aktualności

Microsoft coraz bliżej przejęcia działu mobilnego Nokii

18
20 listopada 2013, 17:21 Bartosz Woldański

Transakcja została wczoraj zatwierdzona przez 99,7% akcjonariuszy fińskiej spółki. Mimo że wielu z nich nie jest zadowolonych ze sprzedaży znacznej części Nokii, to prawie jednogłośnie poparli przejęcie jednostki Devices & Services przez Microsoft. Innego wyjścia po prostu nie mieli.

Pierwsze smartfony Nokii z systemem Microsoft Windows Phone 8.1?

We wrześniu tego roku ogłoszono, że Microsoft zyska mobilny dział Nokii i wczoraj na zgromadzeniu w Helsinkach podjęto kolejny krok w tym kierunku. Powoli zbliżamy się zatem do sfinalizowania przejęcia, choć ostatecznie dojdzie do tego na początku przyszłego roku, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem. Na razie transakcja została przypieczętowana przez udziałowców firmy Nokia, którzy łącznie mają prawie 80% akcji fińskiej spółki. Tylko nieliczne głosy były przeciwko temu przejęciu. Niemniej jednak całość zmierza ku zakończeniu – teraz pozostaje czekać na decyzję regulatorów rynkowych.

Microsoft, aby zyskać oddział telefonów komórkowych Finów, zapłaci 5,4 miliarda euro (7,2 mld dolarów amerykańskich), z czego 1,65 mld euro za licencję pozwalającą na m.in. wykorzystanie patentów Nokii na czas określony (dziesięć lat), po którym gigant z Remond będzie mógł przedłużyć umowę. Co ciekawe, wczorajsze zatwierdzenie przejęcia odbiło się szerokim echem w Chinach – pracownicy jednej z tamtejszych fabryk Nokii licznie zaprotestowali z powodu "niesprawiedliwego potraktowania" mającego związek z coraz bliższą sprzedażą znaczącej części fińskiej firmy gigantowi z Redmond. Podchodzą oni nieufnie do nadchodzących zmian i obawiają się gorszych warunków pracy.

Wciąż czekamy na ujawnienie planów Microsoftu w związku z nieuchronnym przejściem pod ich skrzydła urządzeń z rodziny Nokia Lumia i Nokia Asha. Warto na koniec przypomnieć, że finalizacja transakcji będzie również wiązać się z powrotem Stephena Elopa do amerykańskiego koncernu. Mówi się nawet, że jest on jednym z kandydatów, obok Tony’ego Bate’a (były prezes Skype’a) czy Alana Mulally’ego (dyrektor generalny Ford Motor Company), do objęcia stanowiska CEO po Steve’ie Ballmerze, który złożył rezygnację w sierpniu bieżącego roku. Kolejne miesiące powinny przynieść więcej wieści na ten temat.

Więcej szczegółów na temat przejęcia działu mobilnego Nokii przez Microsoft

NariuszynZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Nariuszyn2013.11.20, 17:41
Nawet Chińczycy boją się przejęcia Nokii przez Microsoft...
KrisZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Kris2013.11.20, 17:54
ok, jestem może niedzisiejszy, ale czy tylko ja mam wrażenie 'czy to już przypadkiem się nie stało?'

Niech biorą, mi się tam WP podoba.
HashiZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Hashi2013.11.20, 17:57
-3#3
Nokia kiedyś się kojarzyła z czymś niezawodnym, a równocześnie lekko 'egzotycznym'/europejskim. Człowiek się zastanawiał jak to możliwe, że Finlandia, kraj mrozu, wódki, niedźwiedzi i jezior robi tak dobre telefony komórkowe? Dziś to przejęcie wydaje się jakieś dziwne. MS, firma monopolista, robiąca od dwóch dekad ten sam system, który ze stabilnością ma tyle wspólnego co muminki z futbolem amerykańskim, przejmuje ikonę telefonii komórkowej. Mam odczucie ze chodzi tylko i wyłącznie o patenty i czerpanie zysków głównie z tego. Patenty z Andka + patenty NOKIA = siedzisz nic nie robisz, popijasz szampana na jachcie.
*Konto usunięte*2013.11.20, 17:57
Ciekawe czy to faktycznie pomoże MS... bo przejęcie nawet tak lukratywnego działu za dość sporą sumę, po to by przynosił straty nie jest dobrym posunięciem, bo rentowność spadnie znacznie.
Ale z drugiej strony mogą zabić Androida patentami, a przynajmniej nie amerykańskie firmy.
vibovitZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
vibovit2013.11.20, 18:01
20#5
Wysłali swojego człowieka żeby obniżył wartość firmy do poziomu śmieciowego absurdalnymi wręcz decyzjami (pakowanie się w <%1 niszowy system), po czym ją wykupili, a ten wraca z powrotem na stanowisko firmy matki, może nawet z awansem.

To już nie jest teoria spiskowa dziejów, tylko zaplanowany biznesplan ;)
Kris194Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Kris1942013.11.20, 18:07
Nokia odda się M$ a za to pewnie Elop zasiądzie za sterami Microsoftu :D
gregory003Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
gregory0032013.11.20, 18:32
vibovit @ 2013.11.20 18:01  Post: 703092
Wysłali swojego człowieka żeby obniżył wartość firmy do poziomu śmieciowego absurdalnymi wręcz decyzjami (pakowanie się w <%1 niszowy system), po czym ją wykupili, a ten wraca z powrotem na stanowisko firmy matki, może nawet z awansem.

To już nie jest teoria spiskowa dziejów, tylko zaplanowany biznesplan ;)

No widzisz, MS uczy się od sekty free software i open source.
Wystarczy wskazać na przykład Suna. Kiedyś jedna z najpotężniejszych korporacji IT na świecie - główny konkurent IBM, HP i Oracle. W 2006 roku sekta open source zainstalowała w niej kreta na stanowisku CEO - Scott'ego McNealy. Od tego czasu spółka zaczęła pozbywać się (albo jak to wolą okreslać sekciarze ''uwalniać'' ) większości swoich softwerowych rozwiązań - bazy danych, Solaris, liberalizacja licencji Java, etc. W 2010 roku spółka przestała istnieć, a jej żałosne, dogorywające szczątki przejelo Oracle. Tysiące pracowników wyleciało na bruk.

No ale ''wolnościowcy się cieszą - tyle projektów udało się ''uwolnić' i ''rozwinąć''' (OpenSolaris nierozwijany, otwarte implemementacje Java upośledzone, OpenOffice ciągle nie dorównuje komercyjnym pakietom takim jak MSO, iWork czy nawet Corel Office Suite).

Fakt, korporacje dające zatrudnienie są złe, Micro$oft najgorszą z nich, open source zbawieniem dla świata.

A że open source i free software komuna nie tworzą miejsc pracy ani nie gwarantują tego, że programiści będa mieli co do garnka włożyć, albo kupić podręczniki dla dzieci? Who cares?
Jacek PiastZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Jacek Piast2013.11.20, 19:01
10#8
O wiele lepiej jako Europejczyk czułbym się gdyby to Nokia przejęła Microsoft :)
.:Proxy:.Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
.:Proxy:.2013.11.20, 19:06
Nieźle to zaplanowali. Posłali konia trojańskiego aby wykończył firmę, ociągali się z systemem i w efekcie urządzenia nie mogły rozwinąć skrzydeł - a to wszystko po to, aby przejąć dział na własność i sporo cennych patentów.
Teraz koniczek opuszcza miejsce (wziąwszy spore wynagrodzenie) i wraca do dawnej zagrody...
Normalnie jak z filmów o mafii - mogliby dokument nakręcić pod tytułem: 'Jaki w dzisiejszym świecie funkcjonuje/dzaiła nowoczesna mafia'. Te ich różne układy, umowy, przejmowanie spółek, blokowanie różnych patentów - inaczej nazwać nie można...
piotrGTXZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
piotrGTX2013.11.20, 19:07
Ballmer na tym zdjęciu zabawnie wyszedł ;D 'Dawaj Nokie !' xD
Funkcja komentowania została wyłączona. Do dyskusji zapraszamy na forum.
1