aktualności

Pierwszy Chromebook firmy Toshiba

5
7 stycznia 2014, 19:04 Piotr Gontarczyk

Komputery przenośne marki Chromebook pomału zyskują na popularności, na razie po stronie producentów, bo do grona partnerów sprzętowych firmy Google dołączyła właśnie Toshiba, która na targach CES 2014 w Las Vegas (USA) oficjalnie prezentuje produkt, o którym po raz pierwszy wspominano we wrześniu ubiegłego roku.

Na razie trudno stwierdzić, czy Chromebook Toshiby, pracujący pod kontrolą systemu operacyjnego Chrome OS będzie w stanie jakkolwiek przebić się przez potężną ofertę notebooków z systemami Windows. Produkt Toshiby już pod względem wizualnym odróżnia się od wielu innych Chromebooków, a ponadto jest całkiem rozsądnie wyceniony. Oprócz tego, że jest to pierwszy Chromebook Toshiby, nowy komputer przenośny jest jednocześnie pierwszym na rynku Chromebookiem z ekranem o przekątnej 13 cali, do tej pory w tego typu konstrukcja niespotykanej. Dzięki temu konstrukcja Toshiby nawiązuje do formatu, który jest najpopularniejszy w MacBookach firmy Apple oraz Ultrabookach.

Wiemy już, że Toshiba Chromebook pojawi się w sklepach dokładnie 16 lutego, w cenie 279 dolarów za podstawową konfigurację, w skład której wejdzie m.in. kontroler WiFi, 2 GB pamięci RAM oraz SSD o pojemności 16 GB. Toshiba już teraz nie wyklucza powiększenia swojej oferty o inne konfiguracje, ale decyzja w tej kwestii uzależniona będzie od tego, jak sprzedawać się będzie ta podstawowa. Pod "maską" Chromebooka skrywa się dwurdzeniowy procesor Intel Celeron 2995U (Haswell). Układ ten pracuje z częstotliwością 1,4 GHz i wyposażony jest w 2 MB pamięci podręcznej drugiego poziomu, GPU Intel HD Graphics, a jego maksymalne TDP wynosi 15 W. Toshiba zapewnia, że wbudowany akumulator wystarczy na maksymalnie 9 godzin pracy komputera.

Do pozostałych cech nowego Chromebooka należy zaliczyć dwa porty USB 3.0, pełnowymiarowy port HDMI, czytnik kart pamięci microSDXC (maks. pojemność to 64 GB), a także ekran o rozdzielczości natywnej 1366 x 768 pikseli.

Źródło: VR-Zone
wuzetkowiecZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
wuzetkowiec2014.01.07, 19:26
Chrome OS wspiera flash playera? Bezproblemowo śmigają na nim widżety z Google Play przeznaczone na Androida?
SebZMCZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
SebZMC2014.01.07, 22:06
Wciąż nie rozumiem idei chromebooka, ale kto zabroni bogatemu..
KalimdorZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Kalimdor2014.01.08, 00:08
Straszne. Atakują klony.
fotoryba.chrysZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
fotoryba.chrys2014.01.08, 12:24
Nie zdziwie się jak rząd Brazylii ustawowo zaopatrzy edukacyjnie w maszynki na Chromie swych -sponsorowanych i tak - obywateli w wieku szkolnym. Poprzednie ustawy Luli wymusiły na kobietach -matkach dzieci w wieku szkolnym- posiadanie konta w banku (trochę nonsens , ale nawet po latach zarejestrowali ludzi z głębokich amazońskich pustkowi) i obsługę prze net . Wyrosło już pokolenie na dziurach W XP potrafiące wszystko i wszędzie -ze żle zabezpieczonych maszynek - wykraść. Taki bezpieczny portal do transferu reali.
W kilku amsterdamskich 'kawiarniach dla palących inaczej' są chromobooki budząc ciekawość turystów.
Zaloguj się, by móc komentować
1