aktualności

PlayStation 4 – premiera, specyfikacja, problemy i polskie ceny

207
15 listopada 2013, 12:01 Bartosz Woldański

PlayStation 4 to wejście w erę ósmej generacji konsol. Na ten moment czekaliśmy bardzo długo. Dziś w nocy, o godzinie 5:00 czasu polskiego, odbyła się oficjalna amerykańska premiera. PlayStation 4 zmierzają do sklepów nie tylko w USA, ale także w Kanadzie. Europejczycy, w tym Polacy, muszą uzbroić się jeszcze w cierpliwość, gdyż od debiutu dzielą nas tylko tygodnie. Dwa tygodnie. Przygotowaliśmy dla Was wszystkie potrzebne informacje na temat nowej konsoli Sony.

PlayStation 4 – konsola i pierwsze tytuły startowe ocenione

PlayStation 4 – specyfikacja. Procesor i układ graficzny AMD

Wątki dotyczące Xboksa One i PlayStation 4 są pilnie obserwowane przez naszą redakcję. W końcu jest to kolejny, ósmy już krok „ku lepszemu”. Magnavox Odyssey, Atari w różnych odmianach, Sega Mega Drive, Super Nintendo, pierwsze PlayStation i ich następcy – tak było kiedyś. Z rozrzewnieniem wspominamy czasy Atari i Commodore’a, jakby to było wczoraj. Na polu konsol stacjonarnych (tych z prawdziwego zdarzenia) ostały się urządzenia Nintendo, Sony i Microsoftu. O ile w odniesieniu do Wii U trudno mówić o nowej generacji, o tyle PlayStation 4 i Xbox One to inna bajka. Bajka, która staje się rzeczywistością. Jednych bardziej interesuje to, co znajduje się w środku tych urządzeń, kolejnych potencjał, jaki drzemie w tych urządzeniach, a jeszcze innych tylko gry. Mimo że obie konsole oferują znacznie więcej niż swego czasu PlayStation 2 czy oryginalny Xbox, to jednak mają służyć przede wszystkim (na pewno?) do grania.

0
1
0

Czy konsole nowej – czy może już należałoby napisać: obecnej – generacji przełamią tę graficzną (i nie tylko) stagnację w świecie gier wideo? Pierwsze doniesienia o rozdzielczości, w jakiej będą działać wybrane produkcje, wzbudziły wśród wielu z nas wątpliwości. Nowa generacja i bardzo często 720p (XONE), a i zdarza się 900p (PS4) – czy po tylu latach tego oczekiwaliśmy? Większość tytułów startowych jednak nie reprezentuje wyłącznie kolejnej generacji, raczej są kompromisem, który ma zadowolić także użytkowników PlayStation 3 i Xboksa 360 (te konsole jeszcze nie dokonały żywota, co to, to nie!). Killzone: Shadow Fall czy Knack, gry zarezerwowane na wyłączność PlayStation 4, nie sprostały oczekiwaniom pod każdym względem. Na razie jest zatem z dużej chmury mały deszcz, ale cofnijcie się do 2006 roku. Początkowo PlayStation 3 niewiele miało do zaoferowania, co zmieniało się z miesiąca na miesiąc, z roku na rok. Przyszłość rysuje się w bardziej kolorowych barwach, a zapowiedziane dzisiaj wczesnym rankiem Uncharted 4 to tylko początek, miejmy nadzieję nie tak dziurawej jak w Polsce, drogi.

Pełna relacja z amerykańskiej premiery PlayStation 4:

"Kafelkowy" interfejs użytkownika oraz odświeżony wygląd PlayStation Store:

0
1
0

Specyfikacja konsoli:

 • Procesor: osiem rdzeni, x86-64 AMD Jaguar
 • Pamięć: 8 GB GDDR5 o przepustowości 176 GB/s
 • Układ graficzny: AMD Radeon Graphics Core Next o mocy obliczeniowej 1,84 TFLOPS
 • Dysk twardy: 500 GB (realnie: ok. 400 GB), możliwość wymiany
 • Nośnik: 6x Blu-Ray, 8x DVD
 • Kontroler: bezprzewodowy DualShock 4, akumulator 1000 mAh
 • Kamera PlayStation Eye: rozdzielczość wideo 1280 x 800 pikseli (60 klatek/s.)
 • Wejścia/wyjścia: HDMI, wyjście optyczne audio S/PDIF, 2x USB 3.0, AUX
 • Łączność: Ethernet (10BASE-T, 100BASE-TX, 1000BASE-T), Wi-Fi IEEE 802.11 b/g/n,  Bluetooth 2.1 (EDR)
 • Zasilanie: 230-240 V (50/60 Hz)
 • Kompatybilność wsteczna: brak, Gaikai ma umożliwić w przyszłości uruchomienie gier z PlayStation 3
 • Wymiary: 275 x 53 x 305 mm (szer. x wys. x dł.)
 • Waga: 2,8 kg

Wadliwe egzemplarze PlayStation 4, zanim jeszcze konsola trafiła do sprzedaży

Jeszcze przed premierą dotarły do nas słuchy o uszkodzonych elementach w konsoli, takich jak złącze HDMI. Shuhei Yoshida, prezes Sony Worldwide Studios, zdradził na swoim Twitterze, że liczba takich egzemplarzy w porównaniu do całej partii, jaką rozesłano do sklepów na całym świecie, jest bardzo skromna (mniej niż 0,4%). Doniesienia o awariach są normalnym zjawiskiem w pierwszych dniach czy tygodniach od wydania sprzętu. Wystarczy spojrzeć kilka lat wstecz, jak szybko psuły się pierwsze sztuki Xboksa 360.

Redaktorzy serwisu IGN ujawnili, że problem z działaniem konsoli (przesył sygnału do telewizora) wystąpił po przeprowadzeniu aktualizacji oprogramowania do wersji 1.5. Okazał się na tyle duży, iż próby reanimacji nie zakończyły się sukcesem. Przedstawiciele Sony podmienili sprzęt na nowy. Na tę samą dolegliwość cierpiała konsola jednego z użytkowników Reddit, który – w przeciwieństwie do dziennikarzy ze wspomnianego portalu – otrzymał od początku wadliwy sprzęt. Więcej szczegółów o nieprawidłowym działaniu PlayStation 4 na gry.onet.

Zapowiedź nowych gier i kilka ogłoszeń związanych z wcześniej znanymi tytułami

Zgodnie z wcześniejszą deklaracją, firma Sony podczas nocnej premiery w Nowym Jorku ogłosiła nowe gry. Nie było ich dużo, ale na wieść o czwartej części popularnej serii Uncharted niejednemu graczowi, który polubił przygody Nathana Drake’a, podskoczyło ciśnienie. Nie jest to nic zaskakującego, bo prędzej czy później wszyscy fani spodziewali się tej zapowiedzi. Gra ma wznieść jakość oprawy wizualnej na kolejny poziom - tak twierdzą producenci. Seria Uncharted to do tej pory jedne z najładniejszych gier na PlayStation 3, więc kto jak kto, ale studio Naughty Dog wie, jak wycisnąć możliwości konsoli Sony. Niestety, poza zwiastunem prezentującym mapę i niemającymi pokrycia obietnicami, nie ujawniono żadnych szczegółów. Czy ponownie wcielimy się w Nathana Drake’a? To także jest okryte tajemnicą.

0
1
0

Tak na marginesie wspomnijmy tylko, że Naughty Dog pracuje również nad pierwszym (i ostatnim) fabularnym dodatkiem do wydanego w tym roku tytułu The Last of Us na PlayStation 3. Left Behind, bo o nim mowa, ma być prequelem w stosunku do wydarzeń z podstawowej wersji gry, a opowieść skupi się na losach Ellie. Dodatek ma kosztować ok. 50 zł i zostanie udostępniony na początku 2014 roku.

0
1
0

Kolejną, tym razem mniejszą produkcją, jaką zapowiedziano, to Towerfall Ascension, czyli platformówka znana z androidowej konsoli Ouya. Gra ukaże się w pierwszym kwaratale 2014 roku. Nowa wersja ma być rozbudowana o kilkadziesiąt dodatkowych poziomów.

Wielu graczy ma już dość, jak usłyszy "indie", "produkcja niezależna", dlatego dużo emocji wzbudza InFamous: Second Son, czyli kolejna duża gra na wyłączność konsoli Sony. O niej już wiemy stosunkowo dużo, teraz tylko sprecyzowano datę premiery. Początkowo gra akcji, w której wejdziemy w skórę Delsina Rowe’a obdarzonego nadnaturalnymi mocami, miała zadebiutować w lutym 2014 roku, ale ostatecznie trafi na konsolę nowej generacji 21 marca przyszłego roku. Trzecia część serii inFamous ma działać w rozdzielczości 1080p (tak, jak na razie większość zapowiedzianych tytułów na wyłączność PS4), ale… jest jedno "ale", tylko w 30 klatkach na sekundę. Poza prezentacją kolejnej zdolności bohatera możemy obejrzeć pełnoprawny, kilkuminutowy zapis rozgrywki.

0
1
0

Jako ciekawostkę warto dodać, że Destiny, nowy projekt twórców Halo, pojawi się w wersji beta najpierw na PlayStation 3 i PlayStation 4. Aby otrzymać do niej dostęp, trzeba złożyć zamówienie przedpremierowe. Po szczegóły odsyłamy na oficjalną stronę internetową tytułu, a przedtem możecie przyjrzeć się rozgrywce na jeszcze ciepłym zwiastunie.

0
1
0

W tym całym zgiełku wypłynął ponownie temat gry-widma, czyli The Last Guardian autorów Ico czy Shadow of the Colossus. Tytuł, który miał być jedną z ważniejszych produkcji na PlayStation 3, nie ukazał się do tej pory... Shuhei Yoshida zdradził, że miał przyjemność sprawdzić The Last Guardian, ale żartobliwie stwierdził, że nie przypomina sobie, którego kontrolera (DualShock 3 lub 4) użył w tym celu. Gra najprawdopodobniej wyjdzie na PlayStation 4, o ile w ogóle do tego dojdzie. A jeśli dojdzie, to... za rok. Dwa lata. A może nawet trzy lata. W każdym razie kiedyś. Na pewno. Raczej. Chyba.

Możliwość przetestowania PlayStation 4 przed premierą

Firma Sony Computer Entertainment Polska poinformowała, że od 23 do 28 listopada zainteresowane osoby będą mogły sprawdzić, jak wygląda i działa w rzeczywistości nowa „zabawka” japońskiego koncernu. Wśród dostępnych gier nie zabraknie m.in. Killzone’a: Shadow Fall, Assassin’s Creed IV: Black Flag czy Knack.

PlayStation 4 zostanie udostępnione do użytku w następujących miejscach:

 • C.H. Arkadia w Warszawie
 • Galeria Bałtycka w Gdańsku
 • Stary Browar w Poznaniu
 • Silesia City Center w Katowicach

Bardzo dobry ruch ze strony Sony Polska - wielu potencjalnych klientów będzie mogło przetestować konsolę jeszcze przed europejską premierą, by ewentualnie upewnić się w zakupie albo zobaczyć, o co cały ten rozgłos.

Premiera i ceny w Polsce

Mimo problemów z dostępnością nowe dostawy mają ruszyć jeszcze w tym roku, więc większość, która złożyła zamówienie przedpremierowe, powinna otrzymać swój egzemplarz konsoli. Jeśli nie na premierę, to kilka tygodni później, w zależności od daty złożenia pre-ordera.

W Polsce 29 listopada 2013 roku oficjalnie do sprzedaży trafią trzy zestawy konsoli:

 • Bundle #1: PlayStation 4, bezprzewodowy kontroler DualShock 4, zestaw słuchawkowy, kabel zasilający, kabel USB i HDMI

Cena ok. 1799 zł

 • Bundle #2: PlayStation 4, bezprzewodowy kontroler DualShock 4, zestaw słuchawkowy, kabel zasilający, kabel USB i HDMI, gra Killzone: Shadow Fall

Cena ok. 1999 zł

 • Bundle #3: PlayStation 4, dwa razy bezprzewodowy kontroler DualShock 4, zestaw słuchawkowy, kabel zasilający, kabel USB i HDMI, gra Killzone: Shadow Fall, kamera PlayStation

Cena ok. 2399 zł

Kwoty mogą ulec zmianie w zależności od zapotrzebowania i liczby oferowanych przez sklepy egzemplarzy konsoli. Sony Computer Entertainment nie podało wiążącej ceny sugerowanej, jest ona bowiem ustalana przez partnera handlowego na podstawie warunków uzgodnionych z określonym oddziałem japońskiego koncernu. Kolejne wydania konsoli to kwestia czasu, w planach jest już zestaw PlayStation 4 z grą InFamous: Second Son, ale jeszcze nie wiadomo, czy trafi on do Polski.

Więcej tematów o PlayStation 4:

Źródło: własne, Sony
robbin1Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
robbin12013.11.15, 10:54
63#1
Gry w 720p, rzeczywiście 'rewolucja' Ja na kilkuletnim PC gram w 1080p.
ZdzisiuZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Zdzisiu2013.11.15, 10:59
52#2
720p w nowej generacji, żenada...
Douglas ED9Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Douglas ED92013.11.15, 11:00
-31#3
@robbin1
Jeśli w grach interesuje Cię tylko grafika oraz rozdzielczość, to odpal sobie lepiej jakiegoś benchmarka lub film. Gry mają mieć fajną rozrywkę przede wszystkim. Co z tego, że Crysis miał zajebistą grafikę, skoro brzydsze gry były znacznie lepsze pod względem fabuły, rozgrywki itd.

PS: Fakt faktem, że nie tego oczekiwałem po nowej generacji, że gry nadal będą w 720p (nie wszystkie!)
Luk4sZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Luk4s2013.11.15, 11:02
23#4
Wspominanie o 720p przy PS4 jest trochę nie fair, bo jak na razie na konsoli Sony nie ma gry (ani takiej nie zapowiedziano), który działa/będzie działać w tej rozdzielczości.
tybet2Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
tybet22013.11.15, 11:04
-5#5
'Nowa generacja' BUHAHAHAHA.
robgrabZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
robgrab2013.11.15, 11:05
57#6
robbin1 @ 2013.11.15 10:54  Post: 702012
Gry w 720p, żeczywiście 'rewolucja' Ja na kilkuletnim PC gram w 1080p.

'RZeczywiście'
elnino79Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
elnino792013.11.15, 11:11
15#7
Wzruszające są te wasze historię, aż się popłakałem. Już Sony wysłało do was ekipę programu 'I'm sorry'.
pybekZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
pybek2013.11.15, 11:20
22#8
Luk4s @ 2013.11.15 11:02  Post: 702015
Wspominanie o 720p przy PS4 jest trochę nie fair, bo jak na razie na konsoli Sony nie ma gry (ani takiej nie zapowiedziano), który działa/będzie działać w tej rozdzielczości.

Na PS4 wszystkie gry mają być w 1080p. Tylko Battlefield 4 bedzie w rozdzielczości 1600x900
PioyZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Pioy2013.11.15, 11:27
17#9
Strasznie wzniośle napisane, normalnie lol :E

Póki co zaś nadal wydaje się, że PC jest niezagrożony pod względem technologicznym. A zrobić GRYWALNĄ grę można nawet na kalkulator, więc premiera nowej generacji konsol nie ma tu za dużo do rzeczy.
BioCompZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
BioComp2013.11.15, 11:29
32#10
Douglas ED9 @ 2013.11.15 11:00  Post: 702014
@robbin1
Jeśli w grach interesuje Cię tylko grafika oraz rozdzielczość, to odpal sobie lepiej jakiegoś benchmarka lub film. Gry mają mieć fajną rozrywkę przede wszystkim. Co z tego, że Crysis miał zajebistą grafikę, skoro brzydsze gry były znacznie lepsze pod względem fabuły, rozgrywki itd.

PS: Fakt faktem, że nie tego oczekiwałem po nowej generacji, że gry nadal będą w 720p (nie wszystkie!)


Tylko po co w takim razie zmiana sprzętu? :> Skoro grafika się nie liczy, to PS3 wciąż daje radę :>
Zaloguj się, by móc komentować
1