aktualności

MSI Z97 XPOWER AC dla procesora po amputacji IHS

14
13 kwietnia 2014, 23:37 Piotr Gontarczyk

Firma MSI ujawniła, że przygotowuje nową, flagową płytę główną, Z97 XPOWER AC, wyposażoną w całkiem sporo imponujących rozwiązań, które z pewnością zainteresują entuzjastów podkręcania i modyfikacji. Z dotychczasowych przecieków wiemy już, że płyty główne oparte na układach logiki Intel Z97 powinny zacząć pojawiać się w okolicach 10 maja bieżącego roku, a więc mniej więcej w tym samym czasie, co procesory Intel "Haswell Refresh".

Po tym jak Intel wprowadził do oferty układy logiki serii 8., na rynku zaroiło się od wielu różnych płyt głównych, przeznaczonych dla entuzjastów podkręcania oraz, w specyficznych przypadkach, dla graczy. Dzięki swoim możliwościom, projektowi oraz specyfikacji, układ Z87 stał się dla osób zajmujących się podkręcaniem obiektem szczególnego zainteresowania. Procesory "Haswell" natomiast wprowadziły kilka ulepszeń architektury, przejście na ulepszony proces technologiczny, no i wreszcie obsługują szereg nowych, ale także ulepszonych funkcji związanych z podkręcaniem. Problemem jednak nierzadko okazuje się kwestia wytwarzanego ciepła, które stanowi pewne ograniczenie potencjału. Dlatego też przede wszystkim posiadacze potężnych systemów chłodzenia powietrznego czy systemów chłodzenia cieczą oraz ciekłym azotem są w stanie uzyskiwać naprawdę imponujące wyniki podkręcania, podczas gdy pozostali i tak mogą cieszyć się dobrą wydajnością, bez podkręcania, ewentualnie podkręcają swoje procesory stosunkowo nieznacznie. "Haswelle" z reguły spokojnie, z niezbyt zaawansowanym chłodzeniem powietrznym, osiągają częstotliwości od 4 do około 4,5 GHz.

Warto przypomnieć o tym, że także wcześniejsza generacja procesorów Intela, "Ivy Bridge", kojarzona była z problemem odprowadzania ciepła. Dlatego też niektórzy użytkownicy podejmowali decyzje o tym aby usuwać ze swoich układów rozpraszacze ciepła (IHS) tak, aby krzemowe rdzenie miały bezpośredni kontakt z podstawami systemów chłodzenia, co w efekcie znacząco poprawia sprawność odprowadzania ciepła. Głównym problemem, w takim przypadku, nie jest sam rozpraszacz ciepła, a nakładana fabrycznie pasta termoprzewodząca, która już w przypadku układów "Ivy Bridge", a potem także "Haswell" okazywała się nie być najlepszej jakości. Warto zauważyć, że niektórzy sprzedawcy zaczęli nawet oferować procesory, z których sami usuwali rozpraszacze ciepła. To pokazało, że zainteresowanie sprawą jest dość duże.

Najszybsze APU na rynku: starcie Core i7-4770R i A10-7850K (Kaveri) z Core i5-4570 i Core i7-4770K

Problem z pastą termoprzewodzącą ma jednak zostać ponoć wreszcie rozwiązany. Firma Intel potwierdziła już, że mające pojawić się niebawem procesory "Devil's Canyon", a więc "Haswell Refresh seria K", dostępna będzie z lepszym nośnikiem ciepła oraz jeszcze lepszymi funkcjami związanymi z podkręcaniem. Flagowym układem nowej serii ma być model Core i7-4790K. Produkowany w wymiarze technologicznym 22 nanometrów układ ma osiągać częstotliwość 4 GHz. Model ten to konstrukcja czterordzeniowa z obsługą ośmiu wątków. Jako że procesor ten należy do serii K, to oczywiście cechuje go odblokowany mnożnik. Niewykluczone jest to, że dzięki wprowadzonym usprawnieniom, nowy flagowiec pozwoli osiągać wreszcie naprawdę rekordowe wyniki podkręcania, bez konieczności usuwania rozpraszacza ciepła, choć oczywiście z góry zakładamy, że znajdą się użytkownicy, którzy tak czy inaczej postanowią to uczynić. Wszystko to zapewne może cieszyć entuzjastów podkręcania, ale to nie wszystko, co w tym temacie mają do powiedzenia producenci. Okazuje się, że firma MSI, a więc jeden z najpopularniejszych producentów "overclockerskich" płyt głównych zapewnił, że w swoich płytach głównych nowej generacji w pełni oficjalnie wspierać będzie montaż procesorów "Haswell" oraz "Haswell Refresh", z których usunięto rozpraszacze ciepła.

Wiemy już, że nowa płyta główna MSI, oznaczona jako Z97 XPOWER AC, poprzez technikę Delid Die Guard ma chronić rdzeń oraz laminat mikroprocesora, z którego usunięty został rozpraszacz ciepła. Rozwiązanie to oczywiście ma pomagać entuzjastom podkręcania w biciu kolejnych rekordów. Z przedstawionych przez producenta zdjęć wybranych fragmentów nowego modelu nie wynika jeszcze co prawda wszystko, ale już teraz produkt ten zapowiada się całkiem interesująco. Podobnie jak w przypadku poprzednich płyt XPOWER, takich jak np. Z87 XPOWER MAX, firma MSI zastosowała czarno-żółtą kolorystykę. Nowy model zawierać będzie też kilka innych rozwiązań, takich jak np. OC Engine, a więc funkcja poprzez którą użytkownik może uzyskać nawet 30-procentowy przyrost wydajności poprzez zwiększenie częstotliwości bazowej procesora "Haswell" lub "Haswell Refresh". Ponadto nowa płyta ma mieć V-Check Points 2, a więc szereg punktów pomiaru napięć zasilania. Warto podkreślić, że w nowym rozwiązaniu można używać dwóch połączeń uziemienia tak, aby korzystać trzech urządzeń pomiarowych jednocześnie.

Zobacz test płyt głównych z podstawkami LGA1150 i układami logiki Intel Z87

Serwis Hardware.info niedawno zdołał uzyskać dostęp do prototypowej wersji płyty głównej MSI Z97 MPOWER MAX, która pod wieloma względami będzie podobna do modelu XPOWER AC. Sfotografowany model co prawda nie ma jeszcze niektórych złączy oraz elementów chłodzenia, ale można na nim zauważyć 12-fazową sekcję zasilania, dodatkowe gniazda zasilania (4- i 8-pinowe), przełączniki OC umieszczone tuż obok slotów na moduły pamięci RAM typu DDR3, a także V-Check Points 2. Płyta ma łącznie osiem portów Serial ATA 6 Gb/s, interfejs M.2 PCIe SSD, 6-pinowe gniazdo zasilania dodatkowego dla kart rozszerzeń (szczególnie przydatne w przypadku konfiguracji z wieloma mocnymi kartami graficznymi).

Źródło: Hardware.info, WCCFTech, opr. własne
KunnorinnoZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Kunnorinno2014.04.13, 23:54
Fajne mobo. Chyba odrabiają lekcje od P55 i palących się Dr.Mos'ów
pusiasoftZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
pusiasoft2014.04.14, 00:05
-6#2
''Procesory 'Haswell' natomiast wprowadziły kilka ulepszeń architektury, przejście na nowy proces technologiczny...'' - Przejście na nowy proces technologiczny był w Ivy Bridge.
bielasZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
bielas2014.04.14, 00:40
-3#3
Czemu newsy na labie są zawsze później niż np. na Benczu? Jako dla usera Labu jest to dla mnie nieco frustrujące.
bl00keRsZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
bl00keRs2014.04.14, 01:04
Onet za mało płaci :>
bielasZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
bielas2014.04.14, 01:06
-5#5
bl00keRs @ 2014.04.14 01:04  Post: 740177
Onet za mało płaci :>

Owszem, pieniądze mogą motywować, ale nie wydaje mi się, aby chodziło jedynie o pieniądze. Ja bym szukał przyczyn w rzetelności, przykładności, staranności itp.
DonciZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 33%
Donci2014.04.14, 12:02
Kunnorinno @ 2014.04.13 23:54  Post: 740169
Fajne mobo. Chyba odrabiają lekcje od P55 i palących się Dr.Mos'ówMialem 3 plyty pod P55 i zadna sie nie spalila :O to co w nuch takiego bylo ? czy to poprostu marketing
DevilScreamZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
DevilScream2014.04.14, 12:18
Donci @ 2014.04.14 12:02  Post: 740231
Kunnorinno @ 2014.04.13 23:54  Post: 740169
Fajne mobo. Chyba odrabiają lekcje od P55 i palących się Dr.Mos'ów

Mialem 3 plyty pod P55 i zadna sie nie spalila :O to co w nuch takiego bylo ? czy to poprostu marketing

Wadliwe Dr. Mosy... Swego czasu miałem i5 750 i P55-GD80 (topowy model MSI). Tandem wytrzymał pół godziny po puszczeniu proca na 4,4GHz. Spod sekcji zasilania buchnął ogień, laminat zaczął się gotować, a w tamtej obudowie do tej pory są pamiątkowe zasmolenia :)
To wszystko oczywiście mimo zastosowania pro elo gejmingowych radiatorków przez MSI + dodatkowego nawiewu
MAR89TUMZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
MAR89TUM2014.04.14, 12:37
Bardzo dobry bajer. Zabezpieczy przed ukruszeniem się rdzenia i zapewni równomierny docisk, a nie przechylony na jedną ze stron co może skutkować ukruszeniem i zgonem.
RelativyZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Relativy2014.04.14, 13:32
-1#9
A dadzą nam gwarancje jak procesor się uszkodzi? Oczywiście, że nie.
Ktoś oskalpuje proca, spali go a potem będzie płacz i rozpacz a MSI ma to w d.
_QuaTTrO_Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
_QuaTTrO_2014.04.14, 14:27
Relativy @ 2014.04.14 13:32  Post: 740265
A dadzą nam gwarancje jak procesor się uszkodzi? Oczywiście, że nie.
Ktoś oskalpuje proca, spali go a potem będzie płacz i rozpacz a MSI ma to w d.

Jeżeli ktoś się decyduje na taki zabieg to już jego problem. Trzeba pamiętać że jeżeli oskalpujemy procesor to istnieje ryzyko że coś trafi szlag.
Funkcja komentowania została wyłączona. Do dyskusji zapraszamy na forum.
1