aktualności

Makerbot Digitizer - biurkowy skaner 3D trafia do sprzedaży

4 23 sierpnia 2013, 11:13 Grzegorz Kubera

Do sprzedaży trafia biurkowe urządzenie, które może szybko skanować obiekty, które następnie mogą być powielane za pomocą drukarki 3D.

Nowość nazywa się Makerbot Digitizer, kosztuje 1400 dolarów i trafi do pierwszych nabywców w październiku. Producent nie podaje ile osób już złożyło zamówienia, natomiast wiemy, że wprowadzenie do sklepu tego sprzętu sprawiło, że witryna była przez pewien czas przeciążona, co sugeruje duże zainteresowanie ze strony klientów.

Digitizer jest najnowszym produktem, dzięki któremu drukowanie 3D ma trafić na rynek mainstream, czyli do przeciętnych użytkowników. Nietypowy sprzęt został tak zaprojektowany, aby umożliwić skanowanie obiektów w możliwie prosty sposób - użytkownik nie musi mieć specjalistycznej wiedzy i nie musi znać oprogramowania do modelowania 3D.

Makerbot Digitizer działa w taki sposób, że nakierowuje kilka laserów na dany obiekt, a następnie wykrywa jego kontury. Pozwala też użytkownikom na przesyłanie swoich projektów 3D bezpośrednio do Thingiverse, serwisu, w którym można dzielić się projektami 3D z innymi internautami.

Czas potrzebny na zeskanowanie danego obiektu jest różny. W jednej z demonstracji producent zdecydował się na zeskanowanie niewielkiego gnoma - proces ten trwał ok. 12 minut.

skaner 3d

Źródło: NBCNews.com, ArsTechnica.com
*Konto usunięte*2013.08.23, 11:41
Przydało by się podać maksymalne wymiary i inne wymagania dla skanowanego obiektu
armtZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
armt2013.08.23, 12:49
^^
scans of objects up to 8” diameter x 8” high
https://s3.amazonaws.com/downloads-makerbo...IZER_FAQs_3.pdf
TelvasZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Telvas2013.08.23, 13:52
Znajomi robili coś takiego na studiach. I to nawet nie na dyplom. Wbrew pozorom to nie taki hi-tech.
Fajnie, że WRESZCIE ktoś o takich urządzeniach na rynek konsumencki pomyślał.
fotoryba.chrysZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
fotoryba.chrys2013.08.23, 20:23
Zobaczył bym z chęcią trangulacje tych 200k pkt. na video. Błąd +-2mm wyklucza użycie w precyzyjnych pracach. Poczekam z zakupem, jak zero z tyłu zgubi cena. Kupię kiedyś wnuczkowi by kupę na posiew cyfrowo do analizy wysyłać.
Zaloguj się, by móc komentować
1