aktualności

Google Play oferuje większą kontrolę nad zakupami

10
17 marca 2014, 09:05 Adrian Kotowski

Google aktualizuje swój sklep Play wprowadzając wymóg podania hasła użytkownika przy zakupie aplikacji. Powodem ma być chęć zapewnienia większego bezpieczeństwa i ochrony przed nabijaniem rachunku przez nieświadome opłat dzieci.

Na proste rozwiązania jak widać wpaść najtrudniej. Wraz z nową aktualizacja Google Play, wyszukiwarkowy gigant wprowadził funkcję weryfikacji hasła użytkownika, o którą jest poproszony przy każdym kolejnym zakupie aplikacji. Google wpadło na ten pomysł dopiero po kilku incydentach związanych z otrzymywaniem przez użytkowników wysokich rachunków, za którymi stały ich dzieci kupujące wirtualne dobra bez zgody rodziców.

Google Play

Tak właśnie było z pewną nowojorczanką, która podała do sądu właścicieli platformy Google Android oskarżając ich o zbyt słabe zabezpieczenia sklepu, dzięki czemu jej dziecko wydało na wirtualne przedmioty w pewnej grze prawie 70 dolarów. Kwota nie jest co prawda jakaś astronomiczna, ale liczy się sam fakt i poczynione przez Google kroki. Firma zauważyła, że w tego typu rozprawach właściwie zawsze będzie przegrywać z pozywającymi ją osobami, wiec musiała wprowadzić wymóg uwierzytelnienia użytkownika.

Podobna sprawa trafiła do Federalnej Komisji Handlu i dotyczyła firmy Apple. Córka jednej z użytkowniczek sprzętu z jabłuszkiem wydała aż 2600 dolarów grając w Tap Pet Hotel. Na refundację błędnych płatności Apple musiało wydać aż 32,5 mln dolarów. Od niedawna kupując coś w App Store proszeni jesteśmy o podanie hasła, a więc widać, że sprawa przeciwko Google wpłynęła także na poczynania jego konkurenta.

Problemy z różnymi komisjami Google i Apple mają nie tylko w Stanach Zjednoczonych znanych z prawa, które pozwala pozwać kogo chcemy i o co chcemy, ale też w Unii Europejskiej. Komisja Europejska ma przyjrzeć się grom free to play oferowanym na wszystkich platformach i wypracować rozwiązania, które miałyby chronić konsumentów właśnie przed udostępnianiem płatnych treści w obrębie aplikacji.

Źródło: CNET
MaciekCiZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
MaciekCi2014.03.17, 09:11
'autentyfikacji' ? To po polsku ? Autorze, opanuj się - Uwierzytelniania.
GobliZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Gobli2014.03.17, 09:15
11#2
jaką ofiarą trzeba być, by zostawiać dziecku swoje zalogowane konto z zapamiętaną kartą kredytową?
a co z opcją zapamiętywania haseł w przeglądarkach? :)
manriuszZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
manriusz2014.03.17, 09:47
-5#3
@2x up Nie widzisz kolego przycisku 'Zgłoś błąd redakcji'?Jesteś nieomylny?

Dobrze że nareszcie są dodatkowe zabezpieczenia bo synek koledze też nabił kilkadziesiąt funtów.Jednak jeśli ludzie naciskają na firmy to i odzew jakiś jest.
TelvasZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Telvas2014.03.17, 09:47
MaciekCi @ 2014.03.17 09:11  Post: 732425
'autentyfikacji' ? To po polsku ? Autorze, opanuj się - Uwierzytelniania.

http://sjp.pl/autentyfikacja
Nie wiem, po jakiemu, ale na pewno nie po polsku. Typowa kalka językowa.
MaciekCiZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
MaciekCi2014.03.17, 10:03
-1#5
manriusz @ 2014.03.17 09:47  Post: 732428
@up Nie widzisz kolego przycisku 'Zgłoś błąd redakcji'?Jesteś nieomylny?
Jeśli cokolwiek publikuję sprawdzam takie rzeczy, więc przestań promować towarzystwo wzajemnej adoracji i przyznaj, że Twój ulubieniec popełnił błąd, a nie bronisz go jak matka lwica. Tak jak Telvas powiedział, leci się translatorem, albo 'co ślina na język przyniesie' i powstają takie kwiatki. Nie dalej niż wczoraj widziałem news PAPu, (sprzed 2 lat co prawda), gdzie Politechnikę Gdańską nazwano 'Gdańskim Uniwersytetem Technologicznym'. Ja rozumiem jakieś pisemka, czy nawet pudelka, ale PAP, czy PCLab ? Wystarczyło chociaż raz przeczytać, co się napisało.

Ważne, że błąd został szybko naprawiony. Myślę, że można zakończyć dyskusję na ten temat.
szefonsZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
szefons2014.03.17, 11:39
A sklep nadal do du.., nie wyszukasz tego czego chcesz, nie ma takich opcji...
ZIB2000Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
ZIB20002014.03.17, 12:22
na androidzie to norma że trzeba bardzo uwazać w co sie klika w grach bo praktycznie żadna nie potwierdza wydanych pieniedzy
a najgorsze są te gówna które pozwalaja na zakup sms'em - na 2.3.7 nie ma absolutnie zadnego potwierdzenia że coś zostaje wysłane
gówno nie system
*Konto usunięte*2014.03.17, 19:19
Niemożliwe... to trzeba wymagać hasła by płacić za coś w XXI wieku... niemożliwe (sarkazm)

Powinni się walnąć w czoło z tymi płatnościami zbliżeniowymi też.

Jestem ciekaw jak spadną zyski z google play, bo jakby nie patrzeć większość zysków pochodziło z płatności w aplikacjach, jeśli to przez błąd to bieda.
SajlorMunZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
SajlorMun2014.03.17, 21:27
ZIB2000 @ 2014.03.17 12:22  Post: 732462
na androidzie to norma że trzeba bardzo uwazać w co sie klika w grach bo praktycznie żadna nie potwierdza wydanych pieniedzy
a najgorsze są te gówna które pozwalaja na zakup sms'em - na 2.3.7 nie ma absolutnie zadnego potwierdzenia że coś zostaje wysłane
gówno nie system

Nie system jest problemem, tylko brak kontroli nad umeiszczanymi aplikacjami. Generalnie Google Play działa całkowicie automatycznie i aplikacje dodawane przez developerów są sprawdzane jakimś tam skrypcikiem wyłapójącym rożne najbardziej oczywiste świnstwa czy próby wyłudzeń. Jeśli jednak twórca troche zakombinuje, to może przemycić rożne potencjalnie groźne rozwiązania. Żywi ludzie od Googla zajmują sie daną apką dopiero jak rozpęta się wrzawa, że coś jest nie tak. Tym sposobem mamy właśnie zasyp kompetnego łajna, które nie dość że nie przedstawia żadnej wartości, to jeszcze potrafi ingerować w prywatność czy portfel użytkownika.
binniebinZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
binniebin2014.03.18, 01:44
Przeciez mnie od bardzo dawna pyta o haslo przy zakupie, dzieki temu uniknalem jakiegos wpanialego dodatku do my little pony za ponad 350zl ;)
Zaloguj się, by móc komentować
1