aktualności

Nowy Mac Pro – mała czarna tuba z imponującymi podzespołami i logo nadgryzionego jabłka

41
13 czerwca 2013, 00:03 Eryk Napierała

Chyba nikt nie jest w stanie z całą pewnością stwierdzić, czy firma Apple wyglądałaby dziś tak samo, gdyby nadal kierował nią Steve Jobs. Trzeba przyznać, że najnowsza generacja produktów giganta, prawdopodobnie pierwsza powstająca od początku pod nadzorem nowego dyrektora – Tima Cooka – zadziwia pod wieloma względami. Najnowsze wcielenie Maka Pro budzi równie mieszane uczucia co spłaszczony interfejs iOS 7. Minimalistyczny i co najmniej niecodzienny wygląd tej stacji roboczej robi wrażenie, ale ze względu na dość ograniczone parametry maszyny może zostać odebrany jako przerost formy nad treścią. Sceptycy niecodziennej wizji projektantów Apple mogą nie być zadowoleni z mody, którą zapoczątkuje nowy Mac Pro. Firma z Cupertino reklamuje swój nowy komputer hasłem "Przyszłość komputerów stacjonarnych dla profesjonalistów" i kto wie, czy nie ma w tym racji.

Obecny na rynku do tej pory Mac Book Pro debiutował w 2006 roku i aż do zeszłego roku regularnie otrzymywał aktualizacje podzespołów, cały czas korzystając z tej samej, srebrnej obudowy z charakterystycznymi uchwytami i siatką na froncie. Z tego powodu wygląd stacji roboczej Apple zdążył się już trochę opatrzyć, a na pewno stał się wszystkim dobrze znany. Nowy model będzie równie trudno pomylić z innym komputerem...

Nowy Mac Pro to czarna aluminiowa tuba o wysokości około 25 cm i średnicy 17 cm. Z tego powodu łatwiej uznać go za ekstrawagancki wazon niż flagowy model komputera stacjonarnego jednego z gigantów rynku IT. Tak czy inaczej, wygląd nowości Apple jest równie prosty i nietuzinkowy co imponujący, bo w tym niewielkim i zgrabnym komputerze wystarczyło miejsca na 12-rdzeniowy procesor, dwie bardzo mocne karty graficzne i macierz nośników SSD. Wszystkie kluczowe komponenty zostały zainstalowane na trójściennym schładzaczu, w którym żebrowanie znajduje się w środku bryły. Powietrze przechodzące przez radiator jest zaciągane z dołu przez turbinę umieszczoną na górze komputera. Taki dość nietypowy system gwarantuje podobno dobrą wydajność chłodzenia mimo skromnych rozmiarów komputera.

Jak można było się tego spodziewać, nowy Mac Pro wykorzystuje procesor Intel Xeon oparty na mikroarchitekturze Ivy Bridge. Tradycyjnie dostępnych będzie kilka wariantów CPU do wyboru, w tym właśnie model z 12 rdzeniami (obsługujący 24 wątki jednocześnie). W komputerze mogą także znaleźć się dwie karty graficzne AMD FirePro i to nie byle jakie, bo dostępny będzie model z 2048 procesorami strumieniowymi (na razie nie ujawniono, z której generacji). Poza tym nowy Mac Pro będzie mieć cztery moduły pamięci DDR3 z korekcją ECC o taktowaniu 1866 MHz (efektywnie) oraz dwa nośniki SSD podłączane przez PCI Express. Prawdopodobnie dzięki zastosowaniu macierzy RAID 0 deklarowany odczyt maksymalny wynosi 1,25 GB/s, a zapis – 1 GB/s (tak, chodzi o gigabajty, nie gigabity na sekundę).

Tylny panel komputera (bo mimo kształtu walca da się wyróżnić w nim przód i tył) kryje dość zaskakujący zestaw portów, znacznie inny od tych, które można znaleźć w maszynach z Windowsem czy Linuksem: tylko cztery porty USB 3.0, dwa gniazda RJ-45 (Gigabit Ethernet), dwa gniazda mini jack, tylko jedno wyjście HDMI oraz... sześć portów Thunderbolt 2. Chyba Intel może przestać martwić się o mały popyt na kontrolery zapewniające obsługę tego standardu... Poza tym w komputerze obecny jest moduł Wi-Fi "ac" i Bluetooth 4.0.

Sprzedaż nowego Maka Pro rozpocznie się jeszcze w tym roku – bardziej precyzyjnych informacji nie ujawniono. Można mieć pewność, że standardowo na komputerze będzie instalowany system operacyjny Mac OS X 10.9 Mavericks.

Źródła: Apple, Wired, Engadget, X-Bit Labs

AnwenZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Anwen2013.06.13, 00:10
Z czystej ciekawości interesuje mnie cena tego komputerka. Potężna maszyna w ciekawej obudowie. Ta obudowa wydaje mi się być sensowna. Ktoś mi powie do czego się wykorzystuje takie maszyny? Czy chodzi to tylko na Mac OS X, czy zachodzi potrzeba instalowania czegoś innego?
AmitozaZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Amitoza2013.06.13, 00:11
Mnie tam się podoba. W końcu coś nowego, a nie prostopadłościenna skrzynka. Szkoda tylko, że nie ma jak w poprzednim modelu opcji dwuprocesorowej. Jednak jeżeli będą dalej rozwijać openCL na OSX, to chyba jednak 4096 procesorów strumieniowych z 2 kart da większego kopa.
AmitozaZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Amitoza2013.06.13, 00:18
Anwen @ 2013.06.13 00:10  Post: 664911
Z czystej ciekawości interesuje mnie cena tego komputerka. Potężna maszyna w ciekawej obudowie. Ta obudowa wydaje mi się być sensowna. Ktoś mi powie do czego się wykorzystuje takie maszyny? Czy chodzi to tylko na Mac OS X, czy zachodzi potrzeba instalowania czegoś innego?

działa to na OSX, można zainstalować też windowsa. W zamierzeniu ma to być stacja robocza dla profesjonalistów - Adobe CS, archicad, corel, quark itp. Większość w sumie softu jest też na windowsie, ale spora większość działa na OSX stabilniej (Archicad na przykład) i jest bardziej ergonomiczna.
T_G2013.06.13, 00:27
podlaczymy kable i mamy pajaka skrzyżowanego z osmiornica... super, jeden procesor zamiast dwóch... (gdzie jeszcze do 4) i nadzieja ze open cl będzie rozwiajany...
ehhhh
FraggyZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Fraggy2013.06.13, 00:35
A cena będzie taka, że profesjonaliści jak się znają na rzeczy, to złożą dwie takie stacjonarki może nawet lepiej chłodzone, albo albo 1 + profesjonalny monitor, lub 2 pół profesjonalne. Także tego, wszystko ładnie pięknie.
T_G2013.06.13, 00:44
montując stacje do paru agencji reklamowych spotkałem się z taka polityka, ze dla klienta na pokazanie produktów, wstępny montaż, specjalnie przygotowywane było stanowisko z super hiper designerskim makiem(buda i monitor), tylko po to żeby klientowi się to podobalo i wygladalo profi... mowiac szczerze nie wiem czy taka puszka odniosłaby podobny efekt
szefonsZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
szefons2013.06.13, 00:49
Fraggy @ 2013.06.13 00:35  Post: 664918
A cena będzie taka, że profesjonaliści jak się znają na rzeczy, to złożą dwie takie stacjonarki może nawet lepiej chłodzone, albo albo 1 + profesjonalny monitor, lub 2 pół profesjonalne. Także tego, wszystko ładnie pięknie.


2? Cena będzie kosmiczna, ze 4 złożą.

Po za tym uważam, że brzydal i mało funkcjonalna obudowa, mogli zachować owal na bokach, ale żeby to nadal był prostopadłościan.

Przecież takiego walca to nie ma gdzie upchnąć, aby miejsce się tarci.
sevaeZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
sevae2013.06.13, 00:51
21#8
Bardzo mi się podoba.

Ale z innej beczki, ciekawe czy osoby postronne widząc to przy biurku będą wrzucać tam śmieci.
bajfZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
bajf2013.06.13, 00:58
18#9
Wygląda jak kosz na śmieci.
videZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
vide2013.06.13, 01:02
Mają pieniądz=mają odwagę wprowadzać nietuzinkowe pomysły.... chodź z czasem wszyscy pewnie zaczną to powielać.
p.s.
Apple na nowo wymyśliło tubę/rurę cylindryczną
Zaloguj się, by móc komentować
1