Japońska firma Sharp do uruchomienia masowej produkcji nowej serii mobilnych wyświetlaczy przygotowuje swoje linie produkcyjne w fabrykach, z których wychodzić mają ekrany o nawyższych rozdzielczościach na rynku.
Producent wyświetlaczy obecnie jest drugim co do wielkości, zaraz po Japan Display, a więc podmiotu utworzonego wspólnie przez firmy Sony Mobile Display, Toshiba Mobile Display oraz Hitachi Displays. Wygląda jednak na to, że nowe ekrany Sharpa pozwolą mu osiągnąć pozycję lidera, jeśli chodzi o rozwój techniki, a to dzięki temu, że nowe serie mają osiągać zagęszczenie aż 600 pikseli na cal. Sharp zamierza uruchomić produkcję ekranów o przekątnej 5,5 cala, przeznaczonych dla smartfonów, a potem także wersji 7- i 9-calowych dla tabletów. Obecnie producent przewiduje, że masowa produkcja zostanie osiągnięta wiosną przyszłego roku, a więc nie należy spodziewać się tych wyświetlaczy w niedalekiej przyszłości.
Sony Xperia Z2 – test najlepszego smartfona Sony z kamerą 4K
Firma Sharp chwali się, że nowe serie jej ekranów mobilnych będą mieć tak gęsto upakowane piksele, że umożliwi to wreszcie możliwość wyświetlania treści wideo Ultra HD 4K na małych urządzeniach przenośnych, w natywnej rozdzielczości. Producent jednak nie precyzuje, które dokładnie wyświetlacze miałyby osiągać upakowanie pikseli na tyle duże, aby wyświetlać obraz Ultra HD 4K. Z prostych wyliczeń wynika jednak, że rozdzielczość 3840 x 2160 pikseli przy zagęszczeniu 600 pikseli na cal powinno dawać ekran o przekątnej około 7,3 cala. Oznaczałoby to, że pierwsza generacja nowej serii wyświetlaczy Sharpa dla smartfonów (5,5-calowych) niemal na pewno nie będą mieć rozdzielczości Ultra HD 4K, gdyż tu producent musiałby osiągnąć zagęszczenie aż około 800 pikseli na cal. Ekran dla tabletu o takiej rozdzielczości wydaje się o wiele bardziej prawdopodobny.
To jednak nie wszystko, co firma Sharp planuje dla rynku urządzeń przenośnych. Producent stara się poszerzyć wachlarz zastosowań dla swoich ekranów typu IGZO tak, aby te można było masowo stosować w smartfonach, a być może nawet w urządzeniach noszonych na ciele (np. tzw. smartwatche). Panele IGZO firmy Sharp nad tradycyjnymi matrycami LCD przewagą mają przede wszystkim w postaci znacznie większej sprawności energetycznej. Obecnie jednak linie produkcyjne Sharpa są w stanie produkować matryce IGZO z zagęszczeniem około 300 pikseli na cal.
Obecnie szacuje się, że światowy rynek ekranów dla tabletów, o przekątnych nie większych niż 9 cali, wciąż będzie się powiększał, a w 2018 roku osiągnie wartość blisko 56,5 miliarda dolarów. Sharp stara się więc zabezpieczyć na przyszłość z nowymi technikami produkcji.
albo 1920x1080 na 21.5.
Szaleję
A telefon ma 245 DPI ;<
gdy konsole będą to miały może w kolejnej generacji z uwagi na obecny brak mocy