aktualności

Windows Threshold bez pulpitu w małych tabletach

22
2 lipca 2014, 23:11 Piotr Gontarczyk

Microsoft pracuje nad kolejnym, dużym wydaniem systemu operacyjnego Windows, a w sieci pojawiają się kolejne informacje na temat tego projektu. Już w grudniu ubiegłego roku opisywaliśmy dość szeroko związane z nim plany, choć tak wtedy, jak i dziś nie wiemy nic na temat oficjalnej nazwy. W ostatnich dniach pojawiło się tak naprawdę potwierdzenie wcześniejszych doniesień. Raz "Threshold" określany jest jako "Windows 9", a raz jako "Windows 8.2", ale ostatecznie projekt ten najlepiej rozpoznawać po jego kodowej nazwie, a więc "Threshold".

Wiemy już, że w nowym systemie, uruchomionym na komputerze bez ekranu dotykowego, Ekran Start będzie domyślnie wyłączony, a Windows uruchomi się od razu z pulpitem. Źródłem tej informacji była Mary Jo Foley, z której wiedzy korzystaliśmy już niejednokrotnie. Jej najnowsze wieści przez niektórych poddawane były pod wątpliwość zwłaszcza, że Microsoft faktycznie sporo pieniędzy wkłada w promowaniem ostatnich systemów Windows właśnie głównie poprzez Ekran Start, a więc interfejs Modern. Okazuje się, że takie same informacje dochodzą także z innych, niezależnych źródeł. Wraz z nimi dochodzą jednak inne kwestie.

O ile ostatnie doniesienia wskazywały, że Windows "Threshold" w przypadku tabletów uruchamiać się będzie do Ekranu Start, a pulpit miałby być domyślnie niedostępny, o tyle nowe informacje rzucają trochę inne światło na ten ostatni element. Mary Jo Foley sugerowała, że co prawda pulpitu nie będzie dało się uruchomić, ale działać powinny tzw. aplikacje uniwersalne (dla pulpitu i Ekranu Start). Nowe wieści, z innych źródeł, wskazują, że sytuacja będzie inna.

Microsoft Surface 3 Pro

Przede wszystkim na małych, przenośnych urządzeniach z systemami Windows, dla których licencje są zresztą za darmo, klasyczny pulpit w ogóle nie będzie istniał. Urządzenia te, a konkretnie małe tablety, działać będą tylko i wyłącznie z interfejsem Modern (Ekran Start). Prawdopodobnie to jest właśnie powód, dla którego Microsoft nie wprowadził na rynek spodziewanego od wielu miesięcy pomniejszonego tabletu Surface Mini. Decyzja wydaje się mieć naprawdę duży sens. Na małych, 8-calowych tabletach z systemem Windows 8 lub Windows 8.1, pulpit jest praktycznie bezużyteczny. Przede wszystkim ze względu na to, że już przy przeciętnej rozdzielczości (np. 1024 x 600 pikseli), wszystkie elementy interfejsu są tak małe, że sterowanie nimi za pośrednictwem palca jest wyjątkowo trudne. Surface Mini mógł na rynku pojawić się chyba tylko w wersji z piórkiem, bo w innym przypadku jego wartość użytkowa byłaby niezbyt imponująca, względem tabletów z systemem Android i iOS. To właśnie dlatego decyzja o pozbyciu się pulpitu, całkowicie, wydaje się być jedynym rozwiązaniem problemu stacjonarnego systemu Windows w najmniejszych tabletach.

Można sobie zadać proste pytanie o to, dlaczego zatem Microsoft nie załatwił tego już teraz, dając sobie zielone światło dla Surface Mini? Pewne jest to, że w Windows "Thershold" na małych tabletach wciąż możliwe będzie przypinanie otwartych aplikacji, aczkolwiek mogą pojawić się nowe metody zarządzania nimi. Dlaczego nie już teraz? Pamiętajmy o tym, że tablety z systemami Windows 8 i 8.1 z reguły dostępne są z pakietami biurowymi Microsoft Office. To właśnie Office miał być asem w rękawie Microsoftu, który właśnie poprzez sugerowanie, że malutki tablet to w sumie zwyczajny, pełnoprawny pecet. Rynek jednak szybko to zweryfikował. W sumie to sami konsumenci. Korzystanie bowiem ze stacjonarnej wersji pakietu Office na tablecie z ekranem o przekątnej zaledwie 8 cali, do najprzyjemniejszych nie należy. Chyba nie trzeba zbyt wybujałej wyobraźni aby spróbować wczuć się w rolę kogoś, kto na takim malutkim ekranie próbuje pracować na arkuszu kalkulacyjnym, w programie Excel. To właśnie dlatego Microsoft, choć oczywiście z niezrozumiałym opóźnieniem, pracuje teraz nad pakietem Office "Gemini", którego interfejs miałby być przystosowany właśnie do małych ekranów dotykowych. Najprawdopodobniej rezygnacja z Surface Mini oraz opóźnienie wprowadzania zmian w samym systemie Windows są skutkiem oczekiwania na ukończenie prac nad "Gemini".

Źródło: Neowin, WinSuperSite
mocu1987Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
mocu19872014.07.02, 23:17
A w sumie szkoda że nie będzie, uparli się by mieszać , tu będzie tu nie będzie.
daerraghZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
daerragh2014.07.02, 23:31
a liczylem na male tanie 8' z pelnoprawna winda i chyba sie nie doczekam bo ci znowu cos kombinuja i usuwaja pulpit. czyli teraz nie ma windows rt ale dalej dostajemy wykastrowana winde.

jak mi sie podoba pelny windows z pulpitem na 8' to czemu mi to zabieraja? jak sie komus nie podoba, bo 8' jest dla niego za male do uzywani pulpitu to bedzie sobie siedzial w modern.

czarow microsoftu ciag dalszy...
CortexM3Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
CortexM32014.07.02, 23:36
Dziwnie się czyta ten nius. Windows bez pulpitu? To tak jakby napisać DOS8.0 będzie bez linii komend ?
Pulpit będzie nadal tylko całą jego powierzchnię będzie zajmować menu start, tudziesz kafelki, które tak suma sumarum są niczym innym jak przerośniętymi ikonami.
Inaczej ciężko to sobie wyobrazić, to tak jakby z pulpitu Windowsa usunąć wszystkie ikony, tło zrobić niebieskie i zostanie nam pasek menu. Będzie to dalej Windows ? Będzie tylko strasznie brzydki.
SeftoZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Sefto2014.07.02, 23:37
To jak będzie to dopiero zobaczymy :) Plotek jest wiele, min. WP i RT mają być połączone. Mają też w końcu rezygnować w wciskanie metro tam gdzie nie jest potrzebne i na siłę. Microsoft co raz bardziej słucha klientów, szczególnie tam gdzie zaczyna tracić rynek lub ma słabą pozycję, głosujemy w końcu portfelem :) Wydaje mi się, że nie pozwoli sobie na wielkie błędy.
KazHZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
KazH2014.07.02, 23:53
-11#5
Chodzi nie tylko o 'małe tablety'. Także tablety 10' będą pozbawione pulpitu oraz obsługi aplikacji x86. Nawet jeżeli kupimy 10' tablet z procesorem Intel Atom to nie będzie możliwości na takim tablecie uruchomienia w Windows 9 aplikacji x86. Aplikacje takie zgodnie z przeciekami zostaną zablokowane na urządzeniach dotykowych pozbawionych klawiatury.

Ma to sens bo MS niedawno zwiększył domyślny rozmiar tabletów z pełnym Windows do 12'. Podobne 12' tablety z Intel Core-M zapowiedzieli też inni producenci. Każdy ten sprzęt będzie miał jakąś formę klawiatury. A na 12' uruchamianie aplikacji x86 na pulpicie ma już sens.
KazHZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
KazH2014.07.03, 00:01
-9#6
CortexM3 @ 2014.07.02 23:36  Post: 763227
Dziwnie się czyta ten nius. Windows bez pulpitu?


Tak bo tablety 8' i 10' zostaną pozbawione obsługi aplikacji x86. Niezależnie od typu procesora jaki się w nich znajdzie. Jest to opisane w blogu źródłowym dla tego przecieku. MS zlikwidował pulpit oraz aplikacje x86 z urządzeń dotykowych. Tylko urządzenia powyżej 10' sprzedawane z klawiaturą będą miały obsługę aplikacji x86 i tym samym pulpit.
slukaZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
sluka2014.07.03, 00:22
A w starych atomowych netbookach z W7starter 10' ekran z rozdziałką 1024x600 nie był za mały, aby pokazywać pulpit.

Minęło trochę czasu, niby zaszła zmiana polityki wraz z CEO, a tu MS w trosce o użytkowników nie dosyć, że wytnie taki pulpit, to jeszcze zablokuje pełny troski uruchamianie zwykłych aplikacji.
Czyli takiemu nabywcy urządzenia z następnym cudownym, i to wspaniałomyślnie darmowym Windows pozostanie jedno jedyne źródło aplikacji - MS Shop.

Wspaniałomyślny i dobry MS jest wyjątkowo troskliwy o przyszłych użytkowników.
AmitozaZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Amitoza2014.07.03, 01:19
10#8
tak czytam, czytam i czytam jednocześnie zastanawiając, się jak przez ponad pół roku funkcjonuję z 8' tabletem używając pulpitu bez najmniejszego problemu i to z rozdzielczością większą niż 1024x600.

podpowiem, że wystarczy zwiększyć skalowanie UI i problem (jeżeli w ogóle istniał) to znika.

A jak M$ planuje sobie tak w kulki lecieć, to mogą mnie w 'cmoknąc w paukę' i będę siedział na 8 do oporu. No chyba, że będzie tak tylko w przypadku preinstalowanego darmowego windowsa, a jak ktoś sobie sam zainstaluje 'kupny' to nie będzie ograniczenia.
o1838213Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
o18382132014.07.03, 02:39
Microsoft zapomina, że tablet z Windows 8 można podpiąć przez HDMI do większego ekranu a przez USB podpiąć klawiaturę i mysz i mieć sprzęt zdolny do przeciętnej pracy biurowej.

Właściwie to już przy premierze pierwszego Surface powinni od razu zrobić kilka wersji wydajności i rozmiarów za to wszystkie mające microUSB i microHDMI w takim samym położeniu co by umożliwiło stworzenie stacji dokującej zgodnej z wszystkimi modelami. To by się doskonale sprawdziło w korporacji. No ale Microsoft woli promować współpracę przesz Sky/One Drive.
Stefan999Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Stefan9992014.07.03, 05:00
Taki tablet to dla mnie urządzenie, które swoją funkcjonalność pokazuje dopiero po podłączeniu pod monitor. Rezygnacja z pulpitu mocno utrudni taką pracę.
Zaloguj się, by móc komentować
1