aktualności

Deadfall Adventures – polski Indiana Jones

5
30 września 2013, 14:28 Bartosz Woldański

Polscy producenci poczynają sobie coraz śmielej na rynku gier wideo. Powstaje nie tylko więcej nowych tytułów, ale co ważniejsze – duża część z nich nie ma czego się wstydzić pod względem jakości. Dowodem na to są produkcje m.in. 11 bit studios, Metropolis Software (wykupione później przez CDP), People Can Fly, CD Projekt RED czy Techlandu, ale do tego grona najwidoczniej chce dołączyć także studio The Farm 51, autorzy Necrovision czy Painkiller Hell & Damnation, za sprawą Deadfall Adventures (wcześniej: The Adventurer).

Nadchodząca gra rodzimego studia z siedzibą w Gliwicach ma być wirtualnym Indiana Jonesem w konwencji FPP. Deadfall Adventures będzie przygodową grą akcji osadzoną pod koniec lat 30. XX wieku, w której wcielimy się w poszukiwacza przygód (i cennych skarbów) – niejakiego Jamesa Lee Quatermaina (jest to uniwersum wykreowane przez H. R. Haggarda w serii poświęconej Allanowi Quatermainowi). Jak to bywa bardzo często w tego typu grach (np. Tomb Raiderze czy dotychczasowych przygodach wirtualnego Indiana Jonesa), główna oś fabuły dotyczy mistycznego artefaktu dającego nadnaturalne moce.

Rozgrywka w Deadfall Adventures, w przeciwieństwie do tradycyjnych FPS-ów, ma być skupiona nie tylko na strzelaninach z zastępami ludzkich i nieludzkich przeciwników (m.in. mumie), ale także na rozwiązywaniu zagadek, eksplorowaniu lokacji oraz odnajdywaniu ukrytych klejnotów i innych świecidełek. W trakcie podróży zwiedzimy różne zakątki świata – od Egiptu, przez Arktykę, aż do gwatemalskich dżungli. Do dyspozycji gracza zostanie oddanych ponad 30 rodzajów broni, ale, żeby bardziej urozmaicić rozgrywkę, twórcy postanowili położyć silny nacisk na interaktywne środowisko, a co za tym idzie – mógł wykorzystać różnego typu pułapki czy elementy otoczenia do wybicia jednostek wroga (próbkę zademonstrowano na załączonym materiale wideo serwisu Gamespot). Prócz kampanii solo pojawi się też tryb wieloosobowy, włącznie z przetrwaniem w kooperacji (powstrzymywanie fal przeciwników).

Niedawno studio The Farm 51 podzieliło się nowymi materiałami w postaci obrazków z gry czy zwiastuna filmowego, choć nie na miarę tego, czym CD Projekt RED uraczyło nas w przypadku Cyberpunk 2077 czy Wiedźmina 3, to rezultat jest całkiem przyzwoity.

Tytuł powstaje na silniku Unreal Engine 3.0 i na udostępnionych materiałach graficznych i wideo wypada może nie rewelacyjnie, ale znośnie. Przede wszystkim liczymy na urzekające widoki raczej dość rzadko spotykane w grach, a tym bardziej w FPS-ach (prosimy o więcej klimatów rodem z popularnego cyklu Uncharted z PlayStation 3 czy nadmienionego już Indiany Jonesa). Struktura rozgrywki będzie zamknięta, ale lokacje nie mają być przesadnie klaustrofobiczne. Jaki pecet udźwignie Deadfall? Wymagania sprzętowe pecetowej wersji są stosunkowo niskie:

Minimalne wymagania sprzętowe:

 • System operacyjny: Windows XP z Service Packiem 3, Windows Vista, Windows 7 lub 8
 • Procesor: Intel Core 2 Duo 2 GHz lub porównywalny AMD Athlon 64 X2
 • Pamięć operacyjna: 2 GB
 • Karta graficzna: Nvidia GeForce 9600 GT lub AMD Radeon HD 3830 z 256 MB pamięci oraz obsługą Shader Model 3
 • Karta dźwiękowa: kompatybilna z DirectX
 • Dysk twardy: 5 GB wolnej przestrzeni

Rekomendowane wymagania sprzętowe:

 • System operacyjny: Windows 7 lub Windows 8
 • Procesor: czterordzeniowy 2,6 GHz
 • Pamięć operacyjna: 4 GB
 • Karta graficzna: Nvidia GeForce GTX 460 lub AMD Radeon HD 5850 z 1 GB pamięci oraz obsługą Shader Model 3
 • Karta dźwiękowa: kompatybilna z DirectX
 • Dysk twardy: 5 GB wolnej przestrzeni

Produkcja, po licznych obsuwach, jest już na ostatniej prostej i premiera odbędzie się ostatecznie 15 listopada 2013 roku na PC oraz Xboksie 360. Pojawi się też edycja kolekcjonerska zawierająca płyty z grą, ścieżką dźwiękową i materiałami zakulisowymi oraz album z grafikami koncepcyjnymi w wersji cyfrowej i dodatki DLC. Wersja na PlayStation 3 jest w planach, ale prace nad nią mają ruszyć najwcześniej po ukończeniu zapowiedzianych edycji, więc posiadacze konsoli Sony będą musieli obejść się smakiem w tym roku.

VegaZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Vega2013.09.30, 14:37


Zżyna z Tarmana ((The) Return of The Living Dead 1 & 2) aż wali bo oczach.

mocu1987Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
mocu19872013.09.30, 14:50
'Polscy producenci poczynają sobie coraz śmielej na rynku gier wideo' szkoda tylko że z tych poczynań wychodzą takie gnioty jak Ghost Sniper 2. (oczywiście o Wiedźminie nie ośmielę się powiedzieć złego słowa)
*Konto usunięte*2013.09.30, 15:34
Czy ta dziewczynka nie mogłaby być ładniejsza?

Komu by to przeszkadzało?


P.S. Trzeba przyznać, że potwory są dobrze wychowane - grzecznie czekają, aż się je zatłucze :+)
AvalancZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Avalanc2013.09.30, 17:40
Czy nie było filmu z tym kolesiem?
TitoBanditoZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
TitoBandito2013.09.30, 17:53
Oby z polskiego 'Indiego' nie wyszedł arabski Unearthed. ;)
Funkcja komentowania została wyłączona. Do dyskusji zapraszamy na forum.
1