Aktualność
Adam Szymański, Środa, 7 maja 2014, 15:37

Parę dni temu kilku użytkowników Forum prawnego poinformowało, że otrzymało przedsądowe ugody za pobranie lub udostępnienie filmu "Obława". Ma to być polubowne rozwiązanie, które uchroni piratów przed sprawą sądową. Doniesienia o listach napływają od coraz większej liczby osób.

Kwota grzywny wynosi 550 zł. Jest to tyle samo ile byli zmuszeni zapłacić piraci, którzy nielegalnie pobrali film "Czarny czwartek". W tamtym przypadku, również na naszym forum pojawiły się pytania co w tej sytuacji zrobić. Oprócz wysokości opłaty, list, którego nadawcą jest kancelaria prawna, zawiera adres IP oraz informacje osobowe abonenta, który korzysta z łącza do niego przypisanego.

Baseprotect to firma, zajmująca się wyśledzeniem osób, które nielegalnie pobrały film. Zleceniodawcą w przypadku poprzedniej sprawy był NordFilm, a teraz o znalezienie winnych wnosiło studio Skorpion Arte. Przedsądowe wezwania do zapłaty w obu przypadkach są rozsyłane przez tą samą kancelarię prawną.

Według przedstawiciela Skorpion Arte, studio do podjęcia takich kroków zostało zmuszone poprzez zawarcie umowy z Orange - koproducentem filmu. Według jej treści, studio miało zobowiązać się do zmaksymalizowania zysków ze wszystkich źródeł, również internetowych. Te w przypadku "Obławy" okazały się niewielkie. Koszt wypożyczenia filmu w usługach VoD waha się od 6 do 14 złotych, a według producenta, film został nielegalnie pobrany ponad 100 tysięcy razy. To o wiele więcej niż liczba legalnych wypożyczeń. Do samych kin udało się 211 tysięcy osób, co było głównym źródłem dochodów tytułu.

Według NordFilm, kilkaset osób, które otrzymało wezwania do zapłaty za pobranie filmu "Czarny czwartek: Janek Wiśniewski padł", pozwoliło na zwiększenie przychodów z produkcji jedynie o kilka tysięcy złotych. Bardzo mało osób zdecydowało się polubownie załatwić sprawę i producenci raczej potraktowali całe przedsięwzięcie jako straszak, a nie rzeczywiste źródło zarobku.

Nie popieramy piractwa, ale jeżeli już ktoś z was pobrał film, o który zrobiono nagonkę, na razie może zachować spokój i śledzić rozwój sytuacji. W poprzedniej sprawie, dużo osób zdecydowało się zignorować wezwanie i nic im się za to nie stało, ponieważ nigdzie nie informowano na temat wytoczonych spraw, które obiecywano w liście. Z wypowiedzi rzecznika Skorpion Arte można wywnioskować, że wezwania są rozsyłane nie po to żeby rzeczywiście zarobić, a jedynie wypełnić punkt umowy zobowiązujący do tego typu starań. Mimo wszystko, nie ma pewności czy w tym przypadku będzie dokładnie tak samo jak w poprzednim. Możliwe, ze tym razem nie skończy się na groźbach.

Źródło: Forum prawne
Ocena aktualności:
Ocen: 4
Zaloguj się, by móc oceniać
SunTzu (2014.05.07, 15:48)
Ocena: 35

0%
Średnio ogarniam to, bo jak rozumiem adres IP jest dla nich wyrocznią, a o ile od nich nie ściągnąłem to nie mogą mieć dowodu, że nawet x adres ściągnął cały film...

Jeśli chcą dowodu to proszę znaleźć mi osobę od której to ściągnąłem i dowód i fragment, który ściągnąłem.

Nie popieram piractwa, ale brak fizycznych dowodów i nękanie ludzi to próba zarobienia dodatkowych $$$ czy to przez marketing w końcu pclab o tym pisze, czy to przez wyłudzenie, bo tak to trzeba nazwać.

Zdecydowanie negatywna reklama dla Orange, które jakimś prawem handluje danymi abonentów.
Jeszcze przeczytam parę newsów i chyba opiszę co mnie spotkało z orange i jaki jest profesjonalizm tej firmy (nie mam na myśli to co opisałem na 4um)
dysan112 (2014.05.07, 15:57)
Ocena: 25

0%
Polecam mieć:

-PeerBlock
-ADmuncher
-szyfrowanie dysku AES 128bit lub 256 bit za pomocą true crypt

to podstawa użytkowania, chodzenia oraz ściągania z internetu.

Pierwszy blokuje przynajmniej cześciowo wysyłanie logów do różnych agencji reklamowych, prawnych, policji itp..

Drugi blokuje syf zwłaszcza skrypty typu vbs, reklamo-wirusy i inne

Trzeci jest prawnym zabezpieczeniem naszych danych gdyby był nalot policji na nasz dom celem zabrania komputera bo pobieraliśmy film lub napisaliśmy komentarz. Policja niema dojścia do danych zwłaszcza że nie może nas zmusić do podania hasła. A to oznacza brak dowodów :)
A odszyfrowanie danych zajmuje tyle czasu że życia by nie starczyło by odczytać hasło ponad 20 znakowe jeszcze np generowane losowo
Mat48 (2014.05.07, 15:59)

0%
No i najważniejsza informacja: w Polsce muzykę i filmy można legalnie pobierać na użytek własny (podkreślam: pobierać więc torrenty odpadają).
Gobli (2014.05.07, 16:02)
Ocena: 13

0%
ale... czy to nie było przypadkiem tak, w naszym polskim prawie, że pobieranie jest legalne, a udostępnianie nie? czyli za samo posiadanie pirackiej kopii filmu nie mogą nic zrobić? muszą udowodnić, że film został przez tego a tego udostępniony?

Mat48 @ 2014.05.07 15:59  Post: 746169
No i najważniejsza informacja: w Polsce muzykę i filmy można legalnie pobierać na użytek własny (podkreślam: pobierać więc torrenty odpadają).
ale i torrentem można tylko pobierać! wiem, pijawka jestem, ale nie wysyłam - otwarte trackery w większości przypadków na to pozwalają.
H^RDy (2014.05.07, 16:06)
Ocena: 8

0%
Jak ja nie nawidze tych wszystkich wydawcow i wytworni. Zlodzieje, ktorzy chca sie napchac kasy. Niedosc, ze zabieraja 90% dochodu z produktu, to jeszcze szukaja innych sposobow.

W Polsce mozna pobierac na uzytek wlasny. Wiec jakim prawem oni moga karac piratow (nie to ze ich popieram), skoro w swietle prawa nie popelnili przestepstwa?

SunTzu (2014.05.07, 16:09)
Ocena: 6

0%
Mat48 @ 2014.05.07 15:59  Post: 746169
No i najważniejsza informacja: w Polsce muzykę i filmy można legalnie pobierać na użytek własny (podkreślam: pobierać więc torrenty odpadają).

Powiedz mi jaka kara grozi za udostępnienie 0,01% treści z której nic nie da się zrobić, bo jest może jedna nie całkowita klatka?

Z czystej cieakowści, bo nie rozumiem jak działają tu przepisy. Wysłanie danych z których nic nie wynika jakiej karze podlega.
Bieniu (2014.05.07, 16:09)
Ocena: 1

0%
Zwykłe zastraszanie i próba wyłudzenia pieniędzy. Do sądu te sprawy nigdy nie trafią. Zainteresowanym polecam zajrzeć tutaj http://di.com.pl/news/49849,0,Kancelaria_c...Marcin_Maj.html
diggerx (2014.05.07, 16:20)
Ocena: 44

0%
Kto oglada wspolczesne polskie filmy? Masochisci? :E
kriszoo (2014.05.07, 16:31)
Ocena: 0

0%
SunTzu @ 2014.05.07 16:09  Post: 746176
Powiedz mi jaka kara grozi za udostępnienie 0,01% treści z której nic nie da się zrobić, bo jest może jedna nie całkowita klatka?

Z czystej cieakowści, bo nie rozumiem jak działają tu przepisy. Wysłanie danych z których nic nie wynika jakiej karze podlega.

Karze podlega rozpowszechnianie, więc musieliby Ci udowodnić, że rzeczywiście rozpowszechniałeś. Czy wysłanie części pliku jest rozpowszechnianiem? Prawo tego jasno nie definiuje, więc wszystko zależy od indywidualnego punktu widzenia. Generalnie chodzi o to samo, co zawsze - naciągnięcie ludzi na kasę, z wykorzystaniem mitycznego adresu IP: mam Twoje ajpi, zniszczę Cię. Część osób się przestraszy i zapłaci, na tym to polega.
Juj-PL (2014.05.07, 16:31)
Ocena: 1

0%
Koproducent? Pierwszy raz widzę taki wyraz w naszym języku.
Myślę, że to błąd, że brytyjskie słówka są tak łatwo przyswajane.
Zaloguj się, by móc komentować
Aktualności
Ograniczenia, blokady nowego systemu. 32
Pokazujemy siedem obudów, które można znaleźć w polskich sklepach. 45
Przymiarki do stworzenia własnej karty graficznej. 33
Trzeba się jednak pospieszyć. Microsoft obchodzi właśnie 5-lecie marki Surface Pro. 25
Chyba mało kto lubi gluty. 55
Wyższy zegar to i wyższa wydajność. 37
Firma nie powtórzy błędu, który popełniła przy premierze modelu G6. 23
Firma kazała nam naprawdę długo czekać. 10
Wymiana pasty daje duże korzyści. 41
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane