aktualności

Aplikacja Google Gmail dla Androida z reklamami!

18
30 września 2013, 14:31 Piotr Gontarczyk

W ubiegłą środę firma Google udostępniła nową wersję klienta poczty elektronicznej, Gmail, dla urządzeń pracujących pod kontrolą systemu operacyjnego Android. Wydanie oznaczone numerem 4.6 nie byłoby w żaden poważny sposób nadzwyczajne, gdyby nie te drobne szczegóły, skrzętnie ukryte w gąszczu kodu źródłowego aplikacji. Kodu na który pierwsza trafiła ekipa Android Police.

Okazuje się, że aplikacja Gmail 4.6 dla systemu Android wprowadza fundament dla... reklam. Nie chodzi tu o tzw. spam, ale o inną formę docierania do odbiorców. Reklam w Gmailu 4.6 jeszcze nie ma i na razie nie wiadomo, kiedy firma Google zapali dla nich zielone światło. Pewne jednak jest to, że owo zielone światło niebawem zostanie zapalone. Do tej pory aplikacja Gmail, w przeciwieństwie do swojej formy WWW, pozostawała od reklam całkowicie wolna. To jednak się zmieni.

Pierwsza część widocznego powyżej kodu określa, że reklamę w Gmailu można zapisać lub usunąć. Innymi słowy nie ma znaczenia to, w jaki sposób reklamy zostaną zintegrowane z Gmailem. Firma Google ewidentnie chce aby użytkownik reagował na reklamy dokładnie tak samo, jak na wiadomości poczty elektronicznej. Druga część kodu określa miejsce, w którym dostarczane reklamy będą przechowywane. Ostatnia część natomiast definiuje wizualne atrybuty reklam, takie jak np. nagłówki czy ramki.

Nowy fundament w Gmailu stanowi następny krok w rozwoju relacji pomiędzy reklamodawcami, a internautami. Z aplikacji Gmail aktywnie korzysta ponad 500 milionów ludzi na całym świecie, a to jest pokaźna grupa docelowa, a więc duże źródło dochodów dla Google. Dla twórcy oprogramowania ważnym wyzwaniem będzie zintegrowanie reklam w aplikacji Gmail tak, aby nie okazały się na tyle przeszkadzać w pracy, by w efekcie odstraszyć użytkowników - czy to od samej aplikacji czy wręcz, w najgorszym przypadku, całego systemu operacyjnego. Chyba z góry można przyjąć, że reklamy w aplikacji Gmail dla systemu operacyjnego Android nie zostaną przyjęte z entuzjazmem.

 

To oczywiście nie jedyna zmiana w najnowszej wersji Gmaila. Jeżeli jakaś wiadomość nie zostanie wysłana, chociażby z powodu problemu z połączeniem, wyłączenia urządzenia, czy innego, to Gmail w folderze Wysłane przedstawi stosowne powiadomienie. Dodatkowo jeśli dany kontakt nie ma przypisanego zdjęcia lub obrazka, to zamiast standardowego "anonimowego" obrazka systemowego wyświetlany będzie jednolity kolorystycznie kwadrat z pierwszą literą nazwy owego kontaktu.

 

W interfejsie zmieniło się też coś innego. Twórcy aplikacji Gmail usunęli przycisk "Anuluj" z komunikatu zawierającego pytanie o to czy wysłać wiadomość. Teraz aby zrezygnować z wysłania trzeba użyć przycisku Wstecz w urządzeniu. Ta zmiana wydaje się być dość dziwna, gdyż wymaga od użytkownika dodatkowych ruchów. Użytkownicy zauważyli też, że komunikat pytający o potwierdzenie chęci wysłania pyta o to... dwa razy. Niektórzy dziwią się, że z jednej strony usunięto logicznie umieszczony przycisk, wymagając niewygodnej formy rezygnacji z wysłania wiadomości, a z drugiej pozostawiono zdublowane pytanie w jednym komunikacie. Google od pewnego czasu zmiany wprowadza w interfejsach wielu swoich usług i aplikacji. Wiele tych zmian ostatnio spotyka się z szeroką krytyką.

 

Źródło: Android Police
ZabiZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Zabi2013.09.30, 14:38
14#1
Używam klienta gmail na andku na codzień, ale widać google lubi na siłę uszczęśliwiać użytkowników i zmieniać co dobre. Chyba trzeba zacząć rozglądać się za jakimś alternatywnym klientem pocztowym.
GilasZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Gilas2013.09.30, 14:38
Zaczęło się...
wwadZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
wwad2013.09.30, 14:46
13#3
Robi się drugi M$ co wie lepiej co klientom potrzebne :P
losdamianosZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
losdamianos2013.09.30, 14:46
-6#4
co sie zaczelo ?
narzekanie userow jak to ich google wyzyskuje z darmowego klienta pocztowego ?
mocu1987Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
mocu19872013.09.30, 14:48
Czy kogoś na prawdę w ogóle dziwią te reklamy ? jeśli tak to nie wiem co głupsze reklamy czy osoby nimi zdziwione.
poprostujakubZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
poprostujakub2013.09.30, 14:51
Przy którejś aktualizacji Gmail zażądał nowych uprawnień. To był moment, w którym zacząłem wyrzucać aplikacje Googla z telefonu. Zastąpiłem już Gmaila i Google Maps, zrobiłem roota i poblokowałem inne goglowe komponenty.

Niech się gonią.
3dmarkZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
3dmark2013.09.30, 14:55
Są jakieś zewnętrzne aplikacje obsługujące gmaila na androidzie?
dahrentradeZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
dahrentrade2013.09.30, 15:03
tez mi problem zainstalowac gmaila z poziomu apk wtedy juz nie dostaniemy tej felernej wersji :)
PynioZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Pynio2013.09.30, 17:26
Gorąco polecam AquaMail. Mam podpięte 5 skrzynek w tym gmail. Chodzi doskonale. Warta swojej ceny, często aktualizowana.

misiu9091909Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
misiu90919092013.09.30, 17:35
3dmark @ 2013.09.30 14:55  Post: 690682
Są jakieś zewnętrzne aplikacje obsługujące gmaila na androidzie?

Z pewnością, Gmail korzysta z tych samych protokołów co pozostałe usługi pocztowe, więc powinien być powszechnie obsługiwany.
Funkcja komentowania została wyłączona. Do dyskusji zapraszamy na forum.
1