aktualności

Samsung Gear VR - oficjalna prezentacja

17
4 września 2014, 08:36 Adam Szymański

Phablety z serii Note nie są jedynymi nowościami, którymi pochwalił się Samsung na trwających targach IFA. Oprócz nich, Koreańczycy po raz pierwszy oficjalnie pokazali gogle Gear VR, które jednak są ściśle powiązane ze wcześniej zaprezentowanym Samsungiem Galaxy Note 4 - phablet jest jedynym urządzeniem, które współpracuje z okularami pełniąc rolę ich wyświetlacza. Niestety zabrakło wsparcia dla innych modeli.

Headset Samsung Gear VR nie jest wyposażony we własny ekran, dlatego żeby go używać, konieczne jest umieszczenie "czwórki" w specjalnej stacji dokującej znajdującej się przed oczami użytkownika. Tym samym gogle Gear VR zyskują 5,7-calowy Super AMOLED o rozdzielczości 2560 x 1440 pikseli i odświeżaniu 60 Hz. Okulary wykorzystują również procesor i pamięć operacyjną phabletu. Dla przypomnienia, Samsung Galaxy Note 4 wyposażono w czterordzeniowy procesor Snapdragon 805 pracujący z zegarem 2,5 GHz, układ graficzny Adreno 420 oraz 3 GB RAM-u.

Współpracę między dwoma urządzeniami zapewnia dedykowane oprogramowanie oraz system czujników. Niestety akcelerometr i żyroskop wykrywają jedynie ruchy w osi poziomej, więc użytkownik znajdujący się w wirtualnej rzeczywistości może poruszać się tylko w prawo i lewo. Opóźnienie, według informacji podanych na targach IFA, ma wynosić jedynie 20 ms. Warto dodać, że Samsung samodzielnie zaprojektował swoje okulary, ale przy tworzeniu ich oprogramowania pomagali mu inżynierowie z firmy Oculus, którzy odpowiadali za software w Oculus Rift VR.

Na obudowie gogli znajduje się panel dotykowy służący do nawigacji interfejsem, ale Gear VR reaguje również na polecenia głosowe. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu aplikacji S Voice, która zostaje uaktywniona poleceniem "Hi Galaxy", będącego odpowiednikiem "OK Google" znanego z Google Glass. Oprócz touchpada, z boku urządzenia znalazły się przyciski głośności, microUSB służące do podłączenia smartfona oraz slot na kartę pamięci 16 GB, która znajduje się w zestawie z okularami. Fabrycznie są na niej umieszczone materiały wideo stworzone do oglądania w 360°.

Gogle Samsung Gear VR mają trafić do sprzedaży jeszcze w tym roku, co oznacza, że zostaną udostępnione szybciej niż Sony Morpheus. Jednakże, z prezentacji na targach IFA wynika, że oba te urządzenia będą celować w inne zastosowania, więc tak naprawdę nie będą ze sobą konkurować. Okulary Samsunga mają służyć jako dodatek do smartfona, a Oculus Rift VR czy gogle Sony zaprojektowano pod kątem konsol i pecetów, czyli urządzeń bardziej zaawansowanych technicznie.

Na razie nie wiadomo kiedy gogle Gear VR trafią do sprzedaży oraz ile wyniesie ich cena.

Źródło: The Verge
strykulZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
strykul2014.09.04, 08:59
-1#1
Ciekawi mnie, czy użytkownicy Note 3 zostaną na lodzie, czy też ich smartfon też będzie pasował - wszak rozmiar ekranu ten sam...
sprajt2Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
sprajt22014.09.04, 09:09
-5#2
Ale co to w ogóle jest?
AbadonZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Abadon2014.09.04, 09:13
Przecież napisali - dodatek do smartfona
LOL

A hi galaxy jest starsze od google glass więc co jest odpowiednikiem czego? ;)
SoulRak3rZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
SoulRak3r2014.09.04, 09:17
Ale do czego to będzie służyć tak naprawdę? hedset do tabletu hmmm, to ma służyć do gier, przeglądania internetu, oglądania filmów ?
K.M.BąkZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
K.M.Bąk2014.09.04, 09:26
SoulRak3r @ 2014.09.04 09:17  Post: 781446
Ale do czego to będzie służyć tak naprawdę? hedset do tabletu hmmm, to ma służyć do gier, przeglądania internetu, oglądania filmów ?


Podaję hasło 'okoń'.

A tak poważnie to na premierze powiedzieli, że dają wrażenie 95 czy 96 cali oglądanych z 2 metrów. Więc chyba do filmów.
Z drugiej strony, pokazali, że patrzysz przez to jak przez okulary i można dodawać wirtualne obiekty do otaczającej rzeczywistości.
kwahooZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
kwahoo2014.09.04, 10:22
-1#6
strykul @ 2014.09.04 08:59  Post: 781441
Ciekawi mnie, czy użytkownicy Note 3 zostaną na lodzie, czy też ich smartfon też będzie pasował - wszak rozmiar ekranu ten sam...


Tak, zostaną, bo oprócz wymiarów ważny jest soft a ten w Note 4 został mocno zmodyfikowany pod kątem VR.

John Carmack and the mobile team here at Oculus have spent the last year spearheading this effort. That time was split between developing a new Oculus Mobile SDK and optimizing Android and the underlying GPU drivers for virtual reality. Several of the key improvements include:

Allowing custom calibrated sensors to talk to a dedicated kernel driver
Enabling real time scheduled multithreaded application processes at guaranteed clock rates
Context prioritized GPU rendering, enabling asynchronous time warp
Facilitating completely unbuffered display surfaces for minimal latency
Supporting low-persistence display mode for improved comfort, visual stability, and reduced motion blur / judder

The Gear VR is powered by the new Oculus Mobile SDK, and also uses variations of the Oculus Tracker and firmware built into the headset for extremely accurate, ultra low-latency 3DOF tracking. It’s impossible to deliver a high quality mobile experience without this kind of deep end-to-end hardware, software, and firmware optimization. As a result, we’ve been able to achieve sub-20 millisecond motion-to-photons latency, roughly equivalent to the most highly optimized experiences on DK2.


http://www.oculusvr.com/blog/introducing-t...ovator-edition/
atomicusZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
atomicus2014.09.04, 10:28
-2#7
Są już lepsze, polskie rozwiązania:
https://www.youtube.com/watch?v=YWs_CO8Fc8A
FaronZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Faron2014.09.04, 10:42
hmm rozczarowała mnie informacja, że Gear VR będzie rozpoznawal ruch tylko w poziomie. W takim wypadku urządzenie powinno się nazywać Gear VP (Virtual Panorama) zamiast VR. Szkoda...
TelvasZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Telvas2014.09.04, 11:36
-4#9
Smartfon jako wyświetlacz? Przecież to będzie generowało niezłego laga. Mam nadzieję, że dołączają w zestawie miskę na wymioty.
someIZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
someI2014.09.04, 12:03
Telvas @ 2014.09.04 11:36  Post: 781522
Smartfon jako wyświetlacz? Przecież to będzie generowało niezłego laga. Mam nadzieję, że dołączają w zestawie miskę na wymioty.


Skoro rozpoznaje ruch tylko w poziomie, to nie będzie to pełne VR, zatem trudniej o negatywne efekty podczas użytkowania. Jako przenośne kino do oglądania filmów w podróży powinno sprawdzać się całkiem nieźle..

A jeśli chodzi Ci o smużący ekran, to jak myślisz co jest w Oculus DK2? Wyświetlacze z Note 3 ze sporym kawałkiem telefonu:
http://arstechnica.com/gaming/2014/07/ocul...-galaxy-note-3/
Funkcja komentowania została wyłączona. Do dyskusji zapraszamy na forum.
1