aktualności

Czy to koniec procesorów AMD FX?

69
7 sierpnia 2013, 13:00 Piotr Gontarczyk

W czerwcu bieżącego roku firma AMD powiększyła swoją ofertę o procesor FX-9590 (Centurion), który stał się najmocniejszym przedstawicielem serii FX, wyposażonym w 8 rdzeni, pracujących z częstotliwością 4,8 GHz, która dzięki Turbo Core może wzrastać do 5 GHz. Teraz pojawiła się informacja, która być może niektórych entuzjastów komputerowych może zasmucić. Jeśli wierzyć doniesieniom VR-Zone, to FX-9590 był ostatnim procesorem AMD serii FX.

Wspomniany serwis twierdzi, że dotarł do wewnętrznej dokumentacji firmy AMD. Wynika z niej, że po procesorze FX-9590 nie pojawią się już nowe modele serii FX. Według ekipy VR-Zone firma AMD teraz zamierza skupić się całkowicie na procesorach serii A, C, E i Z, a więc konstrukcjach, które sama nazywa APU (Accelerated Processing Unit), ze zintegrowanymi procesorami grafiki Radeon. To właśnie tego typu rozwiązania trafią do konsol Sony PlayStation 4 oraz Microsoft Xbox One.

VR-Zone donosi też o tym, że następna generacja procesorów AMD typu APU, a więc "Kaveri" do masowej produkcji trafi nie wcześniej niż w grudniu bieżącego roku, a wprowadzenie ich na rynek konsumencki planowane jest na wiosnę przyszłego roku. AMD w trakcie konferencji prasowej, w ramach czerwcowych targów Computex 2013 zapewniała o tym, że dostawy procesorów "Kaveri" ruszą przed końcem roku bieżącego. Przedstawiciel AMD na Tajwanie przekazał serwisowi VR-Zone oświadczenie, w którym stwierdza lakonicznie, że "w planach odnośnie Kaveri nie nastąpiły zmiany". Nie wiadomo co o tym myśleć.

Jak twierdzi VR-Zone, "Kaveri" nie raz już był opóźniany. Precyzuje, że gdyby firma AMD trzymała się pierwotnego planu, to procesory te powinny być na rynku już teraz, ale po tegorocznych targach CES 2013 okazało się, że nic z tego nie będzie. Wielu z nas oczekiwało pojawienia się "Kaveri", ale na razie  dostaliśmy procesory "Richland", które są w dużej mierze podkręconymi układami "Trinity", choć zawierają też parę nowości, jak chociażby nowe stany energetyczne. Więcej na ich temat możecie przeczytać w naszej recenzji. "Richlandy" teraz mają wypełniać ofertę AMD - do końca bieżącego roku.

Według VR-Zone firma AMD jedno mówi mediom, a co innego swoim partnerom (producentom komputerów) za zamkniętymi drzwiami. Łatwo domyśleć się, że w ten sposób firma nie wzmacnia zaufania do siebie ze strony inwestorów. Papierowe "premiery", opóźnienia produktów oraz niesłowność wobec inwestorów może szybko obniżyć zaufanie, które firma AMD poprawiła uzyskując kontrakty na dostarczanie procesorów dla konsol do gier PlayStation 4 oraz Xbox One. AMD od dłuższego czasu ma coraz większe problemy, wzmacniane poprzez stałe kurczenie się rynku stacjonarnych komputerów osobistych. W kwietniu bieżącego roku firma zapowiedziała, że ma plany wprowadzenia do swojej oferty procesora opartego na architekturze ARM, ale do dziś nie wiadomo, kiedy miałby się on pojawić. W czerwcu AMD zapewniało, że o ile z jednej strony jest "bardzo zaangażowane w platformę Windows 8", o tyle z drugiej strony chce aby procesory tej marki pojawiły się w urządzeniach pracujących pod kontrolą systemów operacyjnych Google Android oraz Chrome OS.

Warto na koniec zauważyć to, że Intel już jakiś czas temu, jeśli chodzi o procesory konsumenckie, w całości porzucił jednostki bez zintegrowanych procesorów grafiki i przestawił się na układy, które AMD nazywa APU. Można więc odnieść wrażenie, że seria FX jest reliktem przeszłości. Być może ewentualne wycofanie jej z oferty ma na celu obniżenie kosztów, związanych z opracowywaniem oddzielnych architektur oraz kontraktowania oddzielnej produkcji.

Źródło: VR-Zone
lubiekotkiZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
lubiekotki2013.08.07, 13:18
-26#1
U mnie 33 stopnie, a u Was?
losdamianosZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
losdamianos2013.08.07, 13:23
31#2
a u mnie niedlugo 4770k bedzie kosztowal 5000zl
raf3dZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
raf3d2013.08.07, 13:24
30#3
To dobre info, bo marka FX ciągnie AMD w dół. Mam jednak nadzieję że nie zrezygnują z następców Phenomów lub FXów. Jeśli zostanie samo APU to słabo...
*Konto usunięte*2013.08.07, 13:28
18#4
Marka FX mogla by zostac jako przeyrostek dla nastepnych najmocniejszych flagowych Phenomow.
KrisZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Kris2013.08.07, 13:29
33#5
Spoko, Phenom ma lepszą reputację do dziś dnia niż każdy Bulldozer czy teraźniejszy FX.
KamiKAzeDBCZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
KamiKAzeDBC2013.08.07, 13:31
22#6
Co tu dużo pisać. Za FX-ami tęsknić nie będziemy i życzymy, aby następna seria procesorów była lepsza.
Pan DropsZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Pan Drops2013.08.07, 13:37
50#7
bendyzZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
bendyz2013.08.07, 13:54
13#8
w sumie to utrzymywanie AM3+ jest bezsensowne. Producenci płyt głównych i tak mało wydają płyt na platformę AMD i takie rozdrobnienie FM2 i AM3 jest niepotrzebne. Lepiej skupić się na jednym gnieździe na którym będzie można montować obecne serie A oraz serię APU z bardzo słabym GPU - służącym jedynie do wyświetlania obrazu i bardzo mocną częścią CPU. Mam tylko nadzieję ze w niedalekiej przyszłości takie CPU w końcu nadejdzie.
CzaborZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Czabor2013.08.07, 14:00
-8#9
I bardzo dobrze.Wogole nalezalo by opuscic ten segment i konkurowac tam gdzie sie cos ma.Dla dobra swojej wlasnej reputacji.Mrowka ze sloniem raczej nie wygra
McMenelZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
McMenel2013.08.07, 14:11
15#10
Czabor @ 2013.08.07 14:00  Post: 676803
I bardzo dobrze.Wogole nalezalo by opuscic ten segment i konkurowac tam gdzie sie cos ma.Dla dobra swojej wlasnej reputacji.Mrowka ze sloniem raczej nie wygra

To samo mówiono za czasów P2 gdzie AMD było słabe po czym zrobili bum i K6-2 namieszało na rynku. AMD ma taką historię jaką ma czasami są naprawdę genialni czasami mają słabszy okres.
Zaloguj się, by móc komentować
1