Aktualność
Marek Kowalski, Sobota, 21 września 2013, 21:38

BlackBerry Z10 z nowym systemem operacyjnym BlackBerry 10 OS miał być dla kanadyjskiej firmy kluczem do wrót sezamu globalnego rynku. Niestety, ten całkiem udany smartfon może okazać się gwoździem do trumny. BlackBerry próbuje się ratować w stary, wypróbowany sposób: zwalniając pracowników.

Rozbrzmiewające w ciągu ostatniego tygodnia rynkowe pogłoski dotyczące kłopotów BlackBerry i działań jakie firma zamierza podjąć w celu uratowania swojego potencjału znalazły potwierdzenie. BlackBerry zwalnia 4500 ludzi. Tak liczna grupa stanowi około 40 procent wszystkich zasobów ludzkich kanadyjskiej firmy.

Redukcja zatrudnienia to nie wszystko. Nieudany debiut rynkowy pierwszego smartfonu z systemem BlackBerry 10 OS ma dalsze konsekwencje - firma BlackBerry wycofuje się z rynku konsumenckiego i zamierza oferować swoje produkty wyłącznie na rynku "prosumer". Oznacza to, że przyszłe urządzenia mobilne tej firmy będą mogły kupić wyłącznie korporacje, a nie użytkownicy indywidualni.

Dość drastyczne - zwłaszcza dla pracowników - działania podjęte przez kierownictwo kanadyjskiej firmy wynikają z fatalnych wyników finansowych osiągniętych przez BlackBerry. Szacuje się, że firma ta w ostatnim kwartale straciła około 1 miliard dolarów, co głównie spowodowane jest fatalnymi wynikami sprzedaży BlackBerry Z10.

Ciekawostką jest fakt, że mimo niskiej, znacznie odbiegającej od prognoz sprzedaży Z10, BlackBerry dostarczyło na rynek w drugim kwartale br. około 3,7 miliona smartfonów, z których olbrzymia większość działa pod kontrolą starszego systemu BlackBerry 7. Firma przemilczała liczbę sprzedanych egzemplarzy Z10.

W przyszłości, jak już wspomniano, firma zamierza się skupić wyłącznie na rynku korporacyjnym. W jej ofercie znajdzie się nie więcej jak cztery modele smartfonów, a Z10 będzie promowany jako "entry-level handset", co powinno wiązać się, ze znaczną obniżką ceny za ten model. Modelem topowym ma być BlackBerry Z30 - smartfon z 5-calowym ekranem AMOLED, 1,7 GHz procesorem i największą baterią w całej serii BlackBerry - o pojemności 2880 mAh, co ma zapewnić 25 godzin ciągłej pracy.

Pytanie tylko, czy wprowadzone zmiany wystarczą. Rynek korporacyjny jest dość wymagający. Liczą się na nim nie tyle nowinki techniczne, co stabilność produktu i długość oczekiwanego wsparcia ze strony producenta. Z tym ostatnim, ze względu na swoje kłopoty, BlackBerry może mieć problem. Z drugiej strony smartfony BlackBerry przez długie lata cieszyły się niepodważalną renomą w typowo biznesowych środowiskach. Jednak czy to wystarczy? Czas pokaże.

Źródło: The Verge
Ocena aktualności:
Ocen: 5
Zaloguj się, by móc oceniać
Algirdas (2013.09.21, 21:42)
Ocena: 20

0%
Tnie się koszty stałe, do pewnego momentu są to wystarczające działania. Do momentu gdy się przyjdzie do pracy i okaże się, że jest się jedynym pracownikiem w firmie, a korytarze są ciche, puste, spokojne. Koszty stałe są zerowe ale i zyski również...
SunTzu (2013.09.21, 21:54)
Ocena: 4

0%
Przykre, ludzie odwalili kawał robory z nowym OS-em i teraz po skończonej robocie BB wywala ich.
TępicielFermentu @ 2013.09.21 21:50  Post: 688350
A kto kupi BlackBerry Z10? Chyba tylko zapalony fanboj marki. Windows Phone ma problemy na rynku, a jest znacznie lepszy

Pod pewnymi względami WP lepszy, pod pewnymi Black Berry...
Ale cena telefonów WP i to przechyla szale.

Koszta developingu nowych telefonów BlackBerry widać były ogromne i widać nie mogą sobie pozwolić na niską marżę i błędne koło małych udziałów się zamyka.

Nie mają takiej pozycji takiej jak Apple, by kazać operatorom sprzedać/reklamować itp... swoje telefony.

W sumie szkoda, że ostatnio powstają dość dobre produkty, które nie chcą się sprzedawać. Z drugiej strony powstają wcale nie tak dobre produkty, które schodzą jak ciepłe bułeczki. Presja na operatorach, marketing wydaje się dziś 'Know how'
Saiver (2013.09.21, 22:38)
Ocena: 5

0%
Smutne, że ponownie jesteśmy świadkami upadku niegdysiejszego giganta komórkowego. Takie postępowanie znacznie obniży wartość firmy i prawdopodobnie znowu zobaczymy 'wielkie' przejęcie przez MS/Google/Apple a może Samsunga. Wtedy może już nic z dawnego RIM nie zostanie jak przejęte patenty ...

A sam zacząłem już odkładać pieniądze na Q10...
Kiciuk (2013.09.21, 22:46)
Ocena: -1

0%
No kurna kto ich smarty z takimi cenami kupi ?
Chyba biznesmeni jak nie pójdą na masówkę to padną jeszcze szybciej :lol2:
eDameXxX (2013.09.21, 23:06)
Ocena: 6

0%
Szkoda, bo większa konkurencja, szczególnie na rynku mobilnym gdzie króluje iOS z Androidem, klientom na pewno by nie zaszkodziła.
SunTzu (2013.09.21, 23:57)
Ocena: 7

0%
Kiciuk @ 2013.09.21 22:46  Post: 688357
No kurna kto ich smarty z takimi cenami kupi ?
Chyba biznesmeni jak nie pójdą na masówkę to padną jeszcze szybciej :lol2:

iPhony 'równie' drogie zabijają się ludzie by kupić. Dziś iPhone nie jest za bardzo innowacyjny, iOS nie jest ma swojej świeżości. Rzeczy jakie wprowadził iOS7 miałem dawno temu na iPhone OS x?, apple odświeża rozwiązania jakie pojawiły się lata temu, a dalej nie ma nawet 'gestów', jakie ma konkurencja.
Dziś iP nie ma nawet najlepszego GPU, choć CPU jest bardzo innowacyjne to jednak może ustąpić Qualcommowi.
TępicielFermentu (2013.09.22, 00:01)
Ocena: 4

0%
SunTzu @ 2013.09.21 23:57  Post: 688360
Kiciuk @ 2013.09.21 22:46  Post: 688357
No kurna kto ich smarty z takimi cenami kupi ?
Chyba biznesmeni jak nie pójdą na masówkę to padną jeszcze szybciej :lol2:

iPhony 'równie' drogie zabijają się ludzie by kupić.


Ale iFruity są amaizing! Nawet GTA V tak twierdzi w momencie gdy Jobsowi łeb rozpierdala bomba na antenie TV :)
jagular (2013.09.22, 00:54)
Ocena: 13

0%
Acha. A więc teraz korporacje mają uwierzyć, że warto kupować produkty tej firmy, stojącej na skraju upadku?
*Konto usunięte* (2013.09.22, 01:09)
Ocena: 4
Zobaczymy, czy będzie to krok w dobrą stronę. Moim zdaniem to tonący statek i to nie dla tego, że robią złe telefony. Po prostu mają zbyt wąski target. Konkurencja sprzedaje swoje modele nie tylko biznesmenom.
Wyobraźmy sobie biznesmena, który wraca do domu albo jedzie na wakacje, używa cały czas jednego telefonu i poza pracą woli pocykać fotki, pograć w wolnej chwili w jakąś mini gierkę, posłuchać muzyki. Większość ludzi nie używa dwóch telefonów do pracy i zabawy.
Zaloguj się, by móc komentować
Aktualności
Gigant z Cupertino wejdzie na rynek VoD. 4
Czyżby jednak nie było tak dobrze, jak myśleliśmy? 46
Nowy flagowiec z rodziny Mi może pozamiatać konkurencję. 11
Po co dziś kupować wersję pudełkową jakiejś gry? Powody mogą być dwa. 74
Niezły ekran i dobry system audio. 11
Zgadniecie, jakie marki z Państwa Środka cieszą się u nas największym wzięciem? 17
Nowy flagowiec z rodziny Mi może pozamiatać konkurencję. 11
Dobra wiadomość, ale czy na to tak naprawdę czekają użytkownicy Switcha? 7
Dzięki internetowi jest ona niepotrzebna. 11
Przewody już są, potrzeba jeszcze sprzętu. 26
Zgadniecie, jakie marki z Państwa Środka cieszą się u nas największym wzięciem? 17
Facebook
Ostatnio komentowane