Aktualność
Piotr Gontarczyk, Środa, 16 października 2013, 04:27

Nie, w tytule nie ma błędu! Jak donosi sprawdzone źródło wielu przecieków, evleaks na Twitterze, fińska firma Nokia przygotowuje się do wprowadzenia na rynek nowego odtwarzacza MP3. Obecnie wiemy, że w Abu Dhabi 22 października Nokia zaprezentuje kilka nowych produktów. Niektóre źródła twierdzą, że będzie ich dokładnie sześć. Jednym z nich ma być właśnie odtwarzacz MP3.

Czy mówi Wam coś nazwa SaeHan? Nie? No to może SaeHan MPMan? Południowokoreańska firma SaeHan Information Systems w 1997 roku rozpoczęła wielką rewolucję w branży elektroniki użytkowej. Producent ten zaprezentował wtedy pierwszy na świecie przenośny odtwarzacz MP3, o nazwie MPMan. Urządzenie to błyskawicznie zostało obsypane mnóstwem nagród, wśród których była nagroda CeBIT H/W, w kategorii sprzętowej. W połowie 1998 roku ten sam odtwarzacz w Ameryce Północnej pojawił się pod marką Eiger. Jako ciekawostkę przypomnimy o tym, że pierwszy masowo produkowany odtwarzacz MP3 miał pamięć flash o pojemności 32 MB. Mógł więc pomieścić zaledwie około 6 piosenek w najwyższej jakości, choć przy standardowej przepływności, za którą wtedy uznawano powszechnie 128 kb/s, dobić można było nawet do kilkunastu. Odtwarzacze MP3 od tamtego czasu przeszły niejedną metamorfozę. W 2001 roku nastąpiła największa. Wraz z pojawieniem się pierwszego iPoda firmy Apple zmieniło się podejście przede wszystkim do dystrybucji muzyki. Z biegiem następnych lat powoli zamierał rynek srebrnych krążków (płyt CD-Audio), wypieranych coraz silniej przez zakupy za pośrednictwem Internetu.

MPMan - pierwszy w historii przenośny odtwarzacz MP3

Dziś odtwarzacz MP3 ma praktycznie każdy smartfon i tablet. Ma go oczywiście w formie programowej, ale samo urządzenie stanowi oczywiście warstwę sprzętową. Rynek odtwarzaczy MP3 już parę lat temu zaczął szybko kurczyć się, gdyż coraz mniej ludzi potrzebowało tego typu urządzeń, skoro do odtwarzania muzyki może też służyć smartfon lub nawet telefon komórkowy. Z rynku przenośnych odtwarzaczy MP3 znikło już wielu producentów, ale wygląda na to, że Nokia zamierza dopiero na niego... wejść. Na pierwszy rzut oka może wydawać się, że Nokia chyba zaliczyła największe spóźnienie branży elektroniki użytkowej. W przygotowanym ponoć odtwarzaczu jednak może być to "coś".

evleaks twierdzi, że Nokia pracuje nad urządzeniem o nazwie kodowej Guru. Ma to być jakiegoś rodzaju kopia odtwarzacza Apple iPod shuffle, aczkolwiek od "pierwowzoru" odróżniać ma go obecność modułu NFC. Na razie nie wiadomo do czego dokładnie obsługa NFC w odtwarzaczu Guru miałaby służyć. Za bardzo prawdopodobne uznać można to, że dzięki niej można byłoby nawiązywać łatwe połączenie ze smartfonami Lumia. Od jakiegoś czasu spekuluje się o tym, iż Nokia ma "na tapecie" także własną konstrukcję inteligentnego zegarka (tzw. smartwatch), który także miałby mieć wbudowany moduł NFC. Być może ta technika miałaby zapewniać łatwe i szybkie inicjowanie połączeń pomiędzy urządzeniami, w celu przeniesienia danych.

Apple iPod shuffle czwartej generacji

Zanim ktoś powie, że odtwarzacz MP3 w wykonaniu to głupi pomysł, skoro smartfony Lumia pliki MP3 odtwarzają bez problemów chcielibyśmy zwrócić uwagę na jedną, bardzo istotną kwestię. Małe, przenośne odtwarzacze MP3 nie dają szans żadnemu smartfonowi tam, gdzie właśnie małe wymiary oraz lekkość są kluczowe. Gdzie niby smartfon tak sromotnie przegrywa? Wystarczy zadać sobie pytanie: co wzięlibyście ze sobą na siłownię, aby posłuchać muzyki, w trakcie wykonywania ćwiczeń? Malutkiego iPoda, którego można wręcz przypiąć do któregoś z elementów ubioru, czy relatywnie wielkiego i ciężkiego smartfona? Tzw. smartwatch nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem, gdyż może utrudniać ruchy, a ponadto spowodować otarcia i inne nieprzyjemności. Rynek przenośnych odtwarzaczy MP3 mocno się skurczył, ale ten typ produktów jeszcze nie umarł.

Źródło: Twitter/evleaks, opracowanie własne
Ocena aktualności:
Ocen: 6
Zaloguj się, by móc oceniać
Hashi (2013.10.16, 06:58)
Ocena: -2

0%
Ciekawy pomysł aczkolwiek bez szału. W tym roku nw-zx1 zryl mi czapkę.
rpdshr (2013.10.16, 07:32)
Ocena: 3

0%
No ale mp3 ssie jako takie, żeby to miało jeszcze możliwość odtwarzania innych formatów, typu FLAC / WV /APE i w miarę dobrą sekcję audio to sam bym się skusił na takie coś.
dahrentrade (2013.10.16, 07:53)
Ocena: 13

0%
Hashi @ 2013.10.16 06:58  Post: 694883
Ciekawy pomysł aczkolwiek bez szału. W tym roku nw-zx1 zryl mi czapkę.


za to cene musi ryc czapke :D
LoCtoR (2013.10.16, 08:17)
Ocena: 6

0%
W Abu Dhabi zaprezentują? No to mozna się domyślać jaka będzie cena tego cacka ;)
OldSkull (2013.10.16, 08:35)
Ocena: 8

0%
Jak będzie miał możliwości podobne do odtwarzaczy z Rockbox, to super. Jak takie jak Lumia, to będzie kaszana. No i jeszcze kwestia ceny. Nie wiem też czy od NFC lepszy nei byłby BT - no bo wybaczcie, ale transmisja danych po NFC do szybkich nie należy (jak średnio będzie 50kB/s to będzie cud) więc do przesyłania muzyki się nie nadaje. wyobrażacie sobie np. 2 minuty przesyłać jedną piosenkę?
kretos (2013.10.16, 09:37)
Ocena: 6

0%
e tam skarpety, niech wrócą do podstaw - na gumiaki popyt nigdy nie ustanie.
fotoryba.chrys (2013.10.16, 09:55)
Ocena: 3

0%
Unijna dyrektywa o głośności odtwarzania na odtwarzaczach Mp3 zmusiła na producentach zablokowanie volume na poziomie o 2 kreski za małym dla mnie. Próbowałem kupić jakiś do 80 euro odtwarzacz i WSZYSTKIE miały zlimitowaną głośność. W 3 kurtkach mam malutką kieszeń właśnie na jakąś pchełkę do muzy. Ten sam Mp3 Philipsa dla Indii,Brazylii ma i radio i 30 volume, a do UE poblokowali fabrycznie funkcje i do 16 zlimitowali głośność. Zdziwicie się jak trudno dostać jest dobrej klasy i głośny odtwarzacz za przystępną cenę.
Syberius (2013.10.16, 10:32)
Ocena: 1

0%
Ej to ma sens.
Zaloguj się, by móc komentować
Aktualności
Sprzęt bardziej obcięty, niż sądziliśmy. 21
Jeden mały, drugi trochę większy. 0
Tytuł jest bardzo popularny również na konsolach. 15
Masa CPU z zablokowanym mnożnikiem. Przy okazji prezentacji procesorów Core 9. 30
Niezła promocja dla kinomaniaków. 5
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane