aktualności

GTA V na PC – kiedy premiera?

27 1 października 2013, 10:45 Bartosz Woldański

W obliczu wzmożonego zainteresowania premierą GTA V na PC postanowiliśmy przeprowadzić nieskomplikowaną analizę. Ostatnie pogłoski sugerują, że pecetowa wersja piątej odsłony sandboksowej serii firmy Rockstar nadejdzie w listopadzie tego roku, ale… zaraz, zaraz, to już za miesiąc! Ta sytuacja jest jednak tak nieprawdopodobna, że postanowiliśmy zbadać, kiedy zapowiadano komputerowe wydania poszczególnych odsłon cyklu (od „trójki” wzwyż) i po jakim czasie ukazywały na rynku…

Petycja w sprawie GTA V na PC

Śladów potwierdzających istnienie GTA na PC było już tak dużo, że chyba nie ma na świecie gracza orientującego się chociaż trochę w branży gier wideo, który by powątpiewał w wydanie tytułu na tę (i nie tylko na tę) platformę sprzętową. Niezależne od tego, czy są jakieś petycje, czy ich nie ma, czy pre-order pojawił się w Amazonie lub innej sieci sklepów, czy też nie…

Jak można łatwo przeanalizować, od 2001 roku pecetowe odsłony Grand Theft Auto były wydawane z opóźnieniem. Z oczywistego powodu pominęliśmy dwuwymiarowe części, gdyż komputerowe wersje ukazywały się przed tymi na konsole. Polityka wydawnicza jednak zmieniła się po przejściu w pełny trójwymiar za sprawą GTA III. Jak bardzo? Postanowiliśmy to sprawdzić, biorąc pod uwagę europejskie daty wydania gier oraz pierwsze oficjalne zapowiedzi PC wersji.

Grand Theft Auto III

 • Data premiery (PS2): 26 października 2001 roku
 • Zapowiedź komputerowej wersji: początek grudnia 2001 roku
 • Data premiery (PC): 24 maja 2002 roku

Prawie 6 miesięcy różnicy pomiędzy wydaniem gry na konsolę Sony a premierą na komputerach osobistych. Podobnie jak w przypadku „piątki”, tak i tutaj jeszcze przed debiutem wypływały doniesienia o wersji PC, a oficjalnej zapowiedzi doczekaliśmy się na początku grudnia 2001 roku, nieco ponad miesiąc od pojawienia się edycji na PlayStation 2.

Grand Theft Auto: Vice City

 • Data premiery (PS2): 8 listopada 2002 roku
 • Zapowiedź komputerowej wersji: połowa grudnia 2002 roku
 • Data premiery (PC): 15 maja 2003 roku

Okazało się, że i tym razem był podobny okres oczekiwania i bardzo zbliżony termin pojawienia się oficjalnej zapowiedzi. Światowa premiera gry odbyła się – tak jak w przypadku trzeciej części – pod koniec października, a więc na ogłoszenie PC edycji czekaliśmy niespełna dwa miesiące.

Grand Theft Auto: San Andreas

 • Data premiery (PS2): 29 października 2004 roku
 • Zapowiedź komputerowej wersji: połowa grudnia 2004 roku
 • Data premiery (PC): 10 czerwca 2005 roku

I kolejny raz analogiczna sytuacja, z tym, że na konwersję trzeba było czekać nieco dłużej niż zazwyczaj, bo ponad 7 miesięcy. Pierwsze obrazki z PC edycji pojawiły się już w styczniu 2005 roku, miesiąc po ogłoszeniu.

Grand Theft Auto IV

 • Data premiery (PS3, X360): 29 kwietnia 2008 roku
 • Zapowiedź komputerowej wersji: początek sierpnia 2008 roku
 • Data premiery (PC): 3 grudnia 2008 roku

Rockstar ponownie przetestował cierpliwość graczy – na pecetową „czwórkę” trzeba było poczekać ponad 7 miesięcy, podobnie jak poprzednim razem. Zapowiedź komputerowego wydania nastąpiła nieco ponad trzy miesiące po premierze na Xboksie 360 i PlayStation 3.

Grand Theft Auto: Episodes from Liberty City

 • Data premiery (X360): 29 października 2009 roku
 • Zapowiedź komputerowej wersji: koniec stycznia 2010 roku
 • Data premiery (PC, PS3): 16 kwietnia 2010 roku

Dodatki do Grand Theft Auto IV to wyjątek. The Lost and Damned, pierwsze DLC, pojawiło się na czasową wyłączność Xboksa 360 w połowie lutego 2009 roku, a na PS3 i PC dopiero po przeszło roku! Z kolei drugie rozszerzenie zatytułowane The Ballad of Gay Tony to „tylko” ok. 5,5 miesiąca oczekiwania. Jednak postanowiliśmy nie brać pod uwagę dodatków oddzielnie, gdyż wersje na PC i PS3 doczekały się zestawu, który pierwotnie na konsoli Xbox 360 ukazał się 29 października 2010 roku, w dniu premiery The Ballad of Gay Tony, i to on powinien stanowić punkt wyjściowy do analizy.

Grand Theft Auto V

 • Data premiery (PS3, X360): 17 września 2013 roku
 • Zapowiedź komputerowej wersji: listopad-grudzień 2013 roku?
 • Data premiery (PC, PS4, XONE): kwiecień-czerwiec 2014 roku?

We wcześniejszych przypadkach bywało, że firma Rockstar ogłaszała PC wersję ponad miesiąc po premierze, ale bywało też, że ok. trzy miesiące po wydaniu pierwotnych edycji. Czy tym razem wydawca będzie zwlekał tak samo długo, czy może w obliczu nadchodzących konsol zapowiedź nastąpi później? Wydaje się, że listopad lub grudzień tego roku to najbardziej optymistyczny termin na ogłoszenie.

Realnie patrząc, GTA V na PC (i nie tylko) należy spodziewać się w sklepach najwcześniej wiosną przyszłego roku – od kwietnia poczynając, a na czerwcu kończąc. Trudno stwierdzić, kiedy dokładnie gra pojawi się na przypuszczalnych platformach sprzętowych, ale to, że w ogóle trafi, jest wręcz pewne. Rockstar bez wątpienia chciałby wydać tytuł także na konsole nowej generacji, co z kolei może opóźnić wydanie konwersji, ale jest to sceptyczna wizja. I mniej prawdopodobna, ponieważ wcześniejsze odsłony pojawiały się z kilkumiesięczną obsuwą nie tylko na PC, ale dodatkowo chociażby na Xboksie pierwszej generacji.

Plotki o tym, że komputerowe GTA V zadebiutuje pod koniec listopada 2013 roku mogą być niejako potwierdzeniem, że wtedy doczekamy się nie gry na półkach sklepowych, tylko… jej zapowiedzi. Bardzo, ale to bardzo wątpliwe jest opublikowanie kolejnych wersji sandboksa Rockstara zaledwie po dwóch miesiącach, i to tak dużej produkcji, która sprzedaje się w gigantycznych nakładach na przestarzałych urządzeniach.

GTA V na PC ze wsparciem DirectX 11, x64 i teksturami 2K?

GTA V - gra trafi na PlayStation 4 i Xboksa One?

GTA V – kolejne ślady…

…  na PC 22 listopada tego roku?

Źródło: własne
StjepanZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Stjepan2013.10.01, 10:52
16#1
Poczekamy, póki co czwórka z modami wygląda lepiej niż piątka i nadal jest miodna na old-geny. :)
vibovitZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
vibovit2013.10.01, 10:55
52#2
Jeśli ktoś faktycznie aż tak przeżywa w którym miesiącu wyjdzie GTA5 na PC, to naprawdę chyba nie ma życia, albo ma je bardzo smutne.
suprafullZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
suprafull2013.10.01, 11:06
13#3
Stjepan @ 2013.10.01 10:52  Post: 690910
Poczekamy, póki co czwórka z modami wygląda lepiej niż piątka i nadal jest miodna na old-geny. :)a czego spodziewałeś się po tych konsolach ? grafikę z rodu crysis ? nie ma sensu porównywać grafiki bo na pewno mocno będzie odstawać na pc
SunTzuZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
SunTzu2013.10.01, 11:18
16#4
Jak zarobią $$$ na konsolach i będzie trzeba zwiększyć sprzedaż.

vibovit @ 2013.10.01 10:55  Post: 690912
Jeśli ktoś faktycznie aż tak przeżywa w którym miesiącu wyjdzie GTA5 na PC, to naprawdę chyba nie ma życia, albo ma je bardzo smutne.


Jeżeli do szczęścia wystarczy mu tylko GTA V to chyba jest szczęśilwym człowiekiem.
Czasem staniesz na rzęsach poruszysz niebo i ziemię, a tej i tak nie dogodzisz.
Matthew87Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Matthew872013.10.01, 11:23
Wersja PC pojawi się pewnie razem z wersją na konsole następnej generacji. Powód bardzo prosty: te wersje będą do siebie zbliżone względem możliwości oraz grafiki i odstawały od obecnych konsol (oczywiście na plus). A listopad dlatego że właśnie wtedy pojawią się konsole nowej generacji.

Rockstar specjalnie nic nie wspomina o nowych konsolach (i PC) bo inaczej nie byłby w stanie wydoić tyle kasy z obecnych konsol zaraz po premierze gry. Bo kto by chciał kupiwać GTA na starą konsolę, skoro za 2 miesiące tą samą grę, tyle że z lepszą, nie tnącą się, grafiką będzie mógł kupić dla nowej konsoli?
TmK2013.10.01, 11:40
-5#6
Jedno ale - taka IV to był chamski port z konsoli. Jest całkiem sporo 'poszlak', że V PC była tworzona równorzędnie z konsolami, żadnego portu (lepsza wydajność i najważniejsze - gra może być już nawet gotowa). Nie zdziwię się jak jeszcze w tym miesiącu będzie zapowiedź i R* wymyśli sobie premierę grudniową.
motiffZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
motiff2013.10.01, 12:21
Czyli wraz z nowymi konsolami. AMD zapowiada także, że gry na pecety teraz dzięki Mantle będą wyglądały jak w konsolach tej nowej generacji, ale nie będą okrutne dla sprzętu.
SunTzuZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
SunTzu2013.10.01, 12:25
TmK @ 2013.10.01 11:40  Post: 690922
Jedno ale - taka IV to był chamski port z konsoli. Jest całkiem sporo 'poszlak', że V PC była tworzona równorzędnie z konsolami, żadnego portu (lepsza wydajność i najważniejsze - gra może być już nawet gotowa). Nie zdziwię się jak jeszcze w tym miesiącu będzie zapowiedź i R* wymyśli sobie premierę grudniową.

Zapominasz, że w tamtych czasach był Pentium D i Pentiumy@C2D na rynku. Pełne C2D kosztowało, a z zegarami jeszcze więcej.
Tymczasem w Xboxie miałeś 3x3.2GHz+HT
Czysto hardwareowo znacząca różnica, której nie dało się przeskoczyć.

To tak jakby dziś developer narzekał, że PS4/Xbox One przy portowaniu gier z PC jak Rome Total War tną....
bialy 0Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
bialy 02013.10.01, 12:35
W czym Rockstar ma problem, żeby napisać newsa na dwie linijki, że gta 5 będzie na pc? Taka zapowiedź mi wystarczy. Dzień premiery to już byłaby oddzielna kwestia.
vibovitZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
vibovit2013.10.01, 12:45
Nie mogą zapowiedzieć/pokazać wersji na PC teraz, bo wtedy wszyscy co wydali grubą kasę na wersje konsolową poczuli by się oszukani, wersja PC musi wyjść razem z Xone/PS4 albo nawet jeszcze później, jako GTA5HD, aby wszyscy ci co kupili wcześniej, mogli nabyć tą samą grę jeszcze raz w ulepszonej/odświeżonej wersji ;)
Zaloguj się, by móc komentować
1