aktualności

Nowy XBox 360 E, czyli powiew świeżości w konsoli do gier firmy Microsoft

32 16 lipca 2013, 01:34 Piotr Gontarczyk

W trakcie tegorocznych targów E3 firma Microsoft zaprezentowała oficjalnie nową konsolę do gier, Xbox One, ale Xbox 360 jeszcze nie mówi "dobranoc". Urządzenie to w ofercie producenta pojawić się ma w listopadzie bieżącego roku. Niedługo po zapowiedzi Xboksa One, Microsoft ujawnił trzecie już wcielenie konsoli Xbox 360. Model ten to Xbox 360 E, którego obudowa wyraźnie ma cechy mającego się dopiero pojawić modelu One. No ale czy coś zmieniło się, poza obudową?

Pierwsza konsola Microsoft Xbox 360 pojawiła się w listopadzie 2005 roku i od tamtej pory sprzedano ponad 76 milionów egzemplarzy tego modelu. W przeciwieństwie do Xboksa One, model 360 wykorzystuje centralną jednostkę obliczeniową opartą na architekturze IBM PowerPC. Xbox One korzysta z architektury x86. W Xboksie 360 zastosowano trójrdzeniowy procesor Xenon o częstotliwości 3,2 GHz. Towarzyszyła mu pamięci RAM, pracująca z częstotliwością 700 MHz, o pojemności 512 MB. Procesor grafiki, ATI Xenos, pracował z częstotliwością 500 MHz. Warto przypomnieć, że pierwsze wcielenie tej konsoli było podatne na przegrzewanie, które wywoływało słynny już "RROD" (Red Ring of Death). Sprawa ta kosztowała firmę Microsoft ponad miliard dolarów, który trzeba było wydać na realizacje zwrotów oraz naprawy uszkodzonych urządzeń.

Microsoft przeprowadzając pierwszą metamorfozę konsoli Xbox 360 zmienił przede wszystkim procesor - z produkowanego w wymiarze technologicznym 90 nanometrów na jednostkę 65-nanometrową. To pozwoliło zmniejszyć ilość wytwarzanego ciepła, a kwestię poprawiono także poprzez pierwszą zmianę projektu urządzenia. Tak oto narodziła się konsola Xbox 360 S, znana także jako Slim. Model ten pojawił się pod koniec 2010 roku i pierwotnie planowano, że będzie to projekt obowiązujący już do czasu wprowadzenia na rynek konsoli nowej generacji. Jednakże okazało się, że Microsoft zamierza wprowadzić na rynek trzecią wersją Xboksa 360, z literą "E" na końcu. Nowe urządzenie ma obudowę, której projekt wyraźnie nawiązuje do stylistyki Xboksa One, który zresztą za nią właśnie jest między innymi krytykowany. Warto mieć na uwadze to, że skoro Xbox 360 E przypomina Xboksa One, to urządzenie to prawdopodobnie ma być dostępne jeszcze przez co najmniej kilka lat i na rynku funkcjonować obok modelu nowej generacji.

Czy jednak coś zmieniono w konsoli Xbox 360 E, oprócz samej obudowy? Zaglądając do środka można szybko zauważyć, że "E" wykorzystuje dokładnie ten sam procesor, ten sam mostek południowy, 128-megabitowy układ NAND flash firmy Hynix, a także te same układy pamięci RAM typu DDR3 firmy Samsung. Mamy tu też radiator znany z Xboksa 360 S (Slim). Wygląda więc na to, że jeśli chodzi o architekturę sprzętową urządzenia nic się nie zmieniło. Coś chyba jednak w konsoli zmieniono, aczkolwiek jakby obok samej elektroniki. Jedną z najczęściej podnoszonych wad pierwszej wersji konsoli Xbox 360 było jego przegrzewanie się, ale także okrutna hałaśliwość w trakcie pracy. W wersji 360 S Microsoft zmierzył się z problemem przegrzewania, a także hałasu. Teraz Xbox 360 E ma być jeszcze cichszy niż model S. Nie wiadomo jednak, jak to osiągnięto zwłaszcza, że w jednym i drugim modelu Microsoft wykorzystuje dokładnie ten sam wentylator.

Pomimo swojego sędziwego już wieku (jak na konsolę do gier oczywiście), Xbox 360 wciąż jest konsolą, która zapewnia moc obliczeniową wystarczającą dla nowoczesnych gier. Z perspektywy sprzętu jej poważną wadą jest brak obsługi płyt Blu-ray. Dopiero wraz z konsolą Xbox One, Microsoft chce to zmienić i dodać napęd Blu-ray, który jak na ironię jest tworem firmy Sony - konkurenta na rynku konsol do gier. Oznacza to, że Microsoft będzie musiał Sony płacić za licencję na Blu-ray od każdego egzemplarza Xboksa One, jaki sprzeda. Wracając do samego napędu, to warto przypomnieć, że siedem lat temu Microsoft postanowił ustawić się w opozycji do standardu Blu-ray i dla konsoli Xbox 360 stworzyć opcjonalny napęd HD-DVD, w standardzie stworzonym przez firmę Toshiba. Sony w konsoli PlayStation 3 wykorzystywała od początku napędy Blu-ray. To właśnie jej standard uzyskał znacznie szersze wsparcie i popularność, a HD-DVD odszedł do historii.

Możliwości i wydajność graficzna konsoli Xbox 360 oczywiście nie będzie mogła mierzyć się z Xboksem One, ale to przecież naturalna kolej rzeczy. Xbox 360 już teraz ma interfejs użytkownika, na którym wzorowany jest ten wykorzystywany w systemie Windows 8. Konsola oferuje szeroki zakres usług rozrywkowych, wbudowanych wprost w samą platformę. Wśród nich znajdziemy np. Xbox Music, HBO Go, Hulu Plus oraz Netflix. Cenowo Xbox 360 E też wypada co najmniej nieźle. Obecnie urządzenie to w wersji 4 GB w Stanach Zjednoczonych Ameryki wyceniane jest na 200 dolarów, podczas gdy 100 dolarów trzeba dopłacić do modelu 320 GB. W obu przypadkach dodatkowy Kinect to wydatek 100 dolarów.

Kolejne odświeżenie konsoli Xbox 360 z pewnością miało na celu utrzymanie zainteresowania tym produktem i przygotowaniem jego ostatniego cyklu życiowego, przed wprowadzeniem na rynek konsoli Xbox One, obok której nowa 360-tka E będzie stanowić tańszą "alternatywę". Warto pamiętać też o rynkach wschodzących i krajach o słabiej rozwiniętych gospodarkach, dla których zawsze warto mieć gotową, dobrą ofertę. Tak czy inaczej producenci gier zapewniają, że dla platformy Xbox 360 wciąż będą pojawiać się nowe gry. Akurat temu trudno się dziwić, bo Xbox 360 to wciąż ogromna rzesza potencjalnych nabywców. Po uruchomieniu sprzedaży Xboksa One te urządzenia przecież nie znikną. Zapewne jakaś niewielka część zostanie wyrzucona na śmietnik lub oddana do punktu zbierania sprzętu elektronicznego. Sporo konsol zapewne ich dotychczasowi posiadacze zatrzymają, a reszta swoje urządzenia sprzeda nowym użytkownikom. Xbox 360 w przypadku Microsoftu jest na pewno trochę jak Windows XP. Trudno liczyć na to, że ot tak nagle zniknie z naszej świadomości.

Źródło: iFixIt, Electronista, Wikipedia
LinoXXelZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
LinoXXel2013.07.16, 02:00
-20#1
Pierwsza konsola Microsoft Xbox 360 pojawiła się w listopadzie 2005 roku i od tamtej pory sprzedano ponad 76 egzemplarzy tego modelu.

Kurcze , tylko 76 egzemplarzy od 2005 do 2013 :E
RyszardGTSZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
RyszardGTS2013.07.16, 02:06
-34#2
'Pierwsza konsola Microsoft Xbox 360 pojawiła się w listopadzie 2005 roku i od tamtej pory sprzedano ponad 76 egzemplarzy tego modelu'

To faktycznie, Microsoft zarobił na tym że hoho! aż sam czuję się niczym szejk że posiadam jedną z tych 76 sztuk, mój to jasper :D (ciekawe jakby tak przeliczyć całkowite koszty badań, wdrożenia, produkcji, marketingu i podzielić na 76 egzemplarzy hehe)

Dobra na poważnie. Designersko ciekawy model. Wiersja S była zbyt jak 'krzywa wieza w pizie'. Tutaj widzę powrót do pierwotnych kształtów tylko w wersji mini.

Szkoda tylko że znów wsadzają 'palcujące się piano black', tak jakby czarny elite był zły.

Ciekawi mnie pobór prądu bo jasper 150W, Slimka 135W, ciekawe ile ten E, o ile zaś ucieli konsumpcję poprzez proces technologiczny poszczególnych elementów. (widzi ktoś tabliczkę znamionową na tyle obudowy tego modelu? ja już wzroku sokoła nie posiadam, a w tekście nie widzę o tym wzmanki). Jakby ktoś chciał napisać że to mało ważne to własne pobór był jedną z kart przetargowych starego-nowego slim. RROD stracił się na jasperze a slim był promowany jako - mniejszy, z kartą wifi i z mniejszym poborem prądu.

edit
Już -2? :D to już wiem kto minusuję bo tekst już poprawiony - no dobra, to kara za nie raportowanie błędów do redakcji, taka chłosta (by stachursky) ;)

edit
-3? gimme more gimme more...
Tomsto100Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Tomsto1002013.07.16, 02:14
19#3
Co do Blu-Ray w Xbox One - aż chciałoby się powiedzieć, że Microsoft doświadczy tego, co producenci urządzeń z Androidem... ale nie oszukujmy się, jeśli M$ będzie płacił od jednego sprzedanego XO, to dużo nie zapłaci :E
DawkopoloZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Dawkopolo2013.07.16, 03:53
-9#4
dobrze powiedziane, haha

@RyszardGTS
taki z ciebie płaczek ze o jezu
EF2013.07.16, 04:06
Wypuszczenie nowego xboxa 360 w przededniu premiery nowych konsol jest tak samo kretyńskie jak próba uśmiercenia trupa. Wychodzi na to, że ta wersja nie ma nic do zaoferowania względem wersji slim a mimo to autor mówi o powiewie świeżości :E
Szczerze zycze microsoftowi by ta cała arogancja i chęć żerowania na portfelach ludzi, odbiła im się finansową czkawką. Może wtedy zrozumieją, że klienci to nie krowy, które można doić.
SunTzuZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
SunTzu2013.07.16, 07:00
-9#6
Aż prosi, by wsadzić tam kasetę VHS, ale MS pewnie dojdzie do punktu, gdy przekona wszystkich o nowoczesności swojego designu.

Trzeba przyznać, że gabarytowo zgrabne to jest i chciałbym by x-one też takie było.
Nie wiadomo jednak, jak to osiągnięto zwłaszcza, że w jednym i drugim modelu Microsoft wykorzystuje dokładnie ten sam wentylato

Możliwe, że undervolting i nowy proces technologiczny nawet o tym samym wymiarze, ale bardziej dopracowany. Jednak samo MS przyznawało, że ta konsola ma schodzić jak ciepłe bułeczki. Jako argument podawali awaryjność dzisiejszych konsol i chęć dostępu do zakupionych tytułów.

Tutaj sony zdaję się dzięki gaikai win....
...ale znowu nie dla Polaków.
Fajnie by było gdyby te gry dało się uruchomić na PC (no i sobie ponarzekałem)
WTFurdoinZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
WTFurdoin2013.07.16, 07:08
11#7
Taka prawda, że sens kupna X360klocka będzie nawet za 3/4 lata.
Gier nie braknie, potencjalnych przeciwników do multi raczej też nie, więc możę być ciekawie. Na pewno zdążę się zestarzeć zanim Xbox One przebije 360 pod względem popularności.
RyszardGTSZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
RyszardGTS2013.07.16, 07:24
-18#8
Dawkopolo @ 2013.07.16 03:53  Post: 672428

@RyszardGTS
taki z ciebie płaczek ze o jezu


Coś ci nie wyszło, ale starałeś się.
-10 i mam jeszcze lepszy humor niż wcześniej
(twoje zadanie na dziś - sprawdz co oznacza 'zabarwienie emocjonalne wypowiedzi'.)
topiqZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
topiq2013.07.16, 08:04
12#9
Jeśli dobrze liczę nowy X360 E kosztuje 200 $ + 100 $ za 320 GB + 100 $ za kinect = 400 $ w USA a PS4 399 $. I to niby ma mnie przekonać do X360 E? Jak się mylę to poprawcie zminusujcie, dopiero kawę zacząłem o.O
M$ naprawdę ma graczy za idiotów, prawie jak EA :D A wygląd 'boski' aż mi się czasy C64 przypominają i wgrywanie gier z kasety, tu mogliby dać VHS, napęd BR przy tym byłby przeżytek ;) To był żart jakby co ;)
zoltreqZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
zoltreq2013.07.16, 08:19
17#10
wersja 320gb- 300$ + kinect 100$.
Rozumiem cenową rywalizację z PS3, ale żeby 360ka rywalizowała z PS4? Widzę, że MS poczucie humoru trzyma do ostatniej chwili.

Wersja z dyskiem 500GB przegoniłaby chyba ceną samego Xone ^^
Zaloguj się, by móc komentować
1