aktualności

Windows 9 będzie darmowy?

36
23 kwietnia 2014, 11:09 Adrian Kotowski

Microsoft planuje kolejny ważny krok z perspektywy obecności swojego systemu operacyjnego na rynku. Według niepotwierdzonych informacji od rosyjskiego użytkownika o nicku WZor, kolejny Windows może być dostępny także w wersji darmowej. Czyżby szykowała się prawdziwa rewolucja?

Microsoft nie ogląda się za siebie i wygląda na to, że pod rządami nowego CEO wyciąga wnioski ze swoich nietrafionych decyzji. Ostatnimi czasy firma bardzo mocno skupia się dostarczaniu darmowych rozwiązań. Tak było choćby z pakietem Office dla Androida i iPada. Do najsłynniejszego pakietu biurowego już niedługo może dołączyć najsłynniejszy system operacyjny na świecie.

Windows 9

Według WZora, rosyjskiego użytkownika znanego z przecieków dotyczących Microsoftu, firma może zaoferować darmową wersję systemu Windows 9. Oferta miałaby być skierowana głównie do producentów sprzętu komputerowego, ale najprawdopodobniej także zwykli użytkownicy będą mogli z niej skorzystać. Windows na licencji freeware może wydawać się czymś dziwnym, ale Microsoft ma powody, by obrać ten model.

Microsoft przygotowuje się do wprowadzenia "uniwersalnych aplikacji"

Przede wszystkim gigant z Redmond przechodzi powoli na model abonamentowy, co widać choćby po ich pakiecie Office. Możemy oczywiście korzystać z darmowych wersji, ale są one obcięte. Tak samo będzie z bezpłatnym Windowsem. W tej chwili nie wiadomo oczywiście, czego mogłoby w darmowej wersji zabraknąć, choć bardzo możliwe, że dla zwykłego zjadacza chleba zmiany byłby niezauważalne. Inna sprawa, że Microsoft może postanowić zarabiać na reklamach umieszczonych w systemie. O takiej koncepcji wiemy już od kilku lat.

Tak czy inaczej Windows 9 może być przełomowy dla firmy. Po raczej chłodnym przyjęciu Windows 8, Microsoft zamierza powrócić do korzeni oferując system operacyjny skrojony pod każdy rodzaj sprzętu z osobna i lepiej przystosowany do pracy z PC. Darmowy Windows jedynie umocniłby pozycję lidera rynku OS-ów. Premiera nowego systemu Microsoftu planowana jest na wiosnę 2015 roku.

Windows 8.1 Update 2 już w sierpniu. Z Menu Start?

Źródło: Softpedia
mozilla007Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
mozilla0072014.04.23, 11:16
-13#1
To trochę się spóźnili z tym darmowym, ale potwierdza tylko to co pisałem. Że nie warto wydawać ani grosza za gorsze rozwiązanie, jak są lepsze rozwiązania i darmowe w dodatku. Czekam teraz aż będą dopłacać do używania, a jak widać szybko to może nastąpić.
KazHZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
KazH2014.04.23, 11:19
-15#2
Podobno ma być tak jak w przypadku Windows 8.1. Czyli darmowa aktualizacja tylko dla posiadaczy poprzedniego systemu. Jeżeli ktoś ma XP, Vistę, Windows 7 to raczej nie ma co marzyć o systemie za darmo. Tak samo jak za darmo aktualizacja do 8.1 była tylko dla posiadaczy 8.0
barwniakZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
barwniak2014.04.23, 11:29
-23#3
Wersja home powinna być free. Zarabiać powinni, tak jak google na markecie. Mogli by nawet doprowadzić do sytuacji, że można instalować soft tylko z marketu. Każdy od Adobe, po małego darmowego producenta oprogramowania, musiał by tam umieścić swój produkt i zapłacić MS za to. Oczywiście 'darmowe' programy miały by wtedy reklamy lub tzw mikropłatności.
*Konto usunięte*2014.04.23, 11:34
66#4
Abonamentowi trzeba powiedzieć stanowcze ''Nie''.
Cały czas kombinują jak uzależnić ludzi i zmusić ich do corocznego haraczu. Trzeba być czujnym.
faguspZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
fagusp2014.04.23, 11:50
-3#5
Może lepiej było zatytułować ten art 'Darmowa proteza Windows 9'? Na mój gust to akcjonariusze MS prędzej się skręcą w chińskie Dzieńdobry niż przyklasną bezpłatnemu rozpowszechnianiu pełnowartościowego produktu.
SeftoZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Sefto2014.04.23, 11:50
10#6
Plotki, plotki, tylko plotki. Kto planuje premierę Windowsa 9 ? WZor... No to faktycznie jest planowana.
motiffZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
motiff2014.04.23, 11:57
-2#7
No to proszę, oby to nie była wersja 30 dniowa, tylko coś na kszałt systemu za free, z możliwością wykupu aplikacji czy rozszerzeń, co kto chce, a nie sterowanie i siłowe poczynania jak za starych monopoli.
GobliZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Gobli2014.04.23, 11:58
13#8
KazH @ 2014.04.23 11:19  Post: 742546
Podobno ma być tak jak w przypadku Windows 8.1. Czyli darmowa aktualizacja tylko dla posiadaczy poprzedniego systemu. Jeżeli ktoś ma XP, Vistę, Windows 7 to raczej nie ma co marzyć o systemie za darmo. Tak samo jak za darmo aktualizacja do 8.1 była tylko dla posiadaczy 8.0

no tak, bo 8.1 to był system zupełnie różny od 8.0, a to że aktualizacja była za darmo, to ze strony MS wielka łaska... to mam też dziękować, że SP1 do siódemki bez dodatkowych opłat dali? łał.
wersja Home powinna być za darmo, jasne. obcięta, bez wszelkich typowo 'biznesowych' rozwiązań typu pulpit zdalny, przyłączanie do domeny, niech i VPN wytną.
inisideZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
iniside2014.04.23, 12:38
Windows 9 moze byc darmowy. Ale tylko dla Oemow, z monitorem nie wiekszym niż 19'' i nie wiecej niz 2gb ramu :D
typowy1Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
typowy12014.04.23, 12:54
-13#10
Nie rozumiem hejtu na abonamentowe usługi :/ Jest to świetne rozwiązanie dla ludzi korzystających z office na co dzień. Koszt abonamentu jest niższy niż licencji na soft, a oprócz możliwości korzystania z office na 5 maszynach dostaje się konto outlook (choć większość ma już jakąś skrzynkę i nie będzie się przesiadać), skydrive i dostęp do office w przeglądarce i na urządzeniach mobilnych. I zawsze aktualna wersja office, bez potrzeby ponownego wykupywania licencji. Według mnie dobry deal.

Tutaj jedynymi odbiorcami, którzy mogą skorzystać na zakupie jednej licencji normalnej są chyba ci, który potrzebują 'jakiejś wersji' office żeby od czasu do czasu napisać podanie i dostaną tę licencję gdzieś po taniości, a nie zależy im na aktualizacjach do nowszych edycji.
Zaloguj się, by móc komentować
1