aktualności

Instytucje finansowe proszą amerykański rząd o ochronę przed cyberatakami

12
9 lipca 2014, 12:14 Adrian Kotowski

Największa grupa handlowa Wall Street zaproponowała amerykańskiemu rządowi stworzenie specjalnego programu, który miałby chronić biznes przed atakami terrorystycznymi.

Cyberataki są coraz poważniejszym problemem, bo obrona przed nimi jest niezwykle trudna przez ciągłą ewolucję szkodliwego oprogramowania i większe doświadczenie samych hakerów. Nie dziwi więc, że tak uzależniony od infrastruktury informatycznej segment rynku jakim jest sektor finansowy szuka rozwiązań do walki z cyberprzestępcami. W tym celu ma zostać powołana agencja Sifma, o której utworzenie zwróciła się do rządu Stanów Zjednoczonych największa grupa handlowa Wall Street.

Wall Street

W skład kierownictwa Sifma mieliby wejść przedstawiciele ośmiu najważniejszych amerykańskich agencji, a na jego czele ma stanąć Keith Alexander, były dyrektor NSA. Miałoby to ułatwić kontakty z rządem. Sam dokument wzywający do stworzenia Sifma przedstawia bardzo pesymistyczny obraz tego, co mogłoby się stać po ataku rządów innych państw lub grup terrorystycznych. Wskazuje się w nim na możliwe zniszczenie danych i maszyn, a także na zbyt duże uzależnienie sektora finansowego od sieci energetycznych, które mogą stać się celem ataków fizycznych.

W dokumencie czytamy: „Konsekwencje [ataków] mogą być katastrofalne dla gospodarki przez utratę zaufania do bezpieczeństwa oszczędności i aktywów osób i korporacji. Problemy na rynku finansowym mogą wykraczać poza bezpośredni wpływ banków, firm inwestycyjnych i zarządzających aktywami.”

Banki boją się o bardzo prawdopodobne w bliskiej perspektywie wyzerowanie rachunków i usunięcie ksiąg i rejestrów, których odzyskanie byłoby bardzo trudne i trwałoby niezwykle długo. Według instytucji finansowych przemysł może nie mieć możliwości na skuteczną obronę przed nowymi typami cyberataków. Co więcej, wskazuje się na problem rozprzestrzeniania się wirusowego tego typu zagrożeń na inne, współpracujące ze sobą firmy. Biały Dom ma ustosunkować się do propozycji sektora biznesowego w ciągu kilku najbliższych dni, ale najprawdopodobniej przystanie na postawione warunki.

Korzystasz z sieci Tor? NSA ma na Ciebie oko

Źródło: Bloomberg
mocu1987Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
mocu19872014.07.09, 12:42
W sumie jest to w interesie rządu między innymi.
xedeZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
xede2014.07.09, 12:46
w sumie to jest interes calego swiata bo wszystko odbija sie czkawka na reszcie
ext2014.07.09, 12:47
16#3
Zacząłem sobie wyobrażać co by było gdyby z podobną inicjatywą do rządu RP ruszyła GPW, ZUS, PZU, NBP i parę innych trzyliterowych skrótów. Doszedłem do wniosku, że na hura odpalilibyśmy projekt następnego dnia powołując nową agencję z zarządem złożonym z ludzi dla których zabrakło ciepłych posadek w spółkach skarbu państwa. Ach już widzę te idiotyczne analizy za grube mld no i ten socjo-marketing usprawiedliwiający takie a nie inne działania rządu w tym kierunku. A te banery w mediach propagandowych... np. w związku ze wzrostem realnego zagrożenia cyberatakami i koniecznością obrony największych instytucji finansowych w Polsce rząd podjął strategiczną decyzję o powołaniu specjalnej, rządowej AZC (agencji zwalczającej cyberprzestępstwa). Co by się działo w środku takiej agencji to już by się opisać nie dało... jak zresztą w ANR, ARR, ABW i innych cudownych, o trzy- i więcej literowych skrótach agencjach opłacanych z naszych pieniędzy). Jeśli by wyszło z agencją to trzeba iść za ciosem i na mocy strategicznych decyzji agencji założyć inspektorat, instytut, radę, inspekcję, komisję, komitet, fundusz, biuro no i koniecznie jakiś nowy urząd i to najlepiej od razu w każdym powiecie.
~Ave~Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
~Ave~2014.07.09, 12:56
12#4
To raczej instytucje finansowe powinny prosić hakerów o ochronę przed rządem...
taithZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
taith2014.07.09, 13:51
jeśli rząd się nimi 'zaopiekuje' to jeszcze zatęsknią za starymi dobrymi czasami
a ogólnie to cała wirtualna giełda papierów wartościowych spółek i akcji powinna polecieć, to zgnilizna tego świata
szefonsZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
szefons2014.07.09, 14:11
To jak zapraszać złodzieja do ochrony przed konkurencją...
om3gaZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
om3ga2014.07.09, 15:15
żydów atakujo ?
za mało szekli majo
biedni ci oni :(
=-Mav-=Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
=-Mav-=2014.07.09, 15:21
Nie dziwi więc, że tak uzależniony od infrastruktury informatycznej segment rynku jakim jest sektor finansowy szuka rozwiązań do walki z cyberprzestępcami.

Gdyby sektor finansowy robił to co do niego należy, czyli służył ludziom pomagając im rozwijać swoje firmy, kupować domy itd. to nie byłoby problemu, ale nieeee, trzeba przecież zajmować się spekułą, urywać setne cząstki centa na milionach transakcji manipulując giełdą poprzez HFT, i pompować kolejną bańkę bawiąc się w derywaty i inne śmiecie mając jednocześnie wszystkich w nosie, bo oni są przecież 'too big to fail'. Ktoś już dawno powinien rozgonić to barachło na cztery wiatry i przypomnieć im gdzie jest ich miejsce, bo w tej chwili cała ta banksterka nie służy nikomu innemu poza sobą i gdyby szlag ich wszystkich trafił to pewnie nikomu jakoś specjalnie nie byłoby ich szkoda.
*Konto usunięte*2014.07.09, 15:30
Achaa....
... z cyklu Rosjanie na Ukrainie proszą Putina o interwencję.

Nie no banki przecież zbierają tyle gotówki, że lepiej ciąć koszty i by podatnicy płacili za ochronę...
... mam nieodparte poczucie, że najwięcej skutecznych cyberataków (np. przejęcie mail-i to cyberatak) przeprowadza rząd USA, na swoich obywatelów, na swoje firmy, a także świat.

Tylko oni to robią dwoma kliknięciami myszy. Właśnie coś w tym zakresie powinno się zrobić.
motiffZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
motiff2014.07.09, 18:19
Prośbę spełnią, w końcu to sponsorzy współcześnie fedu, który prosił naród o pożyczki, a teraz nawet to ma w pupie.
Funkcja komentowania została wyłączona. Do dyskusji zapraszamy na forum.
1