aktualności

Dreamfall Chapters – wymagania sprzętowe. To jeszcze nie koniec Najdłuższej Podróży

8 29 lipca 2014, 20:05 Bartosz Woldański

Kickstarter to nie tylko cRPG-i, ale także przygodówki. Oprócz Broken Age, które pod niektórymi względami rozczarowało (wciąż czekamy na drugi akt), na ten rok szykowany jest również powrót Najdłuższej Podróży w postaci Dreamfall Chapters. Kontynuacja zostanie pozbawiona w tytule frazy The Longest Journey i podzielona na epizody. Dzięki platformie Steam poznaliśmy minimalne i rekomendowane wymagania sprzętowe wersji PC (Windows), Mac oraz Linux.

Dreamfall - The Longest Journey 2, czyli o cynamonowym zapachu Zoë

Dreamfall Chapters to projekt, który studio FunCom (twórcy Anarchy Online, Age of Conan i właśnie Najdłuższej Podróży) chciało stworzyć od dawna. Jednakże priorytetem okazały się kolejne MMORPG-i, a nie kontynuacja przygód Zoe Castillo, bohaterki poprzedniej odsłony Dreamfall. Ragnar Tornquist, ojciec popularnej serii przygodówek, w końcu założył nowe studio (Red Thread Games) i dzięki wsparciu graczy na platformie crowdfundingowej Kickstarter (ponad 1,5 mln dolarów funduszy) oraz Norweskiego Instytutu Filmowego ma wraz ze swoim zespołem środki na zrealizowanie oczekiwanej od lat kolejnej Najdłuższej Podróży. Produkcja nabiera powoli realnych kształtów, ale niestety będzie dostępna w formie epizodycznej wbrew planom z 2012 roku. Gdyby autorzy nie powrócili do pomysłu podzielenia gry na odcinki, nie zagralibyśmy w Dreamfall Chapters w tym roku, gdyż produkcja okazała się zbyt ambitna. W związku z czym nie zostałaby wydana na czas. Dlatego Ragnar uznał, że to będzie najlepsza decyzja, a apetyt miłośników przygodówek zostanie zaspokojony chociaż w niewielkim stopniu. Wraz ze zbliżającą się premierą ujawniono wymagania sprzętowe wersji przeznaczonych na komputery wyposażone w system operacyjny Windows, Mac i Linux.

Minimalne wymagania sprzętowe wersji PC (Windows)

  • System operacyjny: Windows XP (SP3)
  • Procesor: Intel Core 2 Duo 2 GHz lub odpowiednik AMD
  • Pamięć operacyjna: 3 GB
  • Karta graficzna: Intel HD Graphics 4000
  • Dysk twardy: 5 GB wolnej przestrzeni

Rekomendowane wymagania sprzętowe wersji PC (Windows)

  • System operacyjny: Windows 7
  • Procesor: Intel Quad Core i5 2,5 GHz
  • Pamięć operacyjna: 4 GB
  • Karta graficzna: Nvidia GeForce lub AMD Radeon z 1 GB pamięci i obsługą DirectX 11
  • Dysk twardy: 20 GB wolnej przestrzeni

Wymagania pozostałych wersji (Mac OS i Linux) nie różnią się w żadnym stopniu od odnotowanych powyżej konfiguracji sprzętowych. Warto tylko dodać informację o wersji systemów operacyjnych, a są to odpowiednio Mac OS X 10.6 Snow Leopard oraz Linux Kernel 3.0. Jak na przygodówkę przystało, minimalna specyfikacja nie jest wygórowana, zwłaszcza pod względem karty graficznej, ale już do uruchomienia gry w wysokich detalach i równie wysokiej rozdzielczości potrzebny będzie przyzwoity czterordzeniowy procesor.

Rekomendowane wymagania sprzętowe mogą niektórych dziwić, ale Dreamfall Chapters będzie – podobnie jak poprzednia część – przedstawiona w pełnym trójwymiarze, a zatem bardziej wymagająca niż wspomniane we wstępie Broken Age studia Double Fine. Nie mamy mieć więc do czynienia z powrotem do formy oryginału z 2000 roku, który był klasycznym point’n’clickiem z modelami postaci w 3D, ale dwuwymiarowymi tłami. Na załączonych obrazkach z rozgrywki oprawa wizualna nie jest może najwyższej jakości, ale strona artystyczna szaty graficznej nawiązuje w udany sposób do poprzednich odsłon serii. Przypomnijmy, że Dreamfall Chapters powstaje na silniku Unity 4, który jest wykorzystywany do stworzenia wielu kickstarterowych projektów (Wasteland 2 czy Pillars of Eternity).

Akcja gry będzie rozgrywać się w kilku różnych uniwersach: przepełnionym technologiami Stark w 2020 roku, magicznej Arkadii oraz świecie snów - Storytime. Wcielimy się w trójkę grywalnych bohaterów, ale wiemy tylko o dwóch: Zoe Castillo oraz wojowniku znanym jako Kian Alvane. Czy trzecią postacią będzie April Ryan, można tylko spekulować. Jedno jest pewne – w Dreamfall Chapters dowiemy się więcej o losie bohaterki pierwszej i drugiej części, więc fani serii mogą być spokojni: jej wątek nie zostanie przemilczany.  

Wszyscy gracze, którzy obawiają się powrotu np. nieudolnie zrealizowanych walk wręcz, również uspokajamy. Ragnar Tornquist potwierdził, że gra nie powieli błędów nękających ostatnie, bardziej zręcznościowe przygody Zoe Castillo i April Ryan, a co za tym idzie – zabraknie pojedynków czy etapów skradankowych. Dreamfall Chapters ma łączyć najlepsze cechy obu części i kłaść nacisk wyłącznie na elementy stricte przygodówkowe. Obsługa gry ma być możliwa zarówna za pomocą klawiatury oraz myszki, jak i kontrolerów.

Pierwszy epizod zatytułowany Dreamfall Chapters Book One: Reborn ukaże się w listopadzie 2014 roku. Kolejne akty najprawdopodobniej będą pojawiać się w kilkumiesięcznych odstępach, a każdy z nich powinien zapewnić co najmniej dwie godziny rozgrywki. Jako że w sumie epizodów ma być pięć, to całość powinna starczyć na ok. dziesięć godzin zabawy. Warto wspomnieć, że gra doczeka się pełnej polskiej lokalizacji. Kto wie, czy nie usłyszymy ponownie Jarosława Boberka jako Kruka, Agnieszki Grochowskiej jako Zoe oraz Edyty Olszówki jako April. Mimo że docelową platformą sprzętową są komputery osobiste, to w przyszłości twórcy chcieliby przenieść grę także na konsole obecnej generacji, ale na konkretne plany zdecydowanie za wcześnie.

SUPERHOT – polska gra na platformie Kickstarter

Sherlybox – polski projekt urządzenia do wymiany plików wylądował na Kickstarterze

Źródło: własne, Steam
ja__Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
ja__2014.07.29, 20:16
najdłuższa podroż...mmm.
Bardzo fajna polska wersja była. Dobra gra!
*Konto usunięte*2014.07.29, 21:08
Najdłuższa Podróż na 4 godziny gry, czy aż na 5?

P.S. W poprzednim odcinku, gdy pomyślałem - wstęp niezły, to gra się skończyła. Przez dwie godziny nie mogłem w to uwierzyć :+(
vibovitZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
vibovit2014.07.29, 21:13
Mogli wrócić do point'n'click z pierwszej części, nie wiem czemu brną w to TPP.
aqvarioZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
aqvario2014.07.29, 21:55
Ta, druga część została urwana, też nie mogłem uwierzyć, że to koniec. Co to ma być? Ale miała być kolejna część, tylko wszystko umarło w FunComie. Całe szczęście Tornquist odkupił prawa autorskie do serii i dzięki Kickstarterowi może sfinalizować projekt. Mam nadzieję na ścieżkę dźwiękową godną jedynki, dla ciekawych linki do najlepszych kawałków (ftp://ftp.funcom.com/media/tlj/tlj_soundtrack):
ftp://ftp.funcom.com/media/tlj/tlj_soundtr...y_33_Dragon.mp3
ftp://ftp.funcom.com/media/tlj/tlj_soundtr...-34_Dolphin.mp3
ftp://ftp.funcom.com/media/tlj/tlj_soundtr...ey_35_Eagle.mp3
ftp://ftp.funcom.com/media/tlj/tlj_soundtr...ey_36_Shark.mp3
Ponieważ ci, co dali datek, to dostaną, według obietnic autora, grę za darmo, to mam nadzieję, że rozłożenie na 5 części tej gry nie spowoduje, że całość będzie kosztować więcej niż jedna pełna wersja :)

michu_roztoczZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
michu_roztocz2014.07.30, 01:15
Wiem, czepialstwo (jak zwykle z mojej strony), ale chciałbym zobaczyć zestaw Core 2 Duo + HD 4000 :)
Milf Hunter Anal TornadoZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Milf Hunter Anal Tornado2014.07.30, 01:49
Mmm sceny łóżkowe
krystian1191Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
krystian11912014.07.30, 04:10
Szkoda ,że nasza nowa bohaterka to już nie ta sama co z poprzedniej częsci ale i tak czekam na kolejne losy naszych bohaterów...
LifeScriptZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
LifeScript2014.07.30, 14:07
Super muzyka w trailerze, fajny i zróżnicowany design, wygląda na mocno nieliniową. Nie pamiętam, kiedy ostatnio gra zrobiła na mnie tak dobre pierwsze wrażenie.
Zaloguj się, by móc komentować
1