Aktualność
Bartosz Woldański, Czwartek, 14 listopada 2013, 14:00

Waluta cyfrowa Bitcoin sięga wyżyn. Jeszcze w pierwszej połowie bieżącego roku wydawało się, że 266 dolarów amerykańskich za sztukę to dużo, a w ostatnich dniach wartość ta zwiększyła się prawie dwukrotnie.

Sieć komputerów-zombie ZeroAccess zarabia na Bitcoinach

Bitcoin - wyjątkowa, najdroższa sieć z największą mocą obliczeniową na świecie

Nic dziwnego, że chińscy inwestorzy są cali w skowronkach. Bitcoin notuje na założonej w 2009 roku platformie handlowej Mt. Gox bowiem rekordową wartość sięgającą prawie 400 dolarów (dwa dni temu 391,53 dol.). Niektórzy zarabiają na tym krocie, czego dobrym przykładem jest Norweg, który cztery lata temu wydał ok. 27 dolarów za 5000 jednostek, a po kilku latach okazało się, że są one warte… 866 tys. dolarów.

Przez ostatni rok odnotowano dużą niestabilność kursu tej kryptowaluty. Jeszcze w grudniu ubiegłego roku wartość jednej jednostki Bitcoin wyniosła zaledwie 20 dolarów, a w kwietniu wzrosła o przeszło 200 dolarów, czego przyczynę upatruje się w kryzysie finansowym na Cyprze. Bańka jednak szybko pękła i wartość spadła do… 50 dolarów. Co ciekawe, mimo zamknięcia giełdy internetowej Silkroad kurs wzrósł w ostatnich tygodniach (patrz wykres). Nie da się ukryć, że wpływ miała na to m.in. wyszukiwarka internetowa Baidu, która zaczęła w październiku akceptować płatności w Bitcoinach. Skąd ten nagły skok? Duży popyt na terenie Chin nie był bez znaczenia – ujawnia Nick Colas z biura maklerskiego ConvergEx Group.

Czy uda się utrzymać zbliżoną wartość przez dłuższy okres? Inwestorzy, zwłaszcza chińscy, są bardzo pozytywnie nastawieni do potencjalnego wzrostu wartości tej cyfrowej waluty. Niektórzy wieszczą nawet, że stanie się ona godną alternatywą dla złota… To chyba jednak zbyt mocne słowa - inwestycja w Bitcoiny jest ciągle bardzo ryzykowna, ale z pewnością nie zabraknie takich, którzy ulegną chwilowej euforii na internetowej giełdzie.

Bitcoin zakazaną walutą w Tajlandii

Ocena aktualności:
Ocen: 5
Zaloguj się, by móc oceniać
SunTzu (2013.11.14, 14:06)
Ocena: 2

0%
Gdyby BTC mogło przybywać nieskończenie wiele to by było ryzyko, że spadnie....Tak wątpliwe.
Hamil_Hamster (2013.11.14, 14:09)
Ocena: 15

0%
Bańka pęknie, zawsze pęka.
Tylko pytanie na jakim poziomie.
Skoro ostatnio 'pękła' z 266 do 80-100 to teraz pewnie poniżej 200 nie zejdzie.

Ja swoje ułamki BTC sprzedałem niedawno po 200 bo szybko potrzebowałem forsy :(
cdarek (2013.11.14, 14:39)
Ocena: 13

0%
SunTzu @ 2013.11.14 14:06  Post: 701790
Gdyby BTC mogło przybywać nieskończenie wiele to by było ryzyko, że spadnie....Tak wątpliwe.


Brak regulacji na normalnym poziomie, więc waluta jest rajem dla spekulantów. Z drugiej strony wcale nie jest 'wolna' w żaden sposób, bo i tak zasady ustalają kantory wymiany.

W sumie nie ma żadnego powodu, żeby ich wartość w ogóle rosła w tym tempie poza spekulacją. Na świecie funkcjonują kasyna, więc czemu nie jeszcze jedno ;)
MacBirdie (2013.11.14, 14:50)
Ocena: 14

0%
Szczęściarzem jest gość który w 2009 roku kupił 5000 BTC za łączną kwotę ok. 25$ i w zeszłym miesiącu sobie o portfelu przypomniał...
Wibowit (2013.11.14, 15:00)
Ocena: 0

0%
A ja straciłem dysk z dwiema bitmonetami :(

ATSD: block chain ciągle rośnie i już ma dość spore rozmiary - jak tak dalej pójdzie to za kilkanaście lat trzeba będzie mieć osobny dysk na instalację klienta bitcoin.
Hamil_Hamster (2013.11.14, 15:05)
Ocena: 3

0%
cdarek @ 2013.11.14 14:39  Post: 701799
SunTzu @ 2013.11.14 14:06  Post: 701790
Gdyby BTC mogło przybywać nieskończenie wiele to by było ryzyko, że spadnie....Tak wątpliwe.


Brak regulacji na normalnym poziomie, więc waluta jest rajem dla spekulantów. Z drugiej strony wcale nie jest 'wolna' w żaden sposób, bo i tak zasady ustalają kantory wymiany.

W sumie nie ma żadnego powodu, żeby ich wartość w ogóle rosła w tym tempie poza spekulacją. Na świecie funkcjonują kasyna, więc czemu nie jeszcze jedno ;)

Jak się nie śledzi tego co się dzieje z 'prawdziwymi' walutami to można nie widzieć powodów.
Ostatnio powodem bańki był Cypr.
Teraz masz (między innymi) to http://investmentwatchblog.com/imf-discuss...gs-in-eurozone/
Entuzjazmowi Chińczyków (bo to oni ostatnio głównie napędzają koniunkturę) też nie można się dziwić. Kraj, który ostro cenzuruje wszelką działalność swoich obywateli w internecie pozwala tym samym obywatelom do woli nakupować zdecentralizowanej wolnej waluty? Coś jest na rzeczy.
Hamil_Hamster (2013.11.14, 15:12)
Ocena: 11

0%
losiu @ 2013.11.14 15:09  Post: 701814
Dla mnie to nadal jest jakaś niedorzeczność. Kasa z obliczeń wykonywanych przez komputer, niejako coś z niczego, dolary od wróżki...w jaki sposób poza spekulacjami to się może przełożyć na rzeczywistość poza spekulacjami? Przecież za wartością BTC nie stoi siła gospodarki danego kraju, stowarzyszenia, społeczności etc. tylko to ile ludzie chcą za to dać...jak można mówić o możliwości spekulacji w przypadku czysto spekulacyjnej 'waluty'? Głowa boli od tego BTC. Widzę w przyszłości całkowity ban tego rozwiązania ze strony państw....tako rzecze moja kryształowa kula.

Najpierw zorientuj się z czego powstają dolary, eurosy i złotówki, tylko przyszykuj sobie coś mocnego na ten ból głowy ;)
sluka (2013.11.14, 15:17)
Ocena: 6

0%
Cena będzie rosła wraz ze wzrostem trudności wydobycia. Rynek Bitcoinowy jest co prawda płytki, ale stale się powiększa. Jeśli ktoś będzie próbował zbić cenę wrzucając na rynek większą ilość BTC, to okazuje się BTC dość szybko odzyskuje swoją wartość. Niestety dla niektórych nie da się ich dodrukowywać dowolnie i w porównaniu do zwykłych walut jest ich mało. Wraz z rozwojem BTC cena będzie rosła i rzeczywiście tylko (imo) kryptowaluty mają szanse odesłać wysłużone fizyczne złoto na emeryturę.
Niestety, kryptowaluty to koszmar dla banków.

***

Przecież za wartością BTC nie stoi siła gospodarki danego kraju, stowarzyszenia, społeczności etc. tylko to ile ludzie chcą za to dać..


Stoi unikatowość i niepodrabialność. Stoi łatwość dokonania płatności bez instytucji zwanych bankami. I tak, cena wynikaz tego ile ludzie gotowi są za nią dać, podobnie jak w przypadku złota.
losiu (2013.11.14, 15:25)
Ocena: 6

0%
Hamil_Hamster @ 2013.11.14 15:12  Post: 701815

Najpierw zorientuj się z czego powstają dolary, eurosy i złotówki, tylko przyszykuj sobie coś mocnego na ten ból głowy ;)


Poważne;)? Z czego powstają a co stoi za ich wartością to są dwie różne sprawy. Ja bym może i zaufał BTC gdyby faktycznie była mało/wcale zależna od tego co się dzieje na świecie ale tak wcale nie jest. Jest wręcz bardziej zależna od 'konwencjonalnych' walut. W przypadku np. dolara nie jest możliwe, żeby ktoś kupił sobie większość tych banknotów, wywindował przez popyt cenę do niebotycznych poziomów a potem kupił za to kilka wysp i jachtów. W przypadku BTC wydaje mi się to jak najbardziej możliwe.

Nie zrozum mnie źle, globalna, zdecentralizowana i niezależna waluta to byłoby coś, rewolucja. BTC tym nie było, nie jest i nie będzie. BTC to imho początek zmian ale w tej postaci szybko się skończy.

Mam wrażenie, że w przyszłości zostaniemy zasypani jakimś kontrolowalnym przez rządy systemem mającym zastąpić (i wypaczyć niestety) ideę BTC.

Nie wiem też jak chcecie cokolwiek handlować przy nieustannej deflacji i nieustannemu wzrostowi wartości waluty. Ktoś mi to wytłumaczy? Miesięczna redukcja wynagrodzenia :E ? Już widzę jak to przejdzie ;)
Zaloguj się, by móc komentować
Aktualności
Akcja wsparcia w związku z pożarem katedry Notre-Dame de Paris. 28
To chyba nie będzie zabójca Fortnite. 29
Lepsza, ale niestety też droższa niż poprzedniczka. 10
Edycja specjalna. AMD zamierza hucznie obchodzić swoje 50. 15
Dla wielu osób wyniki badań mogą być zaskakujące.  22
Od zapowiedzi do sklepowej dostępności minie kilka tygodni. 18
Spodziewajcie się wzrostu wydajności. 19
Facebook
Ostatnio komentowane