aktualności

Pirate Bay nie rezygnuje, kolejna zmiana miejsca i wkrótce nowa przeglądarka

15 grudnia 2013, 15:22 Marek Kowalski

Doskonale znany każdemu posiadaczowi komputera serwis The Pirate Bay został właśnie zmuszony do kolejnej, szóstej już w tym roku, zmiany domeny. Powód jak zwykle ten sam, w dotychczasowych miejscach działalność serwisu na skutek licznych organizacji strzegących prawa autorskiego oraz interesów wytwórni fonograficznych i filmowych została skutecznie zablokowana. Remedium na ciągłe zmiany domeny ma być przygotowywana przez The Pirate Bay przeglądarka internetowa.

Nakaz sądowy wydany w kwietniu 2012 roku wymusił na brytyjskich usługodawcach internetowych blokadę dostępu do The Pirate Bay, w ślad za firmami brytyjskimi poszli usługodawcy z innych krajów. Przez jakiś czas The Pirate Bay posługiwało się domeną .sx należącą do karaibskiej wyspy Sint Maarten / Saint Martin (północna jej część należy do Francji, jako jej wspólnota zamorska, natomiast południe stanowi terytorium autonomiczne Holandii). Serwis korzystał również z domen skandynawskich, włączając w to Islandię oraz Grenlandię. Obecnie "gospodarzem" serwisu jest domena należąca do Peru.

Ciągłe przesiadanie się serwisu na coraz to nowe domeny spowodowało że wierni jego użytkownicy zaczęli się irytować. W odpowiedzi włodarze The Pirate Bay ogłosili, iż pracują nad nową wersją dedykowanej przeglądarki PirateBrowser, która umożliwi korzystanie z zasobów serwisu bez potrzeby stosowania nazwy domenowej. Oznacza to, że użytkownik tego programu będzie mógł dostać się do The Pirate Bay bez względu na to, z jakiej aktualnie domeny serwis będzie korzystać.

PirateBrowser to nic innego jak specjalnie przygotowana edycja przeglądarki Mozilla Firefox. Kod Firefoksa jest otwarty, zatem nic dziwnego, że - jako sprawdzone rozwiązanie - właśnie on stał się fundamentem PirateBrowsera. Komunikacja pomiędzy użytkownikami sieci P2P odwiedzanych za pośrednictwem The Pirate Bay jest szyfrowana, a do komunikacji pomiędzy peerami wykorzystuje się sieć Tor. Oprócz PirateBrowsera The Pirate Bay przygotowuje również odporne na domenowe przesiadki wtyczki dla Google Chrome i Firefoksa umożliwiające korzystanie z zasobów serwisu.

Wiele wskazuje na to, że walka z Zatoką Piratów potrwa jeszcze długo, a sami twórcy tego serwisu nie ograniczają się wyłącznie do niego, ale pracują też nad innymi pomysłami. Peter Sunde, jeden ze współzałożycieli The Pirate Bay planuje zbudować aplikację mobilną do szyfrowanej komunikacji przeznaczoną dla platform Android i Apple iOS.

Źródło: The Guardian
majlspowerZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
majlspower2013.12.15, 15:30
40#1
GOOD!
DravicZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Dravic2013.12.15, 15:32
26#2
No to grubo :D
ZooMiZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
ZooMi2013.12.15, 15:44
29#3
Wojna szpiegowska jeszcze nigdy nie była taka medialna - po jednej strony wszelkie Microsofty, Prismy i inne Google, a po drugiej powstające nowe metody kryptograficzne, kryptowaluty, szyfrowane i nienamierzalne korzystanie z internetu itd.

Szkoda tylko, że te 'zabawy' finansowane są po stronie 'szpiegującej' z naszych kieszeni, za pieniądze wliczone w cenę ich produktów lub podatków.
StjepanZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Stjepan2013.12.15, 15:54
32#4
Jest nieźle, TPB nigdy nie utonie. :D
bl00keRsZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
bl00keRs2013.12.15, 16:04
32#5
Tak trzymać. Wykładać lachę na rządy i jego mafijne instytucje. Pętla na szyję szujom.
McMenelZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
McMenel2013.12.15, 16:12
Dziwne że jeszcze nie przenieśli serwisu do domeny .onion albo do freenetu. Przecież tpb dzięki magnet linkom stał się bardzo lekki...
dysan112Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
dysan1122013.12.15, 16:24
37#7
Do pełnego zabezpieczenia zwłaszcza jak dużo ściągamy przez p2p i torrenty polecam Peerblock. Policja, kancelarie czy oszuści którzy wysyłają błędne dane są blokowani. Szczególnie logi, bo to na nich podstawie stawia się zarzuty o 'piractwo'

Dodatkowo zabezpieczamy się AES-em wystarczy 128 bitowe (może też być 256 bitowe ale to już dla mocnych komputerów i jeśli mamy całe magazyny danych) zabezpieczenie całych dysków razem z ruchem sieciowym. Problem może być to że najlepiej mieć procesor z obsługą AES-u ale dziś to już nie problem.

Wyjaśnienie jest proste, policja razem z prokuratorem lubi przeprowadzać naloty na mieszkania, dane mają od providerów którzy muszą udostępniać dane osobę organom ścigania razem z ruchem jaki wykonywaliśmy, nawet jeśli był on w sieci TOR czy przez proxy ale to za mało by postawić dowód i oskarżyć, więc jeśli niema możliwości ściągnięcia logów że to jedną możliwością jest dostanie się do dysków twardych.

Zaszyfrowanie AES-em daje nam możliwość obrony, gdyż by się dostać na taki dysk trzeba złamać hasło, a jak złamiesz hasło gdy jest ponad 20 znakowe lub generowane losowo ? Oczywiście policja czy prokuratura będzie cie straszyć ale to mrzonki że jak nie podasz to wiezienie itp... a prawda jest taka że w żadnym prawie nie jest powiedziane że musisz podawać hasło, niech myślą

Policja po prostu się poddaje bo siłowo to by zajęło za zbyt dużo czasu, a środków po prostu nie mają więc po około pół roku oddają sprzęt a sprawa jest umorzona z powodu braku dowodów

Trzeba walczyć bo tu nie chodzi o piractwo a monitoring wszystkiego. Trzeba z tym walczyć, juz wszędzie wszystko wiedzą, wszędzie kamery. Nawet chcą wiedzieć co robimy w nocy (jak myślicie po co są kamerki w TV do Skype ?) , montowane są też liczniki cyfrowe które dosłownie wszystko sprawdzą nie tylko energie elektryczną którą zużywamy)

Obroną jest po prostu walka albo przynajmniej maksymalnie utrudnię im życia, bo już teraz to co Orwell pisał o Ekranach w 'Rok 1984' się dzieje dziś. To jest po prostu III Wojna Światowa
McMenelZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
McMenel2013.12.15, 16:45
Niekoniecznie w kochanych USA czy GB jeżeli nie podasz hasła do odszyfrowania danych jesteś z automatu skazywany... Cóż demokracja.
http://en.wikipedia.org/wiki/Key_disclosure_law#Poland
ghs2013.12.15, 16:47
-5#9
batalia o wolność w sieci. niestety z góry skazana na porażkę ale cień szansy jest
Stefan999Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Stefan9992013.12.15, 16:50
Przerzucą do kraju, który nie przepada za USA i mogą im 'skoczyć'.
Funkcja komentowania została wyłączona. Do dyskusji zapraszamy na forum.
1