aktualności

Hakerzy stworzyli narzędzie do podsłuchu korzystając z planów udostępnionych przez Snowdena

16
20 czerwca 2014, 15:47 Adrian Kotowski

NSA stosowało wiele technik zbierania informacji, w większości korzystając ze sprzętu specjalnie przygotowanego do tego typu zadań. Dzięki planom, które udostępnił Snowden udało się skonstruować jedno z takich urządzeń.

Za stworzenie narzędzia do inwigilacji zabrała się grupa kierowana przez hakera Micheala Ossmanna. Zespołowi udało się stworzyć dwa urządzenia – pierwszy, przymocowany do złącza monitora wysyłał bezprzewodowo obraz wyświetlany na ekranie. Drugi natomiast podpinany był do klawiatury, by rejestrować każdy wduszony znak.

NSA urządzenie

Do tej pory nikt nie wiedział, jak działa tak zwane „światło odblaskowe” wykorzystywane przez NSA. Ossmann pokazał, że sprzęt tego typu może bez wiedzy osoby inwigilowanej przesyłać potajemnie dane za pomocą transmisji bezprzewodowej do pobliskiego punktu radiowego. Dzięki temu możliwe jest rejestrowanie aktywności osób, które nie podłączają swojego komputera do sieci.

Jak zapewnia szef zespołu hakerów, w przyszłości ujawnione zostaną także inne technologie wykorzystywane przez NSA. Ossmann chce edukować firmy i instytucje, w jaki sposób zabezpieczyć się przed tego typu atakami. Kolejnych informacji na ten temat powinniśmy spodziewać się na konferencji Defcon w Las Vegas, która odbędzie się w sierpniu tego roku. 

NSA gromadziło miliony zdjęć osób z sieci

Źródło: engadget
MaxWarZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
MaxWar2014.06.20, 16:26
15#1
Ciekawe ile takich wynalazków stworzyli o których nie wiemy.
HoZarZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
HoZar2014.06.20, 16:46
23#2
oh wow: keyloger+wifi... po nagłówku myślałem ze jakiś łamacz haseł przynajmniej.
ale ja mam pomysł jak się przed tym bronić, wystarczy zrobić sobie klatkę faradaya.
i jako bonus jeszcze od razu bedzie chroniła przed przechwytywaniem ulotu elektromagnetycznego...
ab123Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
ab1232014.06.20, 16:49
13#3
MaxWar @ 2014.06.20 16:26  Post: 759742
Ciekawe ile takich wynalazków stworzyli o których nie wiemy.

Można pobawić się w teorie spiskowe i założyć np., że wszystkie do tej pory ujawnione informacje to 'temat zastępczy' odwracający uwagę ludzi od poważniejszych przekrętow. Kto niewtajemniczony wie, jak to naprawdę wygląda?
VymmiataczZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Vymmiatacz2014.06.20, 16:54
18#4
Czyli zbudowali urządzenie, które i tak jest dostępne komercyjnie. Nie są one tanie, ale kupić takie coś można.
GobliZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Gobli2014.06.20, 17:05
14#5
Vymmiatacz @ 2014.06.20 16:54  Post: 759752
Czyli zbudowali urządzenie, które i tak jest dostępne komercyjnie. Nie są one tanie, ale kupić takie coś można.

oraz, które trzeba podłączyć do komputera ofiary... o, ale mnie strach obleciał.
mr_mtZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
mr_mt2014.06.20, 18:57
-4#6
Jakiś czas temu mówiło się o urządzeniach rejestrujących obraz z monitora bez podłączania czegokolwiek do komputera, było to dość dawno temu, kto wie co teraz mają w użyciu. Urządzenia komputerowe wysyłają fale elektromagnetyczne, które można przechwycić przy użyciu zaawansowanej technologii. Ekranowanie jest możliwe ale pewnie kłopotliwe i kosztowne.
.:Proxy:.Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
.:Proxy:.2014.06.20, 19:23
Już dawno temu, można było przechwycić obraz monitora, dzięki falą elektromagnetycznym generowanym przez monitory kineskopowe i przy użyciu jakiś tam algorytmów, odtworzyć obraz z monitora ofiary (oczywiście bez jej wiedzy). Z LCD jest to trudniejsze, ale nie niemożliwe ;)
Rejestrowanie wprowadzanych znaków na klawiaturze, to też żadna nowość - samo urządzenie było w postaci niewielkiej 'przelotki' wpinanej między klawiaturą, a PC.

Nowość to taka, że dodano WiFi do bezprzewodowej komunikacji... ? ;)
Takie pluskwy, mogą być montowane w samym urządzeniu (myszce, klawiaturze, monitorze) i niewiele osób będzie potrafiło stwierdzić, czy ten ukł. elektroniczny jest (lub nie) integralną częścią danego urządzenia.

Tak można szpiegować ludzi, którzy nie maja pojęcia o sprzęcie i do niego (do środka) nie zaglądają. Każda szanująca się agencja, ma swoich techników, ekspertów, którzy są wstanie stwierdzić czy to 'coś' w używanym sprzęcie jest integralna częścią danego urządzenia, czy tez nie....
CortexM3Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
CortexM32014.06.20, 20:24
Odkrycie czego ? To logiczne, zastosowanie współczesnej techniki. Każdy Smartfon, telefon czy inne urządzenie komunikacyjne można bez problemu użyć jako urządzenia szpiegowskiego, to tylko kwestia oprogramowania. To wszystko już było w filmach o Jamesie Bondzie w latach 70.
Co niby więc odkryli ci hakerzy ? Że społeczeństwo przez ostanie 30 lat cofnęło się w rozwoju i zidiociało, czy że technika pozwala zrealizować od ponad 15 lat fikcję Filmową ?
Sorry ale takie 'Wielkie' odkrycia zastosowań szpiegowskich mnie śmieszą. Każdy kto ma choćby minimum pojęcia o technice wie że to jest wykonalne, i to od czasów Nokii 3310. Tylko że teraz jest to mniejsze, ma więcej funkcji i lepszą jakoś.
Co do zgrywania obrazu z monitora. Dziś nie ma komputera nie podpiętego do sieci, bo mało co bez niej działa, nie trzeba nawet się silić budować jakiekolwiek urządzenie, które o zgrozo trzeba fizycznie gdzieś umieścić co może nas zdemaskować, odpowiedni robak, który zrobi nam screnshot zaszyfruje i wyśle na nasz serwer i gotowe. Aż dziwi mnie że hakerzy na to nie wpadli, tylko macali sie w odtwarzanie sprzętowego urządzenia ? No chyba że chodziło im o udowodnienie że sie da, i cele edukacyjne.
Swój pierwszy sprzęt szpiegowski, zbudowałem dobre 15-20 lat temu z kamerki internetowej, i diód IRed z pilotów RTV był to prymitywny noktowizor. Z kumplem podglądaliśmy jego kuzynkę, ale był raban jak się kapła :).
Ze NSA budowało jakieś specjalne urządzenia. Ludzie one istnieją od ponad 20 lat, a każdy z nas ma co najmniej 3 doskonale się do tego nadające w domu. A przygarniamy je dosłownie z uśmiechem na twarzy.
cyferluuZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
cyferluu2014.06.20, 21:08
-3#9
czekajcie czekajcie obraz przesyłany droga radiową... takie trochę zmodyfikowane Intelowskie Widi? no właśnie a gdyby się okazało,że widi wysyła obraz nie tylko do naszego odbiornika.
mr_mtZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
mr_mt2014.06.20, 21:22
Te urządzonko na obrazku jest do kupienia za 299$ w pre-order. Gość dba o bezpieczeństwo sprzedając sprzęt szpiegowski...
Funkcja komentowania została wyłączona. Do dyskusji zapraszamy na forum.
1