aktualności

Poważne usprawnienia układu graficznego w procesorach Intel Broadwell

21
5 maja 2014, 12:10 Adrian Kotowski

Intel Broadwell ma przynieść wiele zmian w kwestii usprawnień architektury, stawiając na zwiększenie wydajności procesora i układu graficznego przy jednoczesnej redukcji zapotrzebowania na energię elektryczną. Niedawno do sieci trafiły informacje dotyczące właśnie GPU znajdującego się w nowym produkcie Intela i zapowiada się, że będzie to całkiem mocny procesor graficzny. 

Już od jakiegoś czasu wiadomo, że układ graficzny w procesorach Intel Broadwell będzie wyposażony w większą liczbę jednostek wykonawczych oraz będzie obsługiwał kodek VP8. Od kilku dni wiemy, jak te zmiany mają przełożyć się na budowę konstrukcji. W procesorach Broadwell zwiększono o 20% ilość jednostek wykonawczych do 24 EU dla chipów GT2 i 48 EU w GT3. Architektura ma być zoptymalizowana do osiągania wyższej wydajności niż w poprzednio wydanych GPU. Optymalizacje mają dotyczyć m.in. pamięci cache układu graficznego, wydajności teselacji czy zwiększania wypełniania pikseli. Procesor graficzny ma natywnie obsługiwać antyaliasing MSAA 2x w trybie sprzętowym.

Intel Broadwell

Jak już wspomnieliśmy układ dostępny w procesorze Broadwell ma standardowo używać kodeka VP8 dla zapewnienia pełnej akceleracji dla strumieniowanego przy jego pomocy wideo. Na pokładzie znajdzie się także „odblokowany” kodek SVC obecny w procesorach z rodziny Haswell. Tym razem jednak usunięto niektóre ograniczenia i zapewniono obsługę dowolnej rozdzielczości obrazu oraz jego kadrowania. Dodatkowo procesory Broadwell z układem graficznym GT3 zawierają usprawnienia, aby przyspieszyć działanie funkcji Intel Quick Sync.

Broadwell pozwolić ma także na korzystanie z ekranów o większej rozdzielczości. W przypadku procesorów z serii „H” maksymalna rozdzielczość dla eDP 1.3 i DisplayPort 1.2 wynosić ma 4096 x 2304 piksele przy 60 Hz. W przypadku serii „U” możemy skorzystać z monitorów o rozdzielczości do 3840 x 2160 pikseli. Podobnie jest zresztą w przypadku najwolniejszych procesorów Broadwell „Y”, z tym że jesteśmy ograniczeni wtedy do jednego wyświetlacza, a efektem ubocznym ma być zwiększone zapotrzebowanie na energię elektryczną. Tym niemniej Intel i tak usprawnił działanie swoich procesorów wyraźnie redukując ich pobór prądu. Szczególnie ma to być widoczne podczas korzystania z minimum dwóch monitorów. Z innych ważnych kwestii należy wspomnieć o całkowitym wyeliminowaniu interfejsów LVDS i VGA z wbudowanego układu graficznego.

Podobnie jak procesory Haswell, konstrukcje Broadwell obsługują DirectX 11.1 oraz OpenCL 1.2. Intel pracuje nad zapewnieniem obsługi dla OpenCL 2.0 oraz OpenGL 4.2 co powinno nastąpić jeszcze przed premierą sprzętu. 

Intel Broadwell pojawi się na rynku zgodnie z planem

Źródło: CPU World
motiffZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
motiff2014.05.05, 12:17
11#1
I tak te procki idą do biurek w wersji okrojonej H, ale co najbardziej smutne to nawet nowa architektura nie wniesie nic ciekawego, dalej tylko rozbudowa nudnej integry i 4 rdzenie, tragedia intelikowa.
PremislausZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Premislaus2014.05.05, 13:00
Szkoda, że Broadwell ukazuje się tak późno. Bardzo mnie ciekawi jego integra z eDRAMem. Większość ludzi jakich znam, siedzi właśnie na integrach albo słabych GPU. Nie grają w ogóle, bo komp raczej służy zarabianiu kasy lub robieniu czegoś ciekawego: programowanie, hackowanie jakichś urządzeń, rysowanie, komponowanie czegoś, obróbka. A jak grają to jakieś puzzle, arcade, MMO, sadzenie marchewki na FB. Ja akurat gram sporo w strategie (ale nie takie jak Starcraft) i tam jest mi niezbędne mocne CPU.

Jeszcze parę generacji i integra starczy do większości gier w full hd i na high (porty z konsol). W Skyrima gram na high na laptopie, a GPU podkrada sobie pamięć z głównego RAMu. Ja tam się cieszę, że integry wystarczają do czegoś więcej niż ledwie zakcelerowany pulpit.

Poza tym Broadwell z tego co się orientuję nie będzie miał już gluta i będzie miał kilka nowych instrukcji - http://en.wikipedia.org/wiki/Broadwell_%28..._set_extensions
BTW nigdy nie wierzyłem w post-pc. Moi znajomi kupują masę sprzętu, ostatnio typu niskonapięciowe Intele, Celerony, NUC, AM1.

Sam już nie zamierzam kupować normalnych kart graficznych.
ROBERTNIKZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
ROBERTNIK2014.05.05, 13:15
-6#3
Ja zajmuję się obróbką video i trend mi się podoba, zwłaszcza ze wchodzi 4k(obecne już w niektórych Smartphone), a liczenie tego na samym CPU trwało by długie godziny...
motiffZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
motiff2014.05.05, 13:28
15#4
intelik pcha te integry tylko po to, żeby w laptopach nie było miejsca na karty graficzne, zwyczajnie chcą się pozbyć tego. W biurkach do prostych gierek i do prostej pracy wystarczy i3 z tymi zdechłymi gma, ale kompletnie nie rozumiem tego, żeby ładować do i5 i7 duże integry kosztem tych 4 rdzeni, to szkodliwe dla tych procków.
Jedynym uzasadnieniem wydaje się istnienie i7 na podstawce od serwerów, tam nie ma tego szajsu gma, ale ceny straszne.
losarturosZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
losarturos2014.05.05, 15:25
Lepsza grafa? A czego się spodziewać skoro przyśpieszanie części x86 idzie coraz bardziej opornie i w zasadzie to amd w tym temacie ma większe pole do popisu. ;-) A biorąc pod uwagę, że procka kupuje się nie raz na rok ale na kilka lat i fakt nadciągającego UHD to wszyscy producenci graf będą musieli się trochę postarać żeby w tym UHD dało się pociągnąć gry w 60Hz. :D
Gonzo3211Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Gonzo32112014.05.05, 15:40
A bardzo chętnie. Dzisiaj zostałem zmuszony do skręcenia i ponownego wrzucenia hd7750 do budy, choć działanie na integrze bardzo mi się podoba (poza wydajnością) - jeden radiator, można nawet w pasywie zarzucić, albo to i tak jeden wiatraczek.
BTW. W Gears of War można grać na integrze i5-2400 na low w 1280x1024 :E. Teoretycznie by mi nie przeszkadzało, bo gra się na konsolach, ale skoro niezła grafa leży w szufladzie, to czemu nie.
*Konto usunięte*2014.05.05, 15:58
Ciekawe jak GT3e wyjdzie na tle Kaverii.
Kriss_HietalaZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Kriss_Hietala2014.05.05, 16:07
Broadwell? Czyli Intel -AMD 5:0 ?
KazHZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
KazH2014.05.05, 16:13
-5#9
Chciałbym by kiedyś Intel kupił Nvidię tak jak kiedyś AMD kupiło ATI. Wtedu Intel mógłby zrobić naprawdę udane APU łączące najszybsze rdzenie CPU z wydajnymi rdzeniami GPU od Nvidii. Jakby takie APU wykonali w 14nm to byłby to idealny procesor dla notebooków.
Gonzo3211Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Gonzo32112014.05.05, 16:14
-1#10
Niedoczekanie. A później kupiło by ich Apple :E.
Funkcja komentowania została wyłączona. Do dyskusji zapraszamy na forum.
1