aktualności

Apple, Google, Microsoft - tablety czeka ewolucja czy powolna śmierć?

17
9 września 2014, 14:34 Piotr Gontarczyk

Tablety są do rozrywki, a laptopy do pracy - takie przeświadczenie pozostaje z nami od lat i wielu uważa, że te dwa typy komputerów osobistych są nie do połączenia. Microsoft próbował stworzyć pomost pomiędzy nimi, poprzez system operacyjny Windows 8 oraz swoje komputery serii Surface, ale efekty prac nadal spotykają się z chłodnym przyjęciem.

Rynek nowoczesnych tabletów stworzył pierwszy iPad firmy Apple, za którą poszła konkurencja, korzystając głównie z systemu operacyjnego Google Android. Wydawało się, że powstał rynek, na który najmniej przygotowaną firmą był Microsoft. Firma z Redmond próbowała swoich sił z systemem Windows RT, przeznaczonym dla architektury ARM, ale projekt ten okazał się kompletną porażką. Równolegle Microsoft oferował system Windows 8, a więc projekt hybrydowy, zawierający interfejs zarówno dla "tradycyjnego" komputera osobistego, jak i dla tabletu. Właśnie ta cecha Windowsa 8 okazała się być najczęściej krytykowaną. System ten notował, jak wynikało ze statystyk, bardzo powolny przyrost popularności - słabszy nie tylko niż w przypadku Windowsa 7, ale nawet niesławnego systemu Windows Vista. Microsoft wraz z systemem Windows 8.1 wprowadził drobne poprawki w interfejsie, które mają ułatwiać życie przede wszystkim tym użytkownikom, którzy nie korzystają z ekranów dotykowych. Udział w rynku nowej platformy ulega poprawie, ale przyrost wciąż jest niezbyt duży.

Który tablet z Windows 8.1? Test dziewięciu modeli w cenie do 2000 zł

Obecna sytuacja może wiele kwestii rozwiązać. Rynek tabletów wyhamował, a wzrosty ich sprzedaży maleją. Wygląda na to, że rynek osiąga poziom nasycenia, a tablety już znajdujące się w rękach konsumentów wydają im wystarczać na tyle, aby nie rozważać już kupna następnych urządzeń. Dla producentów tabletów to oczywiście zła wiadomość. Potwierdzenie opisanej sytuacji płynie od firm analitycznych. Przykładowo IDC opierając się na zebranych danych przewiduje, że w niedługim czasie wzrost sprzedaży tabletów w USA całkowicie zaniknie i przynajmniej przez jakiś czas pozostawać będzie na takim samym poziomie. Jednocześnie ci sami analitycy przewidują odbicie się rynku "tradycyjnych" komputerów osobistych, a więc stacjonarnych i przenośnych. IDC szacuje, że niebawem w USA sprzedaż "pecetów" wzrośnie o nawet 5,6%. Warto zauważyć, że wlicza się to nie tylko "pecety" z systemami Windows, ale także komputery osobiste firmy Apple. Inna firma analityczna, NPD przewiduje, że na samym rynku tabletów zaczną zachodzić poważne zmiany. Według analityków NPD duże tablety zaczną szybciej wypierać te najmniejsze i do 2018 roku duże tablety stanowić będą 12% całego rynku (obecnie jest to zaledwie 2%).

Apple iPad Air

Tu pojawia się problem bo konsumenci kupując duże tablety, z większymi ekranami, oczekują od nich większych możliwości. Z tego właśnie wynikać może to, że na rynku zaczyna pojawiać się coraz więcej tanich komputerów z systemami Windows (np. opisywany przez nas powrót netbooków), a to oznacza, że laptopy wracają do łask. Konsumenci najwyraźniej dają sygnał, że tablet, niezależnie od platformy, to wciąż nie jest pełnokrwisty komputer. Okazuje się, że na to tym razem najlepiej przygotowany może być... Microsoft. Co ze znacznie silniejszą konkurencją? Apple i Google chcąc aby ich większe tablety mogły konkurować z tanimi netbookami i laptopami, teraz muszą wprowadzić w swoich produktach zmiany, dzięki którym ich urządzenia staną się bardziej przydatne w typowej pracy.

Asus EeeBook X205 - netbook reaktywacja!

Wiemy już, że przez dwa ostatnie kwartały sprzedaż tabletów Apple iPad spadały. Firma Apple zamierza odwrócić ten trend poprzez zwiększenie atrakcyjności iPadów dla odbiorców biznesowych. Według firmy analitycznej IDC to dla Apple krok we właściwą stronę, gdyż sprzedaż tabletów do sektora biznesowego ma wzrastać i odbierać udziały tabletom konsumenckim. Ustaliliśmy więc, że sprzedaż dużych tabletów ma rosnąć, a małych spadać, a także to, że rosnąć ma sprzedaż tabletów biznesowych, a konsumenckich spadać. Widać tu co najmniej duży związek. Konsumenckie tablety to najczęściej te małe, 7~8-calowe konstrukcje. Do poważniejszych zadań lepiej nadają się tablety z większymi ekranami.

Sam Tim Cook w trakcie ostatniej konferencji na Wall Street wypowiedział słowa, które wyraźnie wskazują na to, że kierowana przez niego firma szykuje się na zmiany. Cook powiedział, że "już od uruchomienia sprzedaży pierwszego iPada mieliśmy założenie, że rynek tabletów w pewnym punkcie przebije rynek komputerów klasy PC. To założenie wciąż się trzyma. Uważam jednak, że teraz musimy zrobić więcej aby biznesowa strona rozwijała się szybciej i myślę, że mamy coś, co naprawdę pozwoli to osiągnąć". Zgodność prognoz analityków oraz stanowiska firmy Apple wydaje się być więc pełna. Już jakiś czas temu pojawiały się spekulacje o tym, że szykowany jest większy iPad Pro, skierowany właśnie do odbiorców biznesowych. Z plotek wynikało pierwotnie, że ma on mieć ekran 12-calowy, ale najnowsze głoszą, że będzie to przekątna 12,9 cala, a produkt ten na rynek miałby wejść wiosną przyszłego roku. Przy przekątnej 12,9 cala i proporcjach obrazu 3:2, "iPad Pro" byłby większy nawet niż Microsoft Surface Pro 3, a więc urządzenie hybrydowe, skierowane do zastosowań przede wszystkim w pracy, ale zapewniające jednocześnie styl interakcji z tabletem. Apple nie zapomina też o stronie programowej. Przykładowo w systemie operacyjnym iOS 8 pojawić się ma możliwość podziału ekranu dla różnych aplikacji. To właśnie ta funkcja jest bardzo istotna z punktu widzenia pracy biurowej.

Microsoft Surface Pro 3

Microsoft za jedną z kart przetargowych urządzeń serii Surface uznaje odłączane klawiatury Type Cover. Zabierając je ze sobą mamy małego laptopa do codziennych zadań. Przydaje się ona przede wszystkim wtedy, gdy planujemy dużo pisać. Oczywiście Surface nie zastąpi prawdziwego laptopa, w wykonywaniu typowych zadań z komputerem osobistym, głównie ze względu na wymiary (ekran) czy specyfikację techniczną, ale uznając konkretne kompromisy, zawsze można się w tym jakoś odnaleźć. Dla niezbyt wymagających użytkowników "hybryda" może stanowić interesujący kompromis pomiędzy mobilnością, a możliwościami. Koncepcja Surface powinna więc być rozchwytywana, prawda? Wiemy że tak nie jest i firmie Microsoft trudno jest rywalizować z iPadami czy tabletami opartymi na Androidzie. Istnieje bowiem konkretna rozbieżność pomiędzy "hybrydami" a tabletami, o której pisaliśmy na samym początku. Nie jest więc tak, że to Apple i Google są w gorszej sytuacji niż Microsoft. Wszyscy gracze na tym polu muszą dalej szukać złotego środka. Takiego który zdoła przekonać dużą rzeszę konsumentów do tego, że można jednocześnie być tabletem i laptopem. Oczywiście omawiamy tu tylko kwestie sprzętowe, a do rozwiązania zostają przecież też problemy z ekosystemem, a więc oprogramowaniem, które musiałoby się dobrze w tej mieszance odnaleźć. Windows 8 pokazał, że wizja Microsoftu jest daleka od ideału.

iPad Air – test iPada piątej generacji

Nie zajmowaliśmy się jakoś specjalnie firmą Google, ale i na nią przyszła kolej. Wygląda na to, że internetowy gigant reklamowy nie zamierza stać spokojnie i patrzeć na poczynania konkurentów. Wiemy, że Google i HTC wspólne pracują nad projektem cienkiej klawiatury, która miałaby być jednocześnie pokrywą dla niezapowiedzianego jeszcze nowego, 9-calowego tabletu Nexus. Nowy produkt ma mieć ekran o proporcjach 4:3, co będzie nowością w całej serii, która do tej pory cechowała się proporcjami 16:9, najpopularniejszymi w laptopach oraz komputerach stacjonarnych, stosowanymi głównie ze względu na oglądanie filmów. Nowy Nexus natomiast ma być bardziej skupiony wokół produktywności, a nie pochłanianiu treści, a więc konsumpcji. Pokrywa z klawiaturą ma być standardowym elementem zestawu każdego Nexusa. Ma być wyposażona w interfejs Bluetooth 4.0 oraz układ NFC - oba mające znacząco ułatwiać komunikację. Jeżeli dotychczasowe informacje potwierdzą się, to nowy Nexus przypominać będzie Microsoft Surface, a więc konstrukcję zaprojektowaną nie tylko pod kątem rozrywki, ale także poważnej pracy. Pewien problem może stanowić natomiast sprawa ekranu. Już w przypadku Surface 2 można uznać, że jego ekran o przekątnej 10,5 cala jest raczej za mały do "poważnej pracy", a 9 cali to przecież jeszcze mniej. Dlatego też akurat ta jedna kwestia, związana z nowym Nexusem, nie pasuje nam do całej układanki. Być może dotychczasowe plotki są nieprawdziwe lub nieaktualne, a Google i HTC ostatecznie zaskoczy większym Nexusem - na przykład 12-calowym.

Projekt nowego Nexusa Google i HTC

Pewne jest to, że Apple, Google i Microsoft wciąż poszukują najlepszej koncepcji hybrydowego laptopa (lub tabletu, jak kto woli). W tej rywalizacji to Microsoft wydaje się być mocno z przodu. Pewności co do tego jednak mieć nie można tylko dlatego, że o ile koncepcja Surface (Pro) pasuje do założeń, o tyle jej realizacja jak dotąd nie zawojowała rynku. Apple i Google może i są z tyłu, ale obie firmy mają swoje mocne atuty. Google to przede wszystkim bogaty ekosystem usług, wśród których jest chociażby Google Drive czy Google Docs, a więc to czego odbiorcy biznesowi potrzebować powinni najbardziej. Apple natomiast słynie ze swojej bezkompromisowości oraz zdolnych inżynierów, którzy potrafią projektować dobre i ergonomiczne produkty. Zobaczymy więc co stanie się z rynkiem tabletów. Czy wielka trójka zdoła na czas zaproponować coś nowego i jednocześnie atrakcyjnego cenowo, czy może tablety czeka powolna śmierć? Nie zapominajmy o tym, że wciąż rosną nam smartfony. Dosłownie rosną i nie można wykluczyć tego, że z jednej strony tablety zaczną tracić przez małe, tanie laptopy (netbooki), a z drugiej przez coraz większe smartfony i oba te typy urządzeń zgniotą je pomiędzy sobą.

Konferencja Apple już dzisiaj o godzinie 19:00

Źródło: opr. własne
vibovitZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
vibovit2014.09.09, 15:50
Coś w tym jest, ja właśnie wczoraj sprzedałem swój tablet, zajawka na chwilę fajna, ale wygoda użytkowania zerowa, do tego w 'drogę' wygodniejszy jednak większy smartfon.
cgdestroyerZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
cgdestroyer2014.09.09, 15:51
też mi nowina :) naturalna kolej rzeczy, nie można cały czas pompować coś w rynek z kaej strony i cay czas spodziewać się wzrostów :)
AmitozaZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Amitoza2014.09.09, 15:55
vibovit @ 2014.09.09 15:50  Post: 782879
Coś w tym jest, ja właśnie wczoraj sprzedałem swój tablet, zajawka na chwilę fajna, ale wygoda użytkowania zerowa, do tego w 'drogę' wygodniejszy jednak większy smartfon.

Ja dla odmiany prawie na pewno kupię następny jak wyjdą 14nm atomy od intela. Chociaż z obecnego jestem zadowolony, więc pewnie troche odczekam.
*Konto usunięte*2014.09.09, 16:01
' Przykładowo w systemie operacyjnym iOS 8 pojawić się ma możliwość podziału ekranu dla różnych aplikacji. To właśnie ta funkcja jest bardzo istotna z punktu widzenia pracy biurowej.'
Biorąc pod uwagę fakt, że Windows i MacOS pozwalają na to od ponad 20lat ciężko będzie wypromować tablet do pracy w chwili obecnej.

'Nie zapominajmy o tym, że wciąż rosną nam smartfony. Dosłownie rosną i nie można wykluczyć tego, że z jednej strony tablety zaczną tracić przez małe, tanie laptopy (netbooki), a z drugiej przez coraz większe smartfony i oba te typy urządzeń zgniotą je pomiędzy sobą.'
Nastąpiło jakieś nowe odrodzenie netbooków? W sumie od zawsze mi się podobały ale myślałem, że zostały wyparte przez tablety. (Może się mylę)
revcoreyZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
revcorey2014.09.09, 16:04
vibovit @ 2014.09.09 15:50  Post: 782879
Coś w tym jest, ja właśnie wczoraj sprzedałem swój tablet, zajawka na chwilę fajna, ale wygoda użytkowania zerowa, do tego w 'drogę' wygodniejszy jednak większy smartfon.

Zależy do czego używasz, ja jako programista PLC bardzo intensywnie używałem tabletu.
pythoncyb0rgZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
pythoncyb0rg2014.09.09, 16:11
-9#6
prawda jest taka że tylko tablety z najwyższej półki są warte kupna !,
zaraz będę miał HearthStone Blizzarda, piszę i rysuję jak w zeszycie !, do tego korzystam z niego w pracy, o czytaniu e-booków nie wspomnę !
Nic dodać, nic ująć .. Dobre markowe tablety to wspaniała sprawa, a netbooki to najwiekszy syf świata, tak samo jak tanie tablety !, wiem co mówię..

p.s. do tabletów powstaje coraz więcej klawiatur, a ostatnio klawatura którą można używać zarówno na tablecie (z własną podstawką) jak i komputerze
Stefan999Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Stefan9992014.09.09, 17:01
Tablety to świetny sprzęt, ale z pełnym Windowsem lub MacOSem. Android obecnie jest mocno zacofany pod względem wygody użytkowania, stabilności i plynności. Ipad to fajna multimedialna zabawka, ale bardziej wymagający użytkownik szybko zauważy braki.
vibovitZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
vibovit2014.09.09, 17:39
bugguy @ 2014.09.09 16:01  Post: 782886

'Nie zapominajmy o tym, że wciąż rosną nam smartfony. Dosłownie rosną i nie można wykluczyć tego, że z jednej strony tablety zaczną tracić przez małe, tanie laptopy (netbooki), a z drugiej przez coraz większe smartfony i oba te typy urządzeń zgniotą je pomiędzy sobą.'
Nastąpiło jakieś nowe odrodzenie netbooków? W sumie od zawsze mi się podobały ale myślałem, że zostały wyparte przez tablety. (Może się mylę)


Działy marketingu, a za nimi branża zaczęły trąbić że netbooki są martwe i teraz tylko tablety, to ludzie rzucili się na tablety (tak jak ja, wstyd przyznać), po czym zorientowali się, że to zabawka do niczego więcej, niż potrafi ich aktualny smartfon i przestali kupować. Więc działy marketingu, jako że coś trzeba sprzedawać, trąbią o końcu tabletów i nowej erze nowości jaką są netbooki, którymi ludzie też nie będą kafelkować łazienek więc w końcu rynek się nasyci, to i ich śmierć ponownie trzeba będzie ogłosić.
*Konto usunięte*2014.09.09, 18:39
W połowie roku 2012 kupiłem Asus Transformer, nie trzeba było nawet miesiąca aby zorientować się że jest to niestety tylko nie niezbędna zabawka. Do codziennego użytkowania jako urządzenie mobilne to Netbook 10-13' -nie ma nic lepszego. Szkoda tylko że jeśli chodzi o Netbooki to na rynku same sprzęty z tabletowymi prockami.
pythoncyb0rgZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
pythoncyb0rg2014.09.09, 20:59
-2#10
Stefan999 @ 2014.09.09 17:01  Post: 782919
Tablety to świetny sprzęt, ale z pełnym Windowsem lub MacOSem. Android obecnie jest mocno zacofany pod względem wygody użytkowania, stabilności i plynności. Ipad to fajna multimedialna zabawka, ale bardziej wymagający użytkownik szybko zauważy braki.

Android zacofany? gdzie ? w którym miejscu haha.. Kolejny były posiadacz taniego tabletu z androidem na pokładzie... Tablety z windowsem to koszmar minionego lata, obudź się !
p.s. używam markowy i konkretny sprzęt i jakoś mam płynność i stabilność.., dodatkowo klawiatura i pen do pisania i rysowania na ekranie i jest git :)
Kupują shit tablety z max 1GB/1,5GB ram, i rozpisują się jaki to android jest be..
Funkcja komentowania została wyłączona. Do dyskusji zapraszamy na forum.
1