Aktualność
Bartosz Woldański, Czwartek, 8 sierpnia 2013, 20:34

Zaskoczeni? John Carmack, prawdziwa legenda branży gier komputerowych, dołączył do firmy Oculus VR zajmującej się tworzeniem i rozwojem okularów wirtualnej rzeczywistości Oculus Rift. Nie zrezygnuje on jednak z dotychczasowej pracy w studiu id Software, znanym z wyprodukowania tak przełomowych tytułów, jak Wolfenstein, Doom oraz Quake.

John Carmack od zawsze pałał miłością do technologicznych „zabawek” – najwidoczniej praca w studiu id Software to dla niego ciągle zbyt mało, a założona trzynaście lat temu firma Armadillo Aerospace nie radziła sobie najlepiej i została „zamrożona” w styczniu bieżącego roku. Postanowił więc objąć stanowisko dyrektora działu technologicznego w Oculus VR, wspomagając spółkę swoją wiedzą i ponadprzeciętnymi umiejętnościami. Do zadań słynnego amerykańskiego programisty będzie należeć przede wszystkim usprawnianie okularów wirtualnej rzeczywistości, w których bez wątpienia tkwi spory potencjał.

Jeden z największych wizjonerów branży gier jest podekscytowany tym, że weźmie udział w rozwijaniu technologii wirtualnej rzeczywistości. W końcu jest on jest jednym z głównych orędowników Oculus Rift od momentu ujawnienia urządzenia. Wystarczy wspomnieć o tym, że prezentował prototyp okularów podczas zeszłorocznych targów E3 w Mieście Aniołów, ale najwidoczniej nie chciał tej przygody zakończyć na „skromnej” współpracy.

Co w takim razie z id Software? Okazuje się, że Carmack zamierza połączyć obie prace – na pewno zadanie ułatwi mu to, że nowy oddział firmy Oculus zostanie utworzony w Dallas, a, jak wiadomo, siedziba id również mieści się w stanie Teksas. Pozostaje pytanie – czy nie odbije się to na jakości kolejnych gier id? W tym przede wszystkim Dooma 4, nad którym, według ostatnich doniesień z tegorocznej imprezy QuakeCon, nadal trwają prace. Niestety, nie wiadomo, jak ta decyzja wpłynie na zaangażowanie Johna. Można się jedynie domyślać, że jego obowiązkowe zapewne będą w jakimś stopniu ograniczone, chociaż firma Bethesda zaprzecza temu, stwierdzając, że jego „techniczne wsparcie dla produkcji id Software pozostanie niezmienne”.

Na zakończenie dodajmy, że omawiana w newsie technologia została sfinansowana przez społeczność w serwisie Kickstarter. Okulary od początku wzbudziły zainteresowanie także wśród wielu innych producentów z branży gier (Cliffa Bleszinskiego, Gabe’a Newella, czy Markusa „Notcha” Perssona) i nie tylko. Twórcom Oculus Rift udało się zebrać na Kickstarterze prawie 2,5 miliona dolarów, a obecnie urządzenie uważane jest przez niektórych za początek nowego etapu. Czy mamy do czynienia z początkiem rewolucji? To raczej jeszcze zbyt mocne słowa. Technologia jest daleka od doskonałości i jej autorzy zdają sobie z tego doskonale sprawę – wszak nie od razu Kraków zbudowano. Czas pokaże.

Pierwsze wrażenia z korzystania z Oculus Rift znajdziecie u naszych znajomych z onet.gry :)

Źródło: OculusVR.com, Eurogamer.net
Ocena aktualności:
Ocen: 5
Zaloguj się, by móc oceniać
goly (2013.08.08, 23:04)
Ocena: 3

0%
dwa dni temu w nich śmigał
kwahoo (2013.08.09, 07:38)
Ocena: 0

0%
mr_klee @ 2013.08.08 22:21  Post: 677231
Ale pieprzenie. Dzieci drogie Carmack co najwyżej zajmuje sie tuningowaniem swojego ferrari.

Widzę, że fala upałów ma już ofiary.

Carmack jest z Oculusem niemal od samego początku. Możesz zobaczyć jego wystąpienia z prototypem posklejanym taśmą, z trackerem pożyczonym z rakiety AA. A wcześniej też miał własne okulary VR.
Jednooki (2013.08.09, 10:37)
Ocena: 0

0%
Vymmiatacz @ 2013.08.09 08:49  Post: 677281
To już było, i nie wypaliło.
Niespecjalnie wierzę w udany powrót VR.
Czasami technologia wymaga dopracowania i odrobiny szumu w mediach. Jak do tej pory problemem wszystkich rozwiązać VR były wyświetlacze. Które były beznadziejne. Przypomnij sobie palmtopy i palmfony. Można było je kupić nawet w sklepie 'nie dla idiotów' gdzieś tak koło 2005. Mogłeś nawet system wybrać: Windows albo palmOS. Ale szał zaczął się od 'rewolucyjnego' ajfona pod koniec 2007...
HDR'o (2013.08.09, 14:27)
Ocena: -1

0%
Dzisiaj tylko Sny HMZ lub projektor 3D. OR będzie good kiedy zadziałą na niej każda gra bez żadnych kombinacji
HDR'o (2013.08.09, 14:27)
Ocena: -2

0%
Double
Zaloguj się, by móc komentować
Aktualności
Nowy flagowiec z rodziny Mi może pozamiatać konkurencję. 12
Czyżby jednak nie było tak dobrze, jak myśleliśmy? 64
Będzie też wersja Explore Edition. 12
Po co dziś kupować wersję pudełkową jakiejś gry? Powody mogą być dwa. 79
Portugalia w jednym szeregu z Włochami i Rosją. 26
Czasem porzucenie Steama jest po prostu opłacalne. 43
Aktualności spokrewnione
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane