aktualności

Microsoft wciąż próbuje pozbyć się systemu Windows XP. Nowy cel: poniżej 10%

73
10 lipca 2013, 15:50 Piotr Gontarczyk

Windows XP z pewnością zasłużył sobie na to aby w przyszłości jego historia trafiła do podręczników szkolnych. Minęło już 12 lat od wprowadzenia go na rynek, a ten wciąż utrzymuje się w ścisłej czołówce, w rankingach popularności. Z najnowszych danych firmy analitycznej Net Applications wynika, że z Windowsa XP korzysta nadal aż 37% użytkowników komputerów. Biorąc pod uwagę jego wiek trzeba przyznać, że wynik systemu Windows 7 jest niewiele lepszy - wynosi 44%.

Wiemy już, że Windows XP ostatecznie swój żywot, przynajmniej z punktu widzenia Microsoftu, zakończy 8 kwietnia przyszłego roku. Oznacza to, że firma zerwie ostatnie więzy, na których utrzymuje się jeszcze płatne, ograniczone wsparcie techniczne. Microsoft od czasu wydania systemu Windows Vista próbuje przekonać wszystkich, aby przesiadali się na nowsze wydania systemów tej serii. Do tej pory efekty tych starań śmiało uznać można za raczej słabe.

W trakcie sesji, w ramach konferencji WPC (Worldwide Partners Conference) Microsoftu, przedstawiciel firmy - główny menedżer działu Windows Commercial - powiedział, że Microsoft obecnie za sprawę priorytetową uznaje namówienie wszystkich do zaprzestania korzystania z systemu Windows XP, przed 8 kwietnia przyszłego roku. To będzie bardzo trudne do zrealizowania. Wystarczy wziąć pod uwagę jedną liczbę. Chcąc osiągnąć taki stan, każdego dnia (do kwietnia 2014 roku) na całym świecie z systemu Windows XP na co najmniej Windows 7 musiałoby przechodzić 586 tysięcy komputerów.

Microsoft uruchomił już wiele różnych programów, poprzez które zachęca odbiorców biznesowych do dokonywania aktualizacji lub zakupu systemów Windows 7 lub Windows 8. Firma zwróciła się o pomoc nawet do producentów sprzętu. Przykładem może być Hewlett-Packard, który uruchomił własny program promocyjny, w ramach którego notebooki ElitePad oferowane są w obniżonych cenach dla tych odbiorców, którzy dzięki nim przejdą z Windowsa XP na Windows 8.

Zejście z 37 do mniej niż 10%, w przypadku Windowsa XP? Być może ostateczne zakończenie wsparcia technicznego przekona część do tej pory nieprzekonanych. Wśród odbiorców biznesowych i korporacyjnych Vista poległa (wśród konsumentów zresztą też), 7 pozostał niemal niezauważony, a 8 wzbudza niemało obaw (we wszystkich grupach odbiorców). To naprawdę byłoby spore wydarzenie, gdyby firmie Microsoft udało się osiągnąć przyjęty cel.

Źródło: ZDNet
topiqZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
topiq2013.07.10, 15:54
62#1
U mojego prezesa to nie przejdzie. On wie lepiej od M$ jaki system potrzebuje ;)
*Konto usunięte*2013.07.10, 15:57
40#2
Ostatnio coraz mniej rozumiem kroki tej firmy. Nie walczyli o rynek netbooków, promowali średnio udaną Viste która po SP2 jest nie wiele gorsza od Win 7. Gdy ten zaczął być chwalony przez samych użytkowników wpychają Win 8.

Myślę, że za dużo mają tam do gadania wszelkiej maści ludzie po 'zarządzaniu'.

Muszą się bardzo pewnie czuć bo żadna inna firma by tak nie ryzykowała i robiła tyle ryzykownych kroków. (XBOX One)
viris33Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
viris332013.07.10, 16:11
53#3
Jak ludziom którzy wydali kiedyś pieniądze na XP pozwolą przejść bezpłatnie (upgrade) na Win 7 czy 8 to osiągną cel jak tak bardzo chcą. Korporacjom, urzędom nie chce się od nowa kupować systemu i płacić za to samo tylko w nowszej koszulce skoro system działa i robi swoją robotę przy wypełnianiu faktur i pisaniu dokumentów.
ReduxZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Redux2013.07.10, 16:16
-19#4
Znam znajomego, który wymienił swojego złoma na dobry komputer do gier (i7-3770k i karta GTX670) i zainstalował na nim Windowsa XP. Tak się do niego przywiązał, że nawet pod argumentem zagrania w nowe tytuły niedostępne dla XP (np. Crysis 3 czy Assassin's Creed 3) nie przejdzie, bo nie umie używać Windowsa 7, a tym bardziej 8.
Pomóżcie mi go przekonać :D
p.r.Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
p.r.2013.07.10, 16:16
29#5
viris33 @ 2013.07.10 16:11  Post: 671473
Jak ludziom którzy wydali kiedyś pieniądze na XP pozwolą przejść bezpłatnie (upgrade) na Win 7 czy 8 to osiągną cel jak tak bardzo chcą. Korporacjom, urzędom nie chce się od nowa kupować systemu i płacić za to samo tylko w nowszej koszulce skoro system działa i robi swoją robotę przy wypełnianiu faktur i pisaniu dokumentów.

i tu sie mylisz. dla firm problemem nie jest kupno nowych kompow czy softu (jesli nie kosztuje kroci). problemem jest kompatybilnosc softu. bardzo czesto w firmach pracujesz na starszym (lub bardzo drogim sofcie) ktory nie chce poprawnie dzialac na nowszych okienkach (zeby daleko nie szukac - programy ksiegowe czy magazynowe). i tu jest problem.
zreszta jak sam zauwazyles - jesli cos dziala, to sie tego nei zmienia. bo gdy juz sie zachce zmian, to musisz przeszkolic ludzi z nowego oprogramowania (i nie chodzi mi tutaj o nowy system) - co juz generuje koszty (szkolenie + bezproduktywnosc pracownikow), przez dlugi czas zanim ludzie sie do nowego przyzwyczaja pracuja tez mniej wydajnie.
HocumZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Hocum2013.07.10, 16:17
21#6
Ciekawi mnie jak rozwiążą sprawę aktywacji XP. bez tego legalni nei beda mogli przeinstalować systemu a piraci beda mieli ich dalej gdzies bo juz dawno maja 7 i 8
DenroZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Denro2013.07.10, 16:19
18#7
Mistrz nad mistrzami

promocja nowych produktów - fail
wyparacie starych produktów - fail
dokidokiZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
dokidoki2013.07.10, 16:33
Ja tu się zastanawiam jak tu ponownie zmigrować na XP :) Ultrabook na Celeronie albo Pentium za 999zł do tego XP...
szalony kefirZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
szalony kefir2013.07.10, 16:43
13#9
Co na Windows XP nie działa prócz najnowszych gier? Wszystko hula aż iskry lecą, więc po co wymieniać? Lepsze działanie SSD? Typowemu użytkownikowi, dysk SSD jest potrzebny jak dziura w bucie. Poza tym, system lekki jak piórko, więc ruszy na każdym sprzęcie.
RelativyZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Relativy2013.07.10, 16:46
12#10
Ja po dziś dzień trzymam athlona XP 1.4GHz. Nie widzę powodu czemu mam wyrzucać ten komputer skoro google działają. A jak zmiana systemu na 7 czy 8 jak płynie na komfort pracy to chyba mówić nie muszę...
Funkcja komentowania została wyłączona. Do dyskusji zapraszamy na forum.
1