Aktualność
Bartosz Woldański, Wtorek, 15 października 2013, 08:59

Firma ARM pokusiła się o porównanie wydajności pomiędzy własną konstrukcją a układem Intela. Chociaż konkurencja robi, co może, to na rynku smartfonów i tabletów dominują zdecydowanie procesory ARM, które stają się standardem w tego typu urządzeniach. Przewaga jednak ta może zmniejszyć się po premierze nowych Atomów, które, biorąc pod uwagę wstępne wyniki testów, powinny doprowadzić do mniejszego lub większego przetasowania w tym sektorze.

Intel vs ARM – porównanie wydajności procesorów w tabletach

Do testów przygotowanych przez firmę ARM użyto dwa 10,1-calowe tablety o tej samej rozdzielczości (1280 x 800 pikseli), z których jeden wyposażono w czterordzeniową jednostkę Cortex-A9 (Tegra 3?) taktowany na 1,4 GHz, a pozostały w dwurdzeniowego Intela Clovertrail+ z zegarem 1,6 GHz (Atom Z2560?). Wspomnianą wcześniej grę uruchomiono na systemie operacyjnym Google Android. Co prawda, nie poznaliśmy reszty specyfikacji, ale można domyślić, że podzespoły są porównywalne. Nie da się ukryć, że liczba rdzeni swoje zrobi.

Od samego początku widać przewagę procesora firmy ARM – oglądanie ekranu ładowania w tym przypadku trwało prawie 49 sekund, natomiast Intelowi wczytywanie zajęło minutę i ponad 20 sekund, a więc różnica to przeszło 36 sekund (jednostka Cortex-A9 okazała się 45% szybsza). Trudno jednak ustosunkować się do tego, ile faktycznie pomógł procesor i jaka jest rzeczywista różnica w wydajności, gdyż, jak podkreśliliśmy na początku, nie znamy konfiguracji sprzętowej zestawianych tabletów.

W dalszej części oficjalnego materiału wideo firmy ARM można porównać płynność animacji w trakcie wyścigu. Średnia liczba klatek na układzie Cortex-A9 wyniosła 40, a Intela – „tylko” 30. Czy wpływ na to miało GPU? Według wyników uzyskanych w benchmarku sprawdzającym wydajność karty graficznej (GFXBench) tablet oparty na jednostce Intela spisuje się lepiej, a co za tym idzie – uzyskanie większej liczby klatek/s. to zasługa nie układu graficznego, lecz właśnie procesora.

AMD szykuje konsumencki, 64-bitowy procesor ARM?

Intel Bay Trail o 30 proc. szybszy od Snapdragona 800

Omówionej powyżej nagranie budzi zrozumiałe wątpliwości, głównie z tego względu, że opiera się na układach już dość przestarzałych, choć wciąż obecnych na rynku. Dostępne są już bowiem nowsze układy ARM, a w dodatku Intel ma w zanadrzu Atomy z serii Z3000, m.in. 4-rdzeniowe. Mowa tutaj przede wszystkim o zbliżających się jednostkach Bay Trail, których przewidywaną wydajność postanowiliśmy przybliżyć.

Nowe układy Intela, wykorzystujące architekturę Silvermont, mają cechować się nie tylko energooszczędnością, ale także zapewnić znacznie wyższą wydajność.

Według przedpremierowych testów możemy mówić o znaczącym postępie względem Clover Trail. W 3D Marku 1.1.0 (Ice Storm) uzyskano wynik na poziomie 4,82, czyli rezultat wyższy od sprzętu z procesorami Tegra 3 (Microsoft Surface RT), Snapdragon S4 (Dell XPS 10) czy ze starszym Intel Atomem (Acer Iconia W510 z procesorem Z2760). Niestety, porównanie wykonano na różnym sprzęcie i w różnych natywnych rozdzielczościach, więc nie oddaje to pełnego obrazu wydajności Intela Bay Trail.

Aby jednak rzucić nieco więcej światła, dodajmy, że w Cinebenchu 11.5 uzyskano przy współczynniku SDP 2 W rezultat (1,48 pkt), czyli nieco niższy od ultrabooka wyposażonego w procesor Core i3-3217U (1,78 pkt). A pamiętajmy, że cały czas mówimy o Atomie dla tabletów. Jest to wynik wyższy od tego, jaki odnotowano w przypadku Samsunga Quad Core (1,2 pkt). Niemal identyczny wynik uzyskał układ Kabini A4-5000M (1,5 pkt). Do tego na Atomie zainstalowany był 32-bitowy system operacyjny Windows 8.

Przeprowadzone przez nas wstępnie testy, ogólnie rzecz ujmując, potwierdzają powyższe rezultaty – w teście fizyki 3DMarka wyniki przekraczają dwukrotnie starego Atoma, a jak ma się 1,48 pkt w Cinebenchu do innych procesorów, to widać na przykładach z naszej niekrótkiej listy. Nadzieje, jakie wiąże się szczególnie z czterordzeniowymi układami, są zatem spore.

Cała prawda o procesorach Intel Bay Trail

Intel oficjalnie ogłasza procesory Intel Atom Z3000

Specyfikacje procesorów platformy Intel Bay Trail

Zmierzając do podsumowania, według wcześniejszych zapewnień Intela należy oczekiwać wydajności wyższej od tej, jaka cechuje układy Tegra 4, Snapdragon 800 czy Exynos Octa. Jaka będzie rzeczywistość przekonamy się już na dniach, gdy dojdzie do debiutu pierwszych tabletów, w tym Asusa Transformer Book T100 z Z3740 na pokładzie. Wtedy możliwe będzie bezpośrednie porównanie obecnych na rynku układów, wiarygodniejsze od tego, które zademonstrowała firma ARM. Warto jeszcze na zakończenie wspomnieć o tym, że konkurencja nie zamierza jednak stać bezczynnie i przyglądać się działaniom Intela – do akcji prawdopodobnie wkroczy AMD z 64-bitowymi procesorami opartymi na układach Cortex A-57 czy Cortex-A53.

Ocena aktualności:
Ocen: 10
Zaloguj się, by móc oceniać
rops (2013.10.15, 09:10)
Ocena: 28

0%
Stary ARM, stary atom, rozdzielczość która w 10 calowych tabletach (na szczęście) znika ... myślę, ze na labie spokojnie można by dużo bardziej wartościowy test zrobić w 30 minut (fajnie by było jakbyście zrobili, na prawdziwych grach!), tymczasem widzę posty o tym właśnie porównaniu na wielu portalach.
KazH (2013.10.15, 09:23)
Ocena: 16

0%
rops @ 2013.10.15 09:10  Post: 694610
Stary ARM, stary atom, rozdzielczość która w 10 calowych tabletach (na szczęście) znika ... myślę, ze na labie spokojnie można by dużo bardziej wartościowy test zrobić w 30 minut (fajnie by było jakbyście zrobili, na prawdziwych grach!), tymczasem widzę posty o tym właśnie porównaniu na wielu portalach.


Jeżeli ARM produkuje takie porównania dla mediów to znaczy że boją się premiery tabletów z nowym Atomem która ma być za kilka dni
kretos (2013.10.15, 09:24)
Ocena: 15

0%
Chyba ARM zaczyna robić w gacie skoro wypuszczają takie tandetne testy. To co mnie zastanawia to różnica w czasie okrążenia - im wolniejszy procesor tym wolniej działa gra??? Rozumiem, że spada ilość FPS ale żeby wszystko działo się woollnniiieeejjjj?
McMenel (2013.10.15, 09:43)
Ocena: 16

0%
W przypadku loadingów to cholernie dużo ma do powiedzenia pamięć flash.
SunTzu (2013.10.15, 09:43)
Ocena: 9

0%
Totalna manipulacja ze strony ARM i ze strony autora news-a.
Przez pierwsze minuty obserwujemy głównie wpływ pamięci, a nie procesora.

Średnia liczba klatek na układzie Cortex-A9 wyniosła ok. 40, a Intela – „tylko” 30
Na 'ok'o to można oceniać ilość ziemniaków w torbie, a nie FPS-y.

Tak widać miejscami drop-y na platfomie Intel-a (mam wrażenie zwłaszcza na początku wyścigu) ale znowu przejazd nie był identyczny i naprawdę kiepsko wygląda dalsze porównanie jakoby nie gracz, a platforma grała i decydowała o czasie przejazdu.

-------------
Oczekiwałbym od newsmana rzetelny news, a nie oszukańcze materiały marketingowe.
Szczota (2013.10.15, 09:50)
Ocena: 8

0%
Dlaczego na sprzecie z ARM jest puszczony filmik gry z youtube a na sprzecie intela puszczona gra? Czyzby test byl robiony na i7 zamiast na arm? :)
SunTzu (2013.10.15, 09:53)
Ocena: 0

0%
Szczota @ 2013.10.15 09:50  Post: 694617
Dlaczego na sprzecie z ARM jest puszczony filmik gry z youtube a na sprzecie intela puszczona gra? Czyzby test byl robiony na i7 zamiast na arm? :)

Ten na dole pasek powinien zniknąć? Bo kurcze nie pamiętam dokładnie.
kretos (2013.10.15, 10:12)
Ocena: 9

0%
@up
pożyjemy zobaczymy - Intel ma kupę kasy i świetne laby - najwyżej kupi sobie licencję na ARMa albo całą firmę i po kłopocie. Na razie to lepiej idzie ograniczanie energożerności x86 niż podwyższanie wydajności ARM.
Zaloguj się, by móc komentować
Aktualności
Trzeba się jednak pospieszyć. Microsoft obchodzi właśnie 5-lecie marki Surface Pro. 9
Firma nie powtórzy błędu, który popełniła przy premierze modelu G6. 16
AIO w cenie taniego laptopa. 4
Nowa wersja z mocniejszą sekcją zasilania. 14
Chip znajdziemy w przyszłorocznych smartfonach z segmentu high-end. 12
Szykuje się zauważalny wzrost wydajności. 29
Producent foteli gamingowych Quersus, wprowadził do sprzedaży linię modeli Vaos. 32
Firma kazała nam naprawdę długo czekać. 10
Tytuł z czasów gdy EA jeszcze stawiało przede wszystkim na grywalność. 15
System chłodzenia w nowej wersji. 15
Gra naszych południowych sąsiadów. 33
Fałszywka na Facebooku. 16
Wzrosty wydajności, ale tylko w niektórych przypadkach. 20
Firma Dell EMC rozpoczęła sprzedaż serwerów PowerEdge z procesorami AMD Epyc. 11
Jedno okno duże, a drugie małe. 8
Microsoft wszedł w lata dziewięćdziesiąte ubiegłego wieku.  26
Aktualności spokrewnione
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane