aktualności

Mozilla prosi wszystkich użytkowników o porzucenie przeglądarki Chrome

92
22 sierpnia 2014, 15:17 Adrian Kotowski

Google to jedna z największych potęg w branży informatycznej od której usług wielu z nas jest uzależnionych. Po rynkowej dominacji wyszukiwarki i usługi poczty, także wśród przeglądarek internetowych produkt giganta z Mountain View zmierza po palmę pierwszeństwa. Nie dziwi więc, że konkurencja raczej niechętnie patrzy na poczynania Google’a, co potwierdza stanowisko jednego z pracowników Mozilli.

Robert O'Callahan, jeden z głównych inżynierów Firefoxa opublikował na swoim blogu wpis o wiele mówiącym tytule: „Wybierz Firefoksa teraz. Później możesz nie mieć wyboru”. Autor w swoim tekście apeluje do użytkowników pragnących wolnego internetu o to, by nie korzystali z przeglądarki Chrome.
W jego wpisie czytamy:

„Google bardziej dąży do dominacji na każdej platformie niż Microsoft w latach dziewięćdziesiątych. Oni mają kontrolę nad Androidem, który dominuje na rynku i Chrome, który też jest liderem. Wiodąca wyszukiwarka, serwis wideo, Gmail i Dokumenty - wszystko to znajduje się w rękach jednej firmy. Mają możliwość zablokowania nas w swoich serwisach - i wykorzystują tę możliwość, np. udostępniając niektóre funkcje jedynie dla użytkowników Chrome. Jeśli więc chcesz internetu który nie jest kontrolowany przez Google, musisz przestać używać Chrome i zachęcać innych, aby uczynili to samo!”.

Firefox vs Chrome

Trzeba przyznać, że wpis wygląda całkiem przekonująco patrząc na to z perspektywy działań, jakie Google podejmowało na przestrzeni ostatnich kilku lat. Z drugiej jednak strony Mozilla ma swoje powody, by przyciągnąć do swojej przeglądarki użytkowników i bynajmniej nie dotyczą one wolności w sieci. Przychody fundacji Mozilla aż w 90 procentach pochodzą z umowy z Google, na mocy której przeglądarka z charakterystycznym liskiem standardowo wykorzystuje silnik wyszukiwania giganta z Mountain View.

Raport dotyczący liczby luk w popularnym oprogramowaniu

Mozilla zarobiła na niej tylko w 2013 roku 300 mln dolarów. Co ważne, jesienią tego roku umowa ma być renegocjowana, a spadająca liczba użytkowników Firefoxa stawia fundację w nienajlepszej sytuacji.

Chrome 37 wprowadzi obsługę 64-bitów i nowy sposób renderowania tekstu

tekkenZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
tekken2014.08.22, 15:23
58#1
Ja nigdy nie używałem tego badziewia po drugie nie lubie szpiegowania.
DarkenersZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Darkeners2014.08.22, 15:34
-23#2
Powiem tak... Jakby FireFox nie dzialal tak wolno i mi sie ciagle nie zwieszal... to bym go dalej uzywal.

FF byl spoko, ale zjadl go obciazaly kod... od ponad roku nie uzywam FF, tylko Chrome i Opery i ciezko byloby mi wrocic do FF.
MayenZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Mayen2014.08.22, 15:35
-26#3
Jak zmienią 'dotykalski' interface to może parę osób przekona się do powrotu.
ghs2014.08.22, 15:36
-24#4
wow. ale hipokryzja i picowanie pod publikę. przecież głównym mecenasem (czytaj sponsorem, darczyńcą, itp) mozilli jest google

materiał:
http://tnij.org/q9ikn8e
jestem-bogiemZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
jestem-bogiem2014.08.22, 15:44
-29#5
Czemu miałbym zrezygnować z najszybszej przeglądarki
rainyZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
rainy2014.08.22, 15:45
Ten inżynier ma sporo czy wręcz nawet dużo racji, tyle, że byłoby zdrowiej (czytaj etycznie), gdyby Mozilla nie brała w takiej sytuacji pieniędzy od 'wujka' Googla.
darkmartinZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
darkmartin2014.08.22, 15:50
66#7
Tutaj nic nas to nie kosztuje a możemy wspierać konkurencję.
Gdyby nie Mozilla i Firefox pewnie nigdy nie obronilibyśmy się tak łatwo przed reklamami w internecie.
Raphael1Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Raphael12014.08.22, 15:59
48#8
Ja mam dobre doświadczenia z FF, długo już go używam i działa stabilnie.
Kilka razy flashplayer się wywalił ale przeglądarka została, zachowała karty i wyświetliła komunikat.

Jakiś czas temu, testowo na krótko wziąłem na próbę Chroma i... szybko wróciłem do liska. Przyzwyczajenie i nieograniczona funkcjonalność.
HentaiKamenZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
HentaiKamen2014.08.22, 16:00
36#9
W momencie, kiedy google wprowadził blokadę na niektóre addony do przeglądarki wywaliłem chrome w cholerę. Nie lubię, kiedy ktoś decyduje za mnie co mogę instalować, a czego nie. A z FF jak na razie jestem zadowolony.
Konrad_KZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Konrad_K2014.08.22, 16:02
-24#10
Jeśli ktoś jest zadowolony z Chrome, to dlaczego miałby się przejmować upadkiem producentów przeglądarek, których nie używa?
Jeśli w przyszłości się pogorszy, można będzie nie aktualizować, albo się przesiąść ostatnio wydane przeglądarki konkurencji. No chyba, że miałby się ten Chrome przyspawać do systemu, niczym jakieś malware.
A jeśli ktoś osiąga dominację na rynku, to może dlatego, że jego, a nie konkurentów, produkty i usługi są chętniej wybierane? Może jest jakiś inny czynnik, który o tym decyduje (dostacje rządowe, nakazy) w tym wypadku?

Użytkownik Pale Moon
Zaloguj się, by móc komentować
1