aktualności

Google Chromecast wreszcie zawitał do Europy

4 19 marca 2014, 10:33 Adrian Kotowski

Google ogłosiło rozszerzenie dostępności swojego urządzenia do streamowania multimediów na kolejnych jedenaście rynków. Sprzęt po raz pierwszy zawita w oficjalnej dystrybucji na Stary Kontynent.

Chromecast zadebiutował w Standach Zjednoczonych w lipcu ubiegłego roku i został całkiem dobrze przyjęty przez społeczność. Sprzęt umożliwia streamowanie treści multimedialnych, w tym np. filmów z serwisu YouTube przez sieć Wi-Fi bezpośrednio na ekran telewizora.

Chromecast

Do tej pory Chromecast kupić można było jedynie w USA, a koszt dongle'a wynosił 35 dolarów. Kwota nie wydaje się być wygórowana, choć funkcjonalność sprzętu jest jeszcze dość mocno ograniczona. Od teraz możliwe będzie kupienie urządzenia także w Europie. Google podało listę państw, w których Chromecast pojawi się w oficjalnej dystrybucji (jak łatwo się domyślić, Polski wśród nich nie ma): Dania, Francja, Finlandia, Niemcy, Włochy, Holandia, Norwegia, Hiszpania, Szwecja i Wielka Brytania. Poza europejskimi rynkami, dongle Google'a trafi także do Kanady.

Wszyscy zainteresowani będą mogli zakupić sprzęt choćby na Amazonie czy sklepie Google Play, ale bez problemu Chromecasty powinny być dostępne także w Saturnie czy Media Markt. Europejska cena jest oczywiście wyższa, niż amerykańska – w Wielkiej Brytanii za urządzenie trzeba zapłacić 30 funtów.

Wraz z udostępnieniem sprzętu, pojawi się także obsługa usług przeznaczonych dla konkretnego rynku. W tej chwili wiemy, że Francuzi otrzymają dostęp do TV Pluzz i SFR TV (w przyszłości także CANALPLAY), natomiast Niemcy będą mogli skorzystać z Watchever, z późniejszym dostępem do Maxdome.

Google wiąże duże nadzieje ze swoim sprzętem, szczególnie teraz, gdy udostępnione zostało publicznie SDK. Według wyszukiwarkowego giganta już 3000 developerów pracuje nad własnymi aplikacjami na Chromecasta.

Pojawienie się urządzenia w Europie może zwiastować rychłą premierę sprzętu także w Polsce. Z drugiej jednak strony, pamiętając jak wyglądała sytuacja choćby z serią Nexus, wcale niewykluczone, że Google kolejny raz nie zainteresuje się naszym rynkiem.

Źródło: Tech Crunch
gambitingZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
gambiting2014.03.19, 11:00
Mam od dwóch miesięcy sprowadzony ze stanów i powiem tak,że na normalnym telewizorze bardzo dobrze się spisuje, jeżeli chcemy szybko wrzucić film z YT lub Netflixa, albo muzykę z Google Play to działa świetnie. Ale jeżeli mamy telewizor który ma wbudowane różne smart aplikacje to wartość tego gadżetu maleje,bo większość telewizyjnych aplikacji na telewizorach Sony, LG czy Panasonica współpracuje z telefonami i tak czy siak. Ja zapłaciłem ~150zł i nie była to zbyt wygórowana cena jak za możliwości,ale trzeba się zastanowić czy jest to komuś naprawdę potrzebne.

Edit: zastanawiające jest,kiedy do Polski zawitają właśnie takie usługi jak Netflix, Lovefilm(teraz część Amazon Prime) albo Hulu - bo to właśnie one sprawiają,że takie urządzenie jest warte uwagi.
THeMooNZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
THeMooN2014.03.19, 11:00
Za późno.
wuzetkowiecZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
wuzetkowiec2014.03.19, 11:31
Rozumiem, że nie można streamować np pulpitu i wszystkiego co z tym związane?
Mat48Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Mat482014.03.19, 15:49
wuzetkowiec @ 2014.03.19 11:31  Post: 733134
Rozumiem, że nie można streamować np pulpitu i wszystkiego co z tym związane?
Nie. Do tego masz Miracast, WiDi czy coś takiego http://www.indiegogo.com/projects/airtame-...for-everyone--2
Zaloguj się, by móc komentować
1