aktualności

NVIDIA szykuje cztery karty graficzne z GM204. 20-nanometrowych GPU w ogóle nie będzie?

18
8 lipca 2014, 00:48 Piotr Gontarczyk

Z analiz VideoCardz wyniika, że NVIDIA może przygotowywać aż cztery nowe karty graficzne, oparte na tym samym układzie G204, wykorzystującym architekturę Maxwell. Seria kart NVIDIA GeForce z procesorami GM204, wśród których jest model dopiero co ujawniony, rzekomo pojawić się ma już w ciągu paru najbliższych miesięcy, choć GM204 może nie być jedynym GPU w planach NVIDII.

Biorąc pod uwagę przeszłość NVIDII, a konkretnie działania firmy z architekturą Kepler, nowe doniesienia nabierają poważnego sensu. Dla przypomnienia w serii kart graficznych GeForce 600 mieliśmy trzy modele z układami GK104 (GeForce GTX 680, GeForce GTX 670 oraz GeForce GTX 660 Ti), a w serii 700 dwa z układami GK114 (GeForce GTX 770 oraz GeForce GTX 760). Produkowany w wymiarze technologicznym 28 nanometrów, procesor "Kepler" GK104 naprawdę długo zajmował w ofercie NVIDII różne pozycje, od najwyższego segmentu cenowego aż po średni (masowy), po czym w najwyższych modelach jego miejsce zajął GK110, który po raz pierwszy do oferty konsumenckiej, w lutym ubiegłego roku, trafił na karty GeForce GTX Titan.

NVIDIA GeForce GTX Titan

Jak twierdzi VideoCardz, a co wynika także z wcześniejszych informacji, procesor GM204 jest elementem drugiej generacji układów opartych na architekturze Maxwell. W porównaniu do pierwszej generacji (GeForce GTX 750 i GeForce GTX 750 Ti), druga przynieść ma kolejne zmiany w architekturze, które mają dać jeszcze lepszą sprawność energetyczną. GM107, który najpewniej trafi do niskobudżetowych kart nie może być bezpośrednio porównywany z bardziej unowocześnionym GM204, ale układ ten też ma korzystać z ulepszonej architektury Maxwell, zapewniając lepszy stosunek wydajności do poboru mocy, względem porównywalnych modeli kart GeForce opartych na procesorach korzystających z architektury Kepler. Wiemy już, że GM204 stanie się sercem karty graficznej GeForce GTX 880, której zdjęcie (przedstawiające próbkę inżynieryjną) niedawno wyciekło do sieci. Karta ma mieć 8 GB pamięci RAM typu GDDR5. Z nowych doniesień wynika, że na tym samym procesorze NVIDIA zamierza zbudować trzy inne modele, stosując taką samą politykę, jak w przypadku GK104. Ostatecznie więcej GM204 ma pojawić się w następujących produktach:

  • GeForce GTX 880 Ti
  • GeForce GTX 880
  • GeForce GTX 870
  • GeForce GTX 860

Przyjmując, że wieści VideoCardz są w pełni dokładne, to wskazują one, że GeForce GTX 880 nie będzie najszybszym modelem kart nowej serii, bo NVIDIA już teraz zrobiła miejsce dla GeForce'a GTX 880 Ti. Na razie niestety nie da się stwierdzić czy wersja Ti od "zwykłej" różnić będzie się tylko zegarami, czy może będzie mieć aktywnych więcej rdzeni CUDA. Zakładając, że NVIDIA zastosuje identyczne podejście, jak w kartach GeForce GTX 780 i GeForce GTX 780 Ti, to także w przypadku ich następców wersja "zwykła" powinna mieć mniej rdzeni CUDA niż wersja Ti, a kolejne modele słabsze powinny będzie bardziej okrojone, dzięki czemu NVIDIA mogłaby stosować bardziej agresywną politykę cenową względem AMD. Z ostatnich informacji wynika, że GeForce GTX 880 powinien pojawić się w trzecim kwartale, podczas gdy pozostałe modele nowej serii miałyby dołączyć do niego w ostatnim kwartale roku bieżącego lub w pierwszym następnego. Wszystko to oznacza, że kariera bardzo żywotnego procesora NVIDIA GK104 powoli dobiega końca. Co ciekawe, także AMD ma podobnie żywotny GPU, Tahiti, który także niebawem powinien doczekać się wreszcie następcy (Tonga). Oba procesory, GK104 i Tahiti, w "służbie" NVIDII i AMD działają już ponad dwa lata i pozostaje mieć nadzieję na to, że ich następcy zadaniu zastąpienia prawdziwych weteranów.

NVIDIA GeForce GTX 780 Ti

Tak wygląda najbliższa przyszłość, ale co dalej? Okazuje się, że po drugiej generacji procesorów Maxwell, NVIDIA już może planować kolejne karty graficzne. Tym razem jednak zaznaczamy bardzo wyraźnie, że źródłem kolejnych wieści jest serwis SemiAccurate, określany m.in. przez Google jako satyryczny, a konkretnie Charlie Demerjian, słynący z silnej niechęci do NVIDII i mający na swoim koncie mnóstwo fałszywych informacji na temat produktów tej firmy. Całkiem niedawno Charlie publikując swoje rewelacje mocno minął się z rzeczywistością, chociażby w przypadku procesora NVIDIA "Denver", ale także serii procesorów grafiki AMD "Sea Islands". Być może poważne wpadki wynikają z niechęci do jednej z tych firm i wyraźnej sympatii do drugiej. Dlatego też wieści SemiAccurate trzeba bardzo, ale to bardzo mocno filtrować tak, aby uzyskać choćby w miarę wiarygodne informacje.

Dla przypomnienia, architektura Maxwell procesorów grafiki GeForce pierwotnie planowana była dla układów produkowanych w wymiarze technologicznym 20 nanometrów, ale ze względu na kolejne opóźnienia we wdrażaniu tej litografii przez firmę TSMC (Taiwan Semiconductor Manufacturing Company), NVIDIA postanowiła zmienić plany. Dlatego też pierwszy GPU, oparty na architekturze Maxwell, a więc GM107 pojawił się w formie układu 28-nanometrowego, który NVIDIA i AMD wykorzystują już od 2012 roku. Jako że na liniach produkcyjnych TSMC, pierwszeństwo miały 20-nanometrowe układy SoC dla firmy Apple, to bardziej skomplikowane konstrukcje dla innych firm musiały poczekać. Wygląda jednak na to, że TSMC ma już pełną gotowość do uruchomienia masowej produkcji procesorów grafiki, w litografii 20-nanometrowej, dla NVIDII oraz AMD. Mimo to wciąż pojawiają się doniesienia o tym, że nie tylko pierwsza, ale także druga generacja procesorów "Maxwell" produkowana będzie w wymiarze technologicznym 28 nanometrów.

Co w tej sprawie do dodania ma SemiAccurate? Serwis twierdzi, że po wprowadzeniu na rynek kart graficznych z GPU opartymi na drugiej generacji architektury Maxwell, NVIDIA już będzie przygotowywać ofertę z trzecią. Charlie Demerjian twierdzi, że NVIDII zajmie to od 6 do 10 miesięcy, bo w międzyczasie firma zechce jeszcze zaoferować swojego nowego flagowca, GM100, który będzie następcą najbardziej rozbudowanego Keplera, a więc procesora GK110. Warto jednak zauważyć, że według Charliego, NVIDIA następną generację procesorów "Maxwell" zaoferuje już w formie układów produkowanych w litografii 16-nanometrowej, całkowicie porzucając 20-nanometrową ze swoich planów. To jednocześnie wskazuje na następną wersję procesora GM204, który miałby pojawić się wśród kart graficznych GeForce następnej generacji (nieformalnie serii 900), do której trafią nowe, ulepszone wersję procesorów "Maxwell". Na razie nie wiadomo, czy nazwa GM204 zostanie zachowana. Możliwe, że zgodnie z dotychczasową praktyką, jego nowa wersja znana będzie już jako GM214.

Z pewnością problemy z produkcją 20-nanometrowych GPU mocno wpłynęły na plany wydawnicze NVIDII i AMD. Całkowite ominięcie jej przez NVIDIĘ wydaje się być informacją wprost sensacyjną i może nawet trudną do przyjęcia jako prawdziwą, zwłaszcza ze względu na jej źródło. SemiAccurate bardzo często myli się lub kreuje rzeczywistość, ale zdarza się, że wśród powodzi niechęci wobec NVIDII i sympatii wobec AMD trafi się coś jednocześnie sensacyjnego i prawdziwego. Na razie pozostajemy w rozpylonej mgle niepewności. Będziemy trzymać ręce na pulsie.

Źródło: VideoCardz, SemiAccurate, WCCFTech, 3DCenter, opr.
TheMr.Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
TheMr.2014.07.08, 01:05
-5#1
Teraz to zrobili mały bałagan z tymi kartami, i teraz szukaj dobrej karty graficznej, nie obciętej zegarami i w dobrej architekturze. Jedno jest pewne, spadek cen 7xx, które już są apetycznym kąskiem a będą jeszcze tańsze.
szynszyl1337Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
szynszyl13372014.07.08, 01:55
-7#2
Po pierwsze chciałbym dostąpić zaszczytu otrzymania karty pokroju gtx 860 ti (średni segment cenowy cechujący się dobrą wydajnością i nie najgorszym poborem prądu)
Po drugie po serii r9 290/x i r9 280x oraz gtx 770 wzwyż chciałbym znacznie większej energooszczędność (co niby producenci zapewniają ale chcę zobaczyć to w praktyce) i byłbym mile zaskoczony oraz bardzo zadowolony gdybyśmy otrzymali znacznie chłodniejsze układy niż wcześniej wymienione.
Po trzecie chciałbym dużo lepszej konkurencji cenowej przeciw AMD niż to miało miejsce przy serii 7xx, bo jedynymi układami opłacalnymi u nvidii były gtx 750/ti , co nie zbyt dziwne skoro były jedynymi rdzeniami z nową architekturą u nvidii.
el_darkoZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
el_darko2014.07.08, 04:39
18#3
a ja chcę w końcu jakieś fakty a nie pogłoski
MarucinsZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Marucins2014.07.08, 07:30
11#4
Czasami tak się zastanawiam czy te portale same nie tworzą takich bajek aby podbić oglądalność i zmusić inne portale do cytowania tych wierutnych bzdur.
Jak to z tym jest?
Wracając do tematu 16nm - jest to możliwe tylko PO CO?

Świat jest tak zbudowany iż najpierw trzeba 20nm wyżyłować.

cgdestroyerZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
cgdestroyer2014.07.08, 08:56
Jak dla mnie mogą 'od razu' przeskakiwać na 16nm albo i mniej :) ale czy te plotki to prawda to sie okże i wcale nie tak prędko :) i biorąc pod uwagę problemy z produkcjią w 20nm to trochę ciezko uwierzyć w te 16 :) choć z drugiej strony mają to zrobić w 6-10 miesięcy po drugiej 28nm generacji Maxwella czyli pewnie jakieś od 1,5 roku do 2 lat od teraz czyli jest trochę czasu ale sensu brak :)
*Konto usunięte*2014.07.08, 09:19
Uwielbiam taki bełkot. Żadnych konkretów a jedynie jaranie się plotkami. Nie wiem jakim cudem ludzie jeszcze z tego nie wyrośli...
Bany_krkZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Bany_krk2014.07.08, 10:20
kto przeczytal ten przeczytal
SNC2014.07.08, 10:55
Plotki o tym ze 20nm daje malo korzysci i TSMC bardzo szybko po 20nm wprowadzi 16nm sa od pol roku.
Gonzo3211Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Gonzo32112014.07.08, 11:46
Czemu nie, gddr4 porzucili bez bólu z tego samego powodu.
Yur4zZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Yur4z2014.07.08, 11:48
I tak od plotki do plotki, ile to lasow sie przez to wycina, prawie codziennie jakies sensacyjne pierdoly czlowiek czyta ktore i tak okazuja sie byc wyssane z palca, no ale trzeba, trzeba czyms zapelnic. Juz nie moge sie doczekac kolejnych, ale to tylko ze 2, gora 3 dni.
Funkcja komentowania została wyłączona. Do dyskusji zapraszamy na forum.
1