aktualności

NVIDIA GeForce GTX 880, czyli co widać na ujawnionych zdjęciach, a czego nie?

18
4 lipca 2014, 22:29 Piotr Gontarczyk

NVIDIA wciąż pracuje nad nowymi kartami graficznymi GeForce serii 800, które w ofercie zastąpią obecnie dostępne karty GeForce serii 700. Wraz z nimi architektura Maxwell wejdzie na miejsce Keplera. Od pewnego czasu pojawiają się kolejne przecieki o planach związanych z modelem GeForce GTX 880, który stanie się nowym flagowcem NVIDII, który na rynek miałby wejść w czwartym kwartale bieżącego roku. Dwa dni temu chiński serwis MyDrivers ujawnił w sieci pierwsze zdjęcie próbki inżynieryjnej takie karty, dzięki czemu możemy uzyskać drobny wgląd w to, co szykuje NVIDIA.

Zacznijmy od tego, że na razie wiemy o projekcie karty graficznej GeForce GTX 880, która obecnie znajduje się w fazie opracowywania. Sfotografowany egzemplarz oparty jest na procesorze oznaczonym symbolem 1421A1, który ujawnia dwie rzeczy. Po pierwsze układ ten wyprodukowany został pomiędzy 19 a 25 maja, w 21 tygodniu bieżącego roku. Po drugie oznaczenie "A1" wskazuje, że jest to wczesna wersja rozwojowa. Niewykluczone, że finalny projekt karty zawierać będzie GPU w wersji A2 lub nawet B1. Warto jednak zauważyć, że z ujawnionych zdjęć nie wynika, czy karta oparta jest dokładnie na układzie NVIDIA GM204 czy może GM210. Zanim jednak będzie w stanie podjąć się w ogóle próby zidentyfikowania GPU, najpierw musimy pogrzebać troszkę w historii.

Watch Dogs – test kart graficznych i procesorów w sandboksie nowej generacji

Cofamy się o dwa lata, a więc w świecie komputerów osobistych niemały szmat czasu. Dokładniej cofamy się do pierwszego wycieku zdjęcia laminatu karty graficznej GeForce GTX 680, który pod wieloma względami przypominał nową kartę. Ujawniona wtedy karta GeForce GTX 680 także była w fazie rozwojowej (Engineering Sample), oparta na zielonym laminacie i wyposażona w dokładnie taką samą konfigurację podsystemu pamięci RAM, co domniemany GeForce GTX 880. W porównaniu do kart, takich jak GeForce GTX 780 Ti czy GeForce GTX Titan, konfiguracja podsystemu pamięci RAM jest mniej skomplikowana, a to ze względu na to, że nowy Maxwell wykorzystuje węższy interfejs, a więc ma osiem układów DRAM na awersie i osiem na rewersie, co daje nam łącznie szesnaście układów DRAM na cały laminat. GeForce GTX 680 miał tylko osiem układów DRAM z przodu, ale NVIDIA postanowiła wykonać spory krok naprzód i dlatego GeForce GTX 880 będzie mieć aż 8 GB pamięci RAM typu GDDR5. Taka pojemność może być z jednej strony pewnym zaskoczeniem, ale z drugiej pojawiała się ona już w paru plotkach. Wiemy że w wersji inżynieryjnej, GeForce GTX 880 ma szesnaście układów DRAM SKHynix H5GQ4H24MFR, o pojemności 512 MB każdy, pracujących z częstotliwością 1,75 GHz (efektywnie 7 GHz).

Przechodzimy teraz do samego rdzenia GPU, na którym niestety nie ma żadnej podpowiedzi co do jego dokładnej tożsamości. Może to być układ GM204 lub GM210, aczkolwiek źródło zdjęcia spekuluje, że jest to GM210. Wskazywać na to ma pokaźny rozmiar laminatu. Pojawiają się jednak pewne wątpliwości w tej sprawie. Widoczny na zdjęciach procesor grafiki ma rdzeń zauważalnie większy niż NVIDIA GK104 i GK114 z kart GeForce GTX 680 i GeForce GTX 770, ale jednocześnie trochę mniejszy niż GK110, który NVIDIA zastosowała m.in. w kartach GeForce GTX Titan. Serwis VideoCardz przygotował nawet wizualne zestawienie tych trzech rdzeni.

Właśnie ze względu na większy krzemowy rdzeń "Maxwella", niektórzy sądzą, że sfotografowana karta wykorzystuje najmocniejszy procesor grafiki GM210. Jak już mieliśmy okazję się przekonać, NVIDIA zwiększyła powierzchnię rdzenia układu GM107 (Maxwell), w porównaniu do jego poprzednika, a więc GK107 (Kepler). Powierzchnia pierwszego to 148 mm2, a drugiego 118 mm2. To może świadczyć wyraźnie o tym, że następny "flagowy" procesor grafiki NVIDII będzie większy od obecnego, GK110, uzyskując jednak lepszą sprawność energetyczną. Na razie bardzo niewiele wiadomo o drugiej generacji rdzenia NVIDIA "Maxwell", ale pewne wskazówki wyłapać można było w dotychczasowych doniesieniach, do których jednak wrócimy później. Ostatecznie więc sfotografowana karta graficzna oparta raczej jest na procesorze NVIDIA GM204, osadzonym na wczesnej wersji laminatu, do celów testowych. Skoro jesteśmy znowu przy laminacie, to warto zwrócić uwagę na jego rozmiar. Duży laminat to raczej nic nadzwyczajnego, bo zarówno NVIDIA, jak i AMD przyzwyczaiły nas już do tego, że kolejne generacje "flagowców" są z reguły coraz większe, aby pomieścić coraz mocniejsze sekcje zasilania tak, aby uzyskać stabilne działanie przy odpowiednio wysokich częstotliwościach, zapewnić sobie i użytkownikom pewien zapas - dla siebie bezpieczeństwa, a nabywcom potencjał podkręcania. Należy też pamiętać o tym, że wersje testowe kart graficznych zawsze są większe niż ich finalne wersje, a więc gabarytami sfotografowanego GeForce'a nie należy się przedwcześnie emocjonować.

Wolfenstein: The New Order – test kart graficznych

Z tyłu laminatu nie ma na pierwszy rzut oka niczego specjalnie interesującego, ale czujne oko ekipy WCCFTech zwróciło uwagę na ręcznie zapisaną liczbę 256. Oczywiście na jej temat można tylko spekulować. Dotychczas pojawiały się jednak informacje o tym, że GeForce GTX 880 korzystać będzie z 256-bitowego interfejsu pamięci RAM, a identyczna konfiguracja układów DRAM po obu stronach laminatu sugerują, że do czynienia mamy właśnie z taką wartością. To co widzimy może być oczywiście potwierdzeniem przecieków o zastosowaniu 256-bitowego interfejsu w nowej, flagowej karcie graficznej GeForce serii 800, ale oczywiście z ostatecznymi osądami trzeba poczekać do momentu podania przez NVIDIĘ finalnej specyfikacji technicznej.

Jeśli chodzi o sekcję zasilania, to tu mamy pewne ciekawe elementy. Widzimy na przykład podobieństwo do karty GeForce GTX 680, a więc ułożenia pary gniazd zasilania PCIE w jednej kolumnie. Warto przypomnieć, że rozwiązanie to NVIDIA zastosowała właśnie w kartach GeForce GTX 680, ale nie trafiło ono później do innych modeli. Być może jest to efekt dobrej sprawności systemu chłodzenia NVIDIA NVTTM. Trzeba mieć na uwadze to, że takie rozstawienie gniazd dodatkowego zasilania PCIE może być tylko na potrzeby próbek inżynieryjnych i nie przetrwa do wersji finalnej. Być może jednak NVIDIA postanowiła do niego powrócić. Całkiem zaskakujące jest na pewno to, że karta ma dwa 6-pinowe i jedno 8-pinowe gniazdo zasilania PCIE. To wskazywałoby na TDP na poziomie 325 W, a to wartość dla NVIDIA na pewno nie do zaakceptowania, gdyż firma wraz z nową architekturą Maxwell skupia się przede wszystkim na sprawności energetycznej, a więc także kwestii wytwarzania ciepła. Cechą szczególną próbki inżynieryjnej może być nawet bardziej właśnie liczba gniazd aniżeli ich rozstawienie. Obecnie przewiduje się, że finalna wersja karty graficznej GeForce GTX 880 powinna mieć TDP zawierające się w zakresie od 180 do 225 W. To umieściłoby ją w okolicach TDP obecnej generacji kart z procesorami opartymi na architekturze Kepler, przy odpowiednio wyższej wydajności.

Spora część sfotografowanego laminatu została ocenzurowana i niestety zawiera intrygujące elementy. Na zdjęciach wyraźniej widać dwa spore, ciemne bloki na laminacie. Niektórzy spekulują, że mogą to być dwa układy NVIDIA "Denver", ale ostateczne rdzenie te nie są także duże, więc raczej (przynajmniej na razie) można je odsunąć na bok. Za całkiem prawdopodobne można uznać to, że te ciemne "plamy" to tak naprawdę wentylatory, które służą do schładzania sekcji zasilania. Także one raczej nie ostaną się w wersji finalnej i obecnie stosowane byłyby tylko dlatego, że NVIDIA może jeszcze nie mieć pełnego projektu systemu chłodzenia dla całej karty. Gniazda na śledziu karty też zostały ocenzurowane, ale przynajmniej widzimy dwa złącza SLI, których obecność może oznaczać, że NVIDIA nie zamierza z nich rezygnować, zastępując je czymś w rodzaju techniki AMD XDMA.

Jaki komputer do gier? Do biura i domu? Polecane zestawy komputerowe

Co do ceny, to można przewidywać, że NVIDIA utrzyma mniej więcej dotychczasową politykę, a więc najwyższy model jednoprocesorowej karty graficznej GeForce GTX serii 800 powinien kosztować 499 dolarów, podczas gdy jego lekko okrojona wersja 399 dolarów, podobnie jak karty oparte na pierwszej generacji procesorów "Kepler". NVIDIA niemal na pewno nie przyjmie cen 649 i 549 dolarów tak, jak w przypadku konsumenckich kart z procesorami GK110 (Kepler), nawet jeśli wydajność oraz pobór energii będą lepsze. NVIDIA, jak wynika z informacji przekazanych całkiem niedawno, może nawet zrobić pewną niespodziankę i zaoferować nowe karty w cenach niższych niż przewidywane.

Wróćmy jednak do architektury. Całkiem sporo możemy dowiedzieć się z "Maxwella" zastosowanego w procesorach NVIDIA GM107. Warto jednak mieć na uwadze to, że GeForce GTX 880 prawdopodobnie może wykorzystywać drugą generację architektury Maxwell. GM107 to zupełnie nowa architektura, w dużej mierze stworzona od początku. "Maxwell" wydaje się być hybrydowym rozwiązaniem, powstałym częściowo z połączenia rdzeni Kepler i Fermi. SMM (Streaming Multiprocessor) w architekturze Maxwell zastępuje jednostki SMX architektury Kepler. Każdy SMM składa się z czterech bloków, choć NVIDIA definiuje każdy z nich jako pojedynczy SMM, a to oznacza, że architektura Maxwella stała się całkiem mocno upakowana. Każdy z bloków SMM zawiera 32 rdzenie CUDA, a więc każdy SMM z czterema takimi jednostkami operacyjnymi ma łącznie 128 rdzeni CUDA. Dla przypomnienia każdy SMX architektury Kepler zawiera 192 rdzenie CUDA.

Wychodząc o jednej stopień na zewnątrz w procesorze GM107 mamy GPC, a więc Graphics Processing Cluster, składający się z pięciu wspomnianych już SMM (Streaming Multiprocessir), które połączone są z silnikiem rastrowania. Każdy SMM ma też 8 jednostek mapowania tekstury, daje łącznie 40 takich jednostek, a także 16 jednostek ROP, podpiętych do dwóch 64-bitowych kontrolerów pamięci RAM. Warto też zauważyć, że Maxwell GM107 ma sporo pamięci podręcznej, bo aż 2 MB. Dla porównania procesor GK107 (Kepler) ma jej zaledwie 256 kB. Mówimy tu o porównaniu dwóch układów, z czego jeden jest bezpośrednim następcą drugiego. Pamięć podręczna przede wszystkim zapewnia skrócenie czasu kolejkowania operacji na GPU. Za niemal pewne można przyjąć to, że pamięć podręczna z procesorze karty GeForce GTX 880 będzie mieć jeszcze większą pojemność. Warto też wspomnieć o tym, że w architekturze Maxwell NVIDIA ulepszyła kwestię stanów uśpienia, w celu zmniejszenia poboru energii gdy GPU nie wykonuje ciężkiej pracy. NVIDIA ulepszyła też kodowanie i dekodowanie H.264 w sprzętowym silniku NVENC, głównie pod kątem wykorzystywania techniki ShadowPlay.

Na zakończenie warto wymienić wszystkie do tej pory znane procesory NVIDIA "Maxwell" oraz ich przeznaczenie:

Źródło: VideoCardz, MyDrivers, WCCFTech, opr. własne
mocu1987Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
mocu19872014.07.04, 22:35
-5#1
'zwróciło uwagę na ręcznie zapisaną liczbę 256. Oczywiście na jej temat można tylko spekulować'
spekulować? jak ze wszystkim. Jest zbyt wcześnie.
A nie lepiej jest poczekać na oficjalne informacje ? Wróżenie z 'kuli' rzadko się sprawdza(nie napisałem że nigdy).
VegaZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Autor publikacjiVega2014.07.04, 22:41
Sugerujesz, że NVIDIA oficjalnie poda znaczenie tego napisu? :o
mocu1987Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
mocu19872014.07.04, 22:53
Vega @ 2014.07.04 22:41  Post: 763882
Sugerujesz, że NVIDIA oficjalnie poda znaczenie tego napisu? :o

Sugeruję że często sami się wprowadzamy w błąd spekulacjami jak to miało miejsce z GTA V na PC przykładowo a czekanie oznacza zapowiedź nowych produktów oficjalnie, gdzie powiedzą ile będzie ram a ile czegokolwiek.(a nie gdybanie 8,16 GB itp- już raz to poprawialiście) Poważnie tak to zrozumiałeś? o.O
agent_x007Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
agent_x0072014.07.04, 23:23
Maxwell GM107 ma sporo pamięci podręcznej, bo aż 2 MB. Dla porównania procesor GK107 (Kepler) ma jej zaledwie 256 kB.
Do kompletu :
GK104 'Kepler' oraz GF104 'Fermi' (tj. odpowiednio GTX 680 oraz GTX 560 Ti), posiadają po 512kB cache'a L2.
Dalej mamy GF110 'Fermi' (np. GTX 580) z 768kB i GK110 'Kepler' (np. GTX 780 Ti) z 1,5MB.
VegaZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Autor publikacjiVega2014.07.04, 23:26
Mocu1987:W biznesie tak przecież jest, że fakty ukrywa się do określonego czasu. Gdybyś faktycznie chciał mediów tylko z tym, co piszesz, to IMHO musiałbyś po prostu korzystać z naszego bloczka o nazwie Informacje prasowe. Tam wszystko jest oficjalne. Ja w spekulacjach nie widzę niczego złego, bo od m.in. właśnie tego są specjalizujące się w danych dziedzinach media, które zbierają fakty, domysły i przecieki, próbując je składać w jakąś całość i przekazać odbiorcom, którzy w dobie internetu mogą bez przeszkód snuć własne wnioski, angażować się w dysksuje, itp. Działa to we wszystkich branżach, np. Motoryzacji,polityce, biznesie, szeroko pojętej IT, itd., itd. Ponadto uważam,że spekulowanie jest złe tylko wtedy, gdy publicysta próbuje je przekazać jako fakty, wiedzę ostateczną, której nie ma. Dlatego jeśli o czymś spekuluję, albo przekazuję spekulacje, zaznaczam to wyraźnie. Nie wiem o co chodzi z tymi 8 i 16 GB, ale to inszość. Ponadto spekulacja, a plotka to zupełnie inne kwestie.
KazHZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
KazH2014.07.05, 02:40
11#6
mocu1987 @ 2014.07.04 22:35  Post: 763881
'zwróciło uwagę na ręcznie zapisaną liczbę 256. Oczywiście na jej temat można tylko spekulować'
spekulować? jak ze wszystkim. Jest zbyt wcześnie.
A nie lepiej jest poczekać na oficjalne informacje ? Wróżenie z 'kuli' rzadko się sprawdza(nie napisałem że nigdy).


Nie trzeba magicznej kuli, wystarczy znajomość zasady działania pamięci GDDR. Po ilości kości wiadomo że interfejs jest 256bit ponieważ w pamięci GDDR ilość kości jest ściśle powiązana z szerokością magistrali. Nowa karta ma magistralę 256bit ponieważ technologia produkcji pamięci w 2013r pozwoliła na masową produkcję układów 512MB zamiast stosowanych wcześniej układów 256MB. Dwa lata temu szerokość magistrali w drogich kartach ustalono na 384 bit ponieważ producenci chcieli zastosować więcej pamięci a na rynku dostępne były tylko kości 256MB. Czyli zwiększono ilość kości ze standardowych 8/16 kości do 12/24 kości co przełożyło się na magistralę 384bit i nietypowe wielkości pamięci 3GB, 6GB. Teraz gdy w 2013r pojawiły się w masowej produkcji kości 512MB to producenci mogą znów zmniejszyć kości pamięci do 8/16 co przełoży się na ilość pamięci 4GB/8GB a przy okazji pozwoli zmniejszyć koszty produkcji.

Identyczy manewr był w przypadku kart 8800GTX 640MB, 8800GTS 320MB które także miały powiększoną magistralę do 384bit z powodu braku większych pamięci w 2006r. Rok później pojawiły się większe kości pamięci to Nvidia wypuściła nowe karty 8800GT z kościami o dwukrotnie większej pojemności co pozwoliło im zmniejszyć magistralę 256bit przy jednoczesnym zwiększeniu pamięci z 320MB na 512MB.

Firmy zwiększają szerokość magistrali w drogich kartach tylko wtedy gdy nie ma dostępnych odpowiednio dużych kości pamięci. A gdy takie kości się pojawiają to od razu przywracają poprzednią niższą szerokość magistrali. Bo to jest znaczne obcięcie kosztów. Mniejsza ilość kości pamięci to mniejszy koszt nawet jeżeli pamięci są pojemniejsze. Dodatkowo spada koszt PCB ponieważ płyta ma mniej warstw (mniej kości to mniej linii sygnałowych które się mogą krzyżować). Sam procesor z mniejszą ilością wyprowadzeń także jest tańszy i prostszy

Kiedyś to bardzo fajnie opisał AnandTech wyjaśniając dlaczego karty z poszczególnych sektorów cenowych różnią się akurat magistralą i jaki to ma wpływ na koszt produkcji
likoZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
liko2014.07.05, 08:42
-5#7
Tyle tekstu na tak spekulacyjny temat... :> ps. Niedługo karty graficzne będą większe od płyt głównych :D Juz pewnie są od niektórych modeli...
fajny RafałekZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
fajny Rafałek2014.07.05, 09:03
Nie trzeba magicznej kuli, wystarczy znajomość zasady działania pamięci GDDR. Po ilości kości wiadomo że interfejs jest 256bit ponieważ w pamięci GDDR ilość kości jest ściśle powiązana z szerokością magistrali.


Nie do końca.

550Ti miał 1/2GB i szynę 192-bit, ponieważ stosowano kości o różnych pojemnościach na jednej karcie.
KazHZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
KazH2014.07.05, 09:55
fajny Rafałek @ 2014.07.05 09:03  Post: 763909
Nie trzeba magicznej kuli, wystarczy znajomość zasady działania pamięci GDDR. Po ilości kości wiadomo że interfejs jest 256bit ponieważ w pamięci GDDR ilość kości jest ściśle powiązana z szerokością magistrali.


Nie do końca.

550Ti miał 1/2GB i szynę 192-bit, ponieważ stosowano kości o różnych pojemnościach na jednej karcie.


A to sprytne. Tego nie wiedziałem że można zastosować różnej wielkości kości. Widać producenci zrobią wszystko by obniżyć szerokość magistrali i tym samym obniżyć koszt produkcji.

Moim zdaniem jak ktoś planuje kupować kartę na następnych kilka lat to warto zaczekać na ta generację na kościach pamięci 512MB bo w standardzie będą one miały 2x więcej pamięci niż generacja na kościach 256MB. A duża ilość pamięci to idealna sprawa biorąc pod uwagę konsole które mają po 5GB pamięci współdzielonej przeznaczonej dla gier. Ja czekam z aktualizację PC do końca roku z nadzieję że zarówno NV jak i AMD pokażą karty na nowych kościach czyli z większą ilością RAM niż to było możliwe do tej pory
*Konto usunięte*2014.07.05, 10:13
Czemu mam wrażenie, że GF-GF8xxx leciało tak długo gdy GF1xx-GF8xx zleciało w ułamku sekundy.

Vega @ 2014.07.04 23:26  Post: 763886
Mocu1987:W biznesie tak przecież jest, że fakty ukrywa się do określonego czasu. Gdybyś faktycznie chciał mediów tylko z tym, co piszesz, to IMHO musiałbyś po prostu korzystać z naszego bloczka o nazwie Informacje prasowe. Tam wszystko jest oficjalne. Ja w spekulacjach nie widzę niczego złego, bo od m.in. właśnie tego są specjalizujące się w danych dziedzinach media, które zbierają fakty, domysły i przecieki, próbując je składać w jakąś całość i przekazać odbiorcom, którzy w dobie internetu mogą bez przeszkód snuć własne wnioski, angażować się w dysksuje, itp. Działa to we wszystkich branżach, np. Motoryzacji,polityce, biznesie, szeroko pojętej IT, itd., itd. Ponadto uważam,że spekulowanie jest złe tylko wtedy, gdy publicysta próbuje je przekazać jako fakty, wiedzę ostateczną, której nie ma. Dlatego jeśli o czymś spekuluję, albo przekazuję spekulacje, zaznaczam to wyraźnie. Nie wiem o co chodzi z tymi 8 i 16 GB, ale to inszość. Ponadto spekulacja, a plotka to zupełnie inne kwestie.

dobrze by było gdybyście faktycznie zbierali przecieki jak dziennikarze śledczy.
Najczęściej ściągace dane z paru redakcji anglojęzycznych i tyle. Czasem kalka newsa.
... a o rodzimym IT to napiszecie dopiero wtedy gdy ktoś z zagranicy napisze. Często więcej newsów piszą niemcy na temat naszego IT niż wy.

O GTAV gdy nie zapowiedziane na PC było bodaj ponad 50 newsó, które w sumie nic nie znaczyły... łącznie z tym, że jutro będzie zapowiedź tego, że rockstar zapowie GTA V na PC (WTF)...
Gdy naszym rodzimym tytule call of juarez: gunslinger raptem 2 newsy. Aż strach pomyśleć ile newsów będzie o GTA V do premiery.

Dużo u nas się dzieje i nie widzę powodu, by taka redakcja jak pclab było marketingowym narzędziem. Bo jak sam zauważasz te 'przecieki' ukrywa się, a potem 'odkrywa', a tym zajmują się marketingowe agencje.
Gdy recencje i testy np. CPU są bardzo rzetelne w przeciwieństwie do BNCHMRK, który jest już narzędziem kmptrn... Wy w newsach nie wyznajecie już tej samej filozofii działania.
Funkcja komentowania została wyłączona. Do dyskusji zapraszamy na forum.
1