czasie.
Jak na razie to Win8 (+Start8) jest najlepszy
HomoLudensZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
HomoLudens2014.09.12, 17:48
-3#9
Wiecie, może nas jeszcze czekać zaje*ista niespodzianka z tym Dx12. Jeśli w MS uznają iż 9`tka jest na tyle ciekawa i 'przełomowa' by wrzucić implementację nowych bibliotek dopiero do kolejnego systemu. DirectX 12 był zapowiedziany na koniec 2015 roku (w okolicach świąt Bożego Narodzenia), a o Windows 9 z kolei mówi się, że zadebiutuje na przełomie II i III kwartału 2015 roku.

Czyli na dziś dzień nic nie wiadomo :)
kam332Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
kam3322014.09.12, 17:59
12#10
Start z win 8 nie lubię. To z windows 9 wygląda.... ciekawie. Trochę nie rozumiem jednego. Kiedyś windows dążył do wygładzania/zaokrąglania wszystkiego, nawet z loga zrobili kółko, a dziś jest na odwrót...
Funkcja komentowania została wyłączona. Do dyskusji zapraszamy na forum.
1