aktualności

Apple Watch wyczuje użytkownika korzystającego z transakcji zbliżeniowych

7
11 września 2014, 22:55 Adam Szymański

Dwa dni temu informowaliśmy o nowym systemie płatności stworzonym przez Apple. Wykorzystuje on moduł NFC wbudowany w iPhone'a 6, iPhone'a 6 Plus i Apple Watch. Przy okazji opisania sposobu działania uwierzytelniania transakcji, zastanawialiśmy się jak będzie ona wyglądała w przypadku inteligentnego zegarka zaprezentowanego we wtorek, ponieważ w przeciwieństwie do smartfonów, nie ma on czytnika linii papilarnych, więc płatność nie może być zatwierdzana odciskiem palca. Można było przypuszczać, że kwoty transakcji będą mocno limitowane z powodu braku jakiegokolwiek zabezpieczenia, jednakże okazało się, że Apple ma na to inny sposób.

Dostęp do zegarka jest chroniony kodem PIN, co samo w sobie nie jest niczym nadzwyczajnym. Ciekawsze jest to, że system pozostaje odblokowany jedynie podczas trzymania Apple Watch na nadgarstku. Dzięki wbudowanym czujnikom, potrafi on wykryć czy użytkownik ma urządzenie na sobie. W momencie jego zdjęcia, zegarek zostaje automatycznie zablokowany, a po ponownym założeniu konieczne jest wpisanie kodu od nowa. Takie rozwiązanie pozwala uchronić się przed wykorzystaniem płatności zbliżeniowych przez osoby, których karty płatnicze nie zostały powiązane z chipem NFC w zegarku.

Dla przypomnienia, Apple Watch został oficjalnie zaprezentowany we wtorek. Do sprzedaży trafi w trzech wersjach różniących się rodzajem paska. Zegarek oferuje wyświetlacz Retina i pozwala zdalnie zarządzać połączonym z nim smartfonem. Do jego działania wymagane jest posiadanie iPhone'a 5 lub nowszego modelu. Sprzedaż ruszy w 2015 roku, a ceny nowego urządzenia będą zaczynać się od 349 dolarów.

Źródło: 9to5mac
RyszardGTSZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
RyszardGTS2014.09.11, 23:49
Hmmm... czyli zegarek musi być na nadgarstku, tylko tyle? oj... 'Teksańska masakra...' :E
DarkenersZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Darkeners2014.09.11, 23:54
Podejrzewam, że wystarczy plastikowa reka z odpowiednia temperatura, symulujaca cisnienie. :P

Po odcieciu moze sie zablokowac przez brak tetna ;P
CortexM3Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
CortexM32014.09.12, 08:53
10#3
No proszę Ameryka odkrywa na nowo zegarek elektroniczny z lat 80. Też taki miałem miał chyba 7 melodyjek, kumpel miał lepszy bo z kalkulatorem, a ten ile ma melodyjek ? :).
And777rewZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
And777rew2014.09.12, 09:12
NFC+czytnik linii papilarnych. Będzie to tak samo bezpieczne jak nagie słitfocie z iCloud?
motiffZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
motiff2014.09.12, 10:34
-5#5
Binarny pieniądz coraz bliżej i dobrze, w końcu mamy 21 wiek czy nie. Z drugiej strony w usa to może być problem, zwłaszcza na jakiś interstate i mojave desert zapłacenie plastikiem czy elektronką to nadal będzie kosmos.
xoloxZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
xolox2014.09.12, 10:45
Odcinamy rękę i staramy się ściskać 60 razy na minutę :E
CyborgNinjaZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
CyborgNinja2014.09.12, 13:19
'Do sprzedaży trafi w trzech wersjach różniących się rodzajem paska.'
A skąd te rewelacje ? Według tego co pokazali na konferencji, będzie wersja mniejsza i większa, wykonana kolejno z aluminium, nierdzewnej stali i złota, a paski, których jest multum będzie można dowolnie dobrać i wymieniać. :)
Zaloguj się, by móc komentować
1