aktualności

John Carmack w firmie Oculus VR

8
8 sierpnia 2013, 20:34 Bartosz Woldański

Zaskoczeni? John Carmack, prawdziwa legenda branży gier komputerowych, dołączył do firmy Oculus VR zajmującej się tworzeniem i rozwojem okularów wirtualnej rzeczywistości Oculus Rift. Nie zrezygnuje on jednak z dotychczasowej pracy w studiu id Software, znanym z wyprodukowania tak przełomowych tytułów, jak Wolfenstein, Doom oraz Quake.

John Carmack od zawsze pałał miłością do technologicznych „zabawek” – najwidoczniej praca w studiu id Software to dla niego ciągle zbyt mało, a założona trzynaście lat temu firma Armadillo Aerospace nie radziła sobie najlepiej i została „zamrożona” w styczniu bieżącego roku. Postanowił więc objąć stanowisko dyrektora działu technologicznego w Oculus VR, wspomagając spółkę swoją wiedzą i ponadprzeciętnymi umiejętnościami. Do zadań słynnego amerykańskiego programisty będzie należeć przede wszystkim usprawnianie okularów wirtualnej rzeczywistości, w których bez wątpienia tkwi spory potencjał.

Jeden z największych wizjonerów branży gier jest podekscytowany tym, że weźmie udział w rozwijaniu technologii wirtualnej rzeczywistości. W końcu jest on jest jednym z głównych orędowników Oculus Rift od momentu ujawnienia urządzenia. Wystarczy wspomnieć o tym, że prezentował prototyp okularów podczas zeszłorocznych targów E3 w Mieście Aniołów, ale najwidoczniej nie chciał tej przygody zakończyć na „skromnej” współpracy.

Co w takim razie z id Software? Okazuje się, że Carmack zamierza połączyć obie prace – na pewno zadanie ułatwi mu to, że nowy oddział firmy Oculus zostanie utworzony w Dallas, a, jak wiadomo, siedziba id również mieści się w stanie Teksas. Pozostaje pytanie – czy nie odbije się to na jakości kolejnych gier id? W tym przede wszystkim Dooma 4, nad którym, według ostatnich doniesień z tegorocznej imprezy QuakeCon, nadal trwają prace. Niestety, nie wiadomo, jak ta decyzja wpłynie na zaangażowanie Johna. Można się jedynie domyślać, że jego obowiązkowe zapewne będą w jakimś stopniu ograniczone, chociaż firma Bethesda zaprzecza temu, stwierdzając, że jego „techniczne wsparcie dla produkcji id Software pozostanie niezmienne”.

Na zakończenie dodajmy, że omawiana w newsie technologia została sfinansowana przez społeczność w serwisie Kickstarter. Okulary od początku wzbudziły zainteresowanie także wśród wielu innych producentów z branży gier (Cliffa Bleszinskiego, Gabe’a Newella, czy Markusa „Notcha” Perssona) i nie tylko. Twórcom Oculus Rift udało się zebrać na Kickstarterze prawie 2,5 miliona dolarów, a obecnie urządzenie uważane jest przez niektórych za początek nowego etapu. Czy mamy do czynienia z początkiem rewolucji? To raczej jeszcze zbyt mocne słowa. Technologia jest daleka od doskonałości i jej autorzy zdają sobie z tego doskonale sprawę – wszak nie od razu Kraków zbudowano. Czas pokaże.

Pierwsze wrażenia z korzystania z Oculus Rift znajdziecie u naszych znajomych z onet.gry :)

Źródło: OculusVR.com, Eurogamer.net
RyszardGTSZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
RyszardGTS2013.08.08, 21:02
-5#1
Nie nie dziwię się. Carmack, VR, nowy D3BFG, różne info jak to miał być VR, nie dziwię się, to porządek rzeczy :)
mr_kleeZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
mr_klee2013.08.08, 22:21
-10#2
Ale pieprzenie. Dzieci drogie Carmack co najwyżej zajmuje sie tuningowaniem swojego ferrari. Ale miło zrobić fotkę jakiemuś celbrytowi branży it. Sam cenię go niesamowicie i pełen respekt ale wpisywane takich pierdół na takim serwisie to zakrawa na kpiny. Więcej realizmu proszę!
golyZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
goly2013.08.08, 23:04
dwa dni temu w nich śmigał
kwahooZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
kwahoo2013.08.09, 07:38
mr_klee @ 2013.08.08 22:21  Post: 677231
Ale pieprzenie. Dzieci drogie Carmack co najwyżej zajmuje sie tuningowaniem swojego ferrari.

Widzę, że fala upałów ma już ofiary.

Carmack jest z Oculusem niemal od samego początku. Możesz zobaczyć jego wystąpienia z prototypem posklejanym taśmą, z trackerem pożyczonym z rakiety AA. A wcześniej też miał własne okulary VR.
VymmiataczZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Vymmiatacz2013.08.09, 08:49
-5#5
To już było, i nie wypaliło.
Niespecjalnie wierzę w udany powrót VR.
JednookiZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Jednooki2013.08.09, 10:37
Vymmiatacz @ 2013.08.09 08:49  Post: 677281
To już było, i nie wypaliło.
Niespecjalnie wierzę w udany powrót VR.
Czasami technologia wymaga dopracowania i odrobiny szumu w mediach. Jak do tej pory problemem wszystkich rozwiązać VR były wyświetlacze. Które były beznadziejne. Przypomnij sobie palmtopy i palmfony. Można było je kupić nawet w sklepie 'nie dla idiotów' gdzieś tak koło 2005. Mogłeś nawet system wybrać: Windows albo palmOS. Ale szał zaczął się od 'rewolucyjnego' ajfona pod koniec 2007...
HDR'oZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
HDR'o2013.08.09, 14:27
-1#7
Dzisiaj tylko Sny HMZ lub projektor 3D. OR będzie good kiedy zadziałą na niej każda gra bez żadnych kombinacji
HDR'oZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
HDR'o2013.08.09, 14:27
-2#8
Double
Funkcja komentowania została wyłączona. Do dyskusji zapraszamy na forum.
1