aktualności

Już można testować nowy interfejs Firefoksa

28 10 czerwca 2013, 22:27 Eryk Napierała

Minimalistyczny interfejs w stylu Google Chrome pojawi się niedługo w kolejnej przeglądarce – po Operze przyszedł czas na program Mozilli. Trudno powiedzieć, czym jest spowodowane to zjawisko, określane jako chromienie przeglądarek. Z jednej strony może to być wina projektantów, którym brak oryginalnych pomysłów, z drugiej – użytkowników, mających określone przyzwyczajenia i potrzeby. Tak czy inaczej, nowy interfejs użytkownika przygotowywany dla Firefoksa – roboczo nazywany Australis – bardzo przypomina program Google: małą liczbą przycisków, ogólnym minimalizmem, a nawet niektórymi szczegółami wyglądu.

Najbardziej rzucającą się w oczy zmianą jest ostateczne połączenie paska adresu i wyszukiwania. Chociaż wyszukiwanie z poziomu paska adresu było już możliwe w Firefoksie przez długi czas (dodatkowo rozszerzenia załatwiały sprawę podpowiedzi), dopiero teraz zdecydowano się zupełnie wyrzucić oddzielny pasek wyszukiwania.

Inną zauważalną zmianą jest nowy wygląd belek kart, wyraźnie zainspirowany pracą projektantów Google. Dość widoczny jest także brak przycisku "Firefox" otwierającego główne menu programu. Zastąpił go guzik z trzema poziomymi kreskami, niemal żywcem wyjęty z Chrome. O ile jednak przeglądarka Google ma w standardzie tylko ten przycisk, w "lisku" obecne są jeszcze dwa: pobierania i zakładek. Ten ostatni znajdował się na pasku adresu, teraz umieszczono go obok i dodano strzałkę dającą dostęp do listy ulubionych stron.

Główne menu programu to już zupełnie nowa wizja projektantów Mozilli. Opcje nie są ułożone na liście, tylko na "siatce". Duże ikony z podpisami pod spodem to najwyraźniej ukłon w stronę urządzeń z ekranami dotykowymi. Na szczęście nie na tyle inwazyjny, by nie dało się wygodnie korzystać z menu za pomocą myszy.

Mozilla chwali się, że projektując nowy interfejs swojej przeglądarki zadbała o dopracowanie najmniejszych szczegółów. Wyrównano wszystkie odstępy, wielkość czcionek i rozmiary ikon – wszystko opiera się na precyzyjnie ustalonych proporcjach. Szczegóły techniczne na temat Australis można znaleźć na blogu projektantów (Linux, Mac OS, Windows).

Testową wersję Firefoksa z nowym UI można już pobrać z kanału UX Nightly. Dostępne są tam wersje dla Linuksa, Mac OS (X) i Windowsa. Co prawda nie ma w nich wszystkich nowości, które mają znaleźć się w finalnym wydaniu programu (Firefox 25, planowany na 29 października), ale te najważniejsze są już obecne.

W bazie serwisu Onet.Pliki znajdziecie za to najnowsze stabilne wydanie przeglądarki – Firefox 21.

Źródło: Mozilla
slavkozzZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
slavkozz2013.06.10, 22:45
30#1
A na wysokości windowsowych guzików (zamykanie, minimalizowanie) zostawią niewykorzystany pasek? Pfff
bancZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
banc2013.06.10, 22:51
Używam tree style tab.
Dzięki temu mam taby ze stronami poukładane po lewej stronie. Na ekranach panoramicznych FullHD problemem jest rozdzielczość w pionie. Jak widzę i tak jestem o ładnych kilka pikseli do przodu od tego rozwiązania.
HΛЯPΛGŌNZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
HΛЯPΛGŌN2013.06.10, 22:51
14#3
Żaden wyczyn zerżnać interfejs od konkurencji.
ghs2013.06.10, 22:57
nie po to google jest największym mecenasem fundacji mozilla aby jakiś tam firefox posiadał lepsze rozwiązania, tak umierają marzenia o wolnym oprogramowaniu. wolne oprogramowanie jest wolne dopóki jest kiepskie, później zawsze znajduje się właściciel. generalnie taka jest kolej rzeczy, bo aby pisać rozsądny kod to przeca coś trzeba jeść i pić
TrantigneZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Trantigne2013.06.10, 23:12
Dziękuję ale nie skorzystam, NASA Night Launch + karty na dole mi w zupełności wystarczają ;)
Star-Ga-TeZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Star-Ga-Te2013.06.10, 23:12
Przyzwyczajenie to druga natura. Jeśli stare motywy będą działać i pozwolą z grubsza zachować stary wygląd to OK. Gorzej, jeśli nie... :-/
scriptmasterZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
scriptmaster2013.06.10, 23:13
13#7
@ghs
Prawdę mówiąc coś w tym musi być. Przeglądarka, która pozwalała na największe możliwości dostosowania, nagle postanawia wywalić np. pasek dodatków, zakładek, połączyć parę rzeczy w jeden pasek, który o zgrozo zajmuje więcej miejsca, żenada. W dodatku usunąć parę rzeczy całkowicie z opcji (np. wyłączenie JS lub grafiki). Niedługo nie będzie nawet paska adresu, stronę będzie trzeba otwierać z kafelka:)

Po tych zmianach Firefox zacznie się staczać, odpłynie wielu userów, a z biegiem czasu i Google przestanie rzucać kasą. Coś co było dobre i już działało zostaje permanentnie zepsute.

Warto też poczytać opinie użytkowników na temat nowego motywu:
http://forums.mozillazine.org/viewtopic.ph...3&t=2688023
Nie wiem kto im robił ten interfejs, ale nawet motywy userów prezentują się przyjemniej:
http://tctechcrunch2011.files.wordpress.co...-05-31_1659.png
vs
http://s22.postimg.org/wu61mjfup/Techcrunch.png
Coś czuje, że na wersji 24 będzie trzeba posiedzieć długi okres czasu, zanim jakieś dodatki nie przywrócą dawnej funkcjonalności, przynajmniej częściowo. Nie ma to jak udostępnić i przyzwyczaić do pewnych rozwiązań, dobry rozwiązań, a potem je całkowicie usunąć i zaoferować gorszy chłam, byle coś się działo, byle 'prościej było', byle bo chromowemu...
TelvasZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Telvas2013.06.10, 23:25
18#8
No chyba ich pogięło. Nie każdy jest debilem, który gubi się, jak widzi na ekranie więcej niż 4 guziczki i opcje jednocześnie.
losarturosZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
losarturos2013.06.10, 23:31
11#9
Właśnie dlatego nie używam chroma bo mi jego międzymordzie nie pasi. A liska mogłem poustawiać jak chciałem. A tu się szykuje taka kupa...
Borat1Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Borat12013.06.10, 23:41
28#10
Dzisiaj wszytko jest robione dla bezmyślnych debili.
Docelowo ma być chmurka oraz dwie ikonki w każdym programie START i ZAPŁAĆ.

Zaloguj się, by móc komentować
1