aktualności

AMD "Kaveri", czyli APU, który ma się wybić ponad inne. Czy firma szykuje coś jeszcze?

78 5 czerwca 2013, 17:55 Piotr Gontarczyk

Nie jest wielką tajemnicą to, że następna generacja procesorów ze zintegrowanymi układami grafiki (APU - Accelerated Processing Unit), przeznaczonych dla wydajnych konfiguracji sprzętowych, będzie znacząco różnić się od układów oferowanych dziś. Wygląda na to, że zmiany w architekturze hybrydowych procesorów "Kaveri" będą na tyle istotne, że konieczne będzie dodanie im obwodów regulacji zasilania. Oznacza to, że procesory "Kaveri" będą wymagać zupełnie nowych podstawek, najprawdopodobniej FM2+, a także odpowiednich płyt głównych. Wszystko sprowadza się do tego, że procesora "Kaveri" nie da się zamontować na żadnej z obecnie sprzedawanych płyt głównych, przeznaczonych dla procesorów AMD.

Procesory Fusion serii A, o nazwie kodowej "Kaveri", mają być wyposażone w maksymalnie cztery rdzenie "Steamroller" oraz w procesory grafiki AMD Radeon HD, oparte na architekturze GCN. "Kaveri" to pierwsza w przypadku AMD konstrukcja procesora APU o wysokiej wydajności z ulepszeniami HSA (Heterogeneous System Architecture), takimi jak wspólny dostęp do pamięci, większa współpraca pomiędzy CPU oraz GPU. Ponadto procesory "Kaveri" to pierwsze dla AMD konstrukcje produkowane w wymiarze technologicznym 28 nanometrów. Wiemy już, że zostaną wyposażone w nowy, dwukanałowy kontroler pamięci RAM, a także zupełnie przeprojektowany system zarządzania energią.

W wyniku poważnych zmian wewnątrz "Kaveri", procesory te przeznaczone będą dla podstawki FM2+ i będą kompatybilne tylko z płytami głównymi w nie wyposażonymi. Tak przynajmniej wynika z niedawno uaktualnionego "rozkładu jazdy" firmy AMD. Oznacza to, że procesory "Kaveri" będą niekompatybilne z płytami głównymi, na których znajdują się podstawki FM2, a tym samym posiadacze procesorów "Trinity" i "Richland" będą mieli zamkniętą drogę do prostego unowocześnienia swoich platform. Biorąc pod uwagę, że w "Kaveri" pojawi się kilka zupełnie nowych, w przypadku AMD rozwiązań, to zastosowanie nowej podstawki wydaje się być całkowicie logicznym krokiem. Obecnie nie wiadomo jedynak, czy nowe płyty główne z FM2+ będą mieć jakieś specyficzne wymagania, które mogłyby sprawić, że stałyby się droższe niż dziś dostępne modele z podstawkami FM2.

Warto jednak mieć na uwadze to, że procesory "Kaveri" mogą obsługiwać nie tylko moduły pamięci RAM typu DDR3, ale także... GDDR5. Jeżeli AMD faktycznie pójdzie drogą, którą wybrano w przypadku procesora dla konsoli Sony PlayStation 4, to firma może mieć całkiem ciekawą broń, którą mogłaby powalczyć o rynek najbardziej wydajnych platform PC. Układy pamięci RAM typu GDDR5 mogłyby znacząco zwiększyć wydajność zintegrowanych procesorów grafiki, co jest istotne przede wszystkim w przypadku komputerów przenośnych oraz konstrukcji typu All-in-One.

Maksymalna przepustowość podsystemu pamięci RAM, z dwukanałowym kontrolerem i modułami DDR3-2133 wynosi 34,1 GB/s, co stanowi wartość całkiem wystarczającą dla dziś sprzedawanych procesorów, ale dla coraz szybszych, zintegrowanych procesorów grafiki to właśnie przepustowość RAM stanowi coraz węższe gardło. Dla porównania niezbyt drogi, 128-bitowy podsystem pamięci RAM typu GDDR5-3400 może osiągać przepustowość na poziomie 54,4 GB/s, a więc znacznie większy niż jego odpowiednik z modułami DDR3. Dla najbardziej wydajnych kart graficznych to oczywiście jest nic, ale dla coraz lepszych "integr" każdy GB/s może być na wagę złota.

Z podsystemem opartym na układach GDDR5 oczywiście nie jest tak łatwo, jakby się mogło wydawać. W innym przypadku już dawno by go stosowano - i to powszechnie. Po pierwsze układy te wymagają bezpośrednich połączeń, a ponadto największa dziś pojemność pojedynczego układu GDDR5 to 2 Gb, a więc zaledwie 256 MB. Ten pierwszy fakt oznacza to, że procesory AMD "Kaveri" dla platform z układami GDDR5 będą musiały być dostępne w obudowach BGA, a więc na stałe przylutowane do płyt głównych, co jednak nie powinno stanowić żadnego problemu, przynajmniej jeśli chodzi o komputery przenośne czy All-in-One, ale jednak wyeliminuje możliwości rozbudowy. Drugi fakt sprawia, że komputery z procesorami "Kaveri" i układami GDDR5 będą mogły być wyposażane w zwykle nie więcej niż 4 GB pamięci RAM, a nowoczesne komputery raczej będą wymagać większej pojemności. Warto mieć na uwadze to, że w konsoli PlayStation 4, która ma 8 GB pamięci RAM typu GDDR5, zastosować trzeba było aż 32 układy DRAM. Oczywiście firma AMD ostatecznie może po prostu poczekać, aż pojawią się masowo produkowane, 4-gigabitowe układy typu GDDR5.

Obecnie przewiduje się, że firma AMD pierwsze procesory "Kaveri" serii A wprowadzi na rynek po koniec bieżącego roku. Dowiadujemy się tego chociażby z "rozkładu jazdy" produktów na bieżący rok, który firma AMD niedawno, po cichu uaktualniła. Obecnie wszystko wskazuje na to, że firma do końca roku nie przewiduje żadnych "dużych" produktów, z wyjątkiem zupełnie nowej architektury, która zostanie zastosowana w opisanych powyżej procesorach "Kaveri". Co ciekawe w nowym, uaktualnionym planie AMD nie składa żadnych deklaracji co do przyszłych produktów z rynku kart graficznych.

Jeśli chodzi o konsumenckie procesory, to AMD zamierza rozszerzać oferty niedawno wprowadzonych na rynek procesorów serii A oraz E, o nazwie kodowej "Kabini" oraz "Temash", a przed końcem bieżącego roku zaprezentować nowe, wydajne jednostki "Kaveri". Pierwsze dwa produkty mają zajmować pozycje na rynkach procesorów o bardzo niskim poborze energii oraz konstrukcji dla niedrogich komputerów stacjonarnych i przenośnych, podczas gdy "Kaveri" jako pierwszy APU w ofercie AMD będzie miał za zadanie przejść do wyższych segmentów wydajnościowych, w przypadku komputerów stacjonarnych, laptopów oraz All-in-One.

Jak można było się spodziewać, AMD do końca 2013 roku nie zamierza wzbogacać serii procesorów FX o całkowicie nowe konstrukcje, oparte na jakiejś nowej architekturze. Zamiast tego będzie odświeżać ją poprzez nowe, szybciej taktowane wersje obecnie dostępnych modeli.

Oferta produktowa AMD dla serwerów pozostanie bez zmian, w porównaniu do poprzedniego roku. Jednocześnie nie jest wykluczone wprowadzenie na rynek przyspieszonych lub specjalnych wersji procesorów "Abu Dhabi", "Seoul" czy "Delhi". Dla mikroserwerów AMD zamierza oferować procesory Opteron serii X, o nazwie kodowej "Kyoto".

Firma AMD w "rozkładzie jazdy" nie zawarła żadnych zmian jeśli chodzi o karty graficzne. AMD odbiorcom OEM oferuje Radeony HD 8000, które są odświeżonymi wersjami kart serii 7000. Niewykluczone jest to, że do końca roku mobilne procesory AMD będą sprzedawane jako Radeony HD serii 8000M. Biorąc pod uwagę to, że gdy przyjdzie dla AMD wreszcie czas na nową generację GPU, z nową architekturą, to Radeony HD serii 8000 dla odbiorców OEM będą dostępne już od kilku kwartałów. Wygląda więc na to, że nowe, stacjonarne Radeony HD zobaczymy już jako elementy serii 9000.

Źródło: X-bit Labs, ComputerBase, własne
Pawelek6Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Pawelek62013.06.05, 18:14
22#1
Bebechy z konsoli w piecu? Mieszanka iście wybuchowa. :D

Choć na poważnie, zapowiada się to całkiem, całkiem i ciekawe co z tego wyjdzie. Strasznie mnie interesują te kości GDDR5...
ozoxZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
ozox2013.06.05, 18:30
-30#2
Czyli AMD już leży i kwiczy. W CPU już całkiem wypadli z gry a GDDR5 w mocy obliczeniowej procesorów nic nie zmieni. Co do kart graficznych będziemy mieli przez rok dominację nVidii z Tytanem i GTX780. Czyli do końca roku mamy monopol, Intel w CPU i nVidia w GPU. W mobilnych SOC AMD nie ma nic co może konkurować z Tegrą i Atomem.
Szkoda niestety czas wymienić mojego Athlona i Radeona na konkuręcję :-(
ZooMiZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
ZooMi2013.06.05, 18:34
Fajnie by było, jak by się pokazały dostępne moduły GDDR5 jako pamięć fizyczna dla blaszaków. Nie oczekuję po nich niskiej ceny, ale właśnie maksymalnej wydajności. W połączeniu z szybkimi interfacami i dobrym procesorem podejrzewam, że taka technologia dała by widoczne przyspieszenie w np. renderowaniu filmów.
pybekZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
pybek2013.06.05, 18:46
12#4
Widzę, że Richland i FM2 jest bardzo przyszłościową podstawką...
MagnezZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Magnez2013.06.05, 18:58
10#5
'Ponadto procesory 'Kaveri' to pierwsze dla AMD konstrukcje produkowane w wymiarze technologicznym 28 nanometrów'

A Jaguary?
viris33Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
viris332013.06.05, 19:02
-12#6
A kiedy wsadzą kości Rambus XDR2 bodajże ? Miały być ultra szybkie. Mmoże CPU/płyta nie jest w stanie wykorzystać ich potencjału ?
eagleZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
eagle2013.06.05, 19:03
-2#7
Najważniejsze w tym są nowe rdzenie SR. chrzanić całe to apu. Jeżeli amd wyda 4 modułową wersję dla desktop oparta o nowe rdzenie będzie znowu na wozie.
karlito123Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
karlito1232013.06.05, 19:06
Ja bym sobie nie robił złudzeń co do tych GDDR5. Prędzej zrobi to Intel w swoich lutowanych procesorach. Tak samo jak to było z pomysłem na APU... Tutaj trzeba pieniążków, a te AMD dopiero zarobi po wyjściu konsol. Póki co strata za stratą...
AssassinZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Assassin2013.06.05, 19:09
Biorąc pod uwagę doświadczenia z FM1, zmiana podstawki była do przewidzenia. Intel zmienia socket dokładnie co 2 generacje. U AMD mamy AM3 wiecznie żywe i FM zmieniane przy każdej okazji. W sumie nie ma się im co dziwić, APU w desktopie to niszowi sprzęt (w większości przypadków bardziej opłaca się budżetowe CPU z dGPU), więc na nielicznych entuzjastach tego typu rozwiązań trzeba możliwie jak najwięcej zarobić.

Ja mam tylko nadzieję, że Steamroller w wersji wydajnościowej (bez GPU) nie zostanie zaniedbany (tak jak Intel zaniedbuje highend 6-rdzeniowy, oferując tam procesory starsze o jedną generację).
AmitozaZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Amitoza2013.06.05, 19:10
-2#10
karlito123 @ 2013.06.05 19:06  Post: 663011
Ja bym sobie nie robił złudzeń co do tych GDDR5. Prędzej zrobi to Intel w swoich lutowanych procesorach. Tak samo jak to było z pomysłem na APU... Tutaj trzeba pieniążków, a te AMD dopiero zarobi po wyjściu konsol. Póki co strata za stratą...

pytanie co intel wcześniej zrobił. bo na pewno nie apu, bo wcześniej było amd z brazosem. Nie zrobi też wcześniej APU z pełną unifikacją pamięci, chyba, że planuje wydać taki układ jeszcze w tym roku, a haswell tego nie ma. W sowich lutowanych procesorach intel dodaje dodatkową kostkę z cache. Już to widzę jak jeszcze by tam GDDR5 wciskali.
Zaloguj się, by móc komentować
1