aktualności

Valve szpieguje użytkowników? Gabe Newell kategorycznie zaprzecza

27
18 lutego 2014, 16:57 Bartosz Woldański

W sieci wybuchła gorąca dyskusja po tym, jak okazało się, że system VAC (Valve Anti-Cheat) rzekomo szpieguje użytkowników Steam – co na to Gabe Newell? Założyciel Valve uspokaja, że firma nie wykorzystuje tego rozwiązania, które działa przeciwko oszukującym graczom, do pozyskania informacji na temat m.in. historii przeglądanych stron internetowych.  

Steam i statystyki za styczeń 2014

W dzisiejszych czasach w sieci nikt nie może czuć się bezpieczny, co zresztą wykazały dane ujawnione przez Edwarda Snowdena. Jak pokazały chociażby materiały obejmujące narzędzia i metody do inwigilacji NSA, podsłuchiwanie można odbywać się przez najrozmaitsze urządzenia. Co więcej, wiele programów ma wbudowany system służący do zbierania sporej ilości danych na temat użytkowników. Co ma z tym wspólnego Valve? Burzę wywołał kod modułu VAC, który został niedawno udostępniony na łamach serwisu Reddit. Wynika z niego, że w ten sposób są wysyłane na serwery wspomnianego systemu informacje o przeglądanych przez użytkowników Steam stronach internetowych.

Gabe Newell postanowił zabrać głos w sprawie, wyjaśniając, jak działa system VAC. Zazwyczaj firma tego nie czyni, żeby nie ułatwić życia oszustom, którzy próbują „walczyć” z tym rozwiązaniem, ale ze względu na tę sytuację postanowiono zrobić wyjątek (obyło się bez wdawania w nie wiadomo jakie szczegóły). Zadaniem VAC jest wykrycie cheatów w grach sieciowych i jeśli mu się to uda, to wówczas próbuje odkryć serwer, z którym dana aplikacja miała styczność. Po czym sprawdzana jest częściowa zgodność adresów z danymi uzyskanymi z cache’u DNS danego użytkownika. Jeśli w procesie weryfikacji dochodzi do podobieństwa, to wpisy z DNS-ów są wysyłane na serwery VAC, które są następnie „przeczesywane” na serwerach Valve i w razie czego osobnik, który dopuścił się oszustwa, zostaje zablokowany. Proces jest dwuetapowy, ale jak podkreślił Gabe Newell, tylko niewielki odsetek danych, które służą wyłącznie w celu wykrycia nieuczciwości ze strony określonych użytkowników, dociera tak daleko.

Dla pewności współzałożyciel Valve podsumował, że firma nie otrzymywała i nie otrzymuje w ten sposób naszej historii przeglądanych stron internetowych, nie obchodzi jej, czy użytkownicy odwiedzają serwisy zawierające treści… pornograficzne i spółce zależy na podtrzymywaniu zaufania użytkowników. Gabe Newell nie próbuje na siłę przekonać, że ma słuszność. Wierzy, iż klienci są w stanie samodzielnie wyciągnąć stosowne wnioski.

Steam Dev Days – informacje z wydarzenia

Valve szpieguje? Gabe Newell na to...

Źródło: Onet, Reddit
mocu1987Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
mocu19872014.02.18, 17:06
Gabe zaprzecza? Tez mi niespodzianka, niezależnie od tego czy szpiegują czy też nie.
FuNnYZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
FuNnY2014.02.18, 17:08
29#2
Half-Life 3 CONFIRMED!
kwahooZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
kwahoo2014.02.18, 17:20
'Wynika z niego, że w ten sposób są wysyłane na serwery Valve informacje o przeglądanych przez użytkowników Steam stronach internetowych.'

Nic takiego nie wynika. Sprawdza tylko DNS-y lokalnie, gdy ma podejrzenie, że komputer łączy się z serwerem dostawcy cheatów. Co sam GabeN potwierdził.

Powinienem napisać w czasie przeszłym, bo cheaterzy nauczyli się już podmieniać cache DNS i VAC został zmieniony. Mimo to 570 oszustów zostało zbanowanych.

Całą burza została prawdopodobnie rozpętana przez cheaterów, szczególnie, że tytuł postu na reddicie był krzykliwy i niezgodny z prawdą (nie było dowodu na wysyłanie czegokolwiek*). No, ale nie od dziś wiadomo, że socjotechnika i ludzka łatwowierność jest najszybszym sposobem na ominięcie zabezpieczeń.

*no chyba, że złpali na gorącym uczynku to wysyłali hashowany DNS serwera cheatów
PejcziZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Pejczi2014.02.18, 17:21
mocu1987 @ 2014.02.18 17:06  Post: 725912
Gabe zaprzecza? Tez mi niespodzianka, niezależnie od tego czy szpiegują czy też nie.


http://www.reddit.com/r/gaming/comments/1y..._vac_and_trust/
Tutaj masz komentarz z jego wyjasnieniem.
kwahooZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
kwahoo2014.02.18, 17:23
-1#5
Pejczi @ 2014.02.18 17:21  Post: 725922
mocu1987 @ 2014.02.18 17:06  Post: 725912
Gabe zaprzecza? Tez mi niespodzianka, niezależnie od tego czy szpiegują czy też nie.


http://www.reddit.com/r/gaming/comments/1y..._vac_and_trust/
Tutaj masz komentarz z jego wyjasnieniem.


Najważniejszy fragment

There are a number of kernel-level paid cheats that relate to this Reddit thread. Cheat developers have a problem in getting cheaters to actually pay them for all the obvious reasons, so they start creating DRM and anti-cheat code for their cheats. These cheats phone home to a DRM server that confirms that a cheater has actually paid to use the cheat.

VAC checked for the presence of these cheats. If they were detected VAC then checked to see which cheat DRM server was being contacted. This second check was done by looking for a partial match to those (non-web) cheat DRM servers in the DNS cache. If found, then hashes of the matching DNS entries were sent to the VAC servers. The match was double checked on our servers and then that client was marked for a future ban. Less than a tenth of one percent of clients triggered the second check. 570 cheaters are being banned as a result.

Cheat versus trust is an ongoing cat-and-mouse game. New cheats are created all the time, detected, banned, and tweaked. This specific VAC test for this specific round of cheats was effective for 13 days, which is fairly typical. It is now no longer active as the cheat providers have worked around it by manipulating the DNS cache of their customers' client machines.


=-Mav-=Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
=-Mav-=2014.02.18, 17:26
Valve szpieguje? Gabe Newell na to...

... 'Zjem was!'
KunnorinnoZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Kunnorinno2014.02.18, 17:38
22#7
Gaben wiadomo król. EA by wykradało hasła bankowe :v

Gaben ufam tobie <3
KuniaqZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Kuniaq2014.02.18, 17:56
Fajny monitor :))))))))
losdamianosZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
losdamianos2014.02.18, 17:57
zobaczcie co jest na jego tapecie
DisconnecTZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
DisconnecT2014.02.18, 17:59
Z tym VAC to by się chociaż nie ośmieszali ten system to działa gorze jak, Win Vista przy premierze, W CS:GO na co 2 meczu turniejowym biegają AIM'y i WH a Valve nic sobie z tego nie robi więc niech się gonią, bo do kasy to łapy wyciągają ale żeby poprawić grę to ni-chu*a
Funkcja komentowania została wyłączona. Do dyskusji zapraszamy na forum.
1