aktualności

Apple Pay - nowy system płatności zbliżeniowych

5
9 września 2014, 23:20 Adam Szymański

Amerykanie często jako pierwsi otrzymują dostęp do nowinek technicznych, które dopiero później trafiają w ręce użytkowników z innych krajów. Jednakże, ta zasada nie dotyczy systemów płatności. W USA oczywiście są rozpowszechnione karty płatnicze i kredytowe, ale większość z nich wykorzystuje jedynie pasek magnetyczny - nie ma możliwości płatności zbliżeniowej, która jest dostępna chociażby w Polsce. Teraz sytuacja ta się zmieni, ponieważ Apple na swojej dzisiejszej konferencji, oprócz przedstawienia zegarka i nowych iPhone'ów, poinformowała o uruchomieniu systemu nazwanego Apple Pay.

Pod względem technicznym nie jest to nic nowego, bo rozwiązanie Amerykanów opiera się na zbliżeniowych chipach NFC, w które został wyposażony nowy iPhone 6, iPhone 6 Plus i Apple Watch. Jest to dokładnie taki sam układ jaki montuje się w kartach płatniczych i innych smartfonach z NFC, a niektóre polskie banki oferują go również w formie naklejki dodawanej do karty. Jedyną różnicą jest sposób uwierzytelniania płatności. Po przyłożeniu telefonu do czytnika, należy jeszcze położyć palec na skanerze TouchID w celu potwierdzenia swojej tożsamości. Nie wiadomo jeszcze jaki system uwierzytelniania zostanie wykorzystany w przypadku płatności za pomocą chipu NFC znajdującego się w zegarku Apple Watch, który nie jest wyposażony w skaner odcisku palca. Najprawdopodobniej, za jego pomocą będzie można płacić jedynie limitowane kwoty.

Do obsługi nowego systemu wykorzystano zmodyfikowaną aplikację Passbook, która teraz będzie pytać użytkownika również o dane jego karty kredytowej i płatniczej oraz czy pokrywają się one z tą, która służy do rozliczania się z iTunes. Program ma też funkcję dodania nowej karty poprzez zrobienie jej zdjęcia aparatem smartfona, ale po ostatnich wydarzeniach, w których wzięła udział usługa iCloud i kilka celebrytek, raczej nie będzie się ona cieszyła zbyt dużym zainteresowaniem. W przypadku utraty iPhone'a, karty znajdujące się w systemie Apple Pay i Passbook będzie można zdalnie zablokować za pomocą Find my iPhone.

Cały system powstał we współpracy z Visa, Master Card i American Express, sześcioma bankami oraz ponad dwudziestoma tysiącami firm, które są zainteresowane wdrożeniem usługi. Zostanie ona udostępniona w USA już w październiku, ale powinna trafić niebawem również do innych krajów.

Źródło: Apple
mocu1987Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
mocu19872014.09.10, 00:20
'Nowe niebezpieczeństwo Teraz zamiast Zdjęć i prywatnych danych będziecie narażeni na utratę także pieniędzy z waszych kont, zapraszamy'
RyszardGTSZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
RyszardGTS2014.09.10, 00:26
'W przypadku utraty iPhone'a, karty znajdujące się w systemie Apple Pay i Passbook będzie można zdalnie zablokować za pomocą Find my iPhone.'
Ale po co? przecież na tym ma podobno czuwać 'Touch ID', czyli nie są pewni swojego systemu? bo raczej fachowców z pełnym sprzętem do kopiowania linii papilarnych nie będzie zbyt wielu więc albo się naoglądali za dużo filmów albo nie są do końca pewni swoich technologii.
waszuZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
waszu2014.09.10, 07:42
Angielska trudna:? Apple zapowiedzialo, że dane będą lokalnie trzymane, nie zaden icloud, zdalnie będzie tylko wipe danych per urządzenie
losdamianosZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
losdamianos2014.09.10, 09:36
apple pay ? czy moze Pay Apple
motiffZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
motiff2014.09.10, 12:12
-1#5
mocu1987 @ 2014.09.10 00:20  Post: 783131
'Nowe niebezpieczeństwo Teraz zamiast Zdjęć i prywatnych danych będziecie narażeni na utratę także pieniędzy z waszych kont, zapraszamy'

Jak jesteś naiwny to utracisz, do ror wystarczą mniejsze kwoty na operacje wkładane w comiesięcznych operacjach, wielką kasę trzymać na oszczędnościowym odciętym od bezosobowych operacji, albo upłynnić, tak, że nie siedzi na jednym koncie.
Zaloguj się, by móc komentować
1