Aktualność
Piotr Gontarczyk, Poniedziałek, 24 lutego 2014, 17:56

Firma Microsoft oficjalnie zapowiedziała pierwszą dużą aktualizację dla systemu operacyjnego Windows 8.1. Pakiet ten do tej pory określany jako "Update 1" znany będzie pod nazwą "Spring Update". Jak nazwa wskazuje, udostępnienie jej nastąpi wiosną.

Wiemy już, że Windows 8.1 Spring Update wprowadzi kilka mniej lub bardziej zauważalnych dla użytkownika zmian. Z pewnością najbardziej istotną będzie dodanie paska tytułowego dla aplikacji Ekranu Start, możliwość przypinania aplikacji Ekranu Start do paska zadań na pulpicie, a także podświetlanie aktywnych aplikacji "kafelkowych" oraz obecność list skrótów dla każdej z nich. Joe Belfiore, obecnie odpowiedzialny w firmie Microsoft za produkty związane ze smartfonami, tabletami i komputerami osobistymi ujawnił, że aktualizacjaa faktycznie pojawi się wiosną bieżącego roku. Głównym celem jej twórców, jak twierdzi Belfiore, mają być ulepszenia związane z obsługą aplikacji Ekranu Start za pośrednictwem klawiatury oraz myszki. Potwierdzono też dotychczas nieoficjalną informację o tym, że pakiet aktualizacji Spring Update udostępniany będzie za pośrednictwem usługi Windows Update, a nie sklepu Windows Store, który wykorzystano do dystrybucji aktualizacji Windowsa 8 do wersji 8.1.

Windows 8.1 Update 1 - zobacz co szykuje Microsoft

Joe Belfiore twierdzi też, że Microsoft wsłuchiwał się w krytykę. Według niego firma odkryła, że użytkownicy nie zawsze są świadomi tego, gdzie mają szukać poszczególnych funkcji w interfejsie użytkownika. Najpewniej chodzi o interfejs "kafelkowy" Ekranu Start. Belfiore dodał, że te problemy firma Microsoft chce zacząć poprawiać wraz z aktualizacją Windowsa 8.1, która pojawi się wiosną. Wśród tych rzekomych ulepszeń jest m.in. dodanie przycisku wyłączania oraz wyszukiwania w prawym górnym roku Ekranu Start, a także dodanie menu kontekstowych dla poszczególnych kafelków, które zastępują dotychczasowy pasek narzędziowy, który pojawia się przy dolnej krawędzi ekranu.

Co ciekawe, Microsoft wraz z aktualizacją wiosenną obniżył sprzętowe wymagania systemu operacyjnego Windows 8.1 tak, aby mógł on częściej pojawiać się w tańszych komputerach. Z informacji firmy wynika, że Windows 8.1 ze Spring Update będzie mógł być instalowany na komputerach wyposażonych 1 GB pamięci RAM. System jak system, ale otwartym pozostaje pytanie o to, jakie aplikacje będą satysfakcjonująco działać na komputerze z pamięcią operacyjną o tak małej pojemności. Inna ciekawostka jest taka, że obniżono także wymaganie co do przestrzeni dyskowej, która wraz aktualizacją wiosenną wynosi zaledwie 16 GB. Według Microsoftu odświeżony Windows 8.1 będzie można zainstalować na urządzeniu z pamięcią flash o takiej właśnie pojemności. Znowu powstaje ważne pytanie - ile zostanie miejsca na pliki użytkownika?

Łącząc ze sobą informację o obniżeniu wymagań sprzętowych z wiadomością o tym, że koszt licencji na system Windows 8.1 Microsoft, w przypadku najtańszych komputerów obniżyła o niemal 70% można łatwo dostrzec, że firma prawdopodobnie szuka nowej niszy, na której mogłaby zarabiać. Trudno oprzeć się wrażeniu, że Microsoft chce powrócić do idei netbooka, a więc małego, taniego komputera osobistego o bardzo niskiej wydajności, tym razem być może wyposażonego w ekran dotykowy, pracującego pod kontrolą "stacjonarnego" systemu operacyjnego Windows. Na pewno pasuje to do poruszonej przez nas przedwczoraj kwestii niejasnej przyszłości systemu Windows RT i RT 8.1.

Źródło: Microsoft, opracowanie własne
Ocena aktualności:
Ocen: 8
Zaloguj się, by móc oceniać
KazH (2014.02.24, 18:28)
Ocena: 0

0%
Fajnie ze odchudzają system. Już Windows 8.1 zajmuje o kilka GB mniej na dysku niż 8.0. Jakby zeszli poniżej 10 GB to byłby to powrót do czasów XP

Windows 8.0 - 21 GB świeża instalacja
Windows 8.1 - 14 GB na dysku po zaktualizowaniu z 8.0
Windows 8.2 - ???

Dominiko_ (2014.02.24, 18:39)
Ocena: 6

0%
A wystarczyło tylko zrobić dobry samouczek. Po tym update w Windowsie będą m.in. trzy przyciski start, trzy sposoby na wyłączenie, zrestartowanie systemu itp. (+ Alt+F4 na pulpicie), 2 przyciski do szukania z trybu Modern + znany [Windows + F], itd. Paranoja.
*Konto usunięte* (2014.02.24, 18:51)
Ocena: -4
MS ma nauczkę ;) zmiany niektóre rzeczy powinny być od początku.
Gobli (2014.02.24, 18:53)
Ocena: 13

0%
Nathrakh @ 2014.02.24 18:48  Post: 727479
Podoba mi się to, że za komentarz o niewątpliwie pozytywnych zmianach w Windows 8 na PCLabie lecą minusy. Ot dzieci lubią hejtować.

bo to dalsze mieszanie interfejsów, a nie niewątpliwie pozytywne zmiany.
jedyne co niewątpliwe, to że wymagane 16GB to dobry krok w stronę właścicieli dysków SSD, którym wciąż daleko do HDD jeśli chodzi o pojemność/cenę.
marcin_kg (2014.02.24, 19:25)
Ocena: 11

0%
Nathrakh @ 2014.02.24 18:48  Post: 727479
Podoba mi się to, że za komentarz o niewątpliwie pozytywnych zmianach w Windows 8 na PCLabie lecą minusy. Ot dzieci lubią hejtować.

A Ty lubisz wszystko bezkrytycznie zachwalać?
To są pozytywne zmiany niektórych elementów interfejsu od początku będącego nonsensem w użytkowaniu na PC bez dotyku.
Jakoś nie pieje z zachwytu z tego powodu.
SunTzu (2014.02.24, 19:38)
Ocena: 0

33%
Brawo MS słuszny kierunek... zmniejszenie użycia pamięci, czy zżernia pamięci RAM to dobra nowina. Mniej zajętych zasobów= więcej zasobów na cache czy aplikacje...
Tym powinien cechować się dobry system.

Mam nadzieję, że mniejsze użycie przestrzeni dyskowej nie jest powodowane kompresją części OSu, ale faktycznie jakoś to rozwiązali.

Tak czy siak brawo MS. Menu kontekstowe też świetna sprawa. Jestem pod wrażeniem zmian i przyznania się do błędów.

KazH @ 2014.02.24 18:28  Post: 727477
Fajnie ze odchudzają system. Już Windows 8.1 zajmuje o kilka GB mniej na dysku niż 8.0. Jakby zeszli poniżej 10 GB to byłby to powrót do czasów XP

Windows 8.0 - 21 GB świeża instalacja
Windows 8.1 - 14 GB na dysku po zaktualizowaniu z 8.0
Windows 8.2 - ???Ja w czasach 30GB-40GB SSD włączałem kompresję i wycinałem rzeczy tak, że W7x64 ciągnął 4-5GB chodziło o to by dało się go nagrać na płytkę jako backup. Oczywiście po wgraniu aplikacji ciągnął trochę więcej, ale świeża tyle zajmowała. Zawsze upchnąłem na płytkę DVD-DL.
Zaloguj się, by móc komentować
Aktualności
Tak może wyglądać chip w kolejnym Xboksie lub PS5. 112
Świetna wiadomość dla klientów. DRAMeXchange przygotował nowy raport na temat rynku pamięci DRAM. 21
Jest też kompatybilność z Adaptive Sync dla Pascali i Turingów. 38
Tak może wyglądać chip w kolejnym Xboksie lub PS5. 112
Alternatywa jest, ale do jej wprowadzenia potrzeba czasu. 102
Jest też kompatybilność z Adaptive Sync dla Pascali i Turingów. 38
Facebook
Ostatnio komentowane