aktualności

Samsung Galaxy Round - krzywe jest piękne?

42
10 października 2013, 17:49 Piotr Gontarczyk

Samsung oficjalnie zapowiedział wprowadzenie do swojej oferty pierwszego smartfona z elastycznym ekranem AMOLED o rozdzielczosci 1080p. Pierwszym urządzeniem tego typu jest Galaxy Round, a więc lekko zagięta konstrukcja smartfona, który ma kilka unikatowych cech. Nietypowy kształt obudowy otwiera drogę do wielu nowych możliwości, choć na pierwszy rzut oka mogą one wydawać się nawet dziwne.

Galaxy Round wyposażony jest w ekran Super Flexible AMOLED o przekątnej 5,7 cala i rozdzielczości 1080 x 1920 pikseli. Pod maską kryje się procesor Qualcomm MSM8974 z czterema rdzeniami Krait o częstotliwości 2,3 GHz, a także pamięć RAM o pojemności 3 GB oraz flash o pojemności 32 GB. Ponadto nowy smartfon Samsunga ma slot na kartę microSD (maks. pojemność to 64 GB), aparat cyfrowy o rozdzielczości 13 megapikseli, lampę błyskową, kamerę internetową o rozdzielczości 2 megapikseli, kontroler sieci bezprzewodowych 802.11a/b/g/n/ac, Bluetooth 4.0, moduł GPS i GLONASS, NFC, modem LTE 50/150 Mb/s oraz akumulator o pojemności 2800 mAh. Model ten pracuje pod kontrolą systemu operacyjnego Google Android "Jelly Bean" 4.3. Całość ma wymiary 151,1 x 79,6 x 7,9 milimetra i waży zaledwie 154 gramy.

Zakrzywiony wyświetlacz urządzenie oferuje szereg nowych funkcji, jak na przykład Roll Effect, która pozwala użytkownikowi łatwo sprawdzić datę, godzinę, nieodebrane połączenia i stan akumulatora przy wyłączonym ekranie głównym, a także Gravity Effect pozwalająca na interakcję z wyświetlaczem poprzez jego przechylanie. Bounce UX z kolei umożliwia kontrolowanie odtwarzania muzyki – przy wyłączonym ekranie szybkie dotknięcie lewej lub prawej krawędzi smartfona powoduje odpowiednio cofnięcie do poprzedniego utworu bądź przejście do kolejnego. Jeszcze inna funkcja to Side Mirror, która zapewnia użytkownikowi dostęp do galerii zdjęć i filmów, poprzez przechylenie urządzenia w lewą lub prawą stronę.

Duży wyświetlacz zapewnia użytkownikowi także funkcję One-Hand Operation. Dzięki niej można przenieść najczęściej wykorzystywane kontrolki bliżej wybranej krawędzi ekranu. Galaxy Round ułatwia też optymalne wykorzystanie dużego ekranu do jednoczesnego wykonywania wielu czynności, poprzez funkcję Multi Window. Umożliwia ona użytkownikom otwieranie obok siebie na ekranie większej liczby aplikacji, uruchamianie tej samej aplikacji w dwóch oknach i łatwe przenoszenie danych pomiędzy aplikacjami.

Samsung Galaxy Round, na razie planowany jako produkt tylko na rynek Korei Południowej to typ produktu, o którym spekuluje się już od co najmniej roku. Elastyczne ekrany już zawitały do pierwszych telewizorów. Wielu ludzi pukając się w czoła pyta "a na co komu krzywy telewizor?". Oczywiście nie można mieć o tego typu pytania pretensji, gdyż pojawiają się one niemal zawsze, gdy na rynek wchodzą innowacyjne produkty. Odpowiedź z jednej strony jest bardzo krótka, a z drugiej wiąże z pewną przeszkodą. Odpowiedź brzmi "to po prostu trzeba zobaczyć". Telewizor z zakrzywionym ekranem, przy odpowiednim dopasowaniu jego przekątnej do odległości względem widza, pozwala uzyskać bardzo ciekawy efekt głębi. Wygląda na to, że zakrzywione do wewnątrz ekrany telewizorów są kolejnym etapem w ich rozwoju. Pierwsze telewizory kineskopowe też miały ekrany zagięte, ale w drugą stronę - były wypukłe. To powodowało, że ekran musiał być naprawdę mały albo widz odpowiednio daleko od niego, aby wyeliminować efekt bańki, na którą obraz wydaje się być naciągnięty. Wyświetlacze ciekłokrystaliczne (TFT) wyeliminowały ten problem całkowicie.

Przeszliśmy od tego...

... do tego.

Dlaczego więc idziemy dalej i teraz wyginamy ekrany telewizorów w drugą stronę? Odpowiedzi na to pytanie należy szukać na znacznie większych ekranach, a konkretnie czymś co znamy pod nazwą IMAX. Oprócz stosowania szerszych taśm filmowych oraz specjalnych projektorów, technika IMAX opiera się też na specjalnie opracowanych ekranach. Są one nie tylko znacznie większe niż przeciętne ekrany kinowe, ale dodatkowo są właśnie w centrum wygięte do tyłu, a więc wklęsłe. Uzyskanego efektu znowu nie da się w prosty sposób wyjaśnić inaczej niż zapewnienie o wiele lepszych wrażeń wizualnych, większym poczuciu bycia otoczonym przez rozgrywającą się na ekranie akcję. W kinach IMAX sprawdza się to świetnie, ale czy można to przenieść do telewizora? Na to będzie trzeba bardzo uważać, bo producenci i sprzedawcy raczej nie będą informować konsumentów o tym, że krzywizna telewizora sprawdzi się tylko wtedy, gdy będzie on miał odpowiednią przekątną, a widz będzie znajdować się w odpowiednim zakresie odległości od niego. Jeżeli ktoś chciałby kupić taki zakrzywiony telewizor z ekranem o przekątnej np. 42 cali i oglądać go z odległości 5 metrów, to lepiej sobie odpuścić przepłacanie i kupić telewizor z płaskim ekranem. Analogicznie zakrzywione ekrany w kinach IMAX nie miałyby sensu, gdyby miały wymiary podobne do tych, które stosowane są w kinach "tradycyjnych".

Dlaczego piszę o telewizorach, skoro tytuł publikacji mówi o smartfonie? Wszystko ma ze sobą związek, jeśli spojrzymy na to z szerszej perspektywy, bo smartfon z zakrzywionym ekranem przecież z kinem IMAX, choćby nie wiem jak chciał, mierzyć się w żaden sposób nie może. Uruchomienie jednak masowej produkcji elastycznych ekranów sprawi, że zaczną one bardzo szybko rozprzestrzeniać się w różnych gałęziach gospodarki. W smartfonach połączenie ich z żyroskopami daje sporo nowych możliwości. W Galaxy Round jedną z takich ciekawostek jest chociażby możliwość szybkiego podejrzenia godziny lub powiadomień bez potrzeby korzystania z fizycznych przycisków. Wystarczy lekko przechylić leżące np. na stole urządzenie. Nic więcej. Elastyczne ekrany OLED z pewnością już są na radarach branży motoryzacyjnej, bo pozwalają projektować zupełnie nowe deski rozdzielcze, a także inne elementy obsługi oraz wbudowane komputery. Możliwość łatwego wyginania ekranów, bez utraty jakości obrazu czy ich trwałości, to dla projektantów samochodów ogromne pole do popisu. Elastyczne ekrany OLED być może pozwolą tworzyć zupełnie nowe typy urządzeń. Na razie wklęsły ekran w smartfonie Galaxy Round firmy Samsung można uznać trochę za ciekawostkę, ale jest to ciekawostka, która jest pierwszym, poważnym produktem rynkowym korzystającym z faktu uruchomienia masowej produkcji elastycznych ekranów OLED dla urządzeń przenośnych. Mamy więc już pierwsze, duże telewizory oraz smartfona z elastycznym ekranem. Teraz pozostaje wypełnić wszystko to, co znajduje się wymiarowo pomiędzy nimi. A jest tego naprawdę sporo.

Źródło: opracowanie własne
mocu1987Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
mocu19872013.10.10, 17:51
Kiedyś na pewno zastosowanie znajdzie ale na dzień dzisiejszy to raczej kwestia znaku zapytania ile osób się pokusi o zakup takiej nowinki w telefonie. BTW tył znowu imituje skórę.
WTFurdoinZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
WTFurdoin2013.10.10, 17:56
-14#2
Ten wątek telewozirów w tym newsie to chyba po to, by usprawiedliwić głupotę producenta, który ładuje zakrzywiony ekran do smartfona.
Czysty marketing.
losdamianosZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
losdamianos2013.10.10, 17:57
13#3
dodajmy tez ze taki elastyczny ekran nawet jezeli jest 'sztywny' bedzie bardziej odporny na uszkodzenia
Xava2011Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Xava20112013.10.10, 18:25
Czekam na drop test, ciekawe jak to wyjdzie.
wikktorZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
wikktor2013.10.10, 18:25
Ja najbardziej jestem ciekawy jak wygląda bateria i płytka pcb ;)
Bateria jest wymienialna?
MglistyZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Mglisty2013.10.10, 18:27
-1#6
A jak film będę oglądał na tym to trochę dziwnie będzie wyglądał :P
Iro2013.10.10, 18:46
54#7


Jednak Apple było pierwsze z tymi krzywymi fonami. ;P
*Konto usunięte*2013.10.10, 18:53
-8#8
@up
SE ARC? był wcześniej

Pomysł fajny jak będzie pasować do ręki, jak będzie pasować do spodni. Nie mam zdania do czasu próby w praktyce
marcin_kgZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
marcin_kg2013.10.10, 18:59
Kombinują z wyświetlaczami, a wystarczyłoby Samsungowi robić porządne obudowy i już mieliby unikat ;)
*Konto usunięte*2013.10.10, 19:34
marcin_kg @ 2013.10.10 18:59  Post: 693934
Kombinują z wyświetlaczami, a wystarczyłoby Samsungowi robić porządne obudowy i już mieliby unikat ;)

Co w nich nieporządnego?
Plastikowy Samsung wygina się jak iP ze zdjęcia IRO?
Funkcja komentowania została wyłączona. Do dyskusji zapraszamy na forum.
1