aktualności

Dell rezygnuje z systemu operacyjnego Windows RT

12 7 października 2013, 23:16 Piotr Gontarczyk

Podczas gdy Microsoft robi co tylko może, aby zwiększyć zainteresowanie systemu operacyjnego Windows RT, przeznaczonego dla urządzeń z procesorami opartymi na architekturze ARM, producenci wyraźnie nie są nim zainteresowani lub owo zainteresowanie tracą. Jednym z powodów jest to, że Windows RT jest niekompatybilny z "tradycyjnymi" aplikacjami dla Windows i można w nim uruchamiać gry i programy wyłącznie dla interfejsu Modern (dawniej Metro). Nawet Dell postanowił zakończyć swoją "przygodę" z Windowsem RT.

Gdy Microsoft planował i przygotowywał platformę programową Windows RT, głównym celem było stworzenie systemu operacyjnego, który zapewniałby wygląd "tradycyjnego" Windowsa i jednocześnie obsługiwał energooszczędną architekturę ARM, dzięki czemu oparte na nim urządzenia mogłyby dłużej pracować na zasilaniu z akumulatora. Rynek tego typu urządzeń jest jednak zdominowany przez system operacyjny Google Android oraz Apple iOS. Dla Microsoftu w tej grze najwyraźniej wciąż miejsca nie ma. Ponadto główny gracz na rynku procesorów opartych na architekturze x86, Intel, w kwestii energooszczędności czyni spore postępy. To sprawia, że wykorzystywanie Windowsa RT traci sens zwłaszcza, że wiąże się z poświęceniem kompatybilności z ogromną bazą oprogramowania. W ostateczności producenci sprzętu mogą wykorzystywać platformę Windows 8.

Krótki test tabletu Microsoft Surface

Firma Dell, do tej pory jeden z najbardziej lojalnych wobec Microsoftu producent komputerów, który wspierał niemal wszystkie działania w kwestii oprogramowania, teraz postanowił, że nie będzie odświeżać tabletów XPS 10, opartych na platformie Windows RT i nie będzie wprowadzać do oferty nowych modeli. Dell zamierza więc skupić się na systemie operacyjnym Windows 8.1.

W tym roku już kilku ważnych na rynku tabletów producentów zrezygnowało z oferowania urządzeń z systemem Windows RT. Wśród nich znajdziemy firmy, takie jak Asus, Samsung czy Lenovo. Do tej pory żaden z tych producentów nie wykazał nawet najdrobniejszej chęci zmiany stanowiska w tej sprawie. Firmy te, jeśli chodzi o produkty konsumenckie z oprogramowaniem Microsoftu, oferują już tylko modele z systemem Windows 8, a niebawem zastąpi go Windows 8.1.

Po tym jak z grupy wspierającej wypadł Dell, tablety Surface i Surface 2 pozostaną praktycznie jedynymi urządzeniami opartymi na platformie Windows RT. Wyjątkiem może być tablet "Sirius" firmy Nokia, której dział produktów mobilnych niedawno przejął Microsoft. Skutkiem takiego stanu rzeczy może być pogłębianie się kryzysu, gdyż twórcy oprogramowania dla kafelkowego interfejsu Modern, którego i tak nie jest dużo, najprawdopodobniej będą wydawać coraz mniej aplikacji i gier. Warto pamiętać o tym, że oprogramowanie dla Modern miało być silnikiem napędzającym zainteresowanie systemem operacyjnym Windows 8, a także sklepem Windows Store.

Źródło: X-bit Labs
WibowitZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Wibowit2013.10.07, 23:22
14#1
Wprowadzają durne ograniczenia to mają za swoje (mowa o MS) :]
raximusZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
raximus2013.10.07, 23:29
-11#2
Dell miał już dawno rezygnować z RT, potem twierdził że jednak będą, potem znów że nie, zobaczymy za parę miesięcy jak to będzie.
Jedno jest pewne, nie będę(i raczej nikt) za nim tęsknił, nie w tej cenie i formie, nie gdy za taką samą gotówkę mam pełnego tableta/hybrydę z Win8.
MarcusfffZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Marcusfff2013.10.07, 23:31
-7#3
Dziś PC lab dokłada do pieca ile może =D. 'Origin PC rezygnuje z Radeonów' (news usunięty), 'Dell rezygnuje z W RT'... Jakie miłe, flamowe niusiki =]
zozuZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
zozu2013.10.07, 23:42
Google zdążył art 'Origin PC rezygnuje z Radeonów' zaindeksować.
Piernik toruńskiZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Piernik toruński2013.10.07, 23:51
-6#5
'PCLab rezygnuje z newsów Vegi.'

Ojj... rozmarzyłem się :-).
focusZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
focus2013.10.08, 00:21
Panowie zamierzają coś rzeczowego napisać, czy specjalnie założyli multikonta z dziwnych IP, by potrolować?
archcezarZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
archcezar2013.10.08, 00:33
A propo używania tradycyjnego oprogramowania na tablecie.
Jeżeli ktoś z Was ma tablet np. 10' z Androidem lub IOS niech zainstaluje sobie TeamViewer'a, połączy się na zdalną masznynę z Windows, a następnie uruchomi program z tradycyjnym okienkowym interfejsem . Przekonacie się szybko, że praca palcami lub rysikiem w takim programie nie należy do najwygodniejszych.
Ale jak się to ma do powyższego artykułu? W mojej opinii MS od początku powinien promować tylko jednen system na tablety i powinien być to właśnie RT. Developerzy tworzyli by oprogramowanie zaprojektowane z myślą o architekturze ARM przystosowane pod kątem obsługi przy pomocy dotyku. Ten sam system powinien być dostępny na smartfony i inne urządzenia mobilne. W ten sposób powstała by spójna platforma mobilna.
MS chciał wprowadzić wszystko na raz, a wyszedł jeden wielki bałagan.
Piernik toruńskiZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Piernik toruński2013.10.08, 00:43
-10#8
focus @ 2013.10.08 00:21  Post: 693032
Panowie zamierzają coś rzeczowego napisać (...)

Chętnie. Ale niech i newsman się odważy :-).
szefonsZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
szefons2013.10.08, 02:07
I dobrze.
marcin_kgZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
marcin_kg2013.10.08, 04:17
11#10
focus @ 2013.10.08 00:21  Post: 693032
Panowie zamierzają coś rzeczowego napisać, czy specjalnie założyli multikonta z dziwnych IP, by potrolować?

A co Ty taki policjant nagle się zrobiłeś? ;)

Lepiej spójrz na niektórych moderatorów, którzy dają dziwne bany nie wiadomo za co i nawet nie można się ich (jego) zapytać, bo dodaje do ignorowanych.
Zaloguj się, by móc komentować
1