Aktualność
Bartosz Woldański, Piątek, 21 lutego 2014, 18:42

Koncern Google zapowiedział intrygujący projekt Tango, który jest prototypowym smartfonem z nie mniej intrygującą funkcją mapowania 3D. Co powiecie na urządzenie, które potrafi wykreować w czasie rzeczywistym trójwymiarową mapę naszego otoczenia? Czyżby szykowała się rewolucja?

Google X i inteligentne... soczewki

Wyjdźmy może od tego, że to wcale nie takie novum, jak na pierwszy rzut oka się wydaje. Dział zaawansowanych technologii i projektów firmy Google od dłuższego czasu pracuje nad urządzeniem o działaniu zbliżonym chociażby do zaprezentowanego w 2012 roku Kinecta ze specjalnym oprogramowaniem Kintinous. Aplikacja ta pozwalała na tworzenie ogromnych przestrzeni 3D w czasie rzeczywistym i Project Tango jest smartfonem, dzięki któremu również będzie to możliwe.

Zaprezentowane przez Google 5-calowe urządzenie oparte na systemie operacyjnym Android zostało wyposażone w liczne czujniki 3D oraz inne, potrzebne komponenty do śledzenia ruchu oraz mapowania otoczenia. Ponadto Project Tango może jeszcze pochwalić się dwoma, energooszczędnymi procesorami Myriad 1 firmy Movidius oraz 4-megapikselowym aparatem. Smartfon jednak cały czas jest w fazie prototypowej, a co za tym idzie – może się jeszcze wiele zmienić w najbliższych miesiącach.

Jak podkreślił Johnny Lee, który stoi na czele tego projektu, ujawnił, że głównym celem jest „zaoferowanie urządzeniom mobilnym świadomości przestrzeni i ruchu niemal równej ludzkiej”. Opracowywana technologia pozwoli nie tylko na analizę naszego otoczenia i przygotowanie w czasie rzeczywistym jego mapy 3D, ale także ma posłużyć jako nawigacja, w tym pomóc w poruszaniu się niewidomym, albo może być wykorzystana przy tworzeniu gier. To tylko parę przykładów – więcej szczegółów znajdziecie na załączonym do publikacji nagraniu.  

Co ciekawe, Advanced Technology and Projects (ATAP) jest jednym z tych działów, które Google zyskało w wyniku przejęcia firmy Motorola Mobility obecnie znajdującej się pod skrzydłami Lenovo. ATAP jednak nie był częścią umowy pomiędzy amerykańskim a chińskim koncernem, podobnie zresztą jak chociażby Project Ara, czyli modularny smartfon.

Prototyp ma być przeznaczony dla bardzo ograniczonej, 200-osobowej grupy deweloperów, którzy mają pomysł, jak usprawnić tę technologię. Urządzenia zostaną wysłane do szczęśliwców, którzy wypełnią formularz na oficjalnej stronie projektu Tango. Google zaznacza, że liczy się dla nich kreatywność i konkretne plany. Wszystkie smartfony mają zostać rozesłane do deweloperów przed 14 marca 2014 roku, ale możliwe, że już niebawem dowiemy się nieco więcej o tym ciekawym prototypie. Nie ma co zawczasu się ekscytować, ale pierwsze wrażenie jest dobre. Miejmy nadzieję, że dalej będzie tylko lepiej.

Google Glass teraz także w usłudze Google Play Music All Access

Google Glass i Sony SmartWatch 2 testowany przez linie lotnicze Virgin Atlantic

Źródło: Engadget, Google
Ocena aktualności:
Ocen: 2
Zaloguj się, by móc oceniać
Dawkopolo (2014.02.21, 19:35)
Ocena: 5

0%
Google wejdzie nam do domu.
losdamianos (2014.02.21, 19:44)
Ocena: 16

0%
nie bedzie musialo, sam go zeskanujesz i wyslesz do ich serwerow
Gobli (2014.02.21, 19:52)
Ocena: 0

0%
mam nadzieję, że w pierwszej kolejności dodadzą wsparcie w grze Ingress :)
Jem_Rybe (2014.02.21, 21:30)
Ocena: -1

0%
Ciekawe jak z baterią
strykul (2014.02.22, 11:09)
Ocena: 2

0%
Obawiam się łatwiejszej inwigilacji - oczywiście idea szczytna, ale może się skończyć jak z Torrentem - założenia były słuszne, zastosowanie już mniej...
losiu (2014.02.22, 11:34)
Ocena: 3

0%
Extra, to teraz NSA będzie wiedziało nawet gdzie u mnie kibel stoi. I to bez pofatygowania się do mojej łazienki. No normalnie nie mogę się doczekać.

A, i dlaczego muszą ten filmik ubierać w muzykę i ogólny ton robienia czegoś co może zbawić (od połowy filmu) schorowaną (do połowy) ludzkość?

Pomysł ciekawy, ale budzi u mnie kompletny brak zaufania.
Zaloguj się, by móc komentować
Aktualności
Akcja wsparcia w związku z pożarem katedry Notre-Dame de Paris. 29
To chyba nie będzie zabójca Fortnite. 29
Gorzej niż wcześniej, ale i tak świetnie. 39
Lepsza, ale niestety też droższa niż poprzedniczka. 10
Edycja specjalna. AMD zamierza hucznie obchodzić swoje 50. 15
Od zapowiedzi do sklepowej dostępności minie kilka tygodni. 18
Spodziewajcie się wzrostu wydajności. 19
Gorzej niż wcześniej, ale i tak świetnie. 39
Spodziewajcie się wzrostu wydajności. 19
Edycja specjalna. AMD zamierza hucznie obchodzić swoje 50. 15
Nintendo Switch traci tytuł na wyłączność. 0
Akcja wsparcia w związku z pożarem katedry Notre-Dame de Paris. 29
APU z 2 rdzeniami, 4 wątkami, układem graficznym Vega 3 i dwoma kontrolerami LAN 10 Gb/s. 5
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane