Aktualność
Piotr Gontarczyk, Czwartek, 29 sierpnia 2013, 13:02

Dwa dni minęły od oficjalnego potwierdzenia zakończenia prac nad systemem operacyjnym Windows 8.1, a także Windows Server 2012 R2, a w sieci już można znaleźć ich obrazy ISO. Jeszcze przed tym jak Microsoft ogłosił, że systemy te osiągnęły status RTM, końcowa kompilacja pojawiła się w sieci, aczkolwiek w języku chińskim. Niecałe 24 godziny do internetu trafiła ta sama wersje, ale przerobiona tak, aby działała z językiem angielskim. Okazało się jednak, że jeden z najważniejszych plików instalacyjnych (Install.wim) był uszkodzony. Teraz do dyspozycji mamy wydanie anglojęzyczne. Nietknięte przez kogokolwiek spoza Microsoftu, no i działające w pełni poprawnie.

Dziś w serwisach torrentowych rozprzestrzeniają się nie tylko dwa nowe systemy operacyjne. Oba dostępne są zarówno w wersji 32-, jak i 64-bitowej. Windows 8.1 pojawić się w formie standardowej, a także Enterprise. Źródłem przecieku jest jak zwykle rosyjski WZOR, który już zapowiedział, że jeszcze dziś dorzuci kolejne "prezenty" - Windows Server 2012 R2, Essentials, Enterprise, Hyper-V Server oraz Foundation Storage. Dodatkowo oprogramowanie pojawi się w rosyjskich wersjach językowych, a wisienkami na torcie mają być pakiety językowe.

Wygląda na to, że nielegalne przecieki będą jedyną drogą dla programistów, aby ci mogli testować swoje aplikacje. Jak już wiemy, Windows 8.1 w usługach MSDN i TechNet nie pojawi się wcześniej niż w dniu jego oficjalnej "premiery". To wyjątkowo dziwne posunięcie ze strony Microsoftu, bo jak wskazują twórcy oprogramowania, Windows 8 i Windows 8.1 będą niczym, jeśli zabraknie dla nich oprogramowania. Po ujawnieniu decyzji firmy z Redmond, spadła na nią fala krytyki. Programiści otwarcie stwierdzają np., że Microsoft nie może z całą odpowiedzialnością uznać swojego produktu za w pełni przetestowany i gotowy do wprowadzenia na rynek jeśli niezależni twórcy oprogramowania nie mieli co najmniej miesiąca na to, aby przetestować na nim swoich aplikacji. Zdarzają się komentarze, w których autorzy pod wątpliwość poddają stan umysłowy obecnych zarządców w firmie Microsoft.

Jakby na to nie spojrzeć, racja jest po stronie programistów zwłaszcza, że Windows 8 oprócz wad własnych, popularność zyskuje w ślimaczym tempie także z tego względu, że nie ma dla jego kafelkowego interfejsu zbyt wielu aplikacji - zwłaszcza tych interesujących lub takich, które przekonałyby przeciętnego konsumenta do "kafelkowej rewolucji". Odcięcie programistów jest wyraźnym zaprzeczeniem słynnej tyrady Steve'a Ballmera, której najbardziej widowiskowy element chyba wielu zna. No bo jak tu teraz Ballmer miałby wykrzykiwać "Developers! Developers! Developers! Developers!"?

O tym, że Microsoft może zmienić swoją dotychczasową politykę i ukończonego systemu operacyjnego Windows nie udostępnić twórcom oprogramowania możliwie jak najszybciej, pisaliśmy ponad dwa tygodnie temu. Już wtedy, gdy informacja ta pojawiła się w internecie, od razu powstało przekonanie, że Microsoft w ten sposób chce aby przed wejściem na rynek możliwie jak najmniej ludzi testowało nowe oprogramowanie i mogło poddać je krytyce. Dla przypomnienia, jak zwykle, Windows 8.1 w sklepie Windows Store, jako aktualizacja, pojawi się 17 października. Następnego dnia ruszy sprzedaż detaliczna wersji pudełkowych oraz komputerów z nowym systemem operacyjnym Microsoftu.

Źródło: Neowin, własne
Ocena aktualności:
Ocen: 17
Zaloguj się, by móc oceniać
PhobosD2 (2013.08.29, 13:29)
Ocena: 26

0%
Jakoś mnie ten cały cyrk nie dziwi. Jedni chcą dobrze(Developerzy) a drudzy myślą że robią dobrze(Microsoft) :D
Galvatron (2013.08.29, 13:31)
Ocena: 51

0%
U MS pogłębia się syndrom monopolisty. Wydaje im się, że klienci, często z braku wyboru, zaakceptują i kupią wszystko. To dobrze i oby tak dalej, bo to najkrótsza droga do zakończenia ich monopolu, z pożytkiem dla konsumentów.

Kafle są fajne, ale bywają niebezpieczne. Wystarczy trochę wody i można wylądować w szpitalu, połamanym i bez zębów. W tej chwili MS wylewa sobie pod nogi całe wiadra.
darkmartin (2013.08.29, 13:33)
Ocena: 25

0%
Dobrym wskaźnikiem była by popularność tych ISO na torentach.
Czy kogoś w ogóle ten system obchodzi :)
Różnej maści serwisy prześcigają się w takich nowościach.
W tym samym czasie ścigają na swoich forach infa o dostępności nielegalnych gier.
wwad (2013.08.29, 13:37)
Ocena: 4

0%
'Jakby na to nie spojrzeć, racja jest po stronie programistów zwłaszcza, że Windows 8 oprócz wad własnych, popularność zyskuje w ślimaczym tempie także z tego względu, że nie ma dla jego kafelkowego interfejsu zbyt wielu aplikacji - zwłaszcza tych interesujących lub takich, które przekonałyby przeciętnego konsumenta do 'kafelkowej rewolucji'.' - po co komuś takie pełno ekranowe dziadowskie aplikacje na PCtach :P na tablety i telefony niech sobie robią co chcą ale od PC niech się ( ocenzurowano ) z tym dziadostwem.Przeciętnego konsumenta PC nigdy to nie przekona chyba że będą dopłacać do systemu a on sam będzie za darmo czego sobie i wszystkim życzę hahaha opowiedziałem wam bajeczkę :D
Gobli (2013.08.29, 13:41)
Ocena: 22

0%
popularność 8.1 - cóż, każdy fan chce mieć własną tapetę na ekranie start.
inni pozostają przy Windows 7 :)
cdarek (2013.08.29, 13:48)
Ocena: 1

0%
Przesada z tym odcięciem, przecież nadal msdn i technet otrzyma 8.1 w ramach subskrypcji, różnica jest tylko w terminie dostępności. Pewnie to jakaś zmiana polityki msdn i technetu, nie powiązana zupełnie z samym W8.1 - na pewno posiadacze subskrypcji mają prawo być zdenerwowani.

Teoria spiskowa, że to ma zapobiec testowaniu i krytyce jest komiczna, przecież jest wersja preview, a 8.1 będzie darmowy dla posiadaczy 8. Mnóstwo ludzi przetestuje to już w pierwszym tygodniu po premierze. Nie ma sensu taka idea, chyba że ktoś zakłada, że MS rzucił się na zyski z pierwszego tygodnia :)

Najprędzej wynika to z pośpiechu MS, aby wydać system jak najszybciej.
SunTzu (2013.08.29, 13:53)
Ocena: 3

0%
@up
Ale nie prawdopodobnie dla użytkowników 2012
*Konto usunięte* (2013.08.29, 14:28)
Ocena: 10
Od roku 2012 ta firma stacza się na dno.
Zaloguj się, by móc komentować
Aktualności
Akcja wsparcia w związku z pożarem katedry Notre-Dame de Paris. 26
To chyba nie będzie zabójca Fortnite. 29
Lepsza, ale niestety też droższa niż poprzedniczka. 10
Edycja specjalna. AMD zamierza hucznie obchodzić swoje 50. 15
Dla wielu osób wyniki badań mogą być zaskakujące.  22
Od zapowiedzi do sklepowej dostępności minie kilka tygodni. 18
Spodziewajcie się wzrostu wydajności. 19
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane